Amatérský hledač pokladů přišel na polích u Kyjova o náčiní

Dobrý den,
dnes vyšlo několik článků o nelegálnosti na většině území dle policejního mluvčího. Zajímalo by mne jestli máte více info k tomuto incidentu.
Případně to i více rozebrat na lovci, aby se ostatní mohli vyvarovat této situaci.

https://www.policie.cz/clanek/vasen-pro-historii-nebo-snaha-o-zbohatnuti.aspx

https://hodoninsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/nelegalniho-hledace-kovu-nasli-v-poli-za-kyjovem-hrozi-mu-milionova-pokuta-20220.html

https://www.novinykraje.cz/svetprace/2022/08/04/amatersky-hledac-pokladu-prisel-na-polich-u-kyjova-o-nacini-a-zodpovida-se-z-prestupku/

in category Unclassified, created by 20bobo 4.8.2022 19:24

Logicky:
Buď udání, nebo archeolokalita . Zákon paskvil říká že na archeolokalitach je zakázáno hledat. Ta fráze o většině území je nekomentovatelna. Jestli měl u sebe něco historického tak hold žádný med. :-/ no nicméně pokud ty věci mají hodnotu je to problém. Ale to zcela jistě rozhodně úřad a aktivní archeologové......
No ale je to marné marné a zase marné. Jinými slovy kdyby se všichni hledači na všechno vykašlali tak archeologové budou mít o 50% min práce protože jim to hold na podnose nikdo nepřinese. A to bych jim přál aby byli bez práce. Promiňte tu hnusarnu ale každá akce má reakci. A zabavit detektor? Už se po tom co se zde na území děje ani nedivím..... Prostě sklouzávání do totality. Omlouvám se ale je to jen názor. Třeba je vše jinak. Čas a vyšetřující aktivisté ukáží své......

Patrně udání vášnivého čtenáře MF DNES "Víkend". Pro takové vyšel překrásný článek i s návodem: www.lovecpokladu.cz/klub/a/zlodeji-historie-a-kdo-krade-muze-i-zabit-21843
Pokud to nebyla oficiální archeolokalita (i když sama tato formulace je s otazníkem), je důležité se aktivně právně bránit. Ne, že dostane flastr 5000,- a stáhne ocas. Žádný zákon nezakazuje detektor a dle ústavního práva se můžu pohybovat kdekoliv na volném prostranství, tak si to alespoň vykládám já. Samozřejmě není od věci mít požehnání od majitele a archeologa, ale ani bez jakéhokoliv povolení se (pokud vím) nedopouštím trestné činnosti. Na základě čeho mi tedy policie může zabavit detektor i s příslušenstvím? Nemůže! Chápu, že se k soudu nikomu nechce. Vůbec se nedivím, sám mám bohužel dlouholeté zkušenosti. Prachy, čas, nervy a nekonečné slovíčkaření... Tohle bych ale vyšumět nenechal. Je nutné jít do soudní pře, vyhrát, tím vytvořit precedens a v budoucnu jim to kdykoliv omlátit hlavu. Pokud někdo znáte tohoto hledače a pokud neraboval na archeolokalitě, jsem ochoten přispět mu na právní servis, případně doporučit advokáta. Podobných případů bude přibývat a mohu-li mluvit za všechny, vítězství budeme potřebovat a točit se na něm tak dlouho, až je to přestane bavit. Alespoň do novelizace památkového zákona, ta nás pak všechny zařízne jak selata... :-(

Odkovení polí je jen dobře, ale ne takto chaoticky :-)

Ještě mě napadlo. Když by našel munici. Co potom? To by mu taky vše zabavili? Teď myslím vercajk.... Vždyť i na stránkách policie se lze dočíst něco v tom smyslu že pokud najdete cokoliv co připomíná munici neprodleně volejte policii. Jasně ok. Ale teď vnímám rozpor . To už není činnost protizákonná? Tady narážím na vyjádření mluvčího... Upřímně 90% munice najdou hledači, zbytek jsou náhody nebo stavební práce. Třeba to nesouvisí ale dvojí metr je vždy nanic

Ono je to celé na hlavu,v jednom kraji za nález i detektorem byly vyplaceny odměny a ve vedlejším kraji udělena pokuta.To znamená,že zákon je neskutečně ohebný,nebo si ho může vyložit kdokoliv jak se mu to hodí.Ale pro policii může být pohodlnější zkriminalizovat 30 000 lidí kteří jsou relativně bezůhoní,než nahánět nějakou agresivní smažku,která si z nich nic nedělá a ještě se za ni postaví deset neziskovek a policistu potáhaj tak,že si připadá jako blbec.

Tak za archeolokalitu nemůžou prohlásit celé území. Pokud by prohlásili, znamenalo by to zvláštní režim pro všechny na tomto území, nemohl bys třeba bez povolení jít ani vykopat brambory na zahradu :-D
Prostě se snaží udělat z detektoringu apriori nezákonnou činnost, protože s ním vlastně provádíš archeo výzkum podle nich a takto se snaží instruovat i policii, že se jedná o nezákonnou činnost. Jenže hledání detektorem není u nás zakázáno a nemůže být bráno jako součást archeovýzkumu. I když ti v kapse najdou nějaký archeologický artefakt, tak to není nic protizákonného, protože stále můžeš splnit zákonnou povinnost, tedy uvedený artefakt odevzdat příslušné instituci, a to dle zákona.
A policisté by se měli dovzdělat, aby konali dle práva a nedocházelo k těmto excesům.

To nejšílenější na tom je, že archeologové nikdy nechtěli, aby hledání s detektorem bylo brané jako archeologický průzkum. Pokud by to tak bylo, muselo by se na každý průzkum dost papírovat. Jinak to vlastně moc nechápu, před pár dny jsem zažil obrovskou děkovačku za nález a teď zase tohle. Jak je možné na jedné staně reubliky dostat děkovačku a na druhé tohle. Nevím, zda se jednalo o archeolokalitu, zda byla zapsané v katastru, zda měl povolení od majitele pozemku atd. Ale ty vylhané novinové titulky mě poměrně vadí. O trestu rozhoduje soud a to na základě toho, jaká vznikla škoda. Pokud tedy nějaká vznikla a pokud ten člověk vlastně vůbec něco porušil. Asi je už covid, válka, inflace omletá a je třeba najít nějaké nové téma.

Každopádně každému doporučuji, mrkněte na PAS a zauvažujte, zda nějaká rozumná forma spolupráce by nebyla pro vás lepší řešení (pokud to tedy archeolog s kterýmu budete dělat, bude chtít dělat. Jinak to jde i bez něho). Mezi hledači je stále dost takových, co by klidě prodali i svojí matku. I když se to za ty 3 desítyk let neuvěřitelně změnilo, stejně je tady dost magorů u kterých vše co najdou skončí vždy někde na aukru. A stejně tak se samozřejmě občas něco ztratí ze zbírek....

Je to prostě nějaký obraz společnosti, takové to tady je.

Těžko říct, co vlastně spáchal. Kolikrát ty informace v tisku jsou nepřesné. Ale pokud čtu ty na stránkách Policie, tak vyloženě se mi nezdá, že by dle toho překročil zákon.

Citace zde:

Na konci června vyjížděla policejní hlídka do polí za Kyjovem, které procházel muž s hledačkou kovů v ruce. Ten byl tak zabrán do své činnosti, že si policistů zprvu nevšímal. S hlídkou ale spolupracoval a uvedl očekávané, tedy že k této činnosti nemá žádné povolení či oprávnění. Muž následoval hlídku na obvodní oddělení, kde podal k věci vysvětlení. Policisté sepsali oznámení o přestupku a zároveň muži zajistili lopatku, detektor kovů a nalezené kovové fragmenty. Celý spisový materiál včetně zajištěných věcí putoval na krajský úřad, který rozhodne o sankci. Ta může být astronomická, v řádech milionů korun. Upozorňujeme amatérské hledače, že je archeologická činnost na většině území nejen našeho kraje nelegální.

Co se týče toho PASu, tak ať je britskou formou, pak to bude fungovat. Nějaká polovičatá řešení jsou vždy s prominutím k hovnu.
Pak ty informace z nalezených věcí se budou o mnoho méně ztrácet, nemusí všechny artefakty skončit v muzeu, když o to zájem v muzeu nebude a můžou se prodat pak někde v aukci. Nemusí zákonitě všechno vlastnit stát.

Myslím si, že základem toho, aby nějak společnost správně fungovala, tak je nastavení pravidel, které nebudou nikoho zvýhodňovat.

Ano za mě dobrý názor :-)
Já osobně velmi těžce nesou to že se archeologům potažmo státu servírují nálezy na podnose. Vždyť cokoliv co člověk dělá vyžaduje energii. Od koupě detektoru po čas.... Proč musí vše sebrat stát? Ano je to zákon ale ten tvoří lidi na nějakém základu. Bohužel společnost si zvykla na věci zadarmo. Archeologové jsou státní zaměstnanci a mají jistě to že díky tomuto zákonu paskvilu se jim musí to co najdeme odevzdat aby to prozkoumali. No asi mě zde ukamenuje že ale já s tím nesouhlasím a basta. Tečka. Nikdy jsem nic neprodal to co jsem našel chodím zřídka a většinou nalézám šrot ale je to pro mne relax. A při tomto relaxu mám být perzekuován? Tak to běžte s prominutím archeologové a úředníci do prdele. Makám u soukromé firmy a peníze si musí člověk zasloužit a ne se chovat jako vyžírka která pobírá desátky. Tečka. Pokud by to bylo tak že to bude ohodnoceno tak jako někde ve světě solidním podílem pro hledače nemám problém. Ale u nás je to snad záměrně úplně špatně. Promiňte ale žrádlo v obchodě taky zadarmo nedostanete.

Je mi líto kluci, ale nestane se to. Kraje prostě hledají a nacházejí cestu jak za nálezy neplatit. Mám zde několik případů, kdy nálezce nejdříve vynášený do nebe začal být obratem zatracován po tom co začal řešit zda s toho něco nebude.

Můžete tady tak stokrát psát o anglickém zákoně (není britský, ve Skotsku neplatí). Ono to tam taky není taková hitpráda, když tě dvacet sedláků pošle do ... a všichni chtějí za hledání zaplatit. Máme tady kluka, na LP, který si nedokázal domluvit jediné hledání a nevzali ho ani do žádného klubu.

Jenom taková drobnost. Nový článek od Romana, tedy jeto nádherná pecka. Ale co se týče naší diskuze tady... všechny nálezy jsou Baham. www.lovecpokladu.cz/home/nove-poklady-spanelske-galeony-366-let-od-potopeni-9208

To je pochopitelné, že nálezy patří Bahamám, když se našly v jejich výsostných vodách 8-)

To je zajímavý názor, od tebe :) Když nález který se najde tady v naší "výsosné" půdě vydíš jinak :)

Jelikoz ty clanky jsou dost casto nepresne tady, tak neni zrejme, jestli si na ten poklad nedelalo zalusk treba Spanelsko.

Jinak take, u nas na pevnine kazdy kus pudy ma sveho majitele, tudiz nemuzes srovnavat uzemi, ktere patri statu s uzemim, ktere statu nepatri, tedy nema zadne vysostne pravo v tomhle smyslu ;-)

Španělsko má zálusk na vše. Oni nepodepali námořní dohodu a tvrdí, že všechny ty potopené galeony atd. jsou prostě stále jejich. A ten paragraf o záchraně (obnově) neberou na vědomí. Navíc tam už došlo několikrát i k zatčení lidí, kteří něco takového našli. Klasický byl případ Odyssey.

Jinak se ale pleteš, výsosné vody jsou územím daného státu. Pak jsou nějaké "ekonomické" vody, které si každý stát nějak maluje ale v podstatě to nemá žádnou oporu v mezinárodním právu (viz. to co dělá třeba Čína, Rusko, Turecko a nebo taky Velká Británie, kdy prostě malují čáry "tohle je naše a vy jděte do...)

Ale ja jsem nikde tady nerozporoval, ze to tak neni s temi vysostnymi vodami. Pouze jsem psal, ze nemuzes srovnavat jablka a hrusky 😎

No, mám pocit že je poměrně velký rozdíl mezi výsostnými vodymi Baham a soukromým pozemkem na území ČR. Moje pole NENÍ výsostným územím ČR, přesto jsem dle vychytralého zákona povinen odevzdat cokoliv staršího 70 let... Takže když najdu zlatou desetikorunu v šuplíku po dědovi, je to ok a je moje. Když by ji ale děda ztratil na naší vlastní louce a já ji dnes našel, tak ji musím "poctivě" odevzdat - a když uvedu , že to bylo nalezeno fenkou Bobinou, tak možná dostanu 10% nálezné :-D :-D :-D

Já myslím že tovoje pole je výsosným územím ČR, pokud jsi tedy nezaložil vlastní stát. ;-)

Jinak je to v podsatě ale jak píšeš. Jenom bych ale netvrdil že je to zákonem, jelikož tam nic takového není. Je to jenom výklad úředníků, jejich právní názor. Nikdo ho nerozporuje.....

Nepsal jsem, ze muj pozemek je vysostne uzemi, ale o pravu, ktere je jine nebo melo by byt spravne jine, a to u statniho nebo soukromeho pozemku😉

Krte, souhlasim s tvym nazorem, akorat mas chybu v tom, ze musis odevzdat vec starsi 70-ti let. Pamatkovy zakon definuje archeologicky nalez jako

věc (soubor věcí), která je dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku a zachovala se zpravidla pod zemí.

Takze nezapomen odevzdat i sockacku ;-) :-D

Čisté teoreticky dle toho co píšeš tak by člověk měl volat archeology k čemukoliv. Hřebíky alobaly myslivecké nábojnice, staré plechy, pružiny, víčka od hořčice atd atd. No asi by to chtělo tak udělat. Kdo ví čím se zabývali předci. Ale bylo by zajímavé asi toto:
V terénu je denně odhadují cca 1000 hledačů na celém území ČR. Když by každý vzal foun a zavolal archibaldy že našel výše uvedené historické artefakty ať se přijedou podívat, protože nevím co to je, nemohu přece neodborně čistit v terénu tak musíte hoši přijet. Jo mám to dovézt? To určitě.... Chcete přijeďte. To že budou nasrani je téměř jisté. Jen je otázkou koho to přestane dřív bavit :-D :-D

Mas pravdu, ale holt mame takovy zakon 😀 Ja si jej nevymyslel, ja jsem jeho kritikem 😁

Kolego naprosto stebou souhlasím 👍👍👍

Jenom pro potvrzení, že obecně hledání detektorem není dle zákona definováno jako archeologický výzkumu. Pokud dotyčný nebude tvrdit, že archeologický výzkum provádí.
Stanovisko Ministerstva kultury, odboru památkové péče č.j. 9711/2007 ze dne 26. července 2007
(Revize aktuálnosti textu stanoviska proběhla naposledy dne: 8. února 2022)
https://www.mkcr.cz/doc/cms_library/2007_09711-3407.doc

Diky a diky za ten link👍🏻

Link super. Jen po důkladném přečtení moc nadšený tedy nejsem....podle mne si můžeme říkat co chcem...výsledek je vždy protiprávní jednàní a přestupek... :-(

Podstatné je zde uvedeno: Pojem „archeologický výzkum“ není platnou právní úpravou definován. Žádný zákon se "zatím" o detektorech nezmiňuje.
Takže pokud někdo běhá s detektorem, tak to automaticky neznamená, že provádí archeologický průzkum.
A jelikož je náš právní řád založen na principu "Co není zákonem zakázáno, je povoleno", tak náš svobodný pohyb s detektorem ještě neznamená, že něco vykrádáme.

Když někoho seberou na poli tak je to pro novináře hledač = zloděj
Když hledač odevzdá mincovní depot za statisíce, tak ho vykopala naprostou shodou náhod fenka německého ovčáka Terezka ;-)a půl roku předtím měl stejné štěstí i jezevčík Pepa ;-) ;-) ;-).

Tak doufám, že brzy bude mít štěstí labrador Mensík :)

Nezapoměli jsme na divočáka a krtka,ti taky hrabou na černo v naši matičce zemičce. :-D :-D

Krtci jsou nejzákeřnější! Zrovna v neděli jsem kopnul okousanou grešli. Tady po nich vyloženě jdou :-D

Tvl....já si snad toho psa koupím...

Krtky mam na zahradě a ne vyhrabat poklad,psa vodim sebou kde zastavim hrabe diry,a taky žádný hrnec dukátů ne vyhrabal .Tak přemýšlím o změně.Asi půjdu do divočáka. o:-)

Tak se to vyjasnilo. Díky za info.
Teď už jen drobnost. Nejsem blbej ale jak poznám archeolokalitu? Musím pátrat na netu nebo je to veřejně označené?
Ještě k té odpovědi od policajtů. Kdyby to napsali hned , bylo by to hned jasné....

Co se vyjasnilo? Policajti napsali, že hledal na archeolokalitě a tím je to vyřešené? Podle jejich výkladu je přece archeolokalita prakticky celá ČR...

A další věc je ta, že žádný zákon nezakazuje hledat na archeolokalitě, co tak jsem prošel ty zákony. Tak by mě opravdu zajímalo, na základě čeho mu sebrali ten detektor.

Teď mi to docvaklo. Opět odpověď jak se jim hodí..... Ale znovu jak když někde zastavím poznám že jsem na archeolokalite. To že je celá ČR archeolokalita je ptakovina.

to je, ale archáči teď takový názor mají. Chystám se vykopávat brambory na zahrádce, tak si nejdříve na úřadě zajistím povolení, když jsem na archeoloklaitě, abych náhodou nebyl obviněn, že dělám nelegální archeologický výzkum :-D :-D :-D

Kdysi, když jsem začínal, tak jsem si na portálu AU našel, že celá naše republika je, tuším, rozdělená do čtyř zón, nechce se mi to hledat (momentálně se věnuji slivovici). No, a archeolokalita není pouze lom a povrchový důl, tam můžeš hledat. ;-)

Já ti samozřejmě rozumím :-)
Jen ukazuji to jak by dopadla ultra poctivost. Ale bylo by to zajímavé. Prostě ohlásit kde co a přijeďte si.... Denně najezdí 1000 km a kde nic tu nic. Není problém.....povinnost člověk splnil. Nic víc nic míň.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top