Hradiště Minice

Dnešní rychlá návštěva hradiště Minice. Doufal jsem, že si nasbírám pár střepů nejstarší keramiky točené na kruhu, ale prudký vítr a sněhové přeháňky mě brzy zahnaly zpátky pod kopec.

Hradiště Minice u Kralup nad Vltavou (poloha Rusavky) patří mezi nejzajímavější archeologické památky mladšího pravěku v Čechách. Samotné hradiště je umístěno na výrazné ostrožně, která poskytovala přirozenou ochranu ze západní a hlavně z jižní strany. Systematický výzkum vedený archeologem Národního muzea M. Slabinou v 70. a 80. letech 20. století odhalil pozoruhodné kamenné struktury, v době halštatské zcela výjimečné. I přes to, že výzkum trval řadu let, pokryl jen desetinu plochy celého areálu. Během odkryvů byly objeveny desítky tisíc nálezů (převážně kostí a keramiky), za zmínku stojí i nález nejstarší na kruhu točené keramiky z území Čech. Vzácný je také nález provrtaných větviček červeného korálu, pravděpodobně části náhrdelníku, pocházející z oblasti Středozemního moře. Hradiště je datováno do pozdní doby halštatské – pol. 6. až pol. 5. st. př.n.l.

Autor textu: Viktoria Čisťakova
(Národní muzeum)

https://www.archeologienadosah.cz/o-archeologii/dejiny-oboru/dulezite-lokality/vyzkumy-hradiste-minice-u-kralup-nad-vltavou

Fotografie

6 hlasů
6 hlasů
zobrazeno:
477x,
komentářů:
2,
nálezce:
Argill Argill
vyfotografováno:
11. února,
vloženo:
11. února

Komentáře

Hezké jako vždy. :-)

Díky! Nebylo moc co fotit. Z jedné strany louka, z druhé pole a okolo křoviny.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru