Rückkehr zur Vorgeschichte - Troy X5 Shadow

Kategorien: Troy - Rezensionen und Tests

Es gibt nur wenige Detektoren, die so kultig sind wie der Troy X5 Shadow. Leider habe ich zum Zeitpunkt der Markteinführung des Detektors keinen in die Hände bekommen. Der Preis in der Tschechischen Republik von rund 50.000 CZK war für mich unerschwinglich. Im Video spreche ich also etwas fälschlicherweise vom Ende der 90er Jahre, aber der Detektor wurde in unserem Land erst ab 2002 verkauft .

Was der Detektor wirklich gut konnte, war das Auffinden kleinster Silber- und Goldobjekte. Dies entsprach der Betriebsfrequenz von 19 kHz, den Einstellungen des Diskriminators usw. Zu der Zeit, als es auf den Markt kam, gab es nicht viele solcher Geräte. Zum Vergleich würde ich wahrscheinlich den Lobo von Tesoro heranziehen. Aber da gab es einen ganz bestimmten "Enten"-Ton, den nicht jeder aufschnappen konnte.

Der Mann hinter den Troy-Detektoren war ein gewisser Troy Galloway. Troy war in erster Linie ein Goldsucher und Verkäufer. Er wusste, was er mit dem Detektor erreichen wollte, aber die Entwicklung selbst wurde von mehreren Leuten aus dem ursprünglichen Fisher und Tesoro durchgeführt. Ich korrespondierte mit Troy seit mehreren Jahren, was mich wissen ließ, dass er an einem neuen Detektor arbeitete, der der Nachfolger des X5 Shadow werden sollte. Leider war das nicht mehr der Fall, und da die Troy-Detektoren bei Fisher und Tesoro hergestellt wurden, gab es kein Werksteam, das die begonnene Arbeit fortführen konnte.

Wahrscheinlich wegen des hohen Preises wurden nie größere Mengen an Detektoren verkauft. Für den X3 und den X2 wissen wir es nicht, aber für den X5 dürfte die Zahl der produzierten Einheiten im Bereich von dreitausend gelegen haben. Aber wir haben nie eine Zahl über zweitausend gesehen, also ist es möglich, dass die Zahl noch niedriger war.

Leider leiden die älteren Fahrzeuge, die wir gelegentlich an der Tankstelle antreffen, an mehreren Krankheiten. Zunächst einmal sind die Anschlussdrähte der Spule unten am Sondeneingang fast immer in einem sehr schlechten Zustand. Das kann durch einen Austausch gelöst werden, aber da es sich fast um ein Sammlerstück handelt, würde ich das nicht tun. Der schlimmste Fehler befindet sich auf der Leiterplatte, wo ein bestimmtes, schwer zu ersetzendes Teil mit eiserner Regelmäßigkeit ausfällt. Da die Hauptplatinen der Detektoren Jahr für Jahr älter werden und sich das Zinn abnutzt, kommen immer mehr Bugs hinzu. Ganz einfach, wenn jemand heute einen Troy für die tägliche Suche kaufen würde, würde er nicht mehr gut abschneiden. Er ist eine echte Legende, aber er ist sozusagen im Ruhestand.


X2 war sehr schön Tesoro

Technische Daten

  • Gewicht ca. 1,1 kg
  • Manuelle und fest eingestellte Bodeneffekt-Verzerrung
  • Stiller Diskriminierungsmodus
  • Dreiteilige Konstruktion
  • Betriebsfrequenz 19kHz
  • Tonfrequenz 600Hz, in All Metal 550Hz
  • Lebensdauer der alkalischen 9V-Batterie bei Verwendung von Kopfhörern 50 Stunden
  • Der Detektor ist wasserdicht
  • Der Detektor wurde von Fisher Lab. in der Version X2 hergestellt. Tesoro

Video

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Konečně pořádná legenda 8-)

Kluci,velice slušný stroj,dobrá práce :-) Hodně připomíná Tesora(jak jste řekli,byl u nich i vyráběn),docela by mě zajímal váš názor jak si ve své době vedl výkonově právě k nim...hlavně k Tejónu který měl na LP i jinde v té době reklamu jako echt hloubkový detektor :-P A řeknu vám,ikdyž už je doba jinde a s EQ jsem už taky jinde,jsou to krásné vzpomínky na to štelování poťákama,lazení země atd...mělo to svoje kouzlo ;-)

Taky je docela zvláštní že si Fisher a Tesoro pustili do kožichu takovou konkurenci,ještě ji vyráběli :-D

To peponator: při těch počtech vyrobených detektorů to asi žádná konkurence vlastně nebyla. Navíc, když máš výrobu pod palcem, tak to jsou jenom další vyrobené a zaplacené detektory pro tebe.

Je to asi stejné, jako když Samsung vyrábí (možná vyráběl, to teď nevím zda to ještě trvá) lcd pro Apple :)

Ahoj Marku.
Byl jsem si na 100% jist, že tento měsíc Troye „vytasíš“ a moc jsem se těšil. Já se poprvé dozvěděl o existenci tohoto stroje až od tebe a tak vím, že je tenhle mazlík v Síni slávy v Jílovém.

Průměrná hrubá měsíční mzda v 2002 byla 14.000Kč a tak si jej mohla dovolit opravdu jen hrstka skutečných fajnšmekrů s dostatečně nabitou portmonkou. I proto si zaslouží tak velkou pozornost a já jsem tedy tentokrát velice spokojen a děkuji ;-) :-)

Ahoj.Můžete prozradit jaká těžko nahraditelná součástka tam odcházela? Napadá mne pouze transformátor,jako má Lobo.

Marku parádní pohled do minulosti.Vím už dlouho že si ho měl a jsem rád že stále máš a navíc o něm napsal.Navíc jestli je(a jako že asi jo) tvůj ten na fotkách tak je ještě v super stavu(vizuálním).Já si proto nechal starouška adventise.Žlutá mrcha že je pryč mě zatím netrápí ale už před cca 6-7 lety jsem si jen tak chtěl koupit zpátky zetexe(na hledání už ne).Teď už na něj nenarazíš.Je to jako se vším.škodovky 100,105,120 atd,Trabanty,pionýr,250,350 atd jsme dostávali skoro zadarmo ale nikdo to nechtěl nebo dojezdil a vyhodil.Já budu muset zkusit přemluvit kluky v muzeu o jeden detík co tam už roky stojí v koutě.Jenže když jsem ho chtěl před pár lety tak mi řekli že to asi nepůjde a že skončí ve vytrýně pravěk archeologie :-DBudu rád když by se s toho tvého představení "pravěku"stal seriál a objevili se tu i další detektory co asi většina(to budou ti co hledají míň jak 10 let) ani neviděla.Myslím že tu pár kolegů ještě nějakého dědouška vlastní.A pokud vím tak i Petr pomůže ledacos oživit ;-)

Jiva,takhle to taky funguje😂😂vetsina detektoru neni nase,ale otoci se tu pouze na servis,napr. detektor v pristim dile k nam dorazil na servis az z holandska.

njn tak konečně Marka miláček je tu :-D ;-)

Kolega s tímhle strojkem dost nahledal, prej kdyby to šlo, pořídí si ho znova :-D Poslední výprava s troyem byla do sudet na čáru, kde mu odešla cívka a natekla do ní voda (L.P. 2007).
Už si to nemůžu přesně vybavit, je to ten detektor co řve jako kočka/kachna? :-)

Lorne malvo - jako kočka/kachna řve lobo :D
To snad ne - cívka na oscilatoru zdechavala, alespoň u kusu co jsem opravoval byla v pr...

Ty cívky jsou po smrti skoro všude. Ano ta moje není v žádném top stavu. U Nelu se dala objednat výroba Tornáda, ale není to už ono :)

Kachna jsem říkal Lobu a pak mu to nějak zůstalo. Mám na něho řadu velice hezkých vzpomínek, ale už ho nemám. Bohužel, druhý nejvíce ikonický detektor, který jsem měl jsem kdysi pustil Habánovi a on ho už nemá. Toje mi moc líto :)

U Mého Loba jsem kontroloval pouze el. kondenzátory, nechtěl jsem do něho "vrtat" pokud funguje. Myslel jsem, že hledací cívka je buzená přes transformátor, aby se dosáhlo většího rozkmitu napětí na sondě.Když to nemá měnič, ani cívku buzenou obdélníkem. Našel jsem schéma X5ky. Ta tlumivka musí mít i stejnou jakost. Proto se toto zapojení nevyskytuje v detektorech "do yourself ". Neznal jsem to. :-)

To snad ne- Pokud si dobre pamatuju , tak oscilator u troye je prave buzenej obdelnikem, zakladem je klasicka 555 a signal z ni jde jeste prez delicku ktera je tam jenom z duvodu aby jsi mel presne 50% stridu.Vyhodou tohodle bylo ze jsi mel precizni oscilator s fakt presnou frekvenci bez ohledu na parametry sondy (samozrejme kdyz ses dostal pod vrchol rezonancni krivky tak klesla amplituda) ale frekvence byla vzdy stejna coz oproti klasickemu zapojeni z te doby kde rezonancni kmitocet zavisel na parametrech kondenzatoru a pripojene civky ,tak tady vychazeli fazove posuvy vzdy stejne.Na tu dobu to byl pokrokovy desing, a celkove v porovnani treba s tesorem to byl troy znacne sofistikovanejsi

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben