Sakramente des Ordens der SV. Benedikt von Nursia

Kategorien: Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien , Buchrezensionen

Ich bedanke mich bei allen Suchwilligen für die Möglichkeit, Daten und Fotos zur Verfügung zu stellen, leider konnte nicht alles in eine für die Veröffentlichung brauchbare Form gebracht werden. Natürlich, ich danke Ihnen trotzdem. Für diejenigen, die sich entschließen, diesen Artikel zu lesen, bitte ich um ein gewisses Maß an Toleranz und Nachsicht, die grafische Gestaltung und Textur ist wirklich ziemlich schwierig, nicht einen Fehler zu machen. Wenn es welche gibt, freue ich mich über eine freundliche Kritik. Wie der Titel andeutet, ist auch die Fortsetzung derzeit in Arbeit, denn die Sakramente des Benediktinerordens sind in der Tat sehr zahlreich und vielfältig.

Vielen Dank, Milan Černý (Cobra)


Kostenloser Download im pdf-Format. Dateigröße 6,9 MB. Sakramente des Ordens der hl. Benedikt von Nursia

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Dobrá práce svátostky můžu ;-)

Chtěl jsem to napsat už v náhledu článku, ale nechtěl jsem zasahovat Cobretymu do textu. :)

Tohle je zcela profesionální práce se vším všudy. Klidně by to mohla být bakalářská práce na mnohé z našich VŠ. A rozhodně by byla z těch nejzajímavějších :). Pokud takto Cobra zpracuje i další, tak by to myslím bylo i na vydání na papíru. :)

Rozhodně, pokud Cobra přidá pár dalších kapitol. Klidně bychom to jako LP sponzorovali. :)

No děkuji - nehorší je sehnat co nejvíce materiálu který je u nás v podstatě nedostupný a překlad ze zahraničních zdrojů je občas na palici, když jsem v podstatě začínal dělat grafiku k jednotlivým kusům ta zpracování jedné svátostky (1x fotka z každé strany, ořezat, vyčistit, spojit a přidat přesné měřítko /mimochodem to je zcela výlučně má práce s přesností na 1 pixel/) trvalo cca 1 hodinu. Ve finále v současné době už mám jednu kompletně hotovou svátostku za 20 min. :-) Ale práce je to děsná :-D

Klobouk dolů, perfektně zpracováno👍

Nádherná práce. A to ty svátostky dělali všechny mosazný?

Já jenom, že mosaz začala být běžná až koncem 18 století. Dříve byla velice drahá a používala se hlavně na šperky. A že většina svátostek je z mědi, tak usuzuji, že dražší materiál, jako třeba stříbro, se moc nepoužíval.

To bobik600: trávě že drtivá většina je z mosazi, téměř vůbec z mědi, pozdějží lité pak nekteré z bronzu. Ale převažuje mosaz. ;-)

Kua - samej překlep :-D

Dík za volně stažitelnou práci, klobouk dolu...
Toho křížkovitého sv. Sébu s Bendym mám v krásném stavu, takže jsem ho odhadoval na konec 18.stol. Zdá se teda,že bude starší...

Tak jsem si to stáhl a v klidu si to pak prostuduju 👍 Vypadá to hned na první pohled, poctivě zpracované , díky👍

Staženo.V neděli jedu na měsíc do lázní ,tak aspoň bude co číst.Moc děkuji a už se těším

Teda Milane, to je vážně něco.
Plně souhlasím s Elmarou. Tohle je profesionálně zpracovaná diplomová práce, se kterou bys utřel všechny ty rychlokvašky od madam Nerudové z Brna.

Smekám! Na tohle by měl fakt Lovec pustit nějakou tu kačku, je to přínos hlavně pro tento web.

to namor: Tak od tebe mne to těší dvojnásob, a upřímně jsem měl trochu obavy co na to řekneš až si to přečteš právě ty o:-) :-D

Pěkná práce, super, pouze mám problém s tím datováním. Proč si myslíš, že jsou všechny ze 17. století, když oficiálně byla ražba těhle svátostek povolena až v roce 1741, respektive papežem až v roce 1742? Já myslím, že tyhle plechový jsou všechny až z 18. století.

cobra - já už tak můžu akorát zavřít vylomenou tlamu z pantů na konci tvé práce.
Akorát je škoda, že na takhle zdařilé a potem vydřené články není speciální chlíveček v úvodu webu. Něco, na co každý nejenom nový příchozí okamžitě narazí.

Vedle kolonky -Kontakt- v úvodní části webu je spoustu placu. Měj se krásně.

to Harryll: Od 11. do 17. stol. byla úcta ke kříži svatého otce Benedikta neoficiální, soukromá. Nejstarší památka na projevy této úcty byla r. 1647 nalezena v klášteře v Metten – obrázek a popis kříže sv. otce Benedikta z r. 1415, podle něhož byly později benediktinské medaile zhotovovány. Samozřejmě ražba v Salcburku není prokázána ale veškeré solidní dostupné zdroje se shodují právě do 17. stol. Slovinský katalog je naopak posouvá do 15. až 16. stol. Což je docela úsměvné když je to oficiální vydání. 🙈

Hezky pěkně, RESPEKT!

to namor: Jo tak do zařazení já už mluvit nemohu, to už je na Velkovezírovi Márovi :-D 8-)

Oficiální schválení ražby medailí získal až břevnovský opat Benno II. Löbl (1738–1752), nejprve dekretem kongregace pro udílení odpustků (Congregatio indulgentiarum) z prosince 1741, a poté (v březnu 1742) i bullou papeže Benedikta XIV. Ty plechové salzburské ražby státostek jsou typické pro první polovinu 18. století (viz všechny ty naše mariánské kulty i kult svatýho Jana Nepomuckýho), který se právě v tý době rozběhly a nevěřím moc tomu, že většina těhle svátostek byla vyrobena načerno v 17. století, když to nebylo církví oficiálně povoleno.

to Harryyl: ano to je oficiální informace Břevnovského kláštera, ale nevíme (tedy nepotvrdíme a ani nevyvrátíme) jak to bylo v zahraničí. Krom toho jsem důkladně prostudoval velice obsáhlé pojednání Terezy Amaní (Španělsko) a tam je jasně dáno i datování. Krom toho Thomas Schröder ( kolega z Německa) to rovněž potvrzuje. Bohužel jsem v té době nežil tak nemohu přísahat " na kočičí pracku" že to tak je :-)

Bravo, dobra prace! .)

to quo_vadis: Bravo a Gratuluji škoda že jsem to nevěděl dříve, mohl bych ho zařadit do studie ;-) Ikdyž tenhle příběh ještě zdaleka nekončí a pokud se chceš podělit o informace určitě je zpracuji v maximální kvalitě 8-)

Ještě jsem koukal do Omelkových prací a konkrétně v Soubor křížků ze zaniklého hřbitova při kostelu sv. Jana v Oboře (Praha-Malá strana) II. speciální kříže. Archeologie ve středních Čechách, Praha, 2010 publikuje na straně 506 zcela stejný kříž jako uvádíš pod obr. 41 a zde ho datuje do první poloviny 18. století.

to Harryll: Zkus se podívat zde: https://www.cruces-medallas.com/t12678-las-medallas-y-cruces-de-san-benito-de-nursia-en-la-europa-postridentina?highlight=EN+LA+EUROPA+POSTRIDENTINA

to Kaparaso: Vždyť to tam máš správně popsané? To že ji nemám v katalogu značí že ji nevlastním a ani se mi nedostala do rukou. Každopádně ta tvá je zvláštní kombinace ale je v pořádku ;-)

Děkuji za odpověď. Jen mě zmátl ten Nepomuk. 8-)

škoda, že u toho Nepomuka není čitelný ten začátek opisu. Nepomuk se totiž velmi dobře datuje, ale podle toho provedení opisu tam nejspíš to slovo svatý bylo. Pak by se samozřejmě jednalo o svátostku vyrobenou po roce 1729.

Harryll díky za doplnění. ;-)

Krásná práce 👍👍👍 hned jsem poznal tu od mne 😁😉

Je fajn tam nalézt i tu darovanou, je vidět že přišla do těch správnej rukou. Mám pro tebe ještě jednu ;-)

Díky všem, no samozřejmě je již rozpracován další díl a zřejmě bude ještě první rozšířen :-D

Tím B.I. se značil po blahoslavení. Svátostka z let 1721 - 1729.

Parádní zpracování 👍👍👍

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben