Čedič

Nález dvou roztavených čedičových kamenů.

Ahoj lidi

nalezl jsem na poli dva roztavené čedičové kameny. Vzhledem k tomu, že v okolí Nýrska není žádná známá sopka, nepředpokládám, že by to bylo z lávy, která tekla po povrchu. Kdy spodek lávy je přesně takhle krápníkovej. Jako když roztavený olovo nalejeme na kyrou půdu a máme štěstí, že nám to neprskne do ksichtu, jak se to stalo kdysi mě.
Tak mě napadlo, nemůže to být doklad o tavení železa? Kdy na vyzdívku pece přidali nějaký šutry, v tomhle případě čedič, ten jim pak stekl na dno jámy.Teplota tavení čediče je 1300°C, tak to se v té peci na železo, správněji ocel, snadno dosáhlo. Ještě by to mohlo být z pece na sklo, ale na tom poli jsem si typických zbytků po výrobě skla nevšimnul.  

0 Stimmen
0 Stimmen

Kommentare

;-)mnohde se tavil jen čedič,nejvíc se dělaly koryta do sýpek na obilné skluzy,je velmi odolný vůči abrazi.dále dlažby do těžkých provozů a dodnes se používá na testovacích dráhách v automobilkách :-)

To jo, ale taková výroba byla či je jen na pár místech v republice ve fabrikách. Určitě ne v okolí Nýrska. Ale máme tady doklady o tavbě mědi z archeo zdrojů. Tak malé hutní pece se tu určitě vyskytovali. Já třeba zaměřuji každý měděný a bronzový slitek, co najdu. A našel jsem místo, kde jich bylo docela dost. Samozřejmě nevím, jak je to starý a zda to není pozůstatek z nějaké selské samovýroby z novověku.
Myslím, že tyhle hutní pece na barevné kovy nedosahovali tak vysokých hodnot, aby se tam tavil čedič. Proto uvažuji o peci na železo.

Z fotky je to se šutry těžko, ale klidně bych v tom viděl i limonit, hematit nebo goethit...

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben