Tvrz Trojaň

Jihozápadně od Krumlova jest ves Uretschlag, a nedaleko odtud v lese spatřují se poslední zbytky bývalé tvrze, jíž se říkalo česky Trojaň neb Trojany, německy Trojas. Dějiny její nelze přesně odděliti od dějin jiné tvrze řečené Trojanov neb i Trojany. Petr Pečník z Trojan, jenž se r. 1363 připomíná, pocházel bezpochyby z naší Trojaně. Petřík ze Světlíka jinak z Trojan prodal r. 1408 plat v Napajedlech klášteru panenskému v Krumlově, při čemž svědčil i „Vaněk z Trojanu“: Ve znaku svém měli oba kohouta. Uprostřed 15. věku uvádí se častěji Barbora z Trojan a Kunrat Grassauer odtudž. Onako byla manželkou Jiříka Grossauera z Jedlice (1433), jenž obdržel r. 1454 plat v Kunraci a potom jsa hejtmanem na Vítkově Hrádku dva statky v Německém Rychnově koupil. Oba manželé se do r. 1466 připomínají. Roku 1475 náležel Trojanský starek Vácslavovi a Jiříkovi bratřím Višňům z Větřní a držen k Pasovarům. Roku 1544 připomíná se již pustá tvrz Trojan a r. 1624 koupena jest s Pasovaly od obce Krumlovské.

Dnes poznat jen díky valům, místo si pomalu bere les. Hned opodál potok, zarostlý svah..člověk jen zastaví a představuje si život na tvrzi v době prvních pánů..

Fotografie

3 hlasy
3 hlasy
zobrazeno:
315x,
komentářů:
5,
nálezce:
Dryocopus Dryocopus
vyfotografováno:
8. března,
vloženo:
8. března

Komentáře

Nevím proč se to zobrazilo 2x :-/

Tak to je dobrý.bydlim 10km od toho a zrovna minulý týden jsem zjistil, že tam stála tahle tvrz. Průzkum tam už proběhl, našli jen část středověké kuše. Kousek jsou Pasovary. Druhý den,co jsem to zjistil jsem tam jel,ale nakonec jsem zakotvil na louce opodál. Ale chystám se tam ještě. No a pak tady najdu tenhle příspěvek,ze by náhoda 🤔?

Já tam byl minulý víkend poprvé..šel jsem bez detiku chtěl jsem kouknout, co valy vydržely..Ale už tam bylo nějaký prasátko, všude nezahrabany díry, pohazeny železo co vykopal..smutný..jinak místo ma svý kouzlo..A louky kolem pasovar taky stojí za procházku

Takže už tam někdo byl a nejspíš pěknej debil. To tam radši nepolezu už. Bych se musel stydět

Bohužel v okolí jsem se s tím setkal na více místech..Tak mu přeju samý hřebíky kolegovi

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru