Zlatý vikingský prsten koupila v online aukci

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Velký zlatý vikingský prsten zakoupila žena z Norska v internetové aukci. Šperk našla mezi několika kusy levných šperků a cetek, které se společně dražily online. Archeologové tvrdí, že prsten je starý přes 1000 let a kdysi patřil mocnému náčelníkovi Vikingů.

Šperk objevila Mari Ingelin Heskestad, která žije v západním Norsku. Nekoupila jen prsten, ale i další šperky, které přišly poštou zabalené ve staré kartonové krabici. Prsten ale ženu hned zaujal, protože mezi ostatními šperky na první pohled prostě vynikal. „Byl těžší a leskl se. Vypadal velmi zvláštně,“ uvedla žena.

Poté, co Mari Ingelin Heskestad ukázala prsten své rodině, odjela do města Bergen v okrese Velstland, aby šperk ukázala archeologům. Ti ho analyzovali a potvrdili, že se jedná o zlatý prsten z pozdní doby železné ve Skandinávii. To znamená z období po roce 550 našeho letopočtu nebo až vikingské doby po roce 700.

Odborníci z Univerzitního muzea v Bergenu nyní prsten konzervují a za pár měsíců tam bude vystaven. Archeolog Sigrun Wølstad, hlavní poradce oddělení kulturního dědictví okresu Vestland, zavzpomínal, jak žena v únoru letošního roku přinesla prsten do kanceláře v Bergenu. „Jde o poměrně velký šperk, který podle všeho nosil muž. Jeden z kolegů v muzeu si ho zkoušel dát na palec,“ zavzpomínal ještě archeolog.

Podobné prsteny se již podařilo v minulosti najít. Také byly vyrobeny ze zlata, ale i ze stříbra. Vyráběly se zakroucením úzkých i širších kovových vláken. Takové prsteny se často nacházely ve vikingských hrobech. Je možné, že tento prsten kdysi pocházel z takového hrobu, ale smísil se s jinými předměty. Možná poté, co zemřel člověk, který ho našel.

Archeolog kontaktoval muže, který online aukci organizoval. „Řekl, že prsten stejně jako další šperky koupil ve starožitnictví v Norsku, ale cenný předmět mohl pocházet z jiné části Skandinávie. Třeba ze Švédska nebo Dánska,“ přiblížil Wølstad.

Podle jeho slov je téměř nemožné vědecky datovat kovové předměty, ale styl prstenu ukazuje, že byl pravděpodobně vyroben v době Vikingů mezi osmým až jedenáctým stoletím našeho letopočtu. „V době Vikingů bylo zlato v celém regionu vzácné, takže byl prsten pravděpodobně vyroben pro mocného vikingského náčelník. Následně se našel v jeho hrobě,“ řekl Wølstad s tím, že naprostá většina šperků z vikingského období je stříbrná.

Prsten váží jedenáct gramů, což je asi třikrát více než běžné zlaté prsteny. „Na základě fotografií mohu potvrdit, že jde o typický styl pro vikingské období. Myslím tu kombinaci zkrouceného kovu,“ potvrdil i Unn Pedersen, archeolog z univerzity v Oslu.

Zdroje: www.livescience.com

Chcete také najít nějaký historický poklad? Prohlédněte si naše detektory kovu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Článek trochu o ničem - nelze zadatovat, jak bylo konstatováno. Mohl to vyrobit kovotepec v kterékoliv době, i v moderní.Romantické úvahy, že by mohlo jít o prsten vikingského velmože, nemají bez důkazu žádný smysl - bohužel.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru