Kostel sv. Máří Magdaleny

Jedna z nejstarších českých sakrálních památek se nachází na území Prahy 6, na Přední Kopanině. Románská stavba z opukových kvádříků pochází zřejmě již z 11. století, podle pověsti ji měla založit svatá Ludmila.

Malebná rotunda na Přední Kopanině se řadí k nejstarším českým svatostánkům. Stavba je vybudována z opukových kvádříků, ostatně právě zde u Kopaniny se tzv. zlatá opuka po staletí těžila. Částečně se využívá dodnes, jedná se totiž o jeden ze tří funkčních opukových lomů v Čechách - kámen se používá na opravy pražských historických památek.

Po příchodu Jezuitů do Čech, patřil kostel tomuto řádu až do roku 1779, kdy byl řád zrušen. Již několik let před tím však nebyl využíván a schátral tak, že r. 1779 se zřítila klenba kostela. Kostel měl být zbourán, ale v letech 1852 - 1858 byl zrestaurován, zejména zásluhou profesora pražské techniky Karla Wiesenfelda. Tehdy kostel získal podobu, kterou má dodnes.

Stavba si dodnes zachovala svoji dispozici - centrální loď je válcová, kruhového půdorysu o vnitřním průměru 5,3 m, na východní straně je připojena nízká apsida, na straně západní pak vysoká věž čtvercového půdorysu. Ze staršího inventáře se do dnešních dní dochovala pouze raně gotická pískovcová křtitelnice, na přední straně zdobena řadou trojlístkových arkád s patrnými písmeny "M A R X", což znamená Maria - Kristus.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9_M%C3%A1%C5%99%C3%AD_Magdaleny_(P%C5%99edn%C3%AD_Kopanina)

Text: Kudyznudy.cz

Mapový podklad: Mapy.cz

Fotografie

8 hlasů
8 hlasů
zobrazeno:
241x,
komentářů:
7,
nálezce:
Argill Argill
vyfotografováno:
10. února,
vloženo:
12. února

Komentáře

Moc pěknej domeček. Rotunda jako čapa. U nás v Řeznovicích je podobná. Možná kdyby tam dali krytinu z dobového materiálu a sundali zlatý kříž a dali dřevěnej, omlátili omítku na kamen a přeleštili, tak by to bylo ještě lepší. Hledám u Pohořelic a vedle v Odrovicích byl příšernej kostel. Komunisti jak se o něj nestarali tak opadala omítka, střecha byla tmavě zelená jak zoxidovala měď, za kostelem polorozpadlý hřbitov a na křížích seděli vrány, no pane, to byla paráda! Teď je spravej, má žlutou fasádu, střechu z nových plechů, no už to není ono. Už to místo nemá takové geniu loci.

Zase jedno “zaniklé místo” které pořád ještě stojí a slouží svému účelu. Jako místo zaniklé si představuji hromadu kamení, spadlý most, prostě ruinu. 🤪 No asi tomu nerozumím jako vy.

A proč je to v zařazeno v nálezech?

Idler: Toto místo v minulosti zaniklo, dokonce několikrát. Z části je to také místo magické, jen pole válečné se dá s jistotou vyloučit. Myslím, že to není špatně zařazené.
Kaparaso: Proč je to v katalogu? Nevím, prostě je možnost přidat zajímavá místa a někoho to může zajímat. Koho ne, tem to může s klidem ignorovat a nerozklikávat. ;-)

Paráda :-O..... :-) kdy si pořídíš takovej ten litací bzučící foťák?

JohnDeeere: Pravda, už jsem na drona několikrát pomýšlel. Vzdušný prostor jsem zatím dobil jen s rc vrtulníkem. Fotečky z ptačí perspektivy mě hodně lákají, ale znám se a určitě by to přerostlo v koníček. A těch zálib už mám tolik, že si další nemůžu dovolit, protože bych ostatní šidil, navíc doma bych už nedošel ani s košem :-D

Ale určo by to vypadalo skvěle, no a s košem by si právě vel létal s tím dronem o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru