Zvláštní pečetidlo

Nález pečetidla se zvláštní symbolikou. Budu rád za vaše názory.

Včera jsem vyrazil na válku a takhle to dopadlo. Válka nikde a místo ní tohle záhadné pečetidlo. Uvítám vaše názory a rady. Leželo relativně hluboko pod kořeny. Evidentně ruční výroba - stopy po broušení a celková křivost.

Symboly i stáří mohu jen hádat, proto bych uvítal vaše názory. Jde o cechovní pečeť? Pečeť nějakého malého výrobce? Osmi cípá hvězda a ??? Duch? Má to jasnou hlavičku s ústy a očima. Křídla a na těle snad skřížené ?ruce? Pod tělem ty vypadá, jako kdyby vylétal z nějaké nádoby.

13 hlasů
13 hlasů

Komentáře

asi nějakej vampír radši to zas zakopej :-O

A dej vědět kam :-D :-). Pěkný jasnej palec ;-)

:-O Zajímavý to je.


Ištár
Babylonská bohyně lásky a plodnosti. Byla hrozivá a často krutá, takže si vysloužila označení „Paní bitev“. Jako babylonská obdoba sumerské bohyně Inanny byla strážným duchem života a tvůrkyni moudrosti. Jejím symbolem je osmicípá hvězda. Měla bezpočet milenců, zacházela s nimi však krutě a nelítostně.
Ištařino posvátné město Uruk neboli Erech se nazývalo městem posvátných kurtizán; prostituce tvořila součást jejího kultu a bohyně chránila hampejzy i pivnice. Ištár ztělesňovala planetu Venuši a občas bývala považována za dceru měsíčního boha Sina, jindy boha oblohy.
Ištár byla zobrazována jako okřídlená válečnice v plné zbroji a nebo naopak jako nahá žena s rohatou čapkou (kravské rohy představují výrazný sexuální symbol).Byl jí zasvěcen vstupní vchod do města Babylón tzv. Ištářina brána. Jejím rituálním zvířetem byl zajíc.
V Eposu o Gilgamešovi se Ištár zamiluje do Gilgameše, ale on její lásku neopětuje. Za to na něj poslala divokého býka, kterého sice Gilgameš spolu se svým přítelem Enkiduem porazí, ale za urážku bohyně musí Enkidu zaplatit vlastním životem.


Kulty bohyň-matek se během staletí navzájem překrývaly, doplňovaly, přecházely do jiných kultur a v pozdějších dobách jejich vlastnosti získaly menší bohyně, které se zařadily do panteonu patriarchální společnosti. Bohyně Gáia a Kybelé splynuly u Řeků v bohyni Artemis a u Římanů byly ztotožňovány s bohyni Opou, později Dianou. Tak kult bohyní-matek ožíval ve stále nových podobách i pod nadvládou patriarchátu.

Použitá literatura:
Slovník antické kultury
Nejznámější mýty – Gerold Dommermuth-Gudrich
Encyklopedie historie světa, Mytologie

Podobnost čistě náhodná? ;-)

Krásné a klobouk nahoru před Equerry ;-)

Krásná věc,a jak bylo řečeno i vzhledem k charakteristicky specifickému tvaru,souhlas s Equerry ;-)

Krásná věc,a jak bylo řečeno i vzhledem k charakteristicky specifickému tvaru,souhlas s Equerry ;-)

pěkný ;-)

Tak to čumim :-) Každopádně díky za info... S tou Ištar to něco společnýho má :-) Dejme tomu, že to teda má symbolizovat tu bohyni, ale kde se to tu sakra vzalo? :-D Specifický tvar? Jako že to neni cechovní, cca 100 let starý? :-D Starší? Hledám obrázky, ale nic podobnýho nikde... Proč by měl někdo Ištar jako pečeť? Nějaký duchovní?

Podívej se na starý znak Sternberků a budeš doma. :-)

to se me liby ta priserka ;-)

Dík Jezero. Šternberkové vypadají realističtěji. Hvězdu mají tu samou. Jen s tim "vampírkem" pořád tápu, ale budu dál hledat... Aspoň už mám čeho se chytit..

krasne a zaujmave, gratulujem k nalezu :-)

Pěkný nález jasnej palec :-D

moc pěkný máš palec
;-)

Equerry jsi dobrý, nález parádní.

Parádní nález, gratulace. ;-)

Krásnej nález.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru