Římské spony - funkční repliky.

Často se tu objevují v nálezech bronzové spony doby římské. Napadlo mě, že krom fotografií nálezů a nákresů v odborné literatuře by někoho mohlo zajímat, jak tehdy taková spona mohla vypadat, když jí hrdě nosil některý místní Germán na svém plášti.

Jednou z aktivit, které se věnuju kromě volnočasového šprtání historie a terénního mrcasení s detíkem, popř. povrchových sběrů je rekonstrukce germánských válečníků z našeho území a to hned v několika dějinných úsecích doby římské. Napdalo mě proto, že by některé kolegy hledače mohlo zajímat, jak takový fragment např. bronzové spony mohl vypadat ve dnech své největší slávy. Vkládám několik fotek funkčních replik ze své sbírky a pokud by to vzbudilo nějaký pozitivní ohlas, mohu do budoucna udělat příspěvek např. ohledně militarií, typů opasků, keramiky, apod. Pokud to nikoho zajímat nebude, nechám tento příspěvek zmizet v propadlišti dějin a další už tvořit nebudu :-) Všechny spony jsou odlévané z bronzu a posléze ručně dodělávané jedním z českých odborníků na práci s bronzem Ing. Radek Lukůvka.

 

Zleva: 1. stol. n.l., 2. stol. n.l., 4. stol. n.l.
Zleva: 1. stol. n.l., 2. stol. n.l., 4. stol. n.l.
Boční pohled
Boční pohled
1. stol. n.l. - stupeň Ř B1, typ Almgren 49
1. stol. n.l. - stupeň Ř B1, typ Almgren 49
Almgren 49 - čelní pohled na detail
Almgren 49 - čelní pohled na detail "oček"
2. stol. n. l., stupeň Ř B2, cca před horizontem markomanských válek.
2. stol. n. l., stupeň Ř B2, cca před horizontem markomanských válek.
 Mladší doba římská - cca 4. stol. n. l., ramínkovitá s cibulovitými knoflíky.
Mladší doba římská - cca 4. stol. n. l., ramínkovitá s cibulovitými knoflíky.
Pohled shora - zleva, 1. stol., 2. stol., 4. stol.
Pohled shora - zleva, 1. stol., 2. stol., 4. stol.
18 hlasů
18 hlasů

Komentáře

Mě se to líbí....paráda!!!👍👍😁

Koukám že tě opravdu zajímá doba římská, posílám odkaz jestli jsi náhodou neshlédl.https://www.youtube.com/watch?v=YRh6YlyVyLU&ab_channel=Archeologick%C3%BD%C3%BAstavAV%C4%8CR%2CBrno

orisek - díky za odkaz, viděl jsem. Na Mušov jezdíme v září na římsko - barbarský festival dělat barbarský kanonenfutr pro legionáře :-) plus ukázky výstroje a nahlédnutí do života Germánů. Občas se na některou přednášku dostanu fyzicky, ale většinou to sleduju na you tube, jako záznamy v kanále Archeologického ústavu. Přecejen to mám kolikrát na místo konání dost z ruky.

Ještě jednou zdravím, já mám osobně ve veliké oblibě opasky a to konkrétně pásové prolamované zápony tzv: Lochgürtelhaken :-)

Jooo, tyhle zápony jsou parádní - vychází z laténské tradice a nosilo se to ještě ve stupni ŘA - ty bohůmžel ve své garderobě nemám, já začínám až stupněm B1 po přelomu letopoču, takže už obdobím klasicky řešených přezek - v téhle fázi konkrétně podlouhlého, tzv. osmičkovitého tvaru. Na markomanské války ve 2. pol. 2. st. mám pak opasek s přezkou s dvojdílným rámečkem a krátkou příchytnou destičkou - to už je skoro, jak současný opasek do riflí - a na závěr 4. stol. jednoduchou oválnou s příchytnou destičkou, které v té době v různých variantách převládají. Plus u každého kusu i příslušné nákončí z konkrétní hrobové výbavy.

Krásné kousky, originál by mě pod cívkou velmi potěšil :-)
Pár podobných věcí (šperky, spony, zbraně atd.) jako repliky jsem si mohl vzít do ruky na přednášce o Keltech, kde je prezentoval Křižák... :-D

prospektor - Znám, Petr Ondroušek, alias Křižák, nekorunovaný kápo spřátelené keltské frakce :-D On je i sám vyrábí a nejen spony, dělá i parádní zbraně, štíty a další předměty. Hodně těch replik dělá cíleně pro muzea. Taky bych rád, aby mi nějaká takováhle skočila pod cívku - za roky, co hledám zatím žádná. Jednu kušovitého tvaru jsme sice vykopali loni u Plaňan, ale to byl profíky organizovaný záchranný výzkum v místě germánské osady, to se nepočítá :-)

Hezká práce ;-)

Hezký příspěvek. ;-)
Potěší.

Jéééé Kedarovky 👍👍👍👍👍 Mě tohle zajímá a nejen mě☝ tak se nikam nepropadej a pokračuj ☝👍👍👍

No a některé římské spony, jsou vyrobené z mosazi,to tam taky napiš,páč každý furt jen bronz☝👍

Cémo, a jde to podle voka vůbec poznat, nebo se to pozná dle typu?

Taky podle typu, se to dá předpokládat, ale to necháme na Markomana 👍

Cement - je to tak, několik typů spon nalezených u nás ( a i jinde samozřejmě ) je z mosazi. Viděl jsem na to i zajímavou přednášku, pokud bych jí dohledal, hodím sem odkaz. U některých starších typů - a teď bych kecal, jestli to byla už např. typ ausica - to poukazuje na užší obchodní vztahy s Římem už ve starších dobách, protože mosaz se sem tehdy dostávala pouze z impéria, kdežto bronz si tu mohli spatlat sami.

Cement - mimo to se u nás našlo v honosnějších hrobech např. na Pičhoře z horizontu období vlády Marobuda i několik kusů spon stříbrných. Pár kluků a "náčelníkova" žena z naší grupy několik kusů vlastní - repliky od polského výrobce, u nás to tuším nikdo nedělá, nebo o něm nevím.

Tak Kedar by ji dokazal udělat rozhodně taky👍 Poláci obšlehnou cokoliv i Hitlerovu babičku 😁

Krása. :-) :-) :-)

Nádherná práce 👍👍👍

Venda17 - jj, Kedar umí. Mám od něho vícero replik a naprostá spokojenost. Dělá i bronz. dýky, sekery, meč, nebo štít. Velkou galerii výrobků má na facebooku, tady k náhlednutí něco z jeho webovek:
https://www.kedarfoundry.com/cs/projekty.html

Teda koukal sem na ten odkaz... 👀👀👀
Klobouk dolů, strašně šikovnej pán 👍👍👍

;-)krásný kousky :-)

Hlavně je neztrať. Nerad bych někdy našel kopii spony. :-)

AntiqueGlass - To se nestane, všimnul bych si - spadnul by mi plášť :-D

Přesně tak.....jsou nádherny!!!👍Ovšem najit repliku něčeho vysněnýho...by my jeblo!!!🥴😂

Né,já mám dřevěné ruky,já si je musím pracně najít :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru