►hrad Týřov◄

Typ místa: Zaniklá místa

Bohužel silný vítr nahoře nedovolil vyšší vzlet.I tak pár fotek hradu/zříceniny z ptačí perspektivy.

Hrad založil na počátku své vlády král Václav I. První zmínka o Týřově pochází ze září 1249 (Thyrow, snad již roku 1245 Yeteri, srovnej Týr), kdy zde král zajal vzbouřeného syna Přemysla (budoucího krále Přemysla Otakara II.) a jeho stoupence. Hrad stál nad brodem důležité zemské stezky na pravém břehu řeky Berounky. Od počátku měl hrad dvě jména, jedno české a druhé německé Angerbach.Král Jan Lucemburský hrad zastavil Vilému Zajíci z Valdeka, který na králův pokyn ve zdejší věži věznil od října 1315 do dubna 1316 Jindřicha z Lipé. Týřov byl jedním z prvních hradů, které Karel IV. po svém návratu do Čech vykoupil v roce 1333 zpět ze zástavy ke koruně a ve svém zákoníku Majestas Carolina jej zařadil mezi statky podmínečně zcizitelné.

Týřov se těšil velkému zájmu českých králů pro své mimořádné vojenské kvality. Za husitských válek byl hrad v zástavním držení Aleše Holického ze Šternberka, předního přívržence císaře Zikmunda, ale vzhledem k jeho výjimečnému obrannému systému se Týřova bouřlivé události této doby, jako jediného hradu v širokém okolí, nedotkly.

Za Jiřího z Poděbrad získal Týřov do zástavního držení jeho sekretář Jošt z Ensidle. Joštův vnuk Jiří byl zajat v Bitvě u Moháče, a aby jeho otec Henrich zaplatit výkupné, musel hrad v roce 1528 zastavit Jáchymu z Malcaunu. O dva roky později získal Lorenc Šlik povolení k vyplacení hradu, kterému Henrich zabránil jen díky prodeji velkého množství vsí z hospodářského zázemí hradu, a ten přestal být udržován. Postupně zchátral a roku 1575 se již uvádí jako pustý, ale přesto za něj Jan starší z Lobkovic zaplatil v roce 1578 12 500 kop. Hrad však neobnovil a panství bylo brzy připojeno ke Křivoklátu
zdr.Wikipedie

Fotografie

16 hlasů
16 hlasů
zobrazeno:
868x,
komentářů:
13,
nálezce:
Wladyslav Wladyslav
vyfotografováno:
25. srpna 2019,
vloženo:
25. srpna 2019

Komentáře

Srdcovka :-)

Luxusní fotky :-)

Ty fotky jsou parádní příteli :-O :-) také jsem dřív létal ale s RC T-REXem a zkoušel natáčet o:-)

:-D :-D :-D já to dvakrát zkoušel, zatím drhnu koberec a sekám trávu. Ale jednou to vzletí :-D

krásný... :-D 8-)

Dík.No byl jsem trochu nasr...když už jsem se tam vyšplhal a tam takový poryv :-/ /dole u řeky se nehnul větrem lístek.../ max 19 metrů pak už jsem se bál kde bych ho tam lovil :-D :-D video taky dělám souběžně ale radši mám fotky :-)

Tam je ta brána do jiné dimenze, že jo?

Moc pěkné kamaráde :-) ;-)

p. VELKÝ příteli aj kolego, je to super, pekný koníček vás dostal..... :-) ;-)

Dron super závist ;-)

Luxus! Týřov miluju! Nádherná příroda a v blízkém okolí světově vyhlášené lokality s trilobity. Pro mě ráj na zemi ;-)

Jj vzpomněl jsem si na tebe ale ani osm očí počítám s sebe ženu a naše dvě děti a stejně jsme ani jednoho nenašli a posledně taky ne když jsme byli na trilobiti stezce holt mám asi na ty ráčky smůlu :-D

Ulovit trilobita taky není žádná sranda. Pokud chceš kompletní kousek, musíš mít alespoň částečné znalosti stratigrafie a investovat spoustu času a úsilí. Dneska už musíš být i gangster porušující zákon, který ze sběratelů udělal kriminálníky. Ani to ti ale nezaručí úspěch. Mnohokrát jsem po celodenním lámání kamene odjížděl s "prázdnou". Ale různé fragmenty, někdy i velmi pěkné se většinou podaří najít. Skryjské lokality jako Luh, Pod hruškou, Jahn atd. jsou striktně chráněné a je zde zapovězen i povrchový sběr. Ne, že by to tam hlídalo ozbrojené komando, ale může tě prásknout uvědomnělý bonzák a zkazí ti den. I s tím se bohužel musí počítat. Ve Skryjích se ovšem vyskytují endemické druhy, unikátní trilobiti, kteří nesnesou srovnání ani ve světovém měřítku, tak to potom nezkoušej... :-P 8-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru