Polnische Detektive entdecken einzigartige Bronze- und Menschenopfer der Lausitzer Kultur

Kategorien: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Anfang Januar entdeckten Detektive in Nordpolen in der Nähe der Stadt Chełmno Dutzende von Bronzegegenständen und Ornamenten sowie zahlreiche menschliche Überreste von Opferritualen, die auf die Lausitzer Kultur vor 2 500 Jahren zurückgehen. Dies ist eine bahnbrechende Entdeckung - die erste ihrer Art in Polen.

Während das Gebiet heute überwiegend landwirtschaftlich genutzt wird, gab es im 6. Jahrhundert v. Chr. einen flachen See. Opfergaben, die an Gewässern deponiert wurden, waren zu dieser Zeit in Europa durchaus üblich; in Polen machen sie sogar mehr als 30 % der Funde aus. Dies ist jedoch der erste polnische Votivfund, der im Wasser deponiert wurde und sowohl Metallgegenstände als auch menschliche Überreste enthält.

Der See trocknete später aus und wurde zu einem Torfmoor. In der anaeroben Umgebung sind Artefakte, Knochen und seltene Spuren von organischem Material wie Seile und Textilien nahezu perfekt erhalten. Das Moor wurde absichtlich trockengelegt und in Ackerland umgewandelt, was dazu führte, dass der archäologische Kontext und das Material durch die intensive landwirtschaftliche Tätigkeit gestört wurden. Als am 8. Januar suchten Detektive, die mit den Denkmalschutzbehörden zusammenarbeiten, um potenziell interessanteAls am 8. Januar Detektoren, die mit den Denkmalschutzbehörden zusammenarbeiteten, um potenziell interessante Fundstellen zu untersuchen, das Feld durchsuchten, fanden sie eine Reihe von Artefakten, die buchstäblich dort auftauchten, wo sie durch das jüngste Pflügen entstanden waren.

Die Finder alarmierten sofort Archäologen der Nicolaus-Copernicus-Universität in Toruń. Die anschließenden Untersuchungen ergaben, dass die Funde aus drei verschiedenen Lagerstätten stammen. So wurde beispielsweise Folgendes entdeckt. Halsketten, Armbänder, Perlen, große Spiralfibeln, Beschläge für Pferdegeschirr, Stiche undeiner einzigartigen, mit Fischschwanzanhängern verzierten Halskette und vielen anderen Artefakten. Die meisten Objekte sind im Lausitzer Stil gehalten, einige andere Funde sind typisch für die skythischen Völker aus dem Gebiet der heutigen Ukraine.

Bislang wurden 100 Fragmente menschlicher Knochen entdeckt. Die Gemeinschaften der Lausitzer Kultur verbrannten ihre Toten und begruben sie in Urnen, aber diese Knochen sind unverbrannt. Sie stammen also wahrscheinlich von Menschenopfern. Experten glauben, dass solche Rituale Teil von Wanderungsbewegungen oder Invasionen gewesen sein könnten. Laut Dr. Gackowski zufolge könnten sie durch den Zustrom von Nomadenvölkern aus der pontischen Steppe verursacht worden sein: "Wahrscheinlich begannen die Einheimischen, verschiedene Rituale zu praktizieren, um die gewaltsamen Veränderungen abzuwehren, die mit der Ankunft neuer Nachbarn mit einer völlig anderen Organisation, einem anderen Aussehen und einer anderen Weltanschauung verbunden waren", schloss er.

Die Funde werden nun an die Universität für Wissenschaft und Technik in Krakau geschickt, wo sie gereinigt, konserviert und eingehend untersucht werden sollen.

Roman Nemec

Quellen: thefirstnews.com, arkeonews.net

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Parádní objev. Jsem zvědav na nějaký písemný výstup, až bude k sehnání.

:-O

Druhá fotka...stejnou(podobnou) brýlovou sponu jsem našel pře 2 roky.Už je očištěná u nás v muzeu,po očištění se vylouply krásné ornamenty :-) Bohužel doteď marně čekám na předávací protokol,který už asi ani nedostanu,což mě mrzí.Člověk by měl aspoň nějaký glejt že má kontakt s archeology(muzeem) pro případné rypaly v budoucnu,že vím kam se při nálezu obrátit... :-P

Otravuj je opakovaně. Já to tak dělal až jsem něco dostal. Nenech je v klidu, klidně zajdi i osobně za tím, komu jsi předával nebo za nadřízeným. Nechceš odměnu, jen potvrzení, tak ať neprudí.

Otravovat mě bavilo asi něco přes rok,posílal sem emaily ale pořád měli plno práce :-/

peponator-já odevzdávám ročně několik věcí a žádnej papír ani nechci.Jestli jsem dostal dva tak někdy před 8-10 lety.Ten papír jestli si myslíš že ti pomůže když bude někdo proudit tak si třeba natiskni sám.K ničemu ti není a přece bys ho nenosil sebou.Já jsem třeba rád že jsem zvaný na dohledávky,přednášky,muzejní noci,dostanu občas dárek atd.Vstup do muzea zadarmo(stejně těch pár korun vždy rád dám).Jako bonus se dcerka může podívat co táta našel(stejně s toho nemá rozum/22měsíců/ a jmenovku bych tam ani nechtěl).Většinou to chce člověk u první odevzdaný věci.Postupem času když má člověk štěstí si vytvoříš přátelský vztah a nebudeš "otravovat" s nějakým papírem.Zastavíš se třeba cestou z práce na vykopávkách,pokecáš,domluvíš se na nějakou akci a tak.Ale každýho věc.Jinak jak nejsou zimy co bývali,všude se furt staví a detektorářů je násobně víc než před 10-20 lety tak fakt nemají moc času na to psát ti lejstro.Ale když budeš urgovat tak ti to vytisknou ;-)

Krásné kousky.

Ty na druhé fotce mám také doma 😉

Ovšem ve znečištěném stříbře a kousek od Polska.

Dobře že vím jak se to i mohlo nosit 😉

Jíva,ne že bych nějak fanaticky trval na tom papíře :-P Mou odměnou bylo že jsem poprvé v životě kontaktoval archeologa(zástupce ředitele muzea),domluvil se s ním na setkání a asi za 2 týdny jsme se sešli kousek od místa nálezu,vzal nářadí a šli na místo to zakreslit,zaměřit a dohledat lesík asi 200x200m.U toho jsme kecali,já se dozvěděl spousty informací o okolí a které jsem třeba ještě neslyšel,ale i o archeologii.Pak jsme jeli do muzea kde mi ukázal teprve nedávno nalezený bronzový depot(sekyra,spony,kus opasku atd) mohl jsem si i šáhnout 🤩 a provedl mě muzeem i s výkladem 😀 Takže zážitek,i archáč je sympaťák v mém věku.Už tam jsem řekl že vím že nestíhají,že jsem ochoten pokud budou mít zájem jim jimi určenou oblast pomoci v budoucnu dohledávat(spolupracovat).Vypadalo že je potěšen...při každém dalším písemném kontaktu kdy mi poslal i výsledek po konzervaci spony jsem mu zdůraznil že jim klidně pomůžu....tak asi tak. Takže jak vidíš,nechci ten papír abych mohl nad ním po večerech masturbovat 😂 ale třeba stane se,přijedou na pole poliši na zavolání nějakého snaživého debílka(stává se,ne že né) a přece je lepší už mít nějaké ty kontakty do muzea(telefon na něj samozřejmě mám) Ale v poho,buď rád že tobě to s archáči šlape,je to super zážitek být u toho a vidět a dozvědět se spoustu zajímavého ;-)

jinak to našel spolek : Kujawsko Pomorska Grupa Poszukiwaczy Historii .

Nejen pro Jívu...tak jsem asi po 14 dnech nakoukl na email a čekalo mě překvapení.Pozvánka pro mne a a si dalších 10 lidí z okolí co odevzdali na schůzku do NJ muzea s archeologem(teď už je ředitel) kde nám prý vyloží jak to momentálně vypadá ohledně státu,památkového zákona a případné spolupráce pokud budem mít zájem :-P Tak třeba taky zažiju spolupráci s archeology když už jsem se jím nestal(holt známky jsem na to neměl 🤣)

Jen je otravuj. Je to nejenom jejich povinnost,ale hlavně elementární slušnost.
A pokud některý nestíhá,tak ať si udělá 15 min.přesčas. Víc na vypsání protokolu netřeba,tím vymlouváním stráví víc času.

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben