Chat Lovců Historie

Chat o určování nálezů a vůbec o všem, co se děje v sekci Lovci Historie.

Příspěvky se automaticky mažou po 14 dnech a jsou řazeny od nejnovějších.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

ahoj nejen kolchozníkum začli žně ale taky všímavejm práskačům
benga to najednou řešej a úřady budou dávat astronomický pokuty
https://www.policie.cz/clanek/vasen-pro-historii-nebo-snaha-o-zbohatnuti.aspx

zapírat, zapírat, zapírat...
hledám ztracený prsteň, z loňska, nejspíš zaoraný, proto ten rýč...
Nálezy v odhazováku po nalezení prstenu vrátím zpět na pole, do té doby vyjímám jen aby mě nepletly při dalším hledání...
Nepřiznat úmyslné hledání mincí, metálů...maximálně se označit za ekologa který čistí přírodu od kovového odpadu který ničí zemědělcům techniku a když takový odpad sežere kráva, je to tragedie...
;-) :-D :-D

Ano dá se tvrdit že hledám něco ztraceného ale nechápu proč přichází sankce ne minutu po dvanácté ale rok po dvanácté polepšilo si Slovensko zákazem ne jenom docílili toho že už nikdo nic neodevzdá a na černém trhu je najednou spousta artefaktů především mincí a numismatické společnosti si mnou ruce při aukcích jestli chtějí jít i u nás touto cestou tak klidně ale pak se bude chodit i na archeologické lokality pod rouškou tmy a pak teprve budou mizet artefakty do nenávratna.

Proto na web NIKAM už nic nedávám. Chlubit se nepotřebuju.. a nestojí to za problém..Dusno můžou udělat i kvůli prvorepublikovýmu deseťáku...

On je ale problém, to že se ty nálezy nepublikují a neodevzdávají. (z pohledu archeologie a taky mého). A každý kdo tu možnost má, by se měl vážně zamyslet nad tím, zda nejít do PASu, pokud to má s kým dělat.

A na jihu mají holt trochu specifické soudruhy, kteří ačkoli mají sami máslo na hlavě, po tom co vybírali peníze na asociace, časopisy atd. a se nyní na FB chlubí tím, jak nějaké nebožáky udává při hledání na polích. Novinový článek je jedna věc, ale realita druhá. Věc by se měla dostat k soudu, který by tedy měl rozhodnout, zda vůbec nastala nějaká škoda. Pokud nehledal na archeolokalitě a nepoškodil nálezové okolnosti, tak není moc co řešit. A jelikož to mělo být na políčku, tak těžko nějaké nálezové okolnosti poškodit mohl. Tak bych se asi nepodělal předem, hledání zakázané není.

A ani archeologům co dělají v terénu tohle zlo dobře nedělá. Ničí to často vztahy, které se budují roky. Lidi se pak jenom bojí přijít, zapírají nálezy prostě se zase vracíme někam na východ.

PAS je dávno pasé. X muzeí se na to vykašlalo.

PAS nemá oporu v zákoně.

K čemu by tam byla. Hledač je navázaný na archeologa a ten nese zodpovědnost, což je taky důvod, proč to ne každý chce dělat.

A archeolog nemusí postupovat podle zákona? Já si myslím, že musí.

V tomhle máš pravdu. Ani člověk s PAS nebo kartičkou nemůže provádět archeol. průzkum. Dle zákona NE.

Zná to tam někdo? Hledal na archeolokalitě?

vypadá to, že ano, bo ten četník doslova praví - "na většině území" neříká " u nás je tato činnost nelegální" a kdyby hledal někde mimo archeolokalitu, pak by se to řešilo jako max. nedovolené vniknuti na cizí pozemek, nemluvilo by se, že mu hrozí velká pokuta a nezabavili mu výstroj a výzbroj

"Upozorňujeme amatérské hledače, že je archeologická činnost na většině území nejen našeho kraje nelegální."

mjr. Pavel Šváb, 03.08.2022

- no, je to pič-u ke zdi.......

Každá mince má dvě strany.

Tak je potřeba aby se k tomuto problému vyjádřila kompetentní osoba a řekla jestli je možné provádět amatérské hledání a za jakých podmínek a nebo jestli je zakázáno používat detektor v celé ČR a pak skončí prodej detektorů a všech detektor webů nebude tam co dávat a né že nás budou nahánět udělovat pokuty a plnit vybrakovanou státní pokladnu tak takhle ne!

Hledání detektorem kovů u nás zakázáno není, nemusí být na detektor žádné povolení, oprávnění nebo tak něco. Akorát nesmíš provádět tím detektorem archeologický výzkum, pokud teda nejsi archeolog jednoduše řečeno. A to, jestli provádíš archeologický výzkum, tak to ti musí prokázat.

Ono to tak pravda nebude podle rozhodnutí rozsudku stačilo že byl poblíž středověké cesty rovněž je naše území převážně bráno za archeo stačí že se tam našel artefakt před 50 léty k čemu byl přivolán archeolog a řeknou že je to archeo lokalita.

No, a to je právě ten omyl, protože aby to bylo bráno jako úmysl, tak bys musel říct, že v podstatě účelně vyhledáváš archeologické artefakty a de facto děláš archeovýzkum. To, že tam přiběhne nějaký blb a prohlásí to za archeolokalitu, tak ta archeolokalita samozřejmě musí být označena buďto cedulemi nebo aspoň na mapě. Zákony platí i pro archeology. A zákon jasně říká, co musíš dělat v případě archeonálezu.
A jaké rozhodnutí máš vůbec na mysli? Pokud rozhodnutí úřadu, tak ano, ale úřady si dělají co chtějí, kolikrát i protiprávně. Pokud by to přišlo k soudu, tak žádný zákon neporušil, pokud by ovšem sám nepřiznal, že dělal archeovýzkum.

MarkyMark mám na mysli rozhodnutí co je tu od JohnG po přečtení už se mě nechce na lov a to mám už ledacos za sebou po dvou desítek let chození.

Aha, ale teď nevím, jaké rozhodnutí od JohnG myslíš? Procházím vlákno a žádné nevidím.

Královéhradecký je to v PDF.

Jo tohle myslíš.

Vášeň pro sběr kovového odpadu z polí je nezkrotná!
Přiznávám se, jsem zbohatlík, hrnu ty tuny kovů doma do popelnice, jelikož to výkupny a zpracovatelé tvrdošíjně odmítají.
Pokud jsem přistižen majitelem polí, s radostí mu ukážu ony poklady o které jsem ho "okradl" a samozřejmě jsem svolný se o tyto poklady rovným dílem podělit, ale až po konzultaci s archeologem, zda se náhodou nejedná o historicky cenný artefakt.

A na závěr: když to spočítám, tak jsem - 50.000 Kč (detektor + cívky + drobnosti).
Zisk z prodeje druhotných surovin nepokryje náklady na energie (baterie do dohledávačky + dobíjení detektoru a sluchátek).
Nepočítám opotřebení bot a oblečení. :-D

Vážně uvažuji o ukončení spolupráce s muzeem, do té doby, než se změní zákony. Mě nikdo neublížil, ale todle číst, to je prostě depresívní- při představě, že to třeba odnesl někdo nevinný. Kdysi mě v Itálii zavřeli za držení drog a zbraní.. Měl jsem v autě hroznový cukr a delší nůž. Později jsem se dozvěděl, že sem posloužil jako návnada pro odvedení pozornosti, opravdovým zločincům...

Mě stopli makaróni na italskorakouské hranici. 30 minut jsem čuměl do hlavně samopalu a nesměl jsem vylézt z auta.
Potom sklopil sapík a ukázal, že můžu odjet.
Asi se jim nelíbilo, že jsem mýtné platil kartou.

Stejné jako na tom poli- jsi sám, jsi snadná kořist KASIČKA..

Nekecej, no ty krávo, za hroznový cukr :-O

Zajímavý postup v Jihomoravském kraji. Snad se takový postup nestane normou všude :-(.


Zpět do chatu

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru