Chat Lovců Historie

Chat o určování nálezů a vůbec o všem, co se děje v sekci Lovci Historie.

Příspěvky se automaticky mažou po 14 dnech a jsou řazeny od nejnovějších.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na účet, zaregistrujte se.

Dal jsem mince do špenátu. Neměli ale klasiku, tak jsem šel do mraženýho. Po týdnu jsem měnil, trocha to plesnivělo. Ale že by se to nějak po 3 týdnech zlepšilo se říct nedá. A teď nevím. Měl jsem použít špenát nebo "špenát" ? Nebo jsem si z toho "špenátu" měl něco upéct a radovat se. Teď mám v mrazáku klasiku špenát v kilech ale nesnáším ho. Tak funguje to nebo ne? Poraď milá Sally.

Špenát je fajn k masu a bram. knedlíku ;-)

Kup normální špenátovej protlak. Nech ho přes noc rozpustit (žádná mikrovlnka, nebo ohřívání ještě zmrzlýho špenátu v kastrólu !!!) a potom to vraž do hrnce, přikápni trochu vody a ohřívej na sporáku za stálého míchání do stavu, kdy v tom ještě udržíš prst. Nesmí ti to začít vařit !!! Pak to vraž do nějaké misky v niž bude probíhat samotné čištění a strč do toho ty mince. Konzistence by měla být taková, aby v tom plavaly, resp. nesmí klesnout na dno - to by se jedna strana hůř čistila. No a pak to dej někam na skříň (ne do ledničky) a každýho půldne ty mince vyndej a přečisti jemným zubním kartáčkem.
Takto se dají čistit měďáky a některé stříbrné mince s příměsí mědi. Rozhodně nedoporučuju špenátovat bronz, protože v něm by reagovala akorát měď a povrch té věci by pak byl takový strakatý a nehezký !!

Jaxi to připravoval? Stačí ten mražený a musíš to povařit. Jinak se to mine účinky.

Ohřát - NE POVAŘIT !!!!! Vařením se ten čistící účinek akorát zničí.

To se mě mělo říct dřív. 😃😃😃Ale zase v chladu se nic nezkazí! :-)

No já myslel, žes' četl návod tady na webu, tak sem ten postup neřešil. Musí to projít varem, klidně i s těma mincema. Tím se spustí ten oxidační proces......

já to nikdy nevařil a podle mně proces dělá kyselina štavelová ;-) a už jsem přešel na mosaznej jemnej kartaček a modelářskou brusku...mrtvolky zustanou mrtvolkama ;-) :,-(

Je to tak. Mě přijde, že špenát je na čištění celkem slabý. Ale čistí to, na nějaký lehký tuning to stačí. Když už kyselinu, tak samotnou šťavelku. Můžeš si namíchat poměr jaký zrovna potřebuješ.

Mě špenát přišel úplně na prd. Ale pravda testoval jsme pouze jednou. Třeba jsem měl nějakou bezšťavelovou várku ;-)

Máš recht. Se špenátem jsem taky skončil. Krusta se dá odstranit i jinak a problém stejně asi není v mědi ale v nějakém procentu zinku, co pak stejně leze nahoru. Měď prostě patří tak maximálně na střechu kostela.

A na pálenicu :-D :-D :-D

Když něco koupím třeba ikei tak taky nečtu navod :-)


Zpět do chatu

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru