Detektiv findet seltenen mittelalterlichen Goldring, er wurde für die Öffentlichkeit gekauft

Kategorien: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Auf einem Feld in der Nähe des Dorfes Fishlake bei Doncaster entdeckte der Detektiv Carl Davies vor drei Jahren einen mittelalterlichen Goldring. In Übereinstimmung mit dem Gesetz meldete er seinen Fund dem PAS-Verbindungsbeamten des Britischen Museums. Der Ring wurde später vom Gerichtsmediziner zum Schatz erklärt, und es wurde ein Preis festgelegt. Er wurde nun "für die Bürger von Doncaster" erworben, wie sein neuer Besitzer erklärte.

Die Lünette und die Lünette des Rings sind aus hochwertigem Gold mit einem eingravierten Edelstein in der Mitte des Rings. Um die Lünette herum befindet sich eine Inschrift in mittelalterlichem Französisch: "Pensez De Moy P", was übersetzt "Denkt an mich P" bedeutet. Es ist nicht klar, ob sich das "P" auf den Empfänger oder den Spender des Rings bezieht. Laut Robinson legen die Schrift, das Design des Rings und die Schreibweise nahe, dass der Ring aus dem 13. oder 14. Jahrhundert stammt.

"Der Ring ist ein wunderschön gearbeitetes Beispiel für mittelalterlichen Schmuck und würde an den Finger eines Königs oder Höflings aus der höchstender englischen mittelalterlichen Gesellschaft", sagte Peter Robinson, Kurator für Sammlungen bei Heritage Doncaster. "Während des Mittelalters war Fishlake das Herz des königlichen Waldes und ein Jagdrevier", erklärte Robinson weiter, "und als solches wurde es oft von Königen und Königinnen mit ihren Höflingen und Dienern besucht."

Der einzigartige "königliche" Goldring wurde für 12.500 Pfund (etwa 350.000 Euro) von Heritage Doncaster gekauft. Der Umzug wurde dank zahlreicher privater Spender aus verschiedenen Stiftungen, Unternehmenssponsoring und öffentlicher Spenden möglich gemacht. Die Gesellschaft verwaltet die Denkmäler und Museen der Stadt und trägt zur Erhaltung des kulturellen Erbes bei. Der Ring wurde "im Namen und für die Bürger von Doncaster" erworben. Der Betrag wird zu gleichen Teilen zwischen dem Finder und dem Grundstückseigentümer aufgeteilt.

"Dank fleißiger Detektive wie Herrn Davies sind unglaubliche Stücke unseres gemeinsamen Erbes ans Tageslicht gekommen. Wir freuen uns, dass wir diesen Schatz bergen konnten, und es ist besonders schön, dass der örtliche Geschichtsverein, der Pfarrgemeinderat und einzelne Gemeindemitglieder sich an der Suche beteiligt haben. und einzelne Gemeindemitglieder so großzügig zu den Mitteln beigetragen haben, die wir aufbringen mussten", fügte Herr Robinskon hinzu.

"Es ist eine fantastische Nachricht, dass Heritage Doncaster diesen mittelalterlichen Ring aus Fishlake erwerben konnte, damit die Menschen vor Ort ihn studieren und genießen können. Das Britische Museum begrüßt den lokalen Erwerb solcher Funde und freut sich, diese Arbeit im ganzen Land durch das Portable Antiquities Scheme zu unterstützen", sagte Professor Michael Lewis, Leiter des PAS am Britischen Museum.

"Wir sind hocherfreut, dass wir diesen Schatz erwerben konnten, der für künftige Generationen hier in Doncaster ausgestellt werden wird". sagte der Kulturbeauftragte des Stadtrats von Doncaster, Nigel Ball, und fügte hinzu, dass der "aufregende Fund" einen Einblick in die lokale Geschichte biete. "Der Ring wird noch in diesem Sommer in der Danum Gallery, Library and Museum in Doncaster zu sehen sein", schloss er.

Roman Nemec

Quellen: bbc.com, yorkshirepost.co.uk


Fishlake bei Lancaster war im Mittelalter ein königlicher Wald


Ring


Der Goldring stammt wahrscheinlich aus dem 13. bis 14. Jahrhundert.


Ausschnitt

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Zpráva v českém tisku by citovala místní české "nejspravedlivejši" archeolomuzejuředniky... ,,

Díky takovým zlodějům, jako je pan Davies se ztrácí české kulturní dědictví,... jsme rádi,že se nam podařilo zabránit rabovani těchto zločinců,a geniálním tahem archeologů,policie,a úřadů jsme zabránili nevyčislitelnym škodám... Tento nebezpečný živel ještě blekotal nemorální nesmysly o odměně,ale nakonec byl rád,že jsme mu nenavlékli ilegální archeologický průzkum,a nešel bručet...""

Se divím,že jsou ti Anglii tak nemorální že chtějí za nalez odměnu , a jejich systém tak zastaralý,a že to dovolí...

Ono je to taky možné díky darům a práci řady dobrovolníků. Na rozdíl od nás, si verejnost v Anglii svou historii opravdu chrání.

Jasně...ale ten systém,jim funguje skvěle,a zachrání se tak spousta artefaktů,spoustu jich zdokumentuji,a nechají v soukromých rukou,a ty nejlepší vykoupi pro stát,a veřejnost...
Dokáže mi někdo vysvětlit, proč by to tak nemohlo fungovat i u nás? Jestli jsou nějaké faktické překážky , kromě legislativy,proč by to takhle zodpovědní nemohli nastavit?

Prsten je krásnej, nejprv jsem myslel, že je tam žena, ale v detailu to vypadá na mládence s pindourem ale nějak mi to anatomicky nesedí :-D

Kráásnej kousek 👍😊

Já tam taky vidím pinďoura ale ten chlupatej ocas vzadu mi nesedí... 😊

To Liborák: já si tedy ještě pamatuji, kdy tam "bobici" honili hledače po polích. Změna přišla přijetím "pokladového zákona", kdy se našla nějaká cesta. Na druhou stranu se pravidla musí dodržovat všude... viz zítřejší článek na LP .)

to Elmara, a Koudelnik.... nojo...je mi to v celku jedno jak to bylo...všechno má svůj vývoj...
ALE....
......nedokáže mi někdo říct,co je na té situaci popsané v článku tak špatného,že se to nemůže aplikovat u nás?????

Ještě k te historii detektoringu v Anglii... v Koudelnikově odkazu z článku z francouzke federace Federation François de Detection de metaux je odkaz na anglicky National council for metal detecting...ta historie detektoringu v UK tam určitě bude... www.ncmd.co.uk

Přísnej prsten! :-O Čistá krása! :-)

Koudelnikuv.syn:moje slova

Koudelník: to je tedy dost hluboký omyl. Jelikož "volnost" nastala až přijetím "pokladového zákona" a to v roce 96 Mám tady článek z Times, kde se po několika letech vyhodnocuje co zákon přinesl a co je špatně. A to by mělo být napsané v roce 2007? Bohužel je to kopie a nejsem schopný to najít.

Každopádně jsme to s C.Scopáky řešili několikrát tam a zpátky. Nejenom, že se tam hledači honili, ale taky byla Anglie několikrát oblepená plakáty na kterých "nosatý žid" s obroským pytlem plných nálezů a detektorem v ruce něco někam vleče. Obrázek doplňoval text o ochraně britských památek. Tudíž příběhy o ostrovním ráji jsou opravdu dost mimo.

Plus je tady i nějaká ta praxe. Máme v UK několik místních hledačů a asi by tak stálo za to se poptat jak "easy" je sehnat si povolení na hledání atd.

Plus2: samozřejmě že ta "svoboda" má pořádná pravidla a zatajení nálezů a nebo jeho prodej je problém a klidně to může skončit takto. www.lovecpokladu.cz/home/za-pokus-o-prodej-vzacnych-anglosaskych-minci-namisto-odmeny-vezeni-9519

Tak tady kluci přestaňte věšet lidem bulíky na nos. Svoboda, není anarchie a vždy končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného.

Tohle jsem dělal s Guyem pár let po tom co byl zákon platný: www.lovecpokladu.cz/home/jak-se-hleda-ve-velke-britanii-428

To Elmara.... nevím,jestli ty buliky byly na mne,ale já jsem nic z těch odkazů nekomentoval o tom,jak to bylo nebo nebylo dříve v UK... Já jsem jen reagoval na ten článek,kde je popsaný systém,který parádně funguje, a to tak,že stát a priori nekriminalizuje své občany,a zároveň zajišťuje,že se dozví o maximální většině nálezů... A funguje mimo jine i proto,že motivuje hledače odměnou, protože si nečiní nárok na každou ztracenou věc našich předků..
Doufal jsem,že se k tomu vyjádří místní hledači z řad odborníků,a řeknou,co je na tom systému špatného,že nejde aplikovat u nás...proč musí u nás stát vlastnit všechny nálezy,a Anglie to nepotřebuje proc je u nas nemoralni vzit si odměnu,a v Anglii samozřejmé? A financovani odměn by se taky urcite zařídilo. ..ze statu,z kraje,existuji i u nas různé sbírky,nadace,norské fondy,a ja nevim,co ještě....Ale klidně mi to vysvětlí ty...

Hladam v Skotsku, vcelku dobry system, ale ked mate nahlasovat vsetko co je starsie 200 rokov tak to je na blazinec.

Moc mě nebaví se o víkednu dohadovat. Doporučuji si v UK zahledat a nebo se i tady poptat pár lidí, co tam žijí jak to chodí. Píšeš tady, že je ve Skotsku těžké se dohodnout, mám tady dva kamarády, kteří se nedokázali dohodnout ani jednou v Anglii a to tam žijí střídavě od poloviny devadesátek! Ani jednou...

Tudíž chodí tak nějak jako tady. Plus samozřejmě královská půda, kde se kupovali povolenky. Vtipné je, že nikdo nezná nikoho, kdo by si to koupil.

Ale nechť jsou všechny bytosti šťasné a každý věří čemu chce :)

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben