Zlatý prsten s diamantem z roku 1388

Zlatý středověký prsten objevil v Thorncombe (jihozápadní Anglie) hledač David Board, a to tři měsíce potom, co si koupil nový detektor kovu. Šperk byl na prodej za téměř 40 tisíc liber.

Předpokládá se, že prsten ze zlata daroval v roce 1388 bohatý statkář sir Thomas Brook budoucí manželce Lady Joan. Board (69) byl z nálezu nadšený a označil ho jako svůj „životní“. „Hledání na pozemku mně dovolil můj kamarád farmář. Pole jsem několikrát prošel, prsten jsem objevil napotřetí,“ povyprávěl hledač.

Board před důchodem jezdil s cisternou, se kterou vozil mléko. S hledáním s detektory kovu začal už před více než čtyřiceti lety, když bydlel blízko moře. Chodil především na pláže. Této záliby se vzdal, když se přestěhoval. S hledáním znovu začal v listopadu 2018, když šel do důchodu. Koupil si nový detektor kovu a v únoru 2019 objevil středověký prsten.

Aukční síň Noonans uvedla, že prsten je ve výborném stavu. Byl vyrobený ze dvou navzájem propletených zlatých pásků. Podle odborníků šlo o snubní prsten. „Takový nález se vám skutečně povede jen jednou za život, s hledáním s detektorem kovu ale budu dál pokračovat,“ poznamenal ještě Board.

Prsten se nacházel v hloubce asi dvanácti centimetrů. Board si nejdříve myslel, že objevil nějaký bezcenný obal. Když šperk vytáhl z půdy, tak zjistil, že objevil prsten a strčil si ho do kapsy. Šperk zaujal média po celém světě. 

Zdejší důstojnice pro nálezy Lucy Shipleyová odvezla prsten do Britského muzea, kde odborníci potvrdili, že jde o hodnotný středověký šperk. Polovina získaných peněz z prodeje připadla nálezci, druhá majiteli pozemku.

Podle odborníků z Noonans má prsten hodnotu okolo čtyřiceti tisíc liber. „Je v téměř dokonalém stavu a má obrácený diamant zasazený do vyvýšené lunety, aby vyčnívala špička,“ řekl Nigel Mills z Noonans.

Usuzuje, že samotné provedení prstenu má jasnou symboliku. „Propletení dvou zlatých pásků symbolizuje propojení dvou lidí. Na vnitřní straně šperku se pak nachází nápis ve francouzštině ‚Ieo vos tien foi tenes le moy‘ – což znamená ‚Jak já držím tvoji víru, drž mou‘. Prsten má úžasnou auru,“ prozradil Mills.

Zdroje: www.bbc.com, www.countypress.co.uk

Komentáře

To je krasavec 👍

Ten prsten je krasavec 😁☝👍 a nadčasový 👍

:-O

Zaujimave, ze po takej dlhej dobe kamen nevypadol. Velmi pekny kusok a pan mal poriadne stastie

wow

Zaujalo mě "obrácený diamant". Odborníci z Aukční síně patrně neví, jak vypadá neopracovaný kámen. :-D

Těžce nadčasovej, luxusní kousek ;-)

Parádní nalez.Musi to být zážitek kdyz se ti to priplete pod cviků.👍

Civku.

Na ten jsem měl políčeno, ale důchodce mě předběhl... :-D :-D :-D

"důchodce mě předběhl"... To jsem ještě neslyšel :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru