►Lehký objekt vz. 36◄

Lehký objekt vz. 36 IXb/43/A

Jediný přeživší objekt vz.36 IXb/43/A na Pražské čáře.V 80 letech byl obnoven partou nadšenců díky nim poslední mohykán tohoto typu přežil. O 200 metrů dál už je pobořený Lehký objekt vz. 36 IXB/44/C

A něco z internetu o likvidaci Pražské čáry
Okupační orgány během likvidačních prací v letech 1939–1943 zničily většinu bunkrů Pražské čáry. První odstřely začaly u Slaného odpoledne 14. června 1939. Němci ušetřili jen několik pevnůstek, které se nacházely příliš blízko budov, mostů či sloupů elektrického vedení. Takové objekty byly prakticky až po strop zabetonovány. Na Pražské čáře okupanti z 830 objektů neodstřelili pouze 78, zhruba polovina z nich přestala existovat v dalších sériích odstřelů do roku 1943. Do dnešní doby tak zůstal pouze jeden bunkr vz. 36 a 37 objektů vz.37.

Udává se že na zničení bylo potřeba 70kg trhaviny která se dávala do navrtaných rohů a tím se stěny roztrhli a vyvalili ven.Prý na tohle ničení bylo již myšleno při stavbě kdy měli ustupující československý vojáci bunkry ničit aby je nezanechali nepříteli.

Fotografie

7 hlasů
7 hlasů
zobrazeno:
498x,
komentářů:
6,
nálezce:
Wladyslav Wladyslav
vyfotografováno:
20. ledna,
vloženo:
20. ledna

Komentáře

V roce 95 když jsem byl na vojně v Mariánkách ,tak armáda "laškovala" s novou koncepcí obrany státu a opětovném využití opevnění podél státní hranice....znovu jsme je maskovali ,kopali zákopy,dělaly průseky lesem aby bylo vidět na další dva....na destičky nad lafetama jsme malovali mapky pro noční střelbu a pod. ,uvnitř se to vybílilo a místo WC jsme tam měli kbelík a vápno na zasypání,nechali nás v nich týden .....bylo to organizováno přímo generálni štábem....lítaly na náma ve vrtulnících a fotili nás....docela sranda 8-)
Bylo to na Boleticích.

Hustý :-D

Drnov byl součástí vojenského skanzenu Smečno. Bohužel, když nastoupilo nové zastupitelstvo na Smečně, vyštvalo Honzu Krinkeho, tahouna a zakladatele skanzenu.V dnešní době se snaží někdo muzeum zachránit, ale chybí jim vybavení originály prvorepublikových zbraní atd. Objekt vzor 36 je podle informace vyrabovaný. Na Smečně můžete vidět objekt vzor 37 B 80z. Pokud chcete vědět vice, ( www. ropiky.cz - databáze lehkého opevnění ) ;-)

jj bydlím kousek.Mě nejvíce mrzelo že odstranili tank a dělo.Syn ještě tu šanci si to prolézt měl chtěla i dcerka když viděla fotky a tank a vše pryč.Škoda.Bylo to pěkně udělaný místo co se stalo nevím snad někomu mohl vadit ten nápis na tanku ROA nebo že to bylo Téčko a ne tomíkův hořlavý zázrak?
Jinak tenhle je uzamčený dřevěná výstel je v pohodě jen chybí ty zbraně ale tak ty bych tam asi stejně nenechával v dnešní době když je tolik neůcty k našim dějinám...by se určitě někdo našel kdo se neštítí pro zisk ukrást cokoli....

Wladyslave odkud jsi? Já pocházim ze Třebichovic, na Smečně jsem chodil do školy.Ta 34 skončila v Lešanech aby neskončila nedobrovolně ve šrotu.

Od Rakovníka

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru