Památník

Děkuji ti pane za své syny Karla, Franze a Josefa Bláha, které jsi z války zase domů navrátil.

Fotografie

7 hlasů
7 hlasů
zobrazeno:
722x,
komentářů:
7,
nálezce:
Najduvse Najduvse
vyfotografováno:
10. srpna,
vloženo:
12. srpna

Komentáře

Pěkný 👍💪

Krásná boží muka. Je až neuvěřitelné kolik dříve investovali lidé do různých sakrálních staveb a celkově do příspěvků a darů církvi. Znáte někdo pojem Železná kráva? Uvidím jestli někdo odpoví. A pak, když bude zájem-to vysvětlím.

Já kvízy rád! To se nějak pronajímal dobytek, pachtoval,ale kdo,komu a za kolik to netuším. Hádám ale,že to bude mít co dočinění s černoprdelníky.Počkám si na rozhřešení.

Železná kráva se říkalo pravidelnému poplatku kostelu( farnosti ), který se člověk dobrovolně rozhodl církvi dávat. Často je uváděn v městských knihách jako součást majetkového dědictví. Například: dědictví obsahovalo měšťanský dům, pole, louku, dvě peřiny, dvě krávy a tele. A k tomu ještě krávu železnou. To byl bonus co?😁😁👍

Díky za příspěvky ;-)

Super, tak to bych chtěl, tu železnou krávu. ;-)

Tak se Vám musím omluvit, s železnou krávou se to nemá tak jak jsem psal, ale je to takhle:
Železnou kravou se rozumí tíživé a dlouhotrvající závazky. Rčení vzniklo v dobách poddanských, kdy zbožní věřící odkazovali kostelním záduším nejen peníze a pozemky, nýbrž i dobytek, zejména krávy. Pronajalo-li záduší odkázanou krávu některému hospodáři, odváděl z ní jako činži například vosk na svíce nebo poplatek v penězích tak dlouho, dokud krávy užíval. Zhynula-li u něho, platil nájemné potud, pokud neopatřil jiné. Tomuto závazku se říkalo “železná kráva” a zatěžoval některý grunt po několik generací.

8-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru