AMCR-PAS Portal of amateur collaborators and records of independent finds

Categories: Finds and rescue research in the Czech Republic

Online presentation of the Portal of amateur collaborators and records of independent finds of the Archaeological Map of the Czech Republic for the general public.

All information can be found here: AMCR-PAS

Want to find some treasure too? Check out our metal detectors.

The article is included in categories:

Post

Koukám, nikomu se nechce do diskuse.
Se nedivím.
Slovo "spolupracovník" mě irituje víc, než slovo "irituje".
Je fakt, že mě děsí pohled na mladou rodinku s dětmi, jak pobíhají kolem řopíku s klackama v ruce a děti křičí na tátu: " jé podívej tati, to vypadá jako bomba!".

Uvidíme, co z toho vyleze.

Myslím, že je to solidní příležitost poslat přímé otázky na témata, která nás zajímají. Určitě si najdu čas a i otázečku si zašlu.

Já jsem se již přidal - má někdo námitky ? 8-) :-P

To jsem tedy sám zvědav na ohlasy. Za mě tedy ( možná jsem něco přehlídl) - abych mohl legálně hledat, musím se evidovat ( o čemž dostanu potvrzení), jinak se vystavuji pokutě až 4 mega...Evidován jsem proto, abych všechny zajímavé nálezy ( nepochybuji, že některé instituce bude zajímat naprosto vše, možná kromě alobalů a rezavých hřebíků) musel bez nároku na nálezné odevzdat. Navíc se musím před každou akcí sám domluvit s majitelem pozemků...atd. Nějak mě pak uniká smysl vlastnění detektoru a detektoringu jako vzrušujícího koníčka, tak jak jsem ho bral doposud. Jen dodám, že jsem již dva větší bronzové depoty a několik samostatných bronzů odevzdal, a nedělalo mi to zásadní problém, ale tento institut "tajných" spolupracovníků nevím, nevím....

Bude spolupracovník nějak vyditelně označen? Aby nedošlo k záměně s obyčejným hledačem.Např páskou na rukávu. Nebo budou tajní;-) :-P :-P

No budeš vzrušeně a hlavně v klidu lovit dál,jen všechno co najdeš odevzdáš.I ty mince,který si skoro každej nechává.Domluvíš,zaměříš,zapíšeš,vyfotíš,přivezeš nálezy atd.
Jo za škodu na pozemku taky odpovídáš.
Docela dobrý vzůšo,ne?

Zdravím, hledači. Tak jsem se přihlásil a přišlo mi e-mailem, že zvou "všechny zájemce z řad odborné veřejnosti". Tak je to pro širokou veřejnost - viz. plakát na těchto stránkách, nebo pro odbornou veřejnost - viz. příchozí oficiální e-mail? Tušíte někdo? Dík.

Tak je to opravdu tady- začátek konce svobodného hledání,velice smutná informace,ted už je to jen otázka času.Poděkujme EU,protože to je její práce. :-/Jakých dalších prasáren se na našich svobodách a zažitých tradicích ještě musí tahle bruselská cházka dopustit,aby se tomu občani vzepřeli a volili odchod z EU,jako prozíraví britové.....................? :-(

Johne doufám že ano že budou muset třeba nosit pásky aby se od nás obyčejných hledačů co na tohle kalíme odlišili :-D

Tak to je velka parada..Mam velkou radost.. ;-)

Wladyslav :-D :-D :-D

Když už budu ten předskokan bez nároku, měl bych mět nějaky doklad o spolupráci, podmíněno pro školením přiděleného arch.

cernunos: Čekal jsem v diskusi asi leccos, ale tohle by mě ani ve snu... Jak do rozhodování o ryze českém projektu pod vedením Maříka zasáhl Brusel, to by mě teda fakt zajímalo. Tohle už je asi diagnoza.

Ostatní: Když si přečtete všechny podmínky, FAQ, návody, tak je to celkem volné a řada situací se nechává na daných organizacích / archeolozích. Tudíž si společně dohodnete formu spolupráce - jak, co, kdy a kde odevzdávat. Kde hledat. Neviděl bych v tom zas tak velkej problém. Bude to vlastně asi stejné jako nyní s tím, že se to díky apce asi zjednoduší. Uvidíme, co přinese praxe, námitky se budou určitě zpracovávat a postupně vše ladit.

Spoluprace?? Ok ale bacha at to nedopadne jako jako letecké muzeum v Jirkově. Byl zatim archac 8-)

Bod 8
Potvrzení musí obsahovat prostorové vymezení oblasti průzkumu, základní identifikaci osoby (jméno příjmení, rok narození), pro kterou bylo potvrzení vydáno a dobu platnosti. Dále musí obsahovat přímý (ideálně neustále funkční) kontakt na odpovědného archeologa.
Přijde mně příliš lokální a pro obě strany birokraticky zatěžující. Republika neni tak velka a nalez se stejně bude lokalizovat .


to co odvzdávat je celkem jasný:
https://www.arup.cas.cz/co-je-archeologicky-nalez/

Neco mi to připomíná. Starsi budou vědět, tenkrát take pomáhali a mnely pásky. :-/

Tak to jsem zvědav, co z toho vyleze... Asi dobrý úmysl, ale bude to chtít vypilovat.
Tuším, že bude problém přinést do muzea archeonález a nemít "archeo pas"...

Ale tak všechno se musí doladit, já třeba vím o okrese kde prostě archeolog s detektorářem vyloženě nechce mít nic společného. A myslím i že se to nějak doladí.

Ale ne.archeo zabalíš do papíru na kterém budou nálezové okolnosti položíš před dveře muzea zaklepeš a zmizíš jak uličník :-D :-D Hlavní je že Občanská povinnost bude splněna a můžeš usínat spánkem spravedlivým.

Salamanka a GM4: Jsou to dlouhodobé snahy ze strany Bruselu,to samé jako se zbraněmi a zákazem olova apod.Já taky netvrdím,že za samotným tímto konkrétním projektem stojí unie( stačí trochu pozorněji číst !)ale její snahy v tomto směru vedly kýženým směrem a tím je registrace,naprostá kontrola nad daným úsekem ( v tomto případě památkovým) a vlastně totální byrokracie.Zajímavé, že s tímto páni archeologové,tak velmi pěčující o naše kulturně -historické památky nepřišli už dříve ale až po cca 30 letech volného užívání detektorů,kdy většina hradišt a jiných lokalit je již dávno zplundrováno.Ale to je zase z trochu jiného soudku....Nedávno tu někdo zvěřejnil zprávu -podnět z unijních kuloárů,která poučuje policisty a jiné mravné úředníky ,jak registrovat a perzekuovat hledače "nachytané" v terénu.Těch podnětů je mnohem víc a je to nátlak ke změně legislativy ,jendo vede k druhému.A možná to vidím jen já,ono se časem ukáže,nakolik je mlj názor až tak absurdní.Tolik let se tu kluci strašili,že se nebude smět hledat.No a toto jsou ty aktuální kroky k tomu vedoucí....Každý at si to přebere :-P

Cernunos to samý je z drony..od té doby co mám pilotní průkaz a SPZ na dronu mě u létání chybí to hlavní...svoboda s nádechem dobrodružství a poznání..a za vším směrnice slavné EU :-/

Wladyslav to nebude z EU to zas nekoho něco někde v době pandemie napadlo protože je doma a nemůže do ksnclu.

Jj lidem z toho hrabe..to vím naprosto přesně už jsem rok doma na home :-D :-D :-Dco mě občas napadá za kraviny :-D :-D

Na volnočasovou aktivitu povolení fakt ne! Prostě zmizím do lesa a polibte mě zadní bradu.

Hmm... tak zatím nic moc pocit 🙄. Spíš mráz po zádech. Někteří rovni si budou opět rovnejsi a chorobne mozky dostanou pocit moci. Archeologové naštvaní, protoze budou otravovani žádostmi o udělení pasu na určitou lokalitu. Když pojedu na dovolenou budu řešit jestli si metlu vemu sebou a prosit o povolení. Když bude archeolog taky na dovolený mám smůlu. Když mne při hledání zahledne místní hledač a blbě se vyspí, tak mne praskne, protože on je spolupracovník a já ne. A když archeologovi prefiknu starou, tak jsem skončil, protože dohoda lze vypovědět bez udání důvodu a je na dobu určitou a lokalitu... Chjo chlapi... co s tím?

Ještě drobnost pro staré konzervy to chtějí udělat jak. Jsou hledači pánové starší než já (mě je 46 skoro).Který nechodí na weby, Fb a už vůbec nepoužívají žádné aplikace. Protože to k životu a hledání nepotřebují.

Dám si pivo. Kolik je ti let, kluku? 18..., skoro.
Nepřidávej si, buď rád, že jen 45.

Asi v povaze jednotlivců a nebo to je mentalita národa, vše obejít,podplati se vším vyjeb . t a stímhle to bude podobné,čili to asi kničemu nepovede.

Myslím že je to zdárný začátek konce.

No jo, všichni jsme se chtěli dostat blíže Západu ( nejlépe do Anglie, že..) a zase jsme se probudili na Východě, bez bumážky a detailního dohledu Velkého Bratra ani ránu...Vítejte v NWO..

namor: no ale mozkem je mě pořád 14 :-D Jen to tělo to občas neví :D

Úplně vidím jak po žních stojí u pole spolupracovník a hlídkuje, opojen pocitem že je něco více... Upozorňuje policii na pohyb podezřelých obyčejných hledačů...... To jsme ale o nějakých pár desítek let zpět...

JohnDeeere 👍👍👍 uz ho tam vydim zalehliho za krovim s dalekohledem. 😁😁

No tvl.... přesně!!! 😁😁🙈

Joe63:Navíc se musím před každou akcí sám domluvit s majitelem pozemků.,,,, Když tu u nás chodím pole.(a to je jen abstinenčních příznaků) dělám to vždy. A mám klid. Není nad to znát se s místními majiteli. ;-)

Johne určitě by se to někomu líbilo. Tahle rok trvající situace ukázala jak je bonzování u nás populární... Možná populárnější než bývalo a stalo se koníčkem pro mnohé lidi kteří o slasti s bonzování o důležitosti sama sebe neměla do té doby ani páru... :-/
Naštěstí je to snad zatím jen menšina a mezi kluky, vojáky policajty apod. je spousta hledačů/ek ;-)

Malinká odbočka ,ale kdo má pět po hromadě pochopí co tím chci říct. A kdo ne tak, na vysvětlenou takhle to u nás v Kocourkově chodí se vším:Ministerstvo vnitra bije na poplach. Základní registry, ve kterých shromažďuje stát základní údaje o občanech, právnických osobách a nemovitostech, jsou podle resortu v kritickém stavu a hrozí jejich kolaps. Před jejich zhroucením varuje ve zprávě, kterou vládě předkládá, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na modernizaci chybějí finance, tvrdí v dokumentu, který Právo získalo......Když na to nemá naše nejdůležitější ministerstvo, kde by na to vzali chudáci archeologové že.

Kime vezmou prachy vojakum😁

Sergej180:tak to je blbé ty ještě žádné od ledna nedostali :D

Jediné co mě napadlo je tohle.
Tohle zlegalizuje činnost jednotlivců, kteří už s muzeí spolupracují s archeology už se znají, znají štábní kulturu daného pracoviste a archaci k nim mají důvěru. Ty ostatní kteří se přihlásí a nebudou pripusteni ke spolupráci zůstanou na seznamu. Je k nezaplacení mít seznam lidí kteří jsou svým koníčkem mimo zákon. Co se může dít dal je zřejme. No a ti stastlivci kteří dostanou důvěru? Dostaneš bumazku na to pole za barakem. Jak vlezes jinam nebo si v kapse necháš dvouheler a archac tě neprikreje tak jsi v úplný prdeli. Jsi proškolen, jsi amatérský archeolog a couras se tam kde nemáš? Takže to byl z tvé strany úmysl. Další postup je taky jasnej.
No a ty aktivní blbci který umí úplný hovno? Dáme jim pas, oni hrdě natáhnout pásku PS AÚAV a budou fotit a bonzovat. A že je tyhle sorty dost je taky jasný. Stačí sledovat fb a ostatně i některý zdejší diskuse.
Jestli tohle vstoupí do reálného života dojde k redukci počtu mrcadniku a pipačů.
Ze strany archacu je tohle dobře promyšlený krok.

....návrh číslo 1 neprošel, předsedající děkuje za věcnou diskusi zúčastněných a na řadě je hlasování o návrhu číslo.... :-D :-D :-D

Dobrý den všem. Jmenuji se Balázs Komoróczy, jsem archeolog a něco mám společného i se vznikem evidenčního systému, k jehož prezentaci zve tento leták. Pročetl jsem si diskusi a trochu přemýšlím, jak na všechny ty námitky reagovat. Přiznám se, že s blbostmi o roli Bruselu při vzniku systému nic neumím dělat. Má-li někdo ale opravdu srozumitelné a seriózní otázky, rád na ně odpovím v této diskusi. Otázky bude samozřejmě možné klást i během té online prezentace systému PAS, ale možná tam nebude prostor na všechny v datových detailech.
Proto navrhuji, neváhejte, nehádejte z křišťálové koule či kávového lógru, ale ptejte se. Rád otevřeně vysvětlím, k čemu systém má sloužit, v čem je nový, co znamená pro detektorové hledání, atd.

Taky si myslím, že máme ještě pár let čas. V dnešní situaci podle mne tyhle návrhy nikdo odpovědný řešit nebude. Nejsou peníze skoro na nic. Teď se budou řešit volby a po nich bude nová vláda uklízet bordel. Ono taky se může stát, že budou peníze pouze na životně důležité věci což určitě není sport, kultura včetně archea. Taky se může stát, že archeo kluci zůstanou doma na zadku...

Zdravím pane Komorczy, chtěl jsem se zeptat jakým způsobem zadávat nálezy do aplikace (v kolonce " Samostatné nálezy - zapsat") je uvedeno : projekt (poznámka uvádí že mám ověřit u archeologa se kterým spolupracuji) - co to přesněji znamená ? Příklad: Přijedu na pole a něco najdu - poznám že se jedná o archeologický předmět (nevím ale přesněji do jaké časové osy ho zařadit). Tedy nafotím se souřadnicemi, (případně souřadnice jen zaznamenám). Standartně jsem posílal fotografie archeologovi který a.) buď potvrdil že jde skutečně o arch.artefakt a nebo b.) nejedná se o nic zvláštního (případně novodobá záležitost o kterou zájem nemá). Jak by to tedy v praxi mělo fungovat vzhledem k zadávání nálezů do databáze? Děkuji. Milan Černý, Praha

Dobrá tedy dotaz. Proč jakožto soukromá osoba volně se pohybující(ne archeo lokality,ne památky ne chráněná místa) po místech kam ani učená noha nevlezla, bych měl byt v nějakém registru? Když něco najdu , zaznamenám a nahlásím příslušným úřadům ,tedy nález který jasné poznám že je cenný historicky. Na to nepotřebuji nic ani aplikaci, ani papír. Hledám zásadně 2.sv. a ta je na hranici zachránění, diky skoro 80 letech v zemi a životnosti materiálu. Na záchranu těchto věci není dostatek lidí a času. Předem upozorňuji nic nesměňuji ,nic neprodávám až umřu mají to děti odkázat muzeím. Tedy se ptám, nač je ten portál dobrý, pro pár (a teď bez urážky) vyvolených? Děkuji za odpověď.

Bude někde zveřejněn záznam tohoto Webináře? Předpokládám, že registrace není možná pro širokou veřejnost, ale pouze odbornou (zástupce institucí).

Zdravím pane Komoróczy a děkuji za účast v diskuzi. Všechny zůčastnění bych chtěl poprosit o alepsoň o elementární slušnost.

Mám stejnou otázku, na kterou jsme se ptal i Honzy. V terénu tady aktivně pracuje pár desítek archeologů. Aktivních hledačů je několik tisícovek, těch co vyběhnou občas desítky tisíc. Co s tím?

Elmara: dobrá poznámka

Tuco to bylo myšleno s nadsázkou. ;-)
Pane Balasz to EU bylo myšleno aspoň z mé strany na provoz dronů a tam je to daný kdo a co...
A když už teda si můžeme ptát tak mě by zajímalo v čem je špatná ta situace dnes kdy když se opravdu najde archeologický nález a buď se přivolá archeolog protože většina z nás tady s nějakými archeology nejen s jedním pracuje/spolupracuje nebo se náhodný nález z pole předá archeologovi i z nálezovými okolnostmi. Třeba z mého pohledu tadle spolupráce funguje ve většině případů naprosto dobře a nevidím důvod to měnit. Ale jestli jsem dobře pochopil tak v tom Vašem projektu budou údaje i o místě nálezu? Jestli ano tak bude následovat to že druhý den už bude zbytečné cokoliv dohledávat....a tato stáž

Cílem Archeologických ústavů je identifikovat amatéry, kteří jsou schopni a ochotni spolupracovat s archeology v mezích zákona, tedy v rámci odborně vedených archeologických terénních akcí. Účelem AMČR-PAS není legalizace protiprávní činnosti.
🤔
Podle mě to celé bude mít v konečném sčítání zápornou barvu pro všechny zúčastněné.Aby nakonec i ti co odevzdávají někdy i anonymně nezměnili názor právě z důvodu nějakého škatulkování a omezování.Lidi se dost často změní když se jim změní status.Tim jde ruku v ruce i změna priorit.
Teď to funguje si myslím dobře kdo chce odevzdává a kdo nechce... Ale to se rozhodně tímto nezmění.Jen to ještě více vyhrotí celou situaci.
Jedno pozitivum bych na tom ale viděl když už nález bude zaveden zapsán uveden nebo jak to nazvat možná už se v muzeu neztratí tak snadno.
Přeji hezký den

Pane Komoroczy. Vase jméno pod tou novinkou mě přinutilo k zamyšlení. Jste pro mne odborník který se snaží o spolupráci. Vážím si lidi kteří budují. Bořit umí každý. Jestli se tedy mohu zeptat. Budou prizvani ke spolupráci všichni, kteří se na daném pracovišti přihlásí? Nedovedu si představit jak muzeum zvládne dejme tomu sto zájemců o spolupráci v daném regionu. A jeste jeden dotaz jestli mohu. Jak bude řešen pohyb detektoraře terénem? Dostane určené místo, například pole, kde smí provádět detekci nebo oznámí archeologovi svůj záměr a po jeho schválení se bude moct pohybovat v rámci regionu. Děkuji za odpovědi.

Zdravím účastníky diskuze, zvláště p Komoróczyho, který se nabídl odpovědět na dotazy. Já bych se chtěl tedy zeptat na toto. Čistě teoreticky bych od vaší instituce dostal po proškolení onen papír opravňující mě k detektorovému průzkumu na určitém území ( třeba okolí Mušovských jezer, ať je to názornější).
Vy pak zaštítíte můj případný det průzkum před dalšími institucemi, které mají stejné oprávnění k archeo výzkumu na tom stejném území a s touto politikou nebudou nikdy souhlasit a s radostí na mě přivolají PČR? Dále bych rád věděl, zda si budu moci nějaký nález případně ponechat, pokud to pro vás nebude zajímavá věc ( ag drobné, číslované knoflíky napoleonika ....) ? To co pro vás asi nebude zajímavé, může být zajímavé pro nějakou další instituci. Pokud bych si z nálezů nemohl ponechat vůbec nic ( teď nemyslím ryzí archeo), pak pro mě další detektoring nedává smysl. Další problém vidím v domluvě s majiteli pozemků, dosud se to tak většinou neřeší, ale po novu bez tohoto dalšího povolení je i papír od Vás k ničemu. Polní hledání je dnes většinou ve zcelených lánech, se spoustou původních malých vlastníků, všechny asi nepůjde obejít, nájemce polí nějaký obří ogropodnik se se mnou nebude vůbec bavit ( navíc třeba s mnoha dalšími hledači kteří budou chtít pochodovat po těch stejných plochách). Co se týče lesů je zde kolem Brna většina lesů v majetku LČR, Masarykova univerzita, město Brno, jednotlivé obce , pochybuji o tom, že se tito budou chtít se mnou jako jednotlivcem o mém hledání vůbec bavit....

Cobra: Dobrý den! Od archeologa, se kterým spolupracujete, obdržíte číslo projektu, v rámci kterého on bude evidovat i Vaše nálezy (může v něm evidovat nálezy od libovolného počtu hledačů). Vy stejným způsobem jako do teď, u nálezů zaznamenáte všechny potřebné údaje - hlavní je GPS koordináta, k ní pak třeba hloubka nebo cokoliv, co by mohlo být důležité. Pokud budete ochotný a schopný rovnou tyto údaje a fotku předmětu načítat do PAS, je jen dobře. Můžete data i fotky ale zanést i třeba večer doma, hlavní je, že jsou. Pokud ani toto Vám nepůjde, může to za Vás načíst pak i archeolog při předání nálezů. Do databáze se načítají předměty, které jsou archeologickými nálezy - jako takové je označil "Váš" archeolog. Dokud nejsou takto nálezy odsouhlaseny, nikdo jiný je kromě vás dvou neuvidí. Takže ty archeologicky nezajímavé předměty může vyřadit z databáze i v této fázi evidence. Ale můžete to řešit i nadále stejně, jako dosud - předběžná konzultace mailem a teprve pak už jen ty vybrané do databáze.

Joe.. dobře napsané 👍

Kim: Ten portál (PAS) je vlastně systémem evidence nálezů zástupci veřejnosti, kteří archeologické nálezy podle současných zákonů v ČR nemohou vyhledávat jinak, než při začlenění do výzkumné činnosti některé tzv. oprávněné organizace (= pracoviště s licencí pro archeologický výzkum). Tak jsou zákony v ČR, já je nevymyslel, nemám nástroje jak je předělat a přesto, že se mi nelíbí, ctím povinnost je dodržovat. Určitě je dobře, že při běžném hledání vynecháváte místa, která jsou chráněna. Archeologické lokality vynechávat ale úplně nejde, protože mohou být všude, ani o všech vědět nemusíme. Určitě je správně, že když najdete něco, co může být archeologickým nálezem, všechny údaje zaznamenáte a předáte "úřadům" (asi myslíte nějaké archeologické pracoviště, běžné úřady s tím moc neví, co dělat). Máte pravdu, že toto lze zvládnout i bez webového portálu (není to aplikace, bohužel). Vy sice píšete, že hledáte 2. sv., ale jak zabráníte tomu, abyste přitom nenašel i archeologické předměty? Já si myslím, že pokud postupujete, jak píšete, zrovna pro Vás ta stálá forma spolupráce i s tím papírem by měla být nejmenší problém. Vaše reálné hledání nebude mít kvůli tomu zásadně odlišné parametry. Je samozřejmě otázkou, které předměty z 2 sv. jsou archeologické (či muzejní) nálezy, a které ne. Na to je třeba ideální mít "svého archeologa", protože se s ním o tom můžete poradit. Běžně to děláme s našimi spolupracovníky a určitě zbytečně nezahlcujeme novodobými předměty naše depozitáře. Máte jinak pravdu, že "na záchranu těchto věcí není dostatek lidí a času". Proto jsme rádi, že je aspoň v ČR těch pár stovek archeologů a věřím, že možná i tisíce ke spolupráci ochotných detektorářů. Společně se přece dá zachránit aspoň něco z toho. Ten portál není pro vyvolené, nevím, proč máte ten pocit. Zkuste mi to blíže vysvětlit, třeba pak budu schopen to vyvrátit. Zdravím, BK

Woodlark: Dobrý den. Přiznám se, že nevím, technicky to nezajišťuji. Nicméně webinář odpoledne mezi 17.00 a 19.00 je pro širokou veřejnost, tak se rozhodně můžete přihlásit. Kdokoliv, ani nemusí být detektorář. Zdravím, BK

Archeo_Muschau: Dekuji za odpoved. Přehledl jsem, že jsou dva terminy.

Emlara: Dobrý den/ahoj. Nevím, jak je přesně otázka myšlena? Počet archeologů asi nerozmnožíme, ten systém jich víc financovat neumí, možná ani nechce. Přesto si pořád, možná naivně, myslím, že spolu s tím počtem detektorářů, by měli najít kapacity na to, aby společné kulturní dědictví této země, společně i zachránili. Chleba kvůli tomu levnější nebude a ani nikdo z nás na tom nezbohatne. Vydělá na tom ale celý národ, naše potomci, další generace. To asi ale nebyla očekávaná odpověď. Zkusme přesněji zformulovat tu otázku, pak třeba vydoluju ze sebe něco konkrétnějšího :-) Peace, BK

Přímo do jámy lvové. To chce odvahu. Klobouk dolů pane magistře. Dobrý den. Taky bych měl otázku. Úplně jsem nepochopil pasáž o pomoci při dohledání případných osob škodících. Můžete rozvinout myšlenku? A druhá otázka jsou již, nebo budou stanovena kritéria dle kterých bude rozhodovano kdo registrován bude a kdo ne? Děkuji...

Ale to se podle mě už dávno děje a většina lidí co sem dá archeo tak uvede i muzeum kam to bylo odevzdáno. Takže většina lidí se snaží zachovat kulturní dědictví i bez nějakého škatulkování školení a dovolenek

Děkuji moc za odpověď. No myslel jsme to s těma vyvolenýma tak, že všichni tu šanci asi diky kapacitám nedostanou. No zatím tedy zůstanu u toho, že pokud bych někdy našel něco historicky důležitého a cenného nahlásím to po staru. Ještě jednou děkuji za vyčerpávající odpověď a přeji mnoho úspěchu ve vaší práci.

Wladyslav: bingo

Wladyslav: Dobrý den. EU nechme být, s PAS nemá nic společného. Inspirace pro něj jinak lze najít především v Dánsku, kde jsou v mnoha aspektech podobné zákonné podmínky detektorového hledání, jako tady.
Zkusím odpovědět po kouskách: máte pravdu, i já si myslím, že na řadě míst a v případě řady lidí ta spolupráce funguje velmi dobře. Pro ně PAS neznamená žádnou zásadní změnu na straně hledače. Na straně archeologa je ta změna v tom, že bude muset každý rok v systému Archeologické mapy ČR založit alespoň jeden projekt, pod kterým ty v rámci spolupráce získané nálezy bude evidovat. Ten projekt je zároveň i systematickou evidencí nálezů, stejnou musí archeolog dělat i na každý jednotlivý terénní výzkum. Slouží mj. i k tomu, že lze i po 20 letech dohledat, co na výzkumu našel. To znamená, že nálezy, které v rámci Vaší spolupráce za letošek předáte svému archeologovi a jsou v seznamu, musí být i po 20 letech dohledatelné (archeolog je povinen u nich vést i další evidence - inventární číslo, místo uložení atd.). Jsem přesvědčený, že pokud takto spolupracujete s archeologem (můžete i s více, ale ideálně tak, aby jejich území působnosti se nepřekrývalo), pro Vás se opravdu nic mimořádného se nemění. Neměl byste ale potom z pohledu zákona vypadat jako někdo, kdo třeba porušuje zákon. A proto by Vás měl ten Váš archeolog "potvrdit". Což může udělat s tou dohodou a třeba nějakou průkazkou. To Vám dokládá, že se v terénu s detektorem pohybujete v souladu se zákony v ČR. Nic víc, nic méně.

K místu nálezu: systém je nastaven tak, že eviduje přesnou polohu jednotlivých nálezů, stejně jako jakákoliv archeologická dokumentace. Tuto polohu ale nezveřejňuje, resp. přesnost zveřejnění závisí na archeologovi. V momentě, když archeolog Vámi zadaný nález autorizuje, tak se to teprve objeví na webu. Tam je třeba, aby nastavil rozostření polohy nálezu, doporučuje se to rozostřit na okres. Takže tam bude třeba spona a místo nálezu okres Břeclav. U jednotlivých nálezů se archeolog dokonce může rozhodnout, že přesto, že jsou již v systému evidence, zatím je neuvidí nikdo jiný, než admin. Je to právě proto, že nechceme "propalovat" lokality a vystavovat je zbytečným nájezdům. Naopak chceme, aby na nich naši spolupracovníci mohli systematicky a poctivě provádět průzkum, protože to pak v nějakém okamžiku přinese i popravdové a kvalitní poznání části naší historie.

K dalšímu odstavci "Cílem ...": Nic většího v tom nehledejte. Cílem je, aby ti, co jsou ochotní hledat v mezích zákona, se necítili jako ilegálové, neřešili na milionech diskusí, kdy kdo koho zavře, zakáže atd. Prostě touto cestou potvrdit, že jsou legální, přínosní, vítaní a že bychom si jich měli vážit, protože přispívají k poznání naší společné minulosti. A je přece jasné, že státní instituce nelegální činnost legalizovat nemůže.

K poslednímu odstavci: já si nemyslím, že to bude mít nakonec negativní dopad. V první chvíli to bude mít na straně hledačů možná menší dopad, než si myslí. Na straně archeologie to udělá pořádek, bude existovat jednotná evidence a jak píšete, bude se hůře něco ztrácet. Na straně hledačů - já nemám pocit, že moji spolupracovníci, kteří v takovém systému již roky fungují, by měli nějaká zásadní negativa. Stali se spolupracovníky, protože jsou ochotní zákony akceptovat, chtějí hledat, objevovat a přispívat k společnému dílu a ke společnému kulturnímu dědictví. Své nálezy mají v knížkách, na plakátech, ve vitrínách (a taky samozřejmě v depozitářích), ve virtuálním muzeu (omrkněte si www.archeologiemusov.cz) k tomu se vždy uvádí jejich jméno, děláme pro ně osvětu, mají u nás dveře vždy otevřené. Teď ještě budou mít i přehledný seznam všeho, co našli v rámci spolupráce, na Archeologické mapě ČR.
Snad jsem na nic nezapomněl, klidně se ptejte dál :-)
Zdravím, BK

Waffen: Dobrý den! Přiznám se, že nemohu odpovídat za každé archeologické pracoviště v ČR. Všechna jsou trochu jiná. Nicméně licenci provádět archeologické výzkumy a průzkumy, tady i spolupracovat s dobrovolníky z řad veřejnosti, má řada takových pracovišť, prakticky v každém regionu nejméně dvě. Je třeba být oboustranně trpělivý, slušný a vstřícný, a myslím si, že vzájemnou důvěru lze vybudovat vždycky. I dnes funguje vzájemné informování mezi hledači i archeology, v rámci kterého lze doporučit pracoviště, kam je vhodné se obrátit. A myslím, že ten PAS trochu v tom bude působit i na archeology motivačně, aby tyto vztahy a kontakty pěstovali. Pohyb hledače terénem je také vlastně hodně na domluvě přímo s archeologem. Je třeba si vyslechnout jeho představy. Ty projekty preventivních průzkumů, ve kterých by měly být nálezy hledačů evidovány, se budou zakládat na větší územní celky (třeba soubor katastrů, okres či několik okresů). V rámci nich se lze i dopředu domluvit na tom, kde hledat lze a kde ne. Nemyslím si, že by se to řešilo v takovém detailu, jako je jedno pole. Tak myslím i málokdo hledá. Běžný spolupracovník, jaké znám já, má nějaké své tratě, kterým se věnuje a o kterých víme, probrali jsme, co tam je, jak tam postupovat a podobně. A pak má jistou míru autonomie, proto přece i prošel školením. Jsme v průběžném kontaktu a o všem důležitém komunikujeme. Pokyny typu "smíš hledat od větrolamu k větrolamu" od nás nedostává.
Zdravím, BK

To EU jsem vysvětlil výše.To nemělo nic společného s tímto jen jakási podoba tam byla.
Víte já dost spolupracují s archeology. Je i pár prací založených na mém nálezu. Odevzdal jsem desítky možná stovky nálezu ale v momentě kdybych měl někde prosit o to abych si mohl jít zahledat nebo na to mít dokonce průkaz tak radši skončím nebo budu chodit na tajňáka. Ale mluvím jen za sebe.Hold černá ovce...
Vám ale přeji aby Váš projekt měl úspěch. Já přeji úspěch každému taky mám radost když se mi něco povede pro co jsem zapáléný a podaří se mi to dotáhnout do konce
Hezký den

Dobrý den, mě by zajímalo, jak máte ten systém ošetřený a vykomunikovaný s ostatními muzey a UAPPkami. Všichni archeologové a muzejnici se do něj chtějí aktivně zapojit? Nemůže se stát, že se některé muzeum do toho nezapojí a tím část území nebude takto fungovat?

To Komoróczy: Ahoj. Nevím jak se zeptat líp. Pokud tady mám několik tisíců hledačů, ale možnost spolupráce bude jenom pro zlomek, když se archeologové nemnoží... co s tím zbytkem? Pokud někomu řekneme, "tohle je cesta", ale zároveň "je jenom pro zlomek z Vás"?

Tahle otázka je nejčastější, kterou dostávám a to v různých variantách a to už od chvíle kdy jsem PAS viděl před rokem poprve a začal to v té svojí "bublině" řešit.

No já se ptal na to samý a odpověď nepřišla. Nechám se tedy překvapit.

Joe63: Dobrý den.
Na Vaši první otázku je odpověď ANO. Pokud jste naším spolupracovníkem, Vaše hledání třeba v okolí těch jezer je legální a tudíž je jedno, co si o obecně o detektorovém průzkumu myslí jiná archeologická instituce. Archeologů není tak mnoho a očekává se od nich, že mají dostatečnou kvalifikaci a kvalitu k tomu, aby věděli, kde mohou v rámci své organizace povolit hledání pro spolupracovníky. Takže byste ode mě určitě nemohl dostat takové povolení na lokality, kde vím, že jiná instituce provádí dlouhodobé výzkumy. Proto je taky důležitá průběžná komunikace archeologa a spolupracovníka, lze se pak vyhnout místům, která by mohla být problémem.
Druhá otázka: podmínečně ANO. Archeolog má adekvátní kvalifikaci k tomu, aby odborně dokázal rozpoznat, které předměty naplňují definici archeologického nálezu (ani zákon neříká, že jsou to všechny předměty starší nějakého data). Hrob z 2 sv. války byste si nechat nemohl (ani byste ho nemohl bez mé účasti vykopat), ale nemyslím si, že každý číslovaný knoflík, hasičský odznak či krejcar by měl být archeologickým nálezem. Opravdu jde i celkový kontext - kulturní, geografický apod. Identický předmět má zcela jinou historickou hodnotu v dvou odlišných regionech. Určitě snahou oboru není zabavit všem všechno starší, než je třeba rok 1945. To by byl nesmysl. Zase platí, co před tím: je třeba upřímně a otevřeně komunikovat s archeologem o všem, co člověk nachází. Pak se vybuduje jednak důvěra, a také se pak lépe dá posoudit, co má smysl ukládat do veřejných sbírek a co ne.
Otázka Majitel pozemků: víte, že i dnes potřebujete pro hledání souhlas vlastníka pozemku, že ano? Potřebujete ho Vy, potřebuje ho i archeologická instituce. Toto ustanovení v té dohodě o spolupráci jen potvrzuje, že tento souhlas budete i v rámci spolupráce zajišťovat stejnou formou, jako jste to řešil doposud. Není v tom nic vyhroceného, tento bod pro hledače neznamená žádnou zásadní změnu.
Snad jsem na nic nezapomněl. Zdravím, BK

Díka za ospověďi, píšete teda opravdu rychle.

GumaLee: Dobrý den! Tam snad není "dohledání", ne? Tam je věta, která podle mě má říct zejména to, že není pravda, že všichni hledači jsou nelegální či škodná. Nejsou. Proto by měli mít o tom i to potvrzení. Víc bych v tom ze strany PAS neviděl. Nejsem jediným autorem ani PAS, ani těch dokumentů, co jsou na webu. Ale vycházel bych z reality dneška, v níž jsou početní hledači, kteří nemají problém se chovat legálně a mít to i potvrzené na papíře. Jsou i hledači (vůbec netvrdím, že zde na tomto webu), co nemají problém detektorem přes noc rozebrat probíhající archeologický výzkum nebo poškodit Národní kulturní památku. Bez toho potvrzení pro někoho můžou vypadat, že jsou to stejní lidé. Sami nejčastěji v diskusích pod nějakými články a videi v médiích naříkáte, jak je na houby, že vás všechny házejí do jednoho pytle. Ten systém má ukázat, že to je nespravedlivé a neměli by vás do jednoho pytle házet.
Zdravím, BK

Děkuji za obsáhlou odpověď. A ještě jeden drobný dotaz. Nejsem v případě spolupráce vázán bydlištěm? Mohu pracovat pro organizaci v jiném kraji? Tak už to mám natažené.

Wladyslav: žádné škatulkování v tom není. To hlavní a zcela podle nás oprávněné škatulkování je, co kdo udělá s archeologickými nálezy. Najděte někde někoho z mých spolupracovníků, a zeptejte se jich, co pro ně to "školení a dovolenky" znamenají. Tipuji, že nebudou mít pocit, že jsou škatulkovaní. A nikde jsme netvrdili, že zde nejsou hledači, co neodevzdávají. My říkáme, že když odevzdávají, tak už je jen krok k tomu, aby z toho vznikla rozumná forma spolupráce - ne proti někomu, ne proto, že jen tak lze odevzdat, ale třeba proto, že jen tak lze ukázat, že spousty hledačů jsou velkým přínosem pro poznání naší minulosti.

Archeo_Muschau: Děkuji za odpověď.

Kim: proč myslíte, že tu šanci nedostanou? Byl jste někde odmítnut? Třeba i ten systém povede k tomu, že těch šancí bude víc, nemyslíte? Já bych chtěl být optimista a věřím, že nějaký čas fungování toho systému Vás přesvědčí, že šance je.

Wladyslav: Já Vám rozumím a vůbec jsem nepředpokládal, že nespolupracujete. Proto si myslím, že Váš postoj je teď spíš ovlivněn tím, že je to nová věc a zatím možná nemáte kolem sebe dost lidí, co by v něm už fungovali. Nemyslím si, že součástí systému je prošení o možnost si jít zahledat. Ale nezlobte se, když se na to zkusíte podívat trochu jen objektivně, samotná existence průkazu, že by měla ve Vás vyvolat takovou reakci? Rybařit chodíte taky bez průkazu? A to myslíte tak, že teď když najdete archeo, raději než abyste měl mít průkaz, tak ho dáte do bazaru nebo hodíte do řeky? Průkaz je přece formální aspekt, zásadní je, aby tato země, tento národ nepřišel o většinu svého archeologického kulturního dědictví, ne? To nezachrání průkaz, ale to, jak se k němu všichni budeme chovat.

Archeo_Muschau: Ještě jedna otázka. Plánuje se nějaké potvrzení (spulupracovníka) který by měl mít detektorář u sebe? Věc je celkem jednoduchá: když se osobně ptám majitele (pronajímatele) zemědělských ploch, zda mohu hledat na daném poli, většinou se ptá proč atd. Po určitém vysvětlení a informaci že spolupracuji i s Archeology většinou bývá dotaz, jak to mohu dokázat... Tedy si myslím že by určitě stálo za úvahu něco vytvořit. V případě pochyb by toto mohlo ovlivnit i postoj zemědělce. V podstatě se známe i s hledači na moravě a vím že tam již něco toakového jako "řidičák na detektor" již funguje. Děkuji.

Já Vám rozumím. Navíc je to bude to vždy jiný pohled ze strany archeologa a ze strany hledače. Navíc si myslím že to otvírá obrovský prostor pro to být rovný někdo rovnější a někdo úplně vyloučený. Možná opravdu záleží jen na úhlu pohledu který mám možná já nastavený špatně. Proto jak píšu výše přeji Vam úspěch s vaším projektem a už se k tomu nebudu vyjadřovat.
Hezký den.

Elmara: teoreticky máš pravdu, není to však vina archeologie ani těch, co PAS vytvořili. Zkusme to nechat rozběhnout a uvidíme. Zatím mám spíš pocit, že pořád zájem detektoring dělat ve formě PAS má jen menšina. Věřím ale tomu, že se to může změnit. Což by byl pak zcela jistě i užitečný nástroj a argument směrem k těm, co u nás zákony píší. Archeologové to nejsou.

Waffen: na něco jsem Vám neodpověděl? Omlouvám se, je toho hodně, napište ještě prosím jednou tu otázku.

Waffen: bydlištěm ne. Zásadně byste spolupráci měl vytvářet s některým z odborných pracovišť v oblasti, kde hledáte především.

Děkuji za odpovědi. Čili nic se nemění. Snad jen že pribyde canc papíru.

To Balázs: Ahoj. Pro nás na LP je to trochu technická věc. Máme tady nějaký 55 000 registrací. S toho je tak 1-2 % lidí, co už s někým dělá. Další řekněme 1 až 2 % se nám/ti budou chtít pod dojmem nového začátku PASu ozvat. Za kým mám tyhle kluky a holky posílat? Jenom někam na web? A pokud si někdo kupuje nový detektor a rovnou bude chtít začít s PASem? Snado to mohou být stovky lidí, když chcete do té propagace trochu šlápnout. Nestálo by za to, aby v rámci PASu byl někdo, na koho by se tyhle lidi mohli obracet a mi na něho mohli rozdávat kontakt?

Archeo_Muschau: neberte to nijak zle to je prostě už ten skeptik ve mne. Dělá to, to že jsme v ČR a ne vše jepak tak jak bylo zamýšleno. Tim jsme se nijak nechtěl vás dotknout. Uvidíme jak se projekt rozjede. Bylo by dobré třeba tady, průběžné dávat informace.

Elmara: myslím, že tam kluci z AÚP budou dávat nějaký regionální seznam pracovišť i s kontakty.. Měli by tam být i nějaké centrální kontakty pro Čechy a Moravu/Slezsko. Pak jsou pořád platné všechny ty kontakty, které používáme i teď (takže třeba když někoho odkážeš na mě, určitě mu poradím, kam jít). Jinak to je určitě správná technická připomínka, kterou bude třeba zdůraznit (mně až tak ne, já nejsem hlavní tvůrce a už vůbec ne té webové podoby).

Kim: Nebojte, neberu žádný názor ani osobně, ani zle. Určitě informace budou průběžně zveřejňovány a mě se tady vždycky můžete zeptat taky.

Cobra: Ano, to je rozhodně součástí toho systému.

Waffen: Nevím, jestli máte pravdu s tou změnou, možná ano. Teď je otázka, jestli to je dobře nebo špatně :-)

Mohu také požádat o odpověď na mou otázku výše?

Kacuro: myslím, že v každé oblasti se najde nejméně jedno pracoviště, které spolupracuje s hledači. To jim nikdo nařídit neumí a nemůže, můžeme maximálně argumentovat a snažit se přesvědčit. Je i řada institucí, které mají oprávnění to dělat v dost velkých regionech. Tak věřím, že snad bílá místa na mapě časem nebudou žádná.

Děkuji. Předpokládám, že je lepší případně spolupracovat s UAPPkou, která má oprávnění na větší území, než nějaké okresní, nebo městské muzeum?

Kacuro: Asi ano, netuším, v jakém regionu se pohybujete. Budete-li potřebovat poradit, můžete mi napsat i do zpráv. (A omlouvám se za pozdní odpověď).

V pohodě. Spolupracuji už nejméně 12-13 let, kontakty mám, děkuji za nabídku.

Když jsem již registrován v muzeu východních čech Hk, je nutné ještě toto? Možná to nechápu, možná prodám noxe

Mám dotaz budou spolupracovníci pří pozdravu hajlovat nebo se oslovovat soudruhu ?

😂😂😂Teda Hujer71

Master2: Ne, muzeum HK bude ten systém využívat, Vy nic v tuto chvíli dělat nemusíte.

díky za odpověď, tak si toho noxe ještě ponechám :-D

Hujer71: to záleží na tom, kam se chystáte vstoupit.

A jejejeje.., tady se to ale rozběhlo. Vstup B.K. do diskuse hodnotím velmi kladně.

Pokud tento krok bude ochranou před případnou kriminalizací našeho koníčku, pak ho vítám. Prozatím je předčasné toto hodnotit, počkám si na prezentaci a zkušenost.

Hujer71 - jsi normální ??? :-/

Pane Komoroczy. Ještě krátce k vaší odpovědi. Já v tom změnu zas tak zásadní nevidím. Pořád budou existovat pracoviště kde se budou brát detektorari jako banda zlodějů a stejně tak ústavy, kde to mezi odborníky a amatéry funguje. Já bydlím v oblasti kde v muzeu působil velký a všude zmiňovaný pan A, tvůrce aktivity No detektor. Tady nikdy pšenka nepokvete. Tiše závidím klukům z Moravy ten přístup archacu k nim. Když jsem vzal rodinu do muzea velké Moravy ve Staráči a tam na pultě u suvenýrů letáček pro detektoráře. Kdy mají školení, kdy se sejdou.pani co sloužila na kase mi vyprávěla jak je to super a jak to funguje. Já si připadal jak ve snu. Ne že bych musel mít s archacema dvojdomek, ale člověka to zamrzí. Obecně platí že čím blíž k Praze tím víc to stojí za hovno. Uvidíme co to přinese nového. Osobně si nemyslim, že to zastaví to detektorové šílenství. Do tyhle spolupráce se už pustili kluci, který zajímá historie. A jinak to nebude ani teď po novu. A ty ostatní co mají klacek jako volnocasovou aktivitu do spolupráce nepůjdou. Tahle aktivita ze strany odborníků je dobrá, ale zpozdila se minimálně o dvacet let. A hlavně doufám, že tenhle program uvolní odborníkům ruce. Že se nebudou bát převzít nález aby nebyli popotahováni za spolupráci s náma. Aby nebylo nutný vymejšlet pohádky jak k nálezu došlo. Aby jsme si nemuseli na vernisážích výstav vykat a u vitrin s nálezy dělat překvapený cože se na tom místě všechno našlo. Ve skrytu duše doufám, že to přinese jen pozitiva.

Hujer - meteleskum bleskum pro silnější prášky.

Jako apríl dobrý. Nebo to slovo " zabavovat " kdy pak budou následovat slova domovní prohlídka, koncentrační tábor, ........... Mám chápat jako zastrašování lidí kteří občas jdou s detektorem vypustit páru nebo vezmou děti aby jim udělají jim hezké odpoledne? Jinak mám doma poklad sestavající z hromady železnejch střepů, RU halířu sem tam nějaká maruš a tak..... Kam ho mám jít odevzdat abych nebyl popotahován státní správou? Jo a mám na prodej E-traka " zadara " abych nebyl obviněn z nedovoleného zisku. Protože se všechno musí zdanit i věc už tisíckrát zdaněná. Proletáři všech zemí vemte se za ruku a jděte do .........

Opýtaj sa Baláža z kaděj vody narážá, z maléj lůky na velkú pre tu moju frajérku. Děláš to pro všechny, pro vás i pro nás. Myslíš to dobře a já ti za to děkuju.

To Elmara: Myslím že tyhle nenávistné komentáře typu Hujer71 tu opravdu nemají co dělat ! :-/

cobra: no ne takhle ,ale i to je názor.

Archeo_Muschau omluvám se ale nečetl jsem Vaši reakci.No nikdy jsem nerybařil jen chodím hledat a donedávna jsem mohl i svobodně létat a fotit památky což byl/je můj druhý koníček který už ale svobodně dělat nemohu a musel jsem udělat zkoušky a olepit si dron a když jdu létat musím se podívat abych neporušoval xx zákazů do appky.Prostě je to omezení dost rapidní a to nemluvím o zálibě některých bonzovat že někdo pouští drona na poli..čehož jsem byl svědkem.To samé prostě cítím z tohoto.Začne to jako možná dobrý počin ale nikdo neví kam až se to může posunout.Vaše myšlenka je třeba dobrá ale to co si myslíte Vy si nemusí myslet jiný archeolog nebo někdo nad ním a nakonec se může zjevit škodič typu pana A. a otočí se to i proti Vám.Nebylo by to poprvé co dobrá myšlenka spolupráce skončila skoro vyhozením archeologa který to ale taky myslel dobře a dělal to taky pro záchranu kulturního dědictví.
A k poslednímu bodu Vašeho dotazu.Když najdu archeo odevzdám ho naprosto stejným způsobem jako jsem to udělal u těch xx odevzdaných za ty roky po celé republice.Na to snad nepotřebuji další průkaz.A to že informace u nálezu jako GPS apod. rozestřete/neudáte jste napsal až dodatečně a to je rozumné.Psal jsem Vám že Vaši iniciativě fandím ale mělo by to býti na dobrovolnosti.Kdo chce hledat jen tak pro radost,pro pohyb na čerstvým vzduchu nebo potřebuje shodit po zimě panděro k tomu nepotřebuje průkazku.Kdo chce ale býti ten "správňák" tak ten ať chodí na školení má průkaz a jezdí na průzkumy archeolokalit z archeology.Já mu závidět nebudu opravdu nebudu.Slibuji.Ale ať si na ty "nesprávňáky"neotevírá ústa.To bych se asi uměl i naštvat aby na mě řval někdo jen proto že on MA on je ten správnej a jedinej a já NE protože nemám.To by jste mě vážně otrávili...kdyby jste nepili /císař Rudolf/ :-D

PS oprava to byl přeci Matěj převlečený za Rudolfa.Jsem to ale popleta....

Pro. Archeo Muschau, mám technickou otázku jezdím hledat do čtyř krajů to musím mít pro každý kraj samostatný Pas, nebo jak to bude vyřešeno. Díky za odpověd.

Wladyslav: ámen

Cobra co máš proti Hujer71?? Takhle to začíná. Ja a ten druhý. Kazdej jinej názor ale jeden s pasem a druhý bez. Tudíž neshoda. Vse špatně

Já doufám že nejsme ještě tak daleko na západě že můžeme říkat svůj názor. Zbraně jsou na chvilku vyřešené ,ale už to jede přes olovo. Drony, nože, ....... a další už se někde připravuje. Ještě že tu máme kovid a třeba se těch lepších EU zítřku nedožijem. Na slova spolupracovník a zabavování jsem fakt alergickej. A pro COBRU klidně mě to můžeš říct osobně jsme sousedi. 8-)

Socializmus jeho lepší já komunizmus ba i fašizmus začal hezkou myšlenkou. A ty mrtvé už nikdo nikdy nespočítá. :,-(

Z mého pohledu by pomohlo definovat, že např. 50 hal. 1989 není archeo, když to přeženu. Jakoby se všichni křečovitě drželi toho svého. Hledači autonomie a anonymity a stát vše je moje, tedy mohlo by být, až si zkontrolujeme.
Za mě se moc nemění, nálezy dávám sem, takže už v podstatě zveřejňuji a nemám problém předat archelogovi cokoliv si v mém profilu vybere. Průkaz a appka v pohodě, proč ne. Jen si nejsem jist, že na mě archeo bude mít čas...

Dobrý večer
Po přečtení článku o AMČR jsem tedy usoudil, že poctivý detektorista, který už spolupracuje s nějakou institucí (mezeem/y) by měl být (teoreticky) v pohodě, nemělo by se pro něj nic zásadního změnit, akorát dostane nějaký průkaz s tím, že je oprávněn provádět prospekci na nějakém území.
Jestli je to tak jak píšu tak je pro nás jen dobře když budeme mít jakési povolení od ARCH...či MUZEA a stává se tak pro nás prospekce zcela legální?

Archeo Muschau. Pane magistře, pro mne se nic nemění, zkusím se přidat a uvidím. Jinak naprosto souzním s Wladyslavem a upřímně, jsem z této nové aktivity trochu v rozpacích. Více Vám dám do zprávy.

Archeo Muschau. Pane magistře Komoróczy, pro mě se také nic nemění. Napsal jsem Vám do zprávy.

Zdravím všechny. Omlouvám se, že neodepisuji průběžně, nějak to nestíhám. Platí to i zprávách. Určitě ale najdu v nejbližší době čas, takže se klidně dál ptejte. Na smysluplné věci, přiznám se, že s řečmi o komunismu nic dělat neumím. Jsou mi cizí, stejně jako samotné režimy, jejichž název končí na -ismus. BK

Neměl jsem večer možnost tady reagovat. Tudíž lehce opožděně.

To Balázs: díky moc za to jsi si našel čas. Doufám, že dostaneme kontakt/y kam lidi co budou mít o projekt zájem a bude je na koho odkazovat.

To Cobra: Nevidím tam nic nenávistného, pouze drsný vtípek. Jsou prostě lidi, kteří nikdy nebudou chtít být nijak organizovaní. Z mnohaleté praxe vím, že i když někoho k něčemu donutíš, výsledek stojí za prd. Buď toho člověka přesvědčíš a nadchceš pro danou věc a pak je to pecka. A nebo ne a jenom strácíte čas oba. Popravdě jsem měl chuť mu tam pod to napsat "Na stráž". Ale pak jsem to smazal, abych to nehrotil. Mažeme vulgarity, podporu nácků, komoušů a troly. Naštěstí je to ho minimum a třeba za posledních pár týdnů t byl jenom jeden magor co si udělal registraci a začal vkládat zbraně.

Svoboda slova, stejně jako svoboda pohybu je pro mě to nejdůležitější co přišlo pro roce 89. I když tak s pisatelem nesouhlasím a třeba ho považuji za pomatence, tak se snažím argumentovat, dokud to dává smysl. Jiná cesta v demokracii není a z nějakou hodně levou nebo hodně pravou alternativou bych si určitě nehrál.

To wladyslav: pokud by tady byly skoušky na detektory, jako na dron, sem s nima jsem okamžitě pro. Stejně jako ty lítám a omezení mě vadí jako každému, ale dá se to přetrpět. Je jenom otázka zda to k něčemu bude/bylo.

A u nás na slovensku sa už kedy konečne niečo zmení k lepšiemu ?

Elmara: to je právě přesně ono to že je něco organisované(popřípadě povinné) je to co mě odrazuje. Tuhle dobu jsme tu měli a jsme rád že je pryč.

To kim: já jsem takový "poslední skaut". Organizované dává v mnoha případech smysl. (rybáři, myslivci atd.) Ale povinné.... já jsem byl vyloučený i z pionýru, když jsem v roce 88 rozházel na mistrovství Prahy sovětským soudruhum několik šachovnic. (po tom co rozhodčí v tichosti toleroval, jak ruský trenér neustále a tedy zcela nevídaně radil mé soupeřce). O rok později jsme byly pak ve třídě dva, které nevzali do SSM... ještě že to byl 89. ;-)

Dobrý den, je psáno že Účelem AMČR-PAS není legalizace protiprávní činnosti...... Pokud se tedy někdo zapojí je vlastně automaticky zařazen do jakéhosi registru pachatelů protiprávní činnosti, a to ( mluvím jen za sebe) rozhodně není věc po které bych toužil. Hledám na lagrech odznaky a bordel po rusech, archeo průzkumy a hromadné archeo akce na polích mne nezajímají..., a představa že bych se musel napřed dovolit než vlezu do zemljanky je taková zvláštní..... Odjakživa jsem obyčejný hledač, nechci být archeolog a ani archeologii provozovat....... To přenechám odborníkům...... Připadá mi že pohoda normálního hledání tímhle končí....

Marku tys byl taky dobrej rebel. :-D Já začal svoji kariéru jednou básničkou. Byl rok 69 a ve školce chtěla soudružka ředitelka slyšet nějakou básničku. No a já byl z domova řádně vychován tak jsem předstoupil a zarecitoval. Narodil se novej č...ák jmenuje se Gustav Husák. No a bylo vymalováno a to jednou pro vždy. Do pionyra mě naštěstí nechtěli. Tata by mi jinak asi vydědil. A pak už to jenom gradovalo.

Elmara:(mě ani do pionýra nevzali) ja jsem byl naposledy organisován právě ve Skautu (75.oodíl Modřany) ,ale to byla doba kdyby se všem současníkům ze skauta ježili vlasy na hlavě. Z toho co jsme dělali a co si vedoucí lajsli na svou zodpovědnost s námi uskutečňovat. No a pak jsem měl krátké období kdy jsme byl členem KHH. A potom mě asi muselo něco praštit přes hlavu a udělal jsme si vlastní sdružení. Které zaniklo(i když je stále na netu k dohledání) s tím že se sdružení zrušila. A museli s z toho stát podle nového zákona spolky. Už jsme to nechtěl zachraňovat. Teď jsem rád že jedu sólo.

Rebel byl můj praděda, který byl legionář a děda z babičkou, kterým dali komouši pořádně zabrat. Mě jenom vytočilo, že té tupé koze začal radit, když už jsem ji měl na lopatě a trochu mi docházel čas. Bohužel to byla reprezentantka SSSR a já tedy nejenom že jsem rozházel pár šachovnic, ale také opustil turnaj a Zvolánkovy, trener už tady není, jsem předevšema řekl, ať si to s těma prolhanýma rusákama jde dohrát sám. A bylo to... rebel ;-)

To kim: mě vzali, to zase jo. 202 pionýrska Vladislava Vančury :). Jenom mě potom turnají vyrazili. Zajímavé bylo, že jsem dál hrál šachy za Zbraslav a házenou za Duklu! Asi ten "stranický" trest mělo být to nejvíc :)

To kim: a když jsi byl v Modřanech, tak to jsi možná znal Petra a Vaška Malého? Kluci pak dělali vedoucí i na Zbraslavi. S dlouholetým mluvčím Junáka Romanem Šantorou jsem 4 roky ztrávil na střední. Je to taky MaRák ;-)

Já to měl jak ty. Jeden byl legionář druhej u jednotek totenkopf SS. To bylo úplně blbě. V padesátých smetli tátu a strejdu za vlastizradu a to dost ošklivě. No a pak už jsem byl na řadě já. Nebejt sametu tak mě stbâci smázli na dobro. Ale vzpomínám na tu dobu rád. Byl jsem mladej .

Elmara:jo něco mě to říká myslím že jsme proti nim hráli o zlatou sekeru. No ale to jsme odbočili. Já si počkám jak projekt nabere dech. Zatim a stále na sebe a bez registrovaní.

Tuco Salamanca: Vidim to velmi podobné jako ty. Zavedením této novinky odborným pracovišti nevzniká povinnost s detektorari spolupracovat. A ty která spolupracovat budou už mají své spolupracovníky, tímhle se to jenom zlegalizuje. Určitě nevezmou stovky přihlášených. Z toho by se archeolog brzo střelil do palice. Úplnej nesmysl je myšlenka, že si někdo koupí detektor a druhej den bude amatérskej archeolog. Vrchnost jenom zjistila, že prvotní nápad zakázat detektoring stejně jako na Slovensku, je blbost. To co tam od doby zákazu zmizelo beze stopy do zahraničí je národní tragédie. Takže u nás zákaz ne, ale co s tím. Tak to nějakým způsobem uvolní e a zlegalizujeme. Přihlásí se určitá množina hledačů. Z těch si vyzobnou jen ty co s nimi již spolupracují. Znají je a důvěřují jim. No a ten zbytek na seznamu přihlášených bude podchycen. Nevěřím tomu, že ti s "průkazem" budou stát u pole a bonzovat. To bude zbytečný. Stačí jen zavést kontroly. Už bude co kontrolovat. Amatér bude muset mít u sebe nějaký papír o spolupráci i s jménem a kontaktem na archeologa. No a když ho mít někdo nebude tak je to jasný. Už se dá rozdělit na legální a nelegální. Už nebude o čem se státními orgány diskutovat. Máš papír, nemáš papír. Už to tu píšu podruhý. Dobrej, levnej a hlavně do budoucna efektivní krok.

Tucosalamanca: to kdyz na me nekdy vykoukne jako reklama, myslim Ladydetector a podobne, chce se mi zvracet...

To kim: podpořím/e vše co dává smysl. Tohle stojí a padá jak se zájmem hledačů, tak také se zájmem archeologů. Pro mě je to první krok. Pořád by mohl každý ocenit, že to je od roku 1989 a tuším 11 návrzích památkového zákona konečně něco konkrétního.

Všichni staří psi, omlácený roky různých slibů jsou opatrní a nedůvěřivý. S tím jde něco udělat jenom pozitivní zkušeností. Sámi děláme z několika archeology, to zda to budou chtít dělat s PASem a nebo bez něho jako doteď je na nich. Já jsem rád, že můžeme společně ztrávit pár víkendů v roce. Něco najít, zažít a večer dát pivko a pokecat o historii. Větší ambice nemám.

Na druhou stranu je tady hodně lidí, co prostě tyhle roky budované vztahy nemá. A bude fajn, když je budeme mít kam odkázat. ;-)

Elmara: ano patřím mezi psy s nedůvěrou třeba s to změní ;-)

To kim: P.S: o zlatou sekeru si klidně zahraju taky. Jestli ještě máš? ;-)

Zlatá sekera. To zní zajimave. To se hraje v hospodě a kdo tam zasekne do futra větší sekeru vyhrává??? :-D :-D

To Elmara:hele ty brečoune tebe vyhodili z Pionýra protože si vnuk velkostatkáře a kulaka z Lipenců :-D

To křema: To není pravda, na to se díky dělnickému původu otce a matky zapomělo :-) Navíc, rozkulačovali Sahulu, který měl víc. Děda šel rád a dobrovolně do státního statku... odpočinout si od té dřiny.

Waffen - použil jsi spojení "amatérský archeolog". Dal jsem do vyhledávače a zjistil, že jde o hodně (i médii) používaný výraz. Tak třeba se dočkáme titulků Amatérský chirurg úspěšně odoperoval slepé střevo :-D :-D :-D
Omlouvám se za reakci, nemohl jsem si pomoct. Nic proti Tobě :-D

Řadu z nás tu zajímají fakta k novému systému a ty se ztrácí v příbězích, kdo Sovětům rozsypal figurky. Můžete pro jednou tohle vynechat? Děkuji moc.

To karamelka: všechno tady už asi padlo. Tady je odkaz, pročti si to: http://www.archeologickamapa.cz/?page=pas

A 1. dubna od 17:00h webinář ;-)

P.S: Pokud chceš něco konkrétně, tak napiš dotaz. ;-)

waffen: to byla putovní sekera a náš oddíl ji měl nejvíckrát po sobě. Byly jsme prostě dobrý :D Ale ta hospoda by možná byla teď, když jsme všichni pupkáči :D

To sun. Ten výraz amatérský archeolog není z mojí hlavy. To je na tom webu propagujícím tu novou akci "ulov si svého detektorare".

Waffen - není to obráceně? Ulov si svého archeologa?

pajl: je ;-)

Tantal: ten koníček není kriminalizován ani teď v podstatě, ale myslím, že PAS má potenciál výrazně zlepšit jeho vnímání nejen archeologií, ale celou veřejností.

Waffen: Vaší odpovědi z včera 15:38 naprosto rozumím a vesměs s tím souhlasím. A taky věřím, že to povede i k tomu, v co sám doufáte. Myslím, že je to k tomu dobrá příležitost, i když se nic nezmění ze dne na den.

Wladyslav: Ten systém není úplně tak jen moje myšlenka, takže věřím, že ani za něj mi nehrozí ztráta zaměstnání. Všimněte si, které instituce ho vytvářely a prezentují! Účast v něm je dobrovolná a jeho smyslem není najít personál na průzkumy archeolokalit s archeology (ty probíhají i teď a žádný PAS nepotřebují). Zájemci by do systému neměli vstupovat proto, že si myslí, že by pak na někoho můžou "řvát", ale pro zájem o hledání (třeba jen pro radost, pohyb na čerstvém vzduchu nebo udržení kondice) v rozumně nastavených podmínkách. Které slouží výhradně k tomu, aby při jejich koníčku nebyly poškozovány jiné stránky našeho života, např. naše společné hodnoty, památky a historie.

s66: Dobrý den. Na Vaši otázku takhle obecně neumím odpovědět, záleží to na tom, které kraje to jsou a které všechny instituce tam mají oprávnění k archeologickým výzkumům. Můžu zkusit odpovědět, když mi to napíšete třeba do soukromé zprávy. Vy PAS byste měl ale jen jednou, jen je otázka, pod kolik institucí by ta Vaše činnost spadala.

Karamelka: Dobrý den! To bohužel takhle obecně definovat nelze, nedělá to ani zákon. Nevím přesně, co chce "stát" v tomto případě. Archeologie jako veřejný správce společného veřejného archeologického dědictví určitě nechce to, co nemá jako archeologická památka smysl. Proto je dobré vybudovat komunikaci s archeologem, ten jediný Vám dokáže vysvětlit, co v daném regionu je archeologickou památkou. A věřím, že se najde takový archeolog, který bude mít čas i na Vás.

JohnDeeere: Mýlíte se: rozhodně se nikdo automaticky nezařazuje do registru pachatelů, natož tím, že se zapojí do tohoto systému. Podle toho, co píšete, asi nejspíš Vaše hledání s archeologií nebude mít moc společného, neumím to jednoznačně posoudit. Proto jen jednu drobnou poznámku mi dovolte: vždy, když vlezeme do něčeho, co někomu patří, tak si musíme dovolit. Neříkám, že to vždy jde a že to vždy tak děláme, ale v principu to tak je.

Pokud bude detektoring v budoucnu organizován jako rybáři nebo myslivci, musí dojít zákonitě k podobným podmínkám. Rybářský spolek vysazuje rybářům kapry a štiky, myslivecký zas bažanty a zajíce. Pokud se budou pro organizované vysazovat tolary a bronzové depoty, jdu rozhodně do toho.


Waffen: jestli můžu k té Vaší dnešní poznámce: věřím, že čas třeba ukáže, že se pletete. Jen bych rád upozornil na to, že je zbytečné používat výrazy typu "vrchnost". To je kdo, archeologové? Jako třeba já, co se tady s námi bavím? Nad archeology, co tento systém vytvořili, už jich moc nestojí, tak kdo je vrchnost?
Nejdůležitější je ovšem toto: "Vrchnost jenom zjistila, že prvotní nápad zakázat detektoring stejně jako na Slovensku, je blbost. To co tam od doby zákazu zmizelo beze stopy do zahraničí je národní tragédie." Tady žádný takový prvotní nápad jsem neslyšel, určitě ne už dlouhá léta. Česká archeologie názor na detektoring určitě nevytváří na základě toho, jak to vypadá na Slovensku. Ovšem se shodneme na tom, že to, co zmizelo a mizí beze stopy z archeologického dědictví lze považovat za národní tragédii. Nejspíš se domníváte, že u nás to tak není, když tu není ten zákaz. Já to nedokáži objektivně posoudit, ale možná to je pravda. A ten systém PAS by měl právě pomoct v tom, aby viděli jak hledači a archeologové, ale také celá veřejnost (včetně té "vrchnosti"), co se naopak díky podmínkám v ČR podaří zachránit. Bude-li to pohromadě vidět, lépe se bude dát pak diskutovat i o tom, zda jsou zákony v pořádku či je třeba nějak je měnit. Možná to nedokáži v tuto chvíli dostatečně srozumitelně vysvětlit, možná bude třeba času, aby se o tom hledači přesvědčili, ale já jsem opravdu přesvědčený, že ten systém je přínosem pro všechny, pro které je ztráta archeologického dědictví národní tragédií.

Namor: Vy víte, že to nejde :-) A je otázkou, co se bude hledat, až archeologické nálezy dojdou (jako že jich ubývá opravdu brutálním tempem). Ještě důležitější ovšem je, že když nebudou a ty, co byly, zmizí, podle čeho se bude u toho piva vyprávět o historii?

namor: s tim bych problém neměl zaplatíš lístek, povolenku a na rok dopředu brigády a máš klid :D

Archeo M. - samozřejmě pane Komoróczy, to měla být nadsázka, mírné odlehčení tématu.
Jinak souhlasím, nálezů valem ubývá a hledači se množí nekontrolovatelnou řadou. Těch, kteří to dělají 10 - 20 a více let je menšina ale právě na těchto „srdcařích“ by to mělo být celé postaveno. Můj názor

Kim - taky rybář? :-)

Fandím tomuto projektu a snad vše klapne a poctiví hledaci se nebudou muset bat ze na ne někdo zavolá PČR a budou mit potíže . Tak jako rybáři , myslivci atd mají svůj řád tak i hledání by mělo mit nejaka pravidla bo tak jak ryby a srnky tak i poklady v zemi někomu patři a neměly by se jen tak “ztrácet” . Takze pokud bude vše dostupné , jasná pravidla a jednoduchá administrace nevidím důvod proč se nezapojit a mit vic klidu pri hledání .

namor: spíš už bývalí a jednou za se budoucí. A navíc jen třpytka. Mě nebaví být na jednom místě. ;-)

Pane Komoroczy vrchnosti jsem rozhodně nemyslel archeology. To jsou v mých očích odborníci kteří se svými vědomosti a práci dostali na poličky knihoven detektoraru kteří současnou situaci nemají na háku. Tou vrchnosti jsem myslel tu snůšku lemplů které na jejich posty vynesla příslušnost k politické straně. Nikoliv vědomosti nebo znalost oboru do kterého byli naroubovani. To že před lety byl na stole rozpracovány zákaz vím velmi podrobně. S paní archeolozkou která se na tom významné podílela jsme na sebe nejednou řvali. A to doslova. Přesto jsme byli a jsme přátelé. A Slovensko bylo nešťastné rozhodnutí. A to jestli u nás je to s tou národní tragédii podobné jako na východě? Byly casy kdy ano. Devadesatky byly hodně divoký. Byly místa na který se nedalo jit. Místní skupinky si to dost pečlivě hlídaly. Ale o tom už dneska nemá cenu mluvit. To bylo a byl to adrenalin. Mně osobně nějaké svazovani mého koníčka mrzí. Ze stejných důvodu jak tady už kluci psali. Na druhou stranu a za to mě tady možná spousta lidí odsoudí, to chápu. Mám rád a zajímá mě období středověku. Když mi zavolá archeolog sbalim fidlatka a jedu. Teď zrovna probíhá dlouhodobý výzkum na jednom hradě. Před tím to byly zaniklé středověké vesnice, občas nějaký záchraňák. Dostanu se na hodně zajímavý místa. Na stejný místa jezdím opakovaně. Ta místa jsou archeologické lokality a jsou na nich viditelné zříceniny hradů. Lokality jsou rozkopany, díry nezahrabany, nežádoucí železa naházený u stromů. A na tom už něco špatně je. Vidím to já a vidí to i archeologové. A to je ten důvod proč tenhle krok chápu. Na vesnici jeden týden vykopou a začisti sondy a další týden je to tam překopaný jak od prasat. Výzkum nevyzkum. Nejsem žádnéj Mirek Dušín ale už jsem nějak za ty léta na hodně věcí změnil názor. Baví mne pokecat nad nálezem s archeologem. On názor já názor. Opečeme burta dáme pivko. Prostě pohodička.
Nějak jsem se rozepsal sakra. Ale už dlouho mě žerou nějaký věci a občas se z nich výpisu. Čili podtrženo sečteno. Nejsem odpůrce tohoto projektu. Vás osobně si velmi považuji. Ostatně za Vaše knihy co mám v knihovně bych si pořídil parádní detektor. :-D :-D

Jen technická pro diskutující: pan Komoróczy je doktor, ne magistr ;-)

Taky bych se chtěl přihlásit do klubu vyloučených členů pionýra 😊. U mne pro znevážení státního symbolu a pro politickou nespolehlivost rodiny. Kdysi totiž sestře mé babičky patřily železárny v Kašperských Horách. Nějak se ovšem zapomnělo, že zaměstnávala mnoho Čechů jako „nezbytné pracovní síly“ a tím je vlastně zachránila před nucenými pracemi v „reichu“ a jinými lágry a to prosím pěkně uprostřed „sudeťáckého kotle“. Ke konci války a díky projevům „spravedlivého čecháčství“ se však raději sama s rodinou odsunula do Vídně. Na hodně dlouho. A když jsem se ještě já v 88 hlásil na vytouženou školu, přišel na mne do školy zamítavý posudek pro politickou nespolehlivost. Proto jsem opravdu nesvůj, když někde čtu věty typu „a může pomoci odhalovat osoby, které archeologické dědictví poškozují a umožnit jejich přísnější postih.“ Přesně věty tohoto typu umožňují chorobným mozkům najít uplatnění v jinak neplodném životě. Nic proti Vám pane doktore – vážím si Vás i Vaší práce - jen tak na vysvětlenou. Jak tady už padlo u několika předřečníků mám obavy, že se dobrá myšlenka zvrtne díky vsuvkám a dvousečným myšlenkám v něco jako zákon o fotovoltaice. Jinak děkuji za reakci a určitě je dobře, že se někdo snaží něco vytvořit. Fandím každé tvůrčí formě a né jen prázdnému tlachání, jak by se to mělo dělat. Uvidíme, co s toho bude až se to rozjede. Ale pořád to neznamená že hned někomu polezeme do …… víte kam, jak to tady (mezi řádky) někteří předvádí. Dost se ale divím, že zde ještě nepadla otázka na zákonnou legálnost našeho koníčku. Může mi tedy nějaká erudovaná osoba vysvětlit z jakého důvodu z pohledu platné legislativy konáme nelegální činnost? Pořád to úplně nechápu. Možná se mýlím anebo jsem natvrdlý. Dle mého přesvědčení se necítím být nelegální osobou a nevykonávám nic co se příčí zákonu č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči. Konkrétně se nás týkají § 21, 23 a 39. Pokud vím, tak poslední právní úprava byla provedena právě v roce 1987. Když pomineme zastaralost a dobu, kdy zákon dostal právní úpravu, a že je hlavně postaven na nemovitosti (stavby, pozemky, kraje) a stavební činnost na nich, prohlašování kulturních památek a jejich správa, rekonstrukce a restaurátorství, a právě proto byly stanoveny i výše naprosto likvidačních pokut za přestupky, kterými nás pořád strašíte. Co se totiž dělo v té době byla naprostá katastrofa a devastace našeho kulturního dědictví a přetekla trpělivost i tehdejší garnituře (hlavně jim došlo, než aby si někdo pustil na pozemek nebo do stavby zkostnatělou a neefektivní partu prominentních děcek archeologů a jejich známých raději vše zahrnul bagrem nebo vybrakoval a prodal cizím státním příslušníkům – hlavně nic nehlásit). Prosím neházím všechny do jednoho pytle. Cituji obecný názor veřejnosti té doby. Nejhorší bylo, že se tak chovali i státní stavební družstva, které musely plnit plán. A mnoho úctyhodných archeologů bylo zděšených a vedli proti tomu marný boj. Tak prosím pořád nikde nemohu najít žádné platné právní předpisy, které by jasně říkaly, že pomocí detektoru provádím nelegální archeologickou činnost. Kromě tedy právního výkladu AVČR. Ale ten se samozřejmě může lišit od jiných. A liší se i od mého. Dost se taky divím, že se tady ještě nesložila parta hledačů na pořádný právní výklad zákona (zase to tolik nestojí) u nějaké významné právní agentury např. pana JUDr. Ondruše apod. Vím, že řeknete, že zákony nepíšete a nejste právník, ale dokud platí, nemusíme se jimi řídit všichni? Sám chodím příležitostně s rodinou a už jsem již i odevzdal archeologovi malou ale zajímavou drobnost po předchozím kontaktu v mé oblasti a měl jsem radost, že on měl radost a všichni jsme nakonec měli radost 😊. Nikomu neškodím a cítím se svobodný a kolikráte se přistihnu, že ani nehledám jen se kochám. A mám obavu, že o to přijdu… Jinak ale držím palce Vaší snaze…..uvidíme.

waffen-přesně jak píšeš.To já začínal hledat hlavně kvůli kamarádovy co hledal v devadesátkách.Kousek od baráku lágry,útupovky atd.Už tenkrát jsem si začal říkat co hledačů přibívá.Pak nastal zlom a já po pár nálezech starších věcí se strachem navštívil muzeum.Už je to pár let co spolupracujeme.A na válku kašlu.Už tehdy jsem věděl že nějaká "povolenka k lovu" asi bude.Za ty roky jsem ale strávil hodně času ježděním třeba jen kouknout na kluky(archeology) co kde kopou a probrat nálezy,pokecat,něco odevzdat,a něco(hlavně v hlavě)si odnést.Dneska jsem zrovna něco odevzdával a byli jsme okouknout střepy tam co jsem našel ten skleněnej náramek(fragment).Pro mě se prej nic nemění.Jen místo emailu to budu posílat do nějaký aplikace.Když jsem začínal tak tak jsem se ptal kolik lidí spolupracuje a takhle jezdí.Bylo nás pár a ani jsme se nepotkávaly.Bude pro ně(archeology) asi mazec kontrolovat po nováčcích drát(jako jehlici/záušnici) atd..Budou to mít chudáci jako někdy zdejší katalog.

Pane Komoróczy, ještě jeden dotaz, omlouvám se, ale nemám v tom jasno. Když najdu minci 1 krejcar 1800 na soukromém pozemku, kde mi majitel dovolil hledat. Koho je podle legislativy?
Státu? Moje? Majitele pozemku v případě, že ji dodatečně chce? A když ten nález bude v lese patřícím státu? Také mi přijde, že majitelé pozemku nikdy nic nedostanou a třeba by si zasloužili. Já bych nálezné nikdy nepožadoval, ale vůči majiteli pozemku bych se ho zřekl.

Státu je všechno :-D . A jiné odpovědi se ti asi ani nedostane.

Pajl: S tím já počítám, jenom nerozumí moje analytická hlava tomu, proč to tak je, když novodobé věci nejsou zajímavé.

To jiva,: já to přesně jak píšeš. Když člověka to hledání už drží nějakej čas, tak se to začne překlápět. Začínal jsem v době kdy si lidi mysleli že detektor se maže na chleba. Nikdo to neznal. Pak přešli nějaký roky a já byl furt samotář a pak vynalezli internet. Najednou byly i jiný informace než z nedostupnych knížek. Pomalu umřeli všichni pamětníci Ww2 a ustupovky po nemcich byly jak včelí úly. A protože to nemám rád tak jsem zas zalezl do lesů. Pak jsem potkal pár stejně naladěných kolegů a zase mne to posunulo kus dopredu stejně jak vynález internetu. A pak do toho přišel první archeolog a s ním vyprávění o tvorbě zákona, který nás měl smest z povrchu tyhle koule. Tak jsem zas zalezl do do lesů. No a když mě z nich kamarádi vytáhli tak byl svět jinej. Už nebyli detektorari ale mrcasnici. Už nás nebylo pár ale celá armáda. A do toho přišel přes ty kamarády další archeolog. Byl jinej než ty ostatní. Najednou jsem byl na oficiálních výzkumech a ptali se na můj názor. Zase jsem se zaobíral hledáním s kamarády a s archeologem. A zalezl jsem do knih. Zjistit proč tohle bylo tam a proč ne jinde. Objevil jsem fenomén jménem Tomáš Durdik. To bylo asi dost zásadní. Pak Tomáš zemřel. A do toho mého zamyšlení hodně zásadně vstoupili dva zdejší kluci. Husita a Hogofogo. A zase jsem se posunul o poradny kus dál. Dan mě posouvá dodnes a jsem za to rád. No a dnes chodím na akce mého kamaráda archeologa. A samozřejmě s kamarády. Ale už nějak starnem a dostat je z backor a od televize je čím dál tím horší. A svět se zase posunul. Místo detektoru jsou kalkulačky na klacku. Všichni řeší frekvence a jaký to mělo ID. Jo a na detektory se lepí tuningovy samolepky. Už v tom hledání není tolik srdce a mezi detektorari teda vlastně mrcasnikama už nejsou ty vztahy na který jsem zvyklej. Kovid nás od sebe odriznul a mně to kurva chybí. Dohledat a udělat ohynek. Dát buřta a probrat manželky, fotbal a archáče. V prosinci jsem chtěl naposledy záležet do lesa a v průběhu letošního roku pověsit detektor na hřebík. Ne že by mi docházelo síly ale hlava už se bránila. Kluci s kterejma jsem kdysi začínal už buď nejsou nebo už roky nehledaji. A do toho si archeologové vymýšlejí nějaký novoty. Tak do lesa nezalezu. Ještě vydržím. A pak budu vyprávět vnoucatum jak to kdysi začalo a kam až to došlo. :-D :-D

To Karamelka: Máš povinnost státu ohlásit vše co najdeš. Majitel Ti pouze povoluje pohyb na svém pozemku. Jak říká pajtl: státu je vše krom drog nebo zbraní. Ty jsou majitele pozemku a bude vysvětlovat :-) .

To waffen: Vždy jsem Vám záviděl to dobrodružství a partu, když jsem Vás viděl někde z auta. Nemyslím si, že je to ale pořád tak hrozný. Nepropadej nostalgiii. Ono jich zase spousta odpadne. A my ostatní potřebujeme lidi, od kterých se můžeme učit. Ono to půjde...

No vidíš a zítra se na Plzeňsko jedu projít. Von je teda prej nějakej zákaz mezi těma zrusenejma okresama ale já jezdím furt někde. :-D

Waffen,.. viď že okresi zrušili , a teď najednou jsou o:-)

A sakrys. Já mám zrovna tento a příští víkend pohotovost a musím na zavolání do práce..
😐

Rok 2023. U hlavní silnice do okresního města na čerstvě povláčeném poli neohroženě hopsá několik evidovaných spolupracovníků muzea. Za mezí je z lesa pozoruje postava, starý bard v maskáčích se žlutým ďáblem v ruce. Přemýšlí, kdo z nich je víc svobodný. Ví ale, že vylézat z lesa nebude. V horším případě by mohl někdo zavolat cajty, ti mají totiž už konečně jasno, kdo je lump.

Teď vážně, pere se to ve mně už delší dobu. Vždy jsem si dělal, co jsem chtěl (z toho pionýra mě vlastně taky vykopli). Ale když vidím, jakým tempem se detektoring rozmáhá, tak je jasné, že se s tím musí něco udělat. Tolik dospělých i dětí si chce vykopat svůj jutůberskej dukát, že ze země mizí nenávratně spousta archea i informací pro národ tak důležitých.

Tak doufám, že se to pohne k lepšímu. Už nám asi došel čas s tím nic nedělat.

Děkuji panu Balázsovi, za jeho trpělivost a věcnost.

Jářku..., tady je to samý vyvrhel a rozvraceč.
To já byl vzorný pionýr a bavilo mě to strašně. Vedl nás vždy nějaký voják z 5km vzdálené posádky a nemělo to chybu. V SSM zrovna tak. Každou chvíli nějaká akce, která končila útěkem do nejbližší hospody. Úplně nejlepší byl první máj, to jsme se v modrých košilích a s mávátkem zlili vždy jak mužici. A když nás v osmdesátým osmým verbovali do KSČ, tak to byla úplně největší prča. Už jsme od starších znali ty kličky, jak se šikovně verbířům vymluvit.

To dnešní mládež žije strašně nudný život. Čumí celý den do mobilu jak na svatý obrázek, povětšinou absolutní nezájem o dění okolo, všeobecný rozhled žádný. Na yútúbe jim karpaťan předvede, že vyhrabat obden středověké mince a římské artefakty je máček a tak chtějí to také. Nevede je k tomu žádná láska k historii, vidí snadné peníze. Pak se to přihlásí na LP, fotografii to vložit neumí a když, tak rozmazanou a zapatlanou. A je jich celá armáda - armáda diletantů. A z těch chce někdo rekrutovat spolupracovníky pro archeologii? Cha-cha...

K tomu, abych si mohl jít zahledat jsem doposud potřeboval jenom trochu svýho času a pěkný počasí. Odměnou byla svoboda a pohoda. Jestli budu v budoucnu potřebovat požehnání támhletoho, povolení tohodle, smlouvu od tamtoho a kartičku od tamtěch, pohoda a svoboda pro mě končí. Zní mi to strašně organizovaně a disciplinovaně. Jak mám všechny ty papíry obstarat, když si chci večer po práci na dvě hodiny skočit zahledat? Celkem přesně to trefil GumaLee a ty "vedlejší účinky", který z majitele PASu udělají povýšenýho bonzáka jsou ložený. Nemusíme být přehnaně romantičtí, žijeme v Čechách. I kdyby se tak choval jeden z padesáti, pořád je to matematická jistota, která mi buď zcela otráví hledání, nebo v horším případě mě rovnou vydá trestnímu stíhání. Tak se jako kolega GumaLee ptám: Proč a podle jakého zákona jsem zločinec, když se pohybuji na veřejném prostranství s detektorem?

Pokud chceš Namore soudit dnešní mládež, trochu se o ní zajímej. Mládež není jen to, co se ti povaluje před očima. Zřejmě nemáš profesní síť LinkedIn nebo jiné platformy, kde bys valil voko, co mladí dokáží a jaké mají kvality. Dělají sociální projekty, o kterých nemáš páru, zajímají se o ekologii a dělají studie, kterými napravují chyby tvojí generace a podobně. Když vidím, kde jsou někteří lidé ve 20, tak to já bych nezvládl ani náhodou. Každého mladého nezajímá útěk do hospody, který pro tebe znamenal to pravé mládí. Víc se zajímej a budeš překvapen. Odsuzovat a přitom v mladí dosáhnout velký hnědý, na to je tu odborníků jako naseto.

To kim: já jsem vždy na brigády chodil. S těma starýma dědkama byla největší sranda. To vysekávání břehu pa bylo vždy i s nějakou pohádkou :-) Tudíž brigády neplatit :)

No a casem se dostaneme ke koupi detektoru jen s nejakym prukazem a registraci ;-) S pozdravem Nuny70. Sbohem

Dobrý den. Od mého posledního vstupu se zde objevilo dost poznámek či otázek, které se u mnohých opakují. Týkají se legality/ilegality, nálezného atd. Možná všem nezvládnu odpovědět individuálně a jen bych se často opakoval. Pro ty z vás, co mají trpělivost k přečtení delšího textu, doporučuji tento rozhovor, kde vše zásadního je popsáno: https://www.cestyarcheologie.cz/single-post/detektory-kovu. Také zde https://www.archeologiemusov.cz/hledani-detektorem/ najdete dost k tématu.

Je tam i popsáno, kde podle dnešního stavu zákonů leží rozhraní mezi zákonným a nezákonným hledáním (pozor na výrazy, zločinec je trochu něco jiného). Trochu se bojím, že část naší/vaší diskuse spíš reflektuje různé představy, jak by to mohlo a mělo vypadat podle zákona. Já osobně bych byl také rád, kdyby ta zákonná úprava vypadala jinak, měl bych i docela konkrétní představu o ní. Na druhé straně věřte nebo ne, ani já, ani jiné archeologové nejsou v takové pozici a síle, aby dokázali prosadit změnu zákona (natož k zásadně lepšímu). Můžeme o našich představách ideálního řešení diskutovat, já se za své názory nestydím a klidně je budu obhajovat. V případě systému PAS jde ale o to, co nám dovolí dnešní podmínky. A musí být přece jasné vám všem, že v nich žádná fyzická natož právnická osoba, instituce či obor nemůže uvádět v život systém, který není v souladu se zákony. A musí i tento nový systém prezentovat tak, aby ani sebepečlivější zájemce o každý detail zákona v tom nenašel nějaký rozpor se zákonem. Ve velké většině ta spolupráce již smysluplně funguje a týká se to hodně i těch lidí a situací, co píše namor, GumaLee, jiva nebo waffen. A myslím, že waffen dost trefně pojmenoval to, co na ní baví jeho i archeology. V principu dost velká část lidí "v obou táborech" jsou především zapálení do historie a do záchrany a poznání jejích stop. A to je dobře.

To Karamelka: podle legislativy by krejcar byl majetkem kraje, pokud by byl prohlášen za archeologický nález. Ještě jsem se v praxi nesetkal s tím, že by někdo náhodný nález krejcaru z 1800 považoval za archeologický nález. Ostatní, co píšete, patří do kategorie "co by mohlo být správné".

To Argill: myslím, že pár hodin v roce ve společnosti archeologa by mohlo být pro Vás i příjemným zpestřením, rozhodně ne šílenou administrativou. A nemyslím si, že majitelé PAS se stanou bonzáky, podle mě to ani není důvod, proč by se o to ucházeli. V každé lidské skupině se najdou možná i takové povahy, ony ale "udávat" mohly už i teď. Kolik takových bylo, kolik bylo těch trestních stíhání v ČR? Zákon se přece nemění, takže hrozba trestního stíhání zůstává stejná i po 1. dubnu.

To všichni: je to jako u Járy Cimrmana - rozhodně není třeba se oslovovat tituly :-)

Ps: timto prosim admina o smazani profilu. Nadale se budu pri hledani ridit platnymi zakony a legislativou at uz budou jakkoliv omezujici.

nuny70: V které zemi podle Vás je takový systém? Já v Evropě neznám žádnou, a to přitom jsou zde i země, kde samotné hledání může být trestným činem.

TucoSalamanca: hledali na kulturní památce na lokalitě Němčice. Myslím, že je všem jasné, že to je příběh o něčem jiném.

Elmara: jak říkám už 20 let na ryby nechodím(teda pokud si sebou neberu třpytku do Chorvatska)protože mám tenhle skvělý koníček. Po skautění a trempování je to, to nejhezčí co mne potkalo. A doufám že mě to vydrží až do smrti, či v mém případě ,dokud mne nesloží rodinné prokletí artróza .Která se už bohužel začíná, po mém covidovém trápení ozývat.

Pro mne je to bohužel jasné.... Oficiálním spolupracovníkem se nestanu, jelikož nedělám archeo výzkumy.... Můžu jen doufat že mě někdo neudá až budu v lese na válce :,-(
Ještě by mne zajímalo jestli jsou spolupracovníci omezeni věkově.... Jelikož když se zapojí hledači se strojem za vysvědčení.. Diváci detektor lady, gnom, carpathian, dj márty... Tak by to mohla být docela prča :-)...... Hezký jarní den všem :-)

John Deeere, Myslim, ze nejvetsi odbornici budou ty co sleduji detektor lady, to asi hned tak neco neprekona. ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-). I kdyz ono je to defakto spis k placi, kam az to doslo...

To kim: sluníčko je venku, kopce lákaj. Tudíž nějaké vandry přijdou. Tedy nejsem Zipsy a spánek v sněhové peřince mě už tolik neláká, tak už musím čekat na jaro. Ale teď to zase půjde, covid necovid. Alespoň než se prokáže, že to přenášejí veverky nebo mravenci ;-)

Elmara: no nic jdu na pole než z toho udělá pluh sekanou. Užívej života brouzdej se rosou, než si tě najde zubatá s kosou . ;-)

JohnDeeere: V zásadě věkové omezení ne. A jestli se zapojí i děti s modrým nebo fialovým detektorem z Tesca asi bud záležet na tom, jakou řečí se domluví s konkrétním archeologem.

Btw. někdo tady nedávno v diskusi zmiňoval nějakého pana A, který sice není archeolog a ani v archeologii nepracuje, ale vím, že mnohé z nás hodně dráždí. On provozuje soukromý archeopark, kde je i pískový polygon na hledání s detektorem.

Na to, že Vás někdo udá v lese, je stejná šance dnes, byla před rokem a bude i za rok.

🙊🙉🙈

Nic se ne jí tak horké jak se u vaří, věřím že benevolence tam bude jako do teď, bude záležet jak se k tomu jednotlivec postaví a neukáže se čecháčství (něco ojeb . t,obejít) podle mě se nic extrémně nezmění, odevzdávám,komunikuji s archeologem,tak si myslím, že to tak zůstane.

Jj doslova lidumil...(0:
Setkáte-li se s hledačem v terénu, nesnažte se s ním komunikovat. Může být arogantní a agresivní. Může o sobě tvrdit, že je amatérským archeologem, zákon však nedovoluje provádět tuto činnost bez specifického oprávnění. Může se vymlouvat, že hledá předměty pocházející z doby nedávné, například z druhé světové války, ale i ty jsou archeologickým nálezem. Může se odvolávat na povolení od muzea či archeologa a spolupráci s ním, musí však prokázat, že na daném místě se účastní legálního výzkumu prováděného podle stanovených pravidel. Může se dovolávat členství ve sdružení či spolku hledačů, registrovaném ministerstvem vnitra, což ovšem nezakládá právo provádět archeologické výzkumy.
Raději proto ihned volejte státní nebo obecní policii. Uveďte, že jste svědky porušení zákona a že hrozí spáchání trestného činu resp. přestupku. Pokuste se činnost hledače dokumentovat fotografiemi či videem včetně například jeho vozidla. Pokud můžete, zajistěte pro policii i další typy důkazů, například fotografie výkopů, stop obuvi a pneumatik, nedopalky cigaret, lahve a plechovky od nápojů a podobně (viz judikatura). Když to okolnosti dovolí, setrvejte na místě až do příjezdu policie a poskytněte jí svoje svědectví. Jestliže přivolaní policisté nemají zkušenosti s tímto druhem nelegální činnosti, trvejte na pořízení dokumentace poškozených nalezišť a případných zanechaných stop. Pokud se podaří hledače na místě zadržet, požadujte provedení fotodokumentace vybavení hledače a nalezených předmětů (které by policie měla hledači odebrat, mimo jiné k provedení odborné expertízy).
Jestliže policisté čin bagatelizují nebo nabydete dojmu, že věc nehodlají adekvátně řešit, trvejte na zavolání dosahového státního zástupce místně příslušného okresního státního zastupitelství.
Policii poskytněte odkaz na tyto webové stránky, kde najde potřebné informace v případě pochybností o nelegální činnosti

Vidíš, tak to zůstane přistarém. :-D

Jo a teda máš nově manuál jak správně postupovat. :-D

Ještě tam pan A zapomněl připsat, že mám lopatku broušenou na obě strany a umím s ní zacházet :-D :-D :-D

To Kim: v neděli a les. ;-)

To wladyslav: na tom konci to mohl opepřit. Tam mohlo být.

Jestliže policisté čin bagatelizují nebo nabydete dojmu, že věc nehodlají adekvátně řešit, trvejte na .... "svolání lidového soudu s cepy a sudlicemi. Po vynesení rozsudku okamžitě upálit a popel vysypat do místního močálu". Zapis o akci pak pak předejte místnímu PSVB. Práci čest!

Sun příteli.Já nikoho nejmenoval. Někdo to prostě napsal.
A teď si vezmi že si to přečte někdo kdo není vůbec do tohoto zasvěcený. Pak se může stát že na tebe do toho lesa přijede i URNA... Myšleno s nadsázkou samozřejmě.Já myslím že každý má právo se tady k tomuhle tomu vyjádřit.je vidět že někteří pochybuji někteří se začínají otáčet jak korouhvičky a někteří si stojí za svým. Já si prostě myslím že každý by si měl udělat svůj vlastní názor a za tím si stát. Já přece nikdy netvrdil ani nahoře v těch komentářích že můj pohled je správný na tuto věc ale je to můj pohled a za tím si stojím.
Elmara píše že nový zákony v létání dronu ho neomezují. Tak já třeba můžu napsat že mě omezují a v některých případech i hodně
Něco podobného vidím tady. Já přece neplánuji týden dopředu kam půjdu v neděli hledat nebo v pondělí nebo ve středu do jakého kraje jestli půjdu na vlasovce nebo na ústupovku nebo na ruský lágr. Stejně tak nevím jestli půjdu na tenhle ruský lágr nebo na tamten. Teda jestli jsem to dobře pochopil ...jestli jsem to vůbec dobře pochopil takže bych třeba ráno se rozhodl že půjdu na určitý ruský lágr. Takže ráno vstanu napíšu archeologovi mail kde požádám o povolení. A budu čekat na povolení. Jenže archeolog bude někde v terénu nebo cokoli jiného takže budu čekat dopoledne budu čekat odpoledne a pak třeba večer mi přijde povolení...Přitom já nechci nic jiného než si jit svobodně ten den zahledat na ten lágr a samozřejmě v momentě kdy se mě mimo válku dostane pod cívku archeo nebo věc o které vím že o ní bude zájem bude důležitá pro poznání/doplnění historie daného místa/zaměřím vyfotím pošlu archeologovi mail a odevzdám. Jako dřív a archeolog to zanese do té jejich mapy a systému.
Navíc já si myslím že to není prostě v silách už takhle vytížených archeologů. Už takhle jich jak máku nemluvě o škrtech v rozpočtech a tohle celé si určitě nějaké náklady vyžádá.
Každý souhlasí přece s tím že kulturní dědictví se musí ochránit pro další generace. Jenže stačí zajet na západ na východ na sever a uvidíte stovky památek, stovky kulturního dědictví které se pozvolna mění v ruiny. V případě hledání je na tom kulturní dědictví mnohem lépe protože většina hledačů už nějakým způsobem s archeology spolupracuje a většina věcí se dostane tam kam má. Kde potom skončí a jestli je vidí veřejnost už je věc druhá.

Elmara:Les bych už rád ,ale jedině že mě pustí z okresu :(

Kime já jsem dneska projel šest okresu a jsem i v jiném kraji. A nepotkal jsem ani jednoho pomáháce a chrániče. Vypsal jsem si čestný prohlášení kdyby něco a je to cajk. V lese je klid příroda se probouzí. Občas něco broukne pod civkou. Mám rád tyhle dny. Hned je svět krásnější. U kamaráda v dalším okrese už na mne čeká kuře na paprice a káva. Pak se vrátím přes Brdy domu a je to.
Jojo archeo skanzen Zeměráj pana A. Můžeš tam chodit bos po šutrech abys poznal jak žili a trpěli naší předci.

Tak pravil nejstarší hledač v čechách,snad se dočkáme i pamětí. :-D

waffen: tady mají hlídky a stavěji :(

Tak nevím , tady řešíte létání s dronem.. Testy jsem udělal sice na podruhé ale mám je . Sice omezení nějaké platí - dobře výška , ale 120m je docela dost a když občas potkám UL pod touto výškou , tak se ani nedivím 8-) Jenže jsem udělal test a nebyl jsem dál zavyslej na ochotě někoho se mnou pracovat ! Včera volal kamarád z moravy a říkal že obvolal tři archeology z dotazem na PAS a poslali ho do háje. Nabylo by lepší pane Komoróczy aby měl šanci každý , kdo chce spolupracovat ? A mohl vkládat po nějakém testu o znalostech záznamu nálezových okolností své "kousky" i za cenu toho že někdo "učený" to vymaže , když jeho německý odznak nebude archeo (i když archeo budoucí) ?

Dobrý den, tak po dlouhém sebepřemlouvání jsem se rozhodl také napsat. Jsem něco mezi hledačem a majitelem detektoru, specializuji se bohužel na brokospodky, konzervy, zbytky radlic a tubičky od indulony :-D
A vzhledem k mojí povaze - jsem spíš stydlivý introvert (proto mám rád detektor a ideálně les), tak ani společnost moc nevyhledávám, včetně hledačských srazů atd. Nicméně v případě zajímavějšího nálezu bych si rád "zaspolupracoval" s archeologem. Bouhžel se kontaktování archeologa trochu bojím, protože mám kamarádovu zkušenost, který bohužel narazil na nepravého archeologa a s odevzdáním jaksi těžce neuspěl.
Chtěl bych se tedy zeptat, zda bude možné nahlédnout do nějakého "soupisu hledačům nakloněných archeologů", kterého archeologa je možné v určitém regionu kontaktovat?
Moc by mi to a možná i dalším prozatím nespolupracujícím hledačům hledačům pomohlo
a i v případě spolupráce přes PAS by to asi bylo potřeba - viz. příspěvek od habána výše.
Děkuji Marek

Nojo no já ani nevím jak budu mít službu tak přece nemůžu někomu dopředu hlásit že jdu do terénu není to přece práce to není jak u archeo nebo nefachčenka kde se dá plánovat toto by se mělo nějak upravit a i dostupnost archeologa na telefonu nebude taky moc fungovat má svoje až dost nerad bych mu bral čas oddechu třeba s rodinou to by bylo nefér jinak nemám problém se spoluprací kterou mám ale podřízenému mému zdraví :-D

Já jsem pochopil, že bych se ohlásil archeologovi, domluvil se s ním, že bych rád hledal např. u města XY směrem na Z. On např řekne ok, tam je otevřený projekt č.xxxxxxx, kdyby tam něco bylo, odevzdat pod číslem xxxxxx. A já se domluvím s majitelem a třeba v průběhu nějakého časového úseku tam můžu zajet hledat, s tím že nálezy zaměřím, vyfotím, odevzdám.
Mám hodně zkreslené představy?

A ještě takováto situace: jsem domluvený s archeologem na nějakém území, mám díky PASu dohodu o spolupráci na území X. Pojedu např. za kamarádem, půjdu se s ním projít s detektorem třeba na nějaké pole, na území, kde s archeologem domluvený nejsem. Najdu tam zajímavý nález.
A teď: chci ho odevzdat, archeolog zjistí, že na konkrétní území nemám dohodu. Co bude dál?
Přijdu i o původní dohodu, protože jsem hledal na nedomluveném místě, nebo můžu v klidu archeologa kontaktovat jako jiný nepřihlášený hledač do PAS? Nebo jak?
Díky Marek

...nevím ,myslel jsem si ,že by se vše vyřešilo nějakou okresní povolenkou kterou by vydávalo okresní muzeum,hledač by přišel ukázal nějaké vědomosti a na záklaadě toho by byla vystavená povolenka na jeden rok za třeba 10 000 korun ,muzea by měli příjem a dokonce i pracovníky v terénu zdarma...jedině tohle může přivést peníze tam kde nejsou a všechno ostatní se dá uhlídat ,prodeje na Aukru jsou pod adresou ,jenom by koukli jestli to není od nich ...tohle bych bral ;-) :-P

dobře ramirez ;-) :-D o:-)

pardon - ramires

Stále si vtom snažím udělat jasno .čím více přemýšlím tím sem víc v prde.i. Není zákon o který by se to mohlo opřít, legislavita se přece nezměnila a pokud se změní nebude to použito proti? Teď je situace řekněme postavena na benevolenci . Už stím někdo musí pracovat, Hradec? Nějaké zkušenosti?

...neřeš pajle věci který nemůžeš ovlivnit,dnes je situace taková,že se archeologická obec snaží zabránit totální devalvaci toho co je pod zemí,detektorářů 30 000 a je pravdou ,že je tenhle koníček je mimo jakoukoliv kontrolou...něco by to chtělo ale PAS? To nic nevyřeší :-(

ramires: dovolím si odporovat 30 000 nás určitě není ,reálné číslo aktivních hledačů je tak 5000. Doba kdy byl detektor nedostupná věc a co víc nebyl internet .Kde by se každý chlubil je prostě pryč.

Elmara - vypadá to na díru na trhu pomůcek k detektoringu. Měl bys zareagovat. Podívej, Wladyslav si dal pásku ILLEGAL. To by se na rukáv mohlo dobře prodávat. Není za co se stydět. Pirát, dříve nadávka a označení námořního lupiče a vraha, se dnes za tento pojem nestydí, a od švestek nám asi bude vládnout. A my, co se do PAS zapojíme, můžeme nosit jak někdo výše uvedl pásku PS AUAV, event. LEGAL nebo KOŠER. Nebo odznak na rubovou stranu límce maskáče. Odhrnutím límce se PČR snadno identifikujeme. Odznak či páska by pak mohly mít několik stupňů, podle množství zachráněného dědictví. Např. s lipovými ratolestmi, se zkříženými detektory, za brilianty mne zatím nic nenapadá. :-D

nechápu o co vám jde, jdi na ryby bez rybářského lístku, nebo do lesa bez povolenky k lovu,
kdyby jste se tomu věnovali a četli a studovali tak by jste věděli že není nikde napsáno že musíš danou věc,minci odevzdat, je tady i možnost že za určitých podmínek si můžeš nález ponechat v soukromé sbírce, podívej se třeba na pana Militkého který má nespočet mincí nalezených detektorem v soukromé sbírce,
Nebo si polož otázku, proč to děláš??? chodíš s detektorem aby jsi našel něco cenného a obohatil se?? řekni si proč?? čekáš poklad?? kýbl zlaťáků?? nebo co čekáš že najdeš,a když to najdeš,co čekáš že uděláš??
Věř tomu že žádný depozitář žádného muzea nestojí o to vlastnit několik tisíc dvouhalérů,budou raději když budou jen evidovány,a zapsány kdo je vlastní v soukromé sbírce a tak dál a tak dál, ono stačí číst, chodit na přednášky,nějaké si i pustit na youtube atd. prostě když něco děláš tak se i zajímej

ELPedro ,neměj mě to za zlý ...ale co jsi tím chtěl říct?Suna chápu je za vodou jenom čeří.....Kime reagoval jsem ráno ale asi to neodešlo,prominˇ,ne třicet ,ale jenom pět a kvůli tomu takovej povyk?? :-D ;-) 8-)

ok, procitam, premyslim a mam dvě otazky: 1) Pokud je dle zakonů nasi zeme vše v zemi majetkem státu, proč tedy archelogové a detektoráři potrebuji povolení majitele neoploceného pozemku? 2) oháníte se tu rybarenim, ale za povolenky se platí.... takže vše speje k tomu, že časem pro detektoráře jejich posvěcení archelogové zpoplatní? dekuji za odpoved

ramires: povyk je kvůli tomu co jsme psal už před tím. Počet je asi vypočítán z prodeje dtektorů.

To kim: myslím že nikdo nemá přesné počty prodaných detektorů a už vůbec ne těch asijských "sragorek". S toho co máme k dispozici ale určitě vyplívá, že střílíš velice nízko. Pokud tedy majitele asijských strojků budeme brát jako hledače.

Před dvěma nebo třemi lety. To už si nepamatuji, se dělal nějaký dotazovací formulář na počet spoluprcujících hledačů. Tam vyšlo cca. 3000. Ale fakt nevím zda to bylo jenom za Čechy nebo dohromady i s Moravou. Zkoušel jsem to teď asi hodinu hledat, abych nevařil z vody ale marně. (tudíž kdo to má, klidně mě opravte / zpřesněte)

Elmara.... Výsledky nedohledas, dotazníku sem se zúčastnil tak mne zajímalo jak to dopadlo...... Pokud jde o lanareni lidi k vyplnění fungovala komunikace perfektně ale když sem se pak zajímal a vyptával na výsledky narážel sem do zdi a kdo mne slušně neposlal k šípku ten pro jistotu vůbec neodpověděl, tehdy sem se zarekl že dotazníky nikdy více.......... Myslím že o vyplnění dotazníku tedy na LP tehdy žádal pan Komoroci, tak třeba by mohl upřesnit on.

V roce 2015 vyšel sborník, kde počet hledačů odhadovali podle registrací na LP (více než 20 000) a DW (46000). I když zohledníme průnik množin a neuděláme součet, to číslo je opravdu obrovské. A to je sedm let zpátky..... V době dotazníkového průzkumu jsem ještě detík neměl, ale na výsledky jsem se ptal, také marně. https://www.email.cz/download/k/s86poxcMAoOwu425iN_QRP53UMGO98VFuWaXnJgJ_0SJZZpNNGubfWCXKhlsIzalSa9CMbU/Czech_archaeology_and_a_qarter-century_o.pdf

...takže těch mejch 30 000 nebylo daleko od pravdy ale Kim mě znejistil :-D

:-D :-D :-D

Jinak se samozřejmě bavím o aktivních hledačích. Ale možná se fakt pletu.

Kim myslím , že je jich víc..

habán: je to možné ;-)

No...dnes jsem to tady četl na etapy, a fakt směsice názorů..
... Počátek globalizace volnočasové aktivity...
Nic víc ...
Jenom mě tak nějak zaráží že pan archeolog nyní představí vypracovaný projekt, ke sorry, mohl v době kdy dostal úkol k jeho vypracování zde napsat.... Chlapy. Co vy na to????.....
A přikláníme se k myšlence řešit povolenky v krajovém měřítku, na delší období, klidně za malý poplatek, jinak bude obyčejný člen ( i o tom zde bylo psáno), čekat na povolenku dlouho a bude to plodit nevraživost a problémy....
... Ono totiž ten archeolog nemusí mít vždy dostatek času...
A sám jsem potkal i téměř militantní odpůrce detektorizmu z řad archeologů...a takový bude míti svůj postoj a svůj přístup k řešení situace...
Jasně kontrole nad činností se nevyhne, přináší to doba,
také proto nám všem držím palce ať najdeme tu řeč...

Karki to je ta nejhorší věc narazit na archeologa co nás nemá rád...právě proto ta moje myšlenka placení povolenek ,podmínky by si určovali sami archáči ,ale sponzorský dary by byli lepší stát by jim tolik nesebral....školení,povolenka to je to co to může změnit 8-)

To ramires... Jj pravda ..

No nevím... myslím, že to za úkol vysloveně nedostal. Myslím, že patří mezi tu většinu, které došlo, že jsme spíše přínosem než škodnou a PAS je jejich vlastní iniciativa, do které máme možnost se zapojit a tím se podle některých výkladu jakoby zlegalizovat ale taky nemusíš a vlastně se nic nemění, protože se nemění ani zákon. Hlavně myslím, že je to prvotina a pan doktor s námi komunikuje právě kvůli připomínkám, které se dále zapracuji a tedy doufám, že ještě neni úplně znechucen. A taky myslím, že placené povolenky jsou cesta do pekel. Těžko lze srovnávat rybarinu, kde jich je mnohonásobně více, než nas a hlavne v očích státu nemohou způsobit takové škody jako někteří z nás.. že? A už vidím ty rozdíly v lokalitách. My jsme významnější plat více! To je blbost. Stačí, že jim nosíte ohromné hodnoty v nalezech... to je ten teoreticky poplatek... hlavní je, že se konečně někdo o něco snaží...

To je příspěvků! Důležité je připomenout kde a proč ta iniciativa vznikla. První je, že jsou oblasti, kde v muzeích není archeolog, protože na něj kraj nevyčlenil tabulkově peníze. Takže třeba u nás odevzdávají lidé i z jiných okresů a pak se to zase musí předávat zpátky. Druhá věc je situace na Jižní Moravě, která se zvrhla v totální hledačskou anarchii a tohle je snaha o nápravu. Třetí je snaha , nikdo nechtěl zakázat detektoring, a tohle je cesta jak se tomu vyhnout. Dál to souvisí s dovzděláváním hledačů, osvětou, s větší možností zachránit památky a vytvořit systém, v kterém mohou jak laikové tak archeologové dohledávat nálezy.
Do toho systému vkládají nálezy od hledačů i muzea. Prostě každý kdo to myslí dobře, by měl navštívit svoje okresní muzeum a zeptat se co má dělat v případě lepších nálezů a podobně. Aby měl kontakt. Když je někdo občasný hledač mincí na poli, to asi nikdo nehrotí. Ten systém vznikl aby se zachytili nálezy lidí co hledají v lokalitách kde se předpokládá nález bronzu latén Řím a podobně.

Dobrý den, omlouvám se za zpoždění, zkusím zase odpovědět na některé náměty, námitky a otázky.

to Wladyslav: to, co citujete, je text sepsaný soukromou osobou, s archeologickými institucemi nemá nic společného. Co se týká PAS a Vaší druhé páteční poznámky: nikde není psáno, že musíte každý Váš pohyb s detektorem dopředu hlásit. Myslím, že to ani dnes tak nefunguje u těch archeologů a hledačů, co spolupracují. Důležité je se občas vidět, být v kontaktu, dohodnout se na tom, kde třeba hledat nelze (např. chráněné památky).

to habán: já si myslím, že by určitě bylo nejlepší, aby tu šanci dostalo co nejvíce lidí. Já si myslím, že i většina archeologů bude ráda, pokud bude co nejvíc hledačů mít zájem na tom, aby se naše archeologické dědictví nerozkutálelo a bylo poznáno. To, že dnes někdo obvolal kvůli PAS archeology, ale o ničem nevypovídá. Oni ten systém taky neznají. Všimněte si, že i ta pozvánka je k představení něčeho nového, co ani archeologové zatím neznají a nemají (ve stejný den se dělá podobné představení i pro ně). Tím, že druhý den zahltíme všechna archeologická pracoviště, nic nedokážeme. Je třeba dát čas k poznání, k zaběhnutí systému a vychytání much.

to marasoba: určitě jak se systém zaběhne, záhy bude k dispozici seznam pracovišť, kam se lze obrátit (ale mnoho archeologů i hledačů Vám umí poradit už i dnes, stačí napsat o radu). Ty Vaše další dvě páteční otázky nejde úplně takhle teoreticky zodpovědět- obecně si myslím, že ta dohoda o spolupráci se bude týkat většinou nějakého celého území (region, okres, kraj). Tím pádem ten problém, co píšete, nastane relativně v malém množství. Je třeba "mít svého archeologa" a s ním komunikovat průběžně. Myslím, že s většinou z nich se dá vždy mluvit a domluvit. Jinak v zásadě ten systém bude fungovat tak, jak sám píšete, že jste ho pochopil.

to Jerry68: platí, co jsem psal Wladyslavovi - určitě nebude třeba dopředu hlásit každý Váš pohyb, nebojte.

to ps1: jaké peníze máte na mysli?

to pajl: tento systém není o benevolenci a je založen na platných zákonech. Ty říkají, že hledat se může v rámci archeologického výzkumu. Tím je i třeba systematický preventivní průzkum nějakého území. Když se do PAS zapojíte, stáváte se součástí tohoto systematického průzkumu.

to Fren: 1) povolení majitele pozemků potřebujete, protože to ukládá zákon. Je tam přímo paragraf na to. 2) myslím si, že to vůbec nesměřuje k tomu, že by za to někdo měl platit. My vnímáme spolupracovníky jako součást občanské vědy - ta je dobrovolná a její smysl spočívá ve společném zájmu (o záchranu a poznání).

to JohnDeeere, Sun, Elmara: dotazník byl velmi užitečný a část jeho výsledků byla v nějakých odborných textech i publikována (v nejbližší době bude i celek). Najdete je třeba zde:
https://www.academia.edu/44799547/Spole%C4%8Dn%C3%BDmi_silami_za_pozn%C3%A1n%C3%ADm_spole%C4%8Dn%C3%A9ho_archeologick%C3%A9ho_d%C4%9Bdictv%C3%AD_Jihomoravsk%C3%A9ho_kraje_Joint_forces_in_order_to_discover_the_common_archaeological_heritage_of_the_South_Moravian_Region

nebo zde:
https://www.academia.edu/36774446/Obecn%C3%A1_%C3%BAvaha_na_t%C3%A9ma_utajen%C3%AD_jako_n%C3%A1stroj_ochrany_v_archeologii

Má-li zájem tento web o to, rád připravím i sem nějaký text s výsledky dotazníku. Vy jste se k tomu teď dostali skrze otázku, kolik je v ČR detektorářů. Tak toto je zrovna otázka, co dotazník zjistit nedokáže. Odpovědělo v něm přes 1200 hledačů a všechny jejich odhady byly rovnoměrné.

to Karki: moc tomu, co píšete, nerozumím, ale snad tu společnou řeč najdeme. Zvlášť nechápu, co myslíte tím, že pan archeolog představí projekt....

Odysseus píše pravdivě :-)

Dobrý den pane doktore. Jen takový technický dotaz. Bude ke spolupráci potřeba plnoletosti? A jak se členy rodiny nebo stejné domácnosti? Protože jak už to bývá, chytlo to i mou drahou polovičku a děti. Bude stačit jeden člen jako zodpovědný rucitel (jako to jde např. u hostinske činnosti) nebo prostě každý osobně...? Dekuju.

to GumaLee: nemůžu úplně mluvit za jednotlivé archeologické instituce. Přijde mi, že pokud to máte "v rodině", tzn. že hledáte v podstatě spolu, mohl by stačit jeden člen rodiny. Ideálně plnoletý :-)

to Mysák: děkuji za připomínku. Bohužel já asi těžko tady můžu diskutovat s Vašimi dojmy, ani s tím, jestli jste to někdy již zažil nebo ne.
Nicméně: chození s detektorem kovů jako volnočasovou aktivitu archeologie nemůže nijak ovlivnit, natož potlačit. Hledání a vyzvedávání archeologických nálezů není volnočasová aktivita, naopak je to zákonem regulovaná činnost. Nevím, kde v mém citovaném textu čtete, že jde o potlačení čehokoliv? PAS není snahou o evidenci hledačů, ale snahou o evidenci archeologických nálezů, které jsou naším společným vlastnictvím. Hledání archeologických nálezů má nějaká pravidla, která v rámci tohoto systému může i hledač dodržovat, aniž by musel studovat archeologii, aniž by musel něco příliš komplikovaně vytvářet. Nevím, o co by měli být ti, co odmítají se na tom podílet, víc postiženi po PASu, než před tím. Zákonná úprava jejich činnosti je stejná už desítky let. Někteří kolegové tady víckrát zmiňovali rybářství, myslím, že to není daleko od pravdy. Chci-li chytat ryby bez povolení, taky to nejspíš budu muset dělat tak, aby na mě nikdo neviděl.

To sun: ta čísla jsou nesmyslná, tedy nebál nych se říci, že vycucaná s prstů :). Na LP určitě, a jelikož se dá snadno porovnat trafik na obou webech, je jasné, že na tom druhém je to úplná hovadina. Navíc počet registrací a počet těch co se alespoň jednu za měsíc přihlásí je něco úplně jiného. Pak je tady ale také číslo jedinečných denních návštěv. Nejsem si ale úplně jistý, zda tady chci tyto údaje publikovat.

Stejně tak je to s aktivními hledači. Museli bychom si asi stanovit, kdo to je? Ten kdo jde každý den nebo ale alespoň jednou týdně (no to bych se taky mohl ocitnout co by taťka od dvou dětí mimo ty aktivní i já :) ). Nebo tedy jednou do měsíce, 4 krát do roka atd.? Jelikož detektor tedy vlastní kde kdo a nějaku levnou sragorku si taky pořídil kdo mohl, aby si to vyzkoušel.

Dá se tak dojít k řadě různých čísel a celkem svižně se na to podívat s úhlu, který ti bude vyhovovat nebo podpoří tvoje tvrzení :-). Jak říkal Míra Kalousek, "veřím jenom průzkumu, který si zfalšuju sám". A měl pravdu, kalous ušatý :-)

To Balasz: Ahoj. Budeš na tom webináři ve čtvrtek?

Myšáku, jestli chytáš ryby stejně tak jak hledáš, můžeš chytat i na černo. :-D Za 4 roky jsi na LP nic moc nevložil a máš velké obavy aby jsi se nemusel chovávat po lesích. Zdůvodni si proč hledáš. Jestli pro sebe, tak se tě PAS netýká, a jestli se chceš zapojit mezi lidi, tak se nemusíš schovávat v lese. Ano, jde samozřejmě o omezení anarchistického drancování. Ale ty budeš určitě slušný člověk, ne? Co ti brání zapojit se do systému, pomáhat archeologům v projektech a někdy si jít v pohodě za barák zahledat dvoječky? Nebo snad něco skrýváš? Stejně by tě jednou vybrali policajti a všechno co jsi našel ti seberou. Tak to odevzdej raději hned. :-D :-D :-D
Ber moji odpověď Tobě s nadhledem a humorem.

Když si neprodloužím rybářský lístek, nemusí to znamenat, že chodím pytlačit.
Jen mě u toho nesmějí chytnout. Tak jako nyní.

Pouze přirovnání. ;-)

Jinak. Byl jsi někdy v muzeu? Já se toho kdysi bál víc než gynekologa. Měl jsem stejné připomínky a stejné obavy. Je to všechno jinak. Zkus najít cestu třeba do okresního muzea a uvidíš, že se ti to bude líbit. Archeologové jsou velice inteligentní lidé, je s nima sranda. Pak se na věc budeš dívat jinak.

to Elmara: Budu. Ale tam asi nepokecáme :-) Já tam budu mít jen krátký úvod, pak budou kluci trochu představovat ten systém + otázky a odpovědi. Když udělám výcuc z toho dotazníků i s grafama, zveřejníš mi to tady?

to Mysak: Ano, myslím, že ten pokus chápete vcelku správně. 100% podporu nemá nikdy nic na světě. Většina archeologů ale chápe důležitost spolupráce a význam archeologických nálezů, které nacházejí hledači. Na tom se stavět dá. Ten systém musí mít parametry odpovídající současným zákonům v ČR (ne těm, které bychom si přáli mít), proto je tam určitá forma registrace a zapojení do projektů.

To Balasz: jasně že jo. Pošli a druhý den je to na webu. Ok, pak tedy na twitteru... v našem "boji" za lepší příští :-)

To hehous: nemusí, taky to může znamenat, že ti hovada se sacím bagrem zničí nejkrásnější kus Berounky. Kam chodil na ostrůvky chytat tvůj pradědek, děda, táta a chtěl jsi tam chodit i ty a brát tam děti. Jenom že se s toho udělala okapová roura, kde sedí parta kaprařů a do vody hrnou pytle boilies...

Právě tu mou poznámku můžeš brát dvojsečně. Pytlačil jsem, jako kluk a to už je dost dlouho. Už jsem z toho vyrostl. Chtěl jsem tím taky říct, že co se asi může pro mě změnit, pokud se mi spolupráce s archeologem nebude líbit. Prostě si dál pojedu to svoje. Nejsem hňup, je to o lidech a přístupu k věci. ;-)

Tak se dívám že se to ubírá správným směrem a začínáte to chápat,
Je jasné že většina z vás se na věc dívá jinak, Pokud jdeš po stohektarovém lese a jsi tam s detektorem sám tak si určitě říkáš na co budeš mít pas, registraci a další voloviny,
Jenže jsou i jiné kraje,a jiné pozemky, představ si že u Mušova je dvacetihektarové pole a jen teď v sobotu na něm bylo 7 detektorářů, včetně mně a mého kamaráda, takže dohromady tři domácí a čtyři cizáci, vím že se našel nějaký denár a nějaká římská spona, jasně že zatajeny a ukradeny!! prostě tady u nás je to neúnosné, jezdí sem rakušáci, ukrajinci, slováci a další.
Je docela dost hnusné když vidíš čerstvě upravené pole,na něm stopa od rohu do rohu,z ničeho nic vidíš že se něco našlo a stopa vedle stopy,centimetrové prohledávání půdy 200 m2, pak sleduješ lovce pokladů,nikdo se nechlubí, druhý den nájezd dvou aut se zlínskýma značkama,asi kopl dvouhaler,
Prostě jsou mezi náma hovada, a hlavně to začalo v devadesátých letech, to se rabovalo ve velkém,to se mělo hlídat,dnes ty paběrky co dohledáváme,to by se mělo brát jako odměna za ty hodiny prochozené po polích, myslím tím ty naše měďáčky, pokud se opravdu najde něco dost starého tak je snad dost jasné že to je věc důležitá která patří do rukou odborníka.
No uvidíme jak to dopadne a dost věřím že pro nás co to myslí vážně dost dobře,

to Archeo dík za odpověď :-P

To Archeo... pan archeolog nebyla ironie, pouze oslovení,
Je mi jasný přístup Bruselu, a jistě že jste plnil a plníte úkoly Vám svěřené, měl jsem na mysli jenom to že jsme mohli diskutovat o daném projektu spíše a vneslo by to více spolupráce

to Karki: nebudete tomu nejspíš věřit, ale neexistuje žádný přístup Bruselu, každá země to téma řeší po svém (mimochodem v části Belgie něco na způsob zde připravovaného PAS taky existuje). Ani já jsem neplnil a neplním žádné úkoly. PAS není mým dílem, i když se na něm částečně podílím. Nebyl nikdy nikomu v podstatě zadán. Nevím, jak by se měl diskutovat konkrétně s Vámi, ale jako takovou diskusi klidně můžete vnímat i ten anonymní průzkum názorů, který jsme před nedávnem dělali mezi archeology i detektoráři.

to ps1: slovo odevzdávání tam nemůže nebýt, už jen proto, že - jak jsem už tady psal - nemůže žádná veřejná instituce vytvářet systém, který by nebyl v souladu s platnými zákony, ať se nám to líbí či nikoliv. K tomu, aby mohl vzniknout systém, ve kterém fyzická osoba vlastní archeologické nálezy a zapůjčuje pro odborné zpracování, by se musel změnit zákon. Takový je například v Rakousku, kde je přitom hledání detektorem přísně zakázáno. Nebo třeba v Anglii, kde vlastníky nálezů jsou nálezci, kteří "se dělí" s vlastníkem pozemku, kde ovšem bez výslovného souhlasu vlastníka pozemku prakticky hledat nelze. Variant je několik, žádná není bez docela vážných a omezujících pravidel.

Já to shrnu jako loňský listí. Naše detektorářská komunita může být konečně oficiálně užitečná. Každý z nás, kdo najde předmět kulturně historické ceny bude pod nálezem uveden a v publikacích nebude, nalezeno detektorářem ale bude tam sekera střední doba bronzová, lokalita Horní Dolní, našel Franta Vopršálek. A taky bych se nezlobil, kdyby vznikla pořádná asociace českého detektoringu, kde by lovci byli pod oficiálním statutem. LP jsou stránky kde je většina detektorářů v republice, možná by ta asociace mohla vzniknout na její popud.
Archeologie byla doposud veřejností vnímána jako obor podivínů co se hrabou ve starých kostech, a detektoráři jako blázni co pytlačí v cizích vodách. Spojme svoje úsilí, celá naše země je plná historie, proslavme ji svými nálezy a vědeckou prací. Povede to snad i k zlepšení stavu muzejí, k zvětšení financí do oboru a k proslavení českého detektorinkgu a archeologie ve světě. Tahle iniciativa vyšla od odborné veřejnosti, tak prosím všechny , využijme této šance, další nemusí být. 8-)

To odysseus: tohle téma tady už bylo opakovaně. A taky tady jedna taková již vznikla. Pánové vybrali peníze (taky nás slušně poplivali, když jsem si tenkrát dovolil zepatat, na co že ty peníze chtějí vybírat). Reportáž v TV byla a hromada neskutečných blábolů. Touhle cestou bych tak nešel.

To co by smysl mělo, je nějaká asociace hledačkých klubů. Kde si to kluci a holky v každém klubu budou dělat po svém a asociace vedená nejlépe archeology, tomu bude dávat rámec. Tak nějak ostatně fungují u kluby v UK nebo také myslím v Dánsku a Norsku jsou tímto směrem.

Jsme schopní to propagovat a ostatně tady kluby již řadu let propagujeme. Bohužel takřka nulový zájem ze strany archeologů byl a je příčinou toho, že nové kluby nevznikají. A bez toho, aby to lidem dávalo smysl, se to nezlepší.

Určitě se ale nevidím/e v žádném vedení takové asociace. Pouze bychom si dál vedli Archeo LP 2010 jako doposud a dávalo by nám to větší smysl. :-)

Tady je to poslední dobou samej Mirek Dušín. Ještě bych založil odbory a nějakou stranu. A kdo nepůjde s námi půjde proti nám. Já myslím že sdružování a skatulkovani si pamětníci bolsevika užili dost. Jestli mne někdo bude nutit stát v pozoru v maskacich čestnou stráž u hrobu neznámého archeologa tak mu nakopu prdel. Buďme svoji. Archeologové v muzeích a my v terénu. A setkáme se u posezení u ohně po hledání. Já si chci zachovat volnost. Historii pomůžu rád, ale na sjezd nové strany jezdit nebudu.

To Waffen: mluviš mi z duše :-)

To waffen :-D :-D 8-)

Waffen, napsal si to naprosto přesně....

waffen - ty to prostě umíš podat, brečím smíchy :-D

to Archeo_Muschau: děkuji za odpověď ;-)

waffen ;-)

Nemám problém cokoliv odevzdat, včetně polohy a nálezových okolností... Myslím, že jsem už "odevzdal" i několik celkem archeologicky hodnotných informací, někdy i trochu proti zájmům mne jako hledače (např. jsem kdysi slíbil, že nebudu hledat na nově objevené ZSO, a když tam jdu nyní po letech se psem, nestačím počítat díry od hledačů...)

Na druhou stranu mám obavu z přístupu rozděl a panuj a z celkové ztráty svobody pohybu krajinou, jejíž je pro mne hledání manifestací. Kéž by to dobře dopadlo. Ale vidím i ta rizika, trochu otočit kormidlem a ze systému evidence se stane nástroj sloužící represi.

to Mára: vedení asociace, já se o něco takového pokoušel u nás, ahned jsem narazil na kupu právních problémů. Největší problém bylo hledání na cizích pozemcích a na beztrestném a čestném jednání členů. Mě se teda jednalo o klub v rámci muzea a nakonec jsme vše nechali v takové pololegální rovině.
to Feek: kdyby někdo ze strany oficiálních úřadů chtěl šáhnou k represím, dávno to v jednotlivých případech udělal. Nebuď naivní, nemysli že se o lidech co hledají neví.
To Waffen: Já vím že je to starej mazanej lišák a ne Mirek Dušín, s tebou na ÚV stejně nikdo nepočítal, netrap se zbytečně :-D
Sešteno rozděleno: spíše než o záchyt mazanej lišáků či kovbojů jako Tuco, jde o trochu jiný typ hledačů, spíše novějších než starých kádrů. Buďte v klidu chlapci. :-)

https://www.denik.cz/veda-a-technika/archeologie-zakon-poklady-detektor-kovu-20210330.html

To kim: Já už leta letoucí nedávám rozhovory.(od pověstného rozhovoru pro přílohu mf, kde nejenom že nebyly moje odpovědi, ale dali tam i jiné otázky. A následným rozhovorem se soudruhem redaktorem, který mi hned v úvodu telefonátu řekl, že je můžu žalovat). Včera mi volá paní redaktorka, slušnějí vysvětluji, že se snažíme roky o spolupráci a že teď 1. dubna proběhne webinář na kterém proběhnou další podrobnosti a do té doby nechci nic komentovat a zazdít věc na které se dlouho pracovalo. A pak by mě zajímalo s jakým archeologem jednáte. Ona s Davidem Víchem já na to ok, tak se po prvním ozvěte, Davida znám roky a on tady pro spolupráci mezi hledači a profesionály udělal opravdu hodně. Ona dobře a ... dnes je tady odkaz.

Asi si dám nějaký závazek, třeba že když rohovor o amaterech a archeologii, tak jedině s Danielem Stachem, kde stejně koukám na všechno co kdy udělá. A pokud s někým tak s lidmi jako je Ondra Chvojka, David Vích, Jindra Štefl, Naďa Profantová, Kateřina Blažková, Balázs Komoróczy, Martina Beková atd. prostě se všemi, kdo opravdu s hledači v terému pravidelně pracují. A vědí přesně jaká je realita v praxi.

https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/historicke-vedy/Novy-portal-zlepsi-spolupraci-mezi-archeology-a-amaterskymi-nadsenci/

Díky Balázsi :) (nejsem si jistý u tvého jmena jak ho skloňovat, jestli je to blbě, tak promiň :-)

Formulář AMČR PAS již nepřijímá odpověď 8-)

Opožděně jsem asi reagoval :-)

Přátelé a kolegové, četl jsem si příspěvky dost pozorně, a mám pocit, že diskuse je trochu mimoběžná. Tak přidám ještě další postřeh z pohledu archeologa. Tenhle aktuální projekt je určen pro hledače, kteří o spolupráci stojí, a má nějakým způsobem usnadnit komunikaci a evidenci nálezů. Pro ty, kteří spolupracovat s archeology nechtějí, se z řady důvodů nic nezmění a změnit nemůže. Jsem osobně za tento nástroj rád, protože mi usnadní výměnu informací se spolupracovníky, se kterými tak jako tak spolupracuji. Pokud se mnou bude chtít někdo spolupracovat, budu rád a určitě se na nějaké formě spolupráce domluvíme. S využitím tohoto projektu, nebo bez něho. Je to jen jedna z možností. Pokud má někdo pocit, že ho budu lustrovat, udávat, omezovat, že pro něj koníček ztratí přitažlivost... pravděpodobně se mnou v kontaktu není už teď a nebude ani v budoucnu.A ještě jedna poznámka. Systém je nový, teprve se spouští (tzn. ještě plně neběží), a bude potřeba jej ladit z obou stran. Takže to bude vyžasdovat dost trpělivosti, od všech. Asi o tom je celý problém, a kolem toho se točí i většina diskuse. Nebo se pletu? A na reakci i spolupráci jsem stále připraven.
PhDr. Martin Čechura, Ph. D., archeolog, Západočeské muzeum v Plzni.

Mc01 ahoj Martine píšu ti do obálky.

Ahoj, bude z toho někde záznam? Nestíhám to :-(

Nemůžu sledovat dnešní seminář, a tedy se ptám, jestli bude možno shlédnout nějaký záznam?

Díky.
A přeji krásné prožití velikonočních svátků.

To mc1: Martine naprostý souhlas s tebou ;-)

to mc1: děkuji, perfektně jste to zrofmuloval

:-D :-D :-D už to začíná :-D :-D :-D

Myslíš mě? :-D :-D :-D určitě ne :-D :-Dnerad se zůčastňuji hromadných akcí, bude jich dost,myslím :-D :-D :-D

Já pochopil, že Vy se o tom s archeology bavíte od rána, že někdo taky musí nést právní zodpovědnost za třeba když někdo bude hledat v osetým. Takhle, já se zeptám rovnou. Na okrese plno lidí samozřejmě hledá libovolně a pak nálezy nosí do muzea, a muzeum dělá NZ pro AU, budou s tím problémy, když vlastně hledají v lokalitách které nejsou v projektu PAS?

Prostě co třeba já mám říct lidem, vco mě volají, že někde něco našli. Budou s tím do budoucna problémy při následném zanášení do systému nebo se to do toho systému nedá, když třeba ti lidé nejsou v systému. A co když hledají v přírodním parku? To AU připraví pro jednotlivé hledače v PAS smlouvu?

protože se bavíme o amatérech a jak je ukočíruje na okrese třeba jeden archeolog? Každá exkavace od amatéra bude vlastně jakési porušení té smlouvy, protože bude neodborná. Kdo za to ponese zodpovědnost? Lidé anebo muzea? Za porušení té smlouvy. A tím, že lidé budou v PAS, tak se o určitou formu smlouvy nebo dohody jedná. Doufám, že se to všechno nějak ujasní a prodebatuje večer.

aby to prostě nedopadlo tak, že dvě třetiny budou dál nlegálně hledat pro vlastní kapsu a budou v klidu dál rozkrádat památky a ti co spolupracují s muzei, to schytají od archeologického ústavu, že hledají nelegálně. A hlavně aby z toho neměli problém moji kamarádi archeologové v muzeu, že jim tam tahám lidi s nálezy a oni nejsou v systému. V okamžiku nálezu.

Tynkavai a pajl. Vaše starosti bych chtěl mít. :-D :-D kazdyho věc jak se k tomu postaví. Tynkavai a když budeš chvilku koukat tady po webu, tak tady si tykají všichni. A nikdo z toho není ohromenej. Tohle není fizlbůk. Tam si vykaj a chovaji se k sobě jako jizlivej dobytek. Tady to zatím ještě není. A jestli já osobně budu v novým systému PAS tak do toho je každým úplný hovno.

Anglie nepochopila vůbec nic. Anglie a´T vrátí co nakradla po celým světě. Tim může začít! Mají britské muzeum věcí a vyhodnotí tak 1% s toho co ce tam nakopalo. To je úplně k ničemu. Nemluvím o tom co se tam tou partyzánštinou kvůli prachům zničilo.

A to bych chtěl vidět, až by to bylo jako v Anglii, a majitel pozemku by po Tobě chtěl litr na hodinu a polovinu věcí co by jsi tomu řekl.

tak aspoň někdo

To všichni: možná by to chtělo začít brát trochu v klidu a ubrat na emocích. To nikoho nikam neposouvá. Navíc to jsou většinou jenom představy. Tak trochu to může být zajímavé asi jenom pro novináře, kterým nějaký ten "konflikt" lépe "prodává" články. Nám (hledačům/archeologům) to nepomůže k ničemu.

Těším se na webináři se všemi, co mají zájem aby to fungovalo ku prospěchu všech. :-)

No přátelé napíši kousek jen sám za sebe.
Nějakou dobu jsem váhal,jak to vlastně s tou registrací bude a co vše čeká budoucího spolupracovníka .Přečetl všechna odborné i další příspěvky zde uvedené. Nakonec jsem registraci do PAS udělal, přes stránky požádal o spolupráci archeoložku a světe div se.
Dnes mi volala, že je potřeba se sejít ohledně proškolení, neboť až dnes měli archeologové webminář a teprve se dozvěděli zásadní a nutné kroky pro přijetí spolupracovníka.
Tudíž, proběhne nějaká forma proškolení-upřesnění si lokalit a možných nálezů, které muzeum zajímají. Upřesnění toho, co je třeba odevzdat, a kdy nechat možný nález na místě a kontaktovat archeologa.Vlastně spousta věcí ,které se stejně již dávno automaticky dělají.
Třeba je to jen o přístupu daného archeologa nebo archeoložky, ale pokud to bude mít jen z části positivní vliv na evidenci nálezů, které by jinak nespatřily světlo světa, nebo byly roztahány po polích a lesích zemědělskou a lesní technikou,tak za mne jedině dobře.
A vůbec si nemyslím, že jak je tady v diskusi předkládáno-co najdeš musíš odevzdat by mělo a bude platit. Určitě žádné muzeum nebude chtít být zahlceno běžnými nálezy typu krejcary-přezky-jednotlivé stříbrné mince běžně nacházené apod.
A řekl bych že jedno velké positivum by mohlo být i to, že se člověk díky tomu může dostat i k nálezům opravdu unikátním jen díky tomu že ho daný archeolog přizve k třeba k dohledání něčeho co bylo z části nalezeno někým jiným nebo odkryto čirou náhodou.
Tak proč to nezkusit,když to nebude fungovat,zrušit to můžeš vždycky.

Určitě se dnes se synátorem webináře zúčastníme, já jsem totiž od přírody strašně zvídavý. Ne zvědavý, zvídaví sem napsal! Pionýr je zvídaví ;-)

Třeba mi to pomůže rozhodnout se. Za sebe mohu napsat, že spolupráce s archeology v mém případě byla bezchybná. Myslím, že napříč republikou je většina těch obyčejných archeologů - polních hrabošů moc fajn a že se v tomto případě nejedná o špatný počin. Je to po dlouhé době nevraživých pohledů, oboustranně, snad první krok správným směrem a může se to povést. Nebudeme předbíhat, počkáme na webinář a uvidíme, řekl slepý.
(jestli mi rozumíte).

Svou otázku jsem si již vyřešil s p.Komoróczy soukromě, když tedy byla ta příležitost a jsem spokojen. No, nějak to dopadne, tak se necháme překvapit.

V podstatě má bonsai pravdu. Jako nejpodstatnější info považuji to, že archeolog má odpovednost za svého spolupracujícího. A od toho se bude logicky všechno odvíjet. . Jsou tam ještě další ale. Už se blíží pátá hodina. Připravte si kapesníky.

Mám hic, zjistil jsem, že to jede přes nějaký zoom. Ještě, že je mladej doma a může mi to pustit na svém stroji.

waffen - nehul furt ;-)

Nenahrál jste to někdo? Nedařilo se mě přes hodinu přihlásit , bojovala s tím ochrana o:-)

Ja to Dane zkoušel nahrávat ale neklaplo to. Ale vývoj je vcelku logickej. Budeš chodit v rámci daných projektů. Vše mimo je mimo.

jsme z toho poněkud rozpačití. Já třeba pátrám po laténu v souvislosti s amulety a to je x míst. no to bude zajímavé.

Dejte někdo záznam prosím, já se tam nějak neuměl připojit :-)

Já jsem na tom jako JohnDeeere.Já tý moderní technice nerozumím.A tak jsem viděl prd.

Cement: Ne to můj PC a jeho ochrana nechtěl navázat spojení že :-D

Napsal jsem prospektorovy který o tom ví už asi rok a ten mi napsal že žádný záznam bohužel nebude.

Elmara: v roce 2006 přijela prima na pekeláky sestřihali to tak že z nás hledačů udělali bandu vyvrhelů. Já už mediím nevěřím ani dobrý den, natož počasí.

Na YT? Pošli odkaz. Díky

Za mně je tu hlavně zvědavost ohledně toho jak se udělá ,,Projekt". Asi bude hodně záležet kdo už má spolupracujícího archeologa a kdo spolupráci ještě na chuť nepřišel. Jinak nejvtipnější mi přišla představa jak se potkají dva detektoráři začnou se dohadovat kdo je víc oficiální archeolog amatér :-D

Asi by šlo jako projekt napsat polní prospekce v nějakém kraji, třeba s omezením chráněných archeo lokalit. Jenomže to už by možná byl bianco šek. Právě tohle jsou ty otázky co se musí doladit.

Na téma, co se rozumí tím termínem "projekt", jsem tam dával otázku. Odpověď byla ve smyslu toho, že záleží na archeologovi, jak velké území zahrne do daného projektu. Může to být jedno pole, ale teoreticky i celý okres s nějakými výjimkami (chráněné památkové zóny, hradiště atd.). Je to o domluvě s archeologem. Podle mého názoru bude pro obě strany komfortnější, když projektem bude větší územní celek, ušetří to archeologovi spoustu práce s administrativou (smlouvy o spolupráci na mnoha dílčích projektech) a hledače nebude spolupráce odrazovat tím, že budou limitovaní úzce vymezenou oblastí. Jen nějaká zajímavější místa, která bude chtít sledovat intenzivněji, může dát jako samostatný projekt.

Zazněla tam však i jedna podstatná věc: počítá se s tím, že projekty budou zahrnovat primárně orané plochy, kde amatér svou neodbornou činností může zanechat méně škod a kde jsou archeologické situace ve většině případech již narušené zemědělskou činností. Projekty v lesích budou zřejmě o individuální dohodě a budou vyžadovat speciální proškolení, protože přístup k nálezům je zde jiný. Je tu větší možnost nalézt zde artefakty v původním archeologickém kontextu (nenarušené hroby, depoty atd.) a není dobré tyto informace ztratit, protože mají svou vypovídací hodnotu.

Potvrzuji. Nemusíte si vůbec dělat hlavu s projektem, to je čistě záležitost archeologa. Je jen na něm, jaké projekty a kolik si založí. Klidně to může být projekt typu "Nálezy v Plzeňském kraji", v rámci kterého se budou evidovat všechny nálezy. Samozřejmě je možné udělat i menší projekt typu "Výzkum zaniklých cest u..." nebo "Prospekce pravěkého sídliště v..." a podobně, to už bude konkrétně zaměřená záležitost, pokud se třeba někdo konkrítní dlouhodobě věnuje jedné lokalitě. Jde o to, že ty projekty pak archeolog musí nějak vyhodnocovat. Výsledkem pak může být třebas zjištění, že v rámci kraje bylo objeveno XXX nových lokalit. Jde o to, že to musí mít štábní kulturu. Ale znovu zdůrazňuji, projekt je věc archeologa.

Ještě jednu věc bych chtěl zdůraznit. Tenhle projekt nabízí cestu, jak provádět hledání přesně podle zákona. To neznamená, že jiné formy spolupráce (v podobách, jako byly do teď) jsou vyloučeny. Nejsou. Ale základem je a bude se domluvit s archeologem. Není to nijak složité.

Je to moc křehký projekt, (můj názor, jenom můj),
Závisí na dobré vůli archeologů, kteří nejsou motivováni, nejsou povinováni, nemusí ani reagovat,pro ti , kteří nemají vytvořeno zázemí a nemají známosti je to hodně velký problém, k tomu aby jeden chodil hledat jednou měsíčně, nebo když má čas , neskutečně velký úsilí získat pás, jakoby to mělo být jenom pro určitý okruh vyvolených, navíc už nyní je policie informována že kdo není v klubu je zločinec, nebo minimálně pachatel přestupků, děti 12-15 let kdy začínající hledači chtějí být samostatný, můžou jenom pod dohledem zodpovědného,
Projekty jsou hrozně prostorově roztroušené, když máš příležitost jít na dva dni někam zítra ... Opět problém,(můj názor je že při vytváření PAS-u nebyl hledač , kdy by možná vznikli nějaké jiné postupy)
Přínosem je , ano projekt nejblíž k realizaci.. všichni se nepochybně snaží že svého úhlu pohledu (archeolog, právník)
Vytvořit organizací pro hledače, .......
Ano budu se hlásit a věřím že se najdou rozumní lidé ,a postupy tak aby nevznikla organizace pro vyvolené...
Všem autorům držím palce...

Mc01 mám z toho stejný pocit jako ty. Jedná se legalizaci již existujících vztahů mezi archeology a hledači. Jestli někdo očekával že všichni dostanou průkazku a budou chodit jako do teď, tak je to velkej naivka. A to že nebudou všichni odborníci hopsat radosti bylo víc než zřejmé. Jeden kraj to vicemene zarizl úplně. Navíc a to je hodně podstatné, přebírá archeolog odpovědnost za "svoje badatelé". A to není vůbec žádná sranda. A je nutný si uvědomit, že teď opravdu řekli špičkový archeologové A. A za tím bude následovat B. To už tam včera bylo víc než jasně naznačeno. Ta dopolední část programu nebyla jen pro archeology. Byla i pro úředníky z krajských úřadů a co hlavně pro policii. Nebude slovenský ani anglicky model. Bude náš. A jaký bude to už po včerejšku tuší asi každý.

To kim: mám pár lidí, kterým věřím, jelikož je čtu roky. Ale ty mi nevolají :-) Klasické pop noviny nebo bulvár hledají vždy nějaký konflikt. Potřebují běžet za nějakým archeologem a pak za nějakým hledačem a tak znovu a znovu. Prostě prodávají papír nebo reklamu na webu. Já to neodsuzuji, je to práce jako každá jiná. Jenom mi je líto, že těch co se snaží jít po podstatě problému je strašně málo.

Pro všechny: včerejší webinář velice zajímavý. Co se týče našich dotazů, chtěl jsem vědět zda půjde udělat registrace i pro spolky, což tedy asi jako jo, ale vlastně stejně každý sám. Padnul tam i dotaz na nálezy na LP, proč se to nevyužívá. Na což přišla litánie o tom, že je to soukromá stránka atd. Což mě tedy docela svrběli prsty, jelikož již minimálně 5 let je vše udělané tak, aby si to pomoc xml. mohl AU stáhnout. (a rozhodně to tak nestálo/nestojí na lp) A taky jsme to proto dělali. Ale nechtěl jsem diskuzi narušovat nějakou podobnou osobní "křivdou" a prostě jsem to spolknul. :-)

Je jasné, že PAS má v této podobě pouze určitou kapacitu. Aby se věci měnili dál, je třeba ji naplnit a pak se bude snad rozšiřovat. Uvažuji, že na nějakém prvním projektu uděláme článek na LP, v kterém vše popíšeme.

To FAONEK... Beru funkci pokladního...😁

...beru funkci třídního šaška.....to ten systém určitě snese 8-) 8-) 8-) 8-)

Dovolím si také přispět a nastínit tři možné scénáře vývoje situace :

1. Budou spokojeni archeologové i hledači

Všechno bude fungovat dle představ, zaregistruje se většina hledačů, odevzdá se spousta nových a zajímavých nálezů, hledači se dostanou na zajímavé a dříve zapovězené archeolokality a určitý typ hledačů si tak splní své vlhké sny :-) .

2. Budou nasraní hledači

To v případě, že se PAS bude vydávat selektivně. Mnozí hledači si třeba zažádají o povolení a z různých důvodů ho nedostanou (budou z jiného kraje, nebo už bude mít archeolog “plno”a další členy nebude chtít registrovat , nebo má archeolog dloholeté kontakty s tzv. hledačskými papaláši a šťavnaté lokality nechává pro ně, atd). Místní PASisti pak budou hlídkovat a pořádat hony na přepolní “cizáky” a chránit si svoje teritorium . No a v neposlední řadě je to pro mnohé špatně placené státní zaměstnance příležitost k přivýdělku – chceš PAS? Dej všimné… I oni jsou jenom lidé a i mezi nimi se najdou vykukové. Pro nePASisty se pak stane hledání zcela zapovězené protože i na běžných polích budou bdělé hlídky střežit rajón – ani svátostku cizákům nevydáme! A jestli jsem to správně pochopil, tak i PČR byla informována, kteří jsou "naši"...

3. Budou nasraní hledači i archeologové ( i zemědělci)

To v případě , že se dle původních náznaků vydá PAS všem. A na celorepublikově proslavených lokalitách (třeba u Pasohlávek, v teritoriu p. Komoroczyho) se tak budou prohánět stovky (možná i tisíce) hledačů z celé republiky s povolením, což určitě místní nepotěší. Odevzdaných či aspoň ohlášených nálezů ovšem možná nijak zvlášť nepřibude. Protože to, že je někdo v PAS nemusí nutně znamenat, že to myslí se spoluprací upřímně a mnozí členství určitě uvítají jen jako velmi příhodnou legalizační pláštěnku. No a tak se možná stanou lokality, kam archeologové zatím pouštěli jenom své známé (dlouhodobě prověřené), hledačskými Václaváky – konkrétně třeba zrovna Pasohlávky by mohly být ideální pro rodinnou dovolenou typu “ Najdi si svou římskou sponu”… ;-)

PAS ti bude platit jenom v tvém kraji. V jiném bude asi prd platný. :-)

Nijak zvlášť spokojení/nespokojení nejsou ani hledači ani archeologové a to není vlastně špatně. Bál bych se spíše úředních zásahů lidí, co jsou zcela mimo komunitu a i když tady kde kdo pláče, že to není ono, tak jsou taky jedinci, kteří jsou přesvědčeni, že jsme se asi všichni zbláznili a kam že to až zašlo. Nebylo by špatné, kdyby hledači a archeologové teď alespoň v těch nejzákladnějších bodech drželi spolu. Přestat to tahat na emoce a trochu to vzít chladnou hlavou.

To Elmara. Z duše mi mluvíš. Ať už PASové kontrole na poli budu moct průkazku ukázat nebo ji nedostanu, občasné archeo nálezy budu dávat do muzea jako dosud, a budou přiřazeny ke konkrétním nebo volnějším (abstraktnějším) projektům. Hlavně ale odteď archáč sám nebude napadán Vy víte kým (A.), že podporuje trestnou činnost, když od nás artefakt převezme. Projekt vidím jako takový domeček, legalizující součinnost archeologů a mrcasníků. Máme se kde scházet.

Konec spolupráce a byl jsi i pozvan na archeo akce? Tak to ti kolego gratuluji, ze jsi se k tomuto dostal. U nas na webových stránkách mistniho muzea byl ještě donedavna odkaz na stranky pana A. Jsi zde automaticky bran jako kriminální zivel. Staci zminit slovo detektor a je ohen na střeše. Takže si važ toho, co máš teď,protože jsou na tom lidé z ruznych regionu podstatně hůře než se treba mate vy.

Co má co dělat nove vzniklý PAS se zastavěným sídlištěm? Tohle srovnání je naprosto mimo mísu. Stejne jako hlasky nekterych z Vás o věku a "starých psech". Nekdo chodí hledat dvacet let, nekdo šest, nebo rok. Je to vše o přístupu kazdeho z nás.Tuco, a to opravdu nemůžeš být bez archeo akcí,? Potřebuješ je k životu tak nutně že obcházíš muzea s prosbami?.... Já osobně chodím úplně normálně pole a lesy už třetí pětiletku, nikdy sem se archeo akcí nezúčastnil jelik sem vlk samotář, normální hledání mi úplně postačuje........ Když někdo nemůže být bez arche výzkumů tak ať se přihlásí tady do toho systému....

Koukam na to.je to pravda?pas?od kdy?

Sun: mám to stejně

To Tuco: mužeš dělat s kýmkoli se ti zachce. Začal bych tam kde jsi byl teď. To kde bydlíš je úplně jedno. sámi děláme s archeology ve středních, severních a jižních Čechách.. bydlím na Praze západ... což vlastně spadá pod Roztoky, na druhé straně Prahy. Asi budu muset zavolat KM, jestli nám uděla nějaký projekt do místního muzea, jelikož tedy není stálé místo archeologa :-)

Pro všechny: není to žádná povinnost a pokud se do toho někomu nechce, je asi lepší, když tam chodit nebude. Ono dělat něco s donucení smysl nemá.

Uvažujeme, že bychom udělali nějaké vlákno v chatu, které by bylo pro výměnu zkušeností s PASem. Vracet se zpět stále dokola k tomuto článku je nepraktické a tohle se bude jistě řešit dalších pár let. Vlákno by obsahovalo nějaký revidovaný seznam archeologů, kteří se do projektu zapojili. Nějak to v příštím týdnu vymyslíme a pak se to nakoduje. Snad to k něčemu bude ;-)

...no Máro konečně,udělej vlákno jenom pro zkušenosti s PASem a ty archeology k tomu ,to by bylo super ,hledám dlouho a všechny novoty beru jako restrikce ;-)

To Elmara.... skvělé

TucoSalamanka: všechno je dané projektem na kterém pracuješ. Domluváš se tak s archologem s kterým děláš.

8-)

zepr jestli to vyfocený máš doma tak se neser do lesa...a hlídej šmudlo :-D :-P

Fakt jsem zvědav jestli tahle legalizace v rámci možností přesvědčí i ty instituce kde byla spolupráce s detektorářem skoro sprosté slovo. Oslovil jsem a uvidím.

Tak po kontaktu archeologa je jasné že to všechno chvilku potrvá, samozřejmě školení...ale je tu jiná věc. Myslím že lidí bude moc a ten konkrétní archeolog který bude zodpovídat za spolupracovníka prostě nemůže nabrat moc lidí.

Já psal archeologovi u nás,ale prý zde místní muzeum nemá na toto licenci(Slaný)..tak nevim kam se obrátit.. :-/

Skusil bych Mariána Krutského z Unhoště. :-)

Elmara: nemáš na něj prosim kontakt(email)?..děkuji..

Marian je obrovský srdcař a rovina chlap!

Jinak když to čtu ....no byl vypuštěn sice zajímavý ale "paskvil"a už se ukazuje jak to bude všechno príma a zalité sluncem..
Jinak Slaný tam dojížděl taky fajn archeolog mladší chlap co si pamatuji když jsem do Slaného něco předával.Ale dojížděl stálého neměli.Tak jedině na něj se obrátit..asi

Tak už začal, lov na archeologi :-O :-O :-D

Jako říkám málo archeologů moc hledačů :-P

Jinak podle toho co mi přišlo, tak v průběhu roku se to bude ladit a testovat, takže nějakej reálnej začátek systému PAS tak snad za rok.

Wladyslav..jo jo,myslíš Ondru..ještě je tam archeoložka,tý jsem psal,ale nemají ve Slaném licenci a musel bych být pod muzeem,které tu licenci má..

Inquisitor: dám ti to do obálky

Super,diky..

Toreq: V den prezentace PASu mně volal náš ředitel muzea a domluvili jsme si termín schůzky. Ta již proběhla a hned v ten den mě archeoložka z muzea zaregistrovala. Bylo to rychlé, vše funguje, nevidím v tom problém.

:-D :-D :-D asi jsi se poslední roky málo snažil.... Jinak by ti taky brnkli :-D

Wladyslave tos ale dočista zabil. :-D :-D

TucoSalamanca: Spolupracuju s muzeem 8 let, máme dobré vztahy a jde nám o stejnou věc. A odměna - neodměna, třeba mít možnost hledat a objevovat v lokalitách, kam se člověk jinak nedostane, to mi žádná finanční odměna za nález nevyrovná. I když cesta k tomu možná taky je i v rámci PAS, což připustili i na tom webináři.

Např. kamarád nedávno nedostal odměnu za nález, na kterou dle zákona (protože detektorem) neměl nárok, přesto ale o nic nepřišel. Vyřešilo se to totiž takhle:

Žádost o vyplacení nálezného za archeologický nález

Rada xxxxx kraje po projednání

A) nesouhlasí

s poskytnutím odměny za archeologický nález dle § 23 odst. 4 zákona č. 20/1987 Sb., o státní

památkové péči, ve znění pozdějších předpisů panu xxxx

B) rozhoduje

dle § 59 odst. 2 písm. f) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, o poskytnutí finančního daru ve výši 3 000,- Kč panu xxxx za příkladný postup po uskutečnění nálezu a jeho odevzdání do muzea, a o uzavření darovací smlouvy dle přílohy č. 2 tohoto usnesení.

Takže jak vidíš, možnosti jsou. Ale asi to nechce tlačit přes "morální právo na odměnu", no :)

Mysak: Ano, dle zákona nemáš nárok na odměnu, přesto se tam připouštělo (bohužel si nevybavím kdo a kterými slovy přesně), že za určité situace ta možnost odměny u nějakého extrémně vzácného nálezu může nastat. Ale nárok ze zákona prostě není, nemůže ho nálezce tedy uplatňovat ani žádostí. Nicméně kraj může finanční nebo jiný dar poskytnout - viz případ mého kamaráda.
Nebazíroval bych ale na té odměně. Smyslem spolupráce je společný zájem o historii. Pokud někdo myslí jen na odměnu a nechce proto spolupracovat, tak to má nastavené jinak a těžko se někdy jakékoli formy odměny dočká i mimo PAS.

To Gm4Pro: Nechci se hádat a možná se mýlím ale dovolím si nesouhlasit s tím co tady pořád dokola tvrdíte. Neexistuje jediný paragraf nebo závazný právní předpis, který by nalezci odpiral odměnu za nález jakýmkoli způsobem. Existuje pouze jeden právní výklad, kterého se tady pořád někdo chytá. I v případě Vašeho kamaráda vyjadřují pouze nesouhlas že zněním zákona. Toť vše. Pokud by Vás kamarád podal odpor, musel by vyhrát. Ale kdo by do toho šel že? Jinak je jasné, že těm inteligentnejsim jde jen a pouze o národní dědictví...

GumaLee: Klidně nesouhlaste, máte na to právo. Ale myslím, že to je asi tak vše, co s tím zmůžete. Zákon se okecat nedá, i když s ním nemusíme souhlasit.

GM4PRO: No vždyť v pořádku. Já říkám ať si každý dělá co chce. Jen tvrdím, když se někdo ohání zákony... asi by je měl mít nastudovány. Já se právě chci řídit platnou legislativou bez omáček a vaření z vody. Úplně popravdě nějak jsem nepochopil co jste se znazil říci... ale to je jedno... ať to pipá 😎

GumaLee: Máte pravdu, je to jedno. Tak ať to pípá i Vám.

Zákony si vykládá každý jak se mu hodí, to bylo je a bude. Proto jsou tady soudy, právníci atd. GumaLee má ze svého pohledu pravdu. Nic takového tady není a vše je založené na něčím výkladu 87čky. Chtělo by se i napsat, o tom kde je prava by měl rozhodnout nezávislý soud, ale v takovém případě, bych se asi rovnou obrátil od Bruselu. Jelikož když vidím, co je možné u nás, nemá smysl tady trávit roky tím, že se domůžete pravdy kterou pak protistrana prostě nerespektuje a vše jede znovu a znovu nanovo.

Žijeme v nějaké realitě a PAS je prostě pro všechny co milují archeologii možnost se někam posunout. Dá se to poplivat nebo to vyzkoušet. To jaký je kdo charakter se stejně nakonec ukáže až když padne něco pořádného. ;-)

To Elmara: přesně...
PAS. Není vlastnost charakteru, ale nějaký průkaz....

GM4PRO: Den po prezentaci jsem napsal do muzea kam jsem odevzdal již několik věcí. Odpověď byla že muzeum má dva spolupracovníky a celý systém že budou testovat....a nechystáme se v tomto zkušebním režimu zatím rozšiřovat počty zapojených spolupracovníků.
No a vlastně je to celé ve smyslu že tento rok spíš ne...

Takže říkám že to určitě opět někde půjde a někde ne, bohužel.

Kdyby mi v zaměstnání někdo nabídl práci zdarma navíc... asi bych vahal.. :-) :-) :-) :-)

To Karki: protože tě kapitalismus zkazil. :-)

Elmara.... Ja jsem v tom nevinně 😁🍀😁

To Karki: To říká každý, ale kde jsou akce "Z", kde jsou směny zadarmo na počest Velké říjnové revoluce ptám se? Brigády socialistické práce a sobotní směny na počest masových vrahů, jako byl Stalin, Gottwald.... . Před 30 lety jsi tady běhal s mávátkem a lampionkem, aby měl soudruh Husák větší radost ze živata a dnes se ti nechce se jít běhat zadara po lesíku. Kam ten svět došel co? :)

Ve výpisu těch masových vrahů jsi zapomněl na Churchilla 8-)

Elmary... Náhodou o víkendu tady u nás dobrovolci uklizeli v akci Z škarpu a zametli náměstí.... :-P

Wladyslav: ták ták,áno áno.

toreq: Zkus kontaktovat jinou oprávněnou organizaci, pod kterou spadáš v rámci oblasti tvého působiště. Nemusí to být nutně muzeum, nemusí být nutně zřízena krajem: https://www.arup.cas.cz/kdo-je-opravnen-provadet-archeologicke-vyzkumy/

To Elmara.. před 43 lety, 1.5. mě zatkla STb protože jsme s kamosemi seděli uprostřed křižovatky v jednem městě... Hodně se pilo a měli podezření s politické provokace...malinko gumolečba a odvoz za město ..😁😁😁
Jeden z účastníků to po revoluci použil jako prenasledovanej ...
9 :-) :-) :-)

Karki napiš kolik ti je abych měl jasno ;-)

Karki... Takže si disident nebo ožrala? :-D

To karki: nechci ti brát iluze. Ale pokud jsi se ožral, tak tě přišel sebrat příslušník PSVB. Jelikož jste mu tim řevem rušili slepice. Setkání se skutečnou Stb rozhodně tak vtipné nebylo a to pro žádného slušného člověka. I když se to dnes relativizuje, nebyla to žádná sranda parta a pokud na tebe zaklekli, tak to končilo pouze třemi způsoby... kriminál, emigrace a nebo podpis.

Můj táta měl dobrého kamaráda, vynikajícího fotografa MT. V roce 87 pašoval svoje fotografie rozpadajících se barokních památek do Jugoslávie, kde je chtěli předat vydavateli. Bohužel ho při montáži filmů do auta sledoval oknem místní uliční důvěrník KSČ. Když přijeli na hranice, celníci šli na jisto. Sebrali je i z dětma a dva dny drželi v celách. MT měl pár výslechů a trochu ho taky propleskli. Ale nijak zvlášť. Třetí den mu dali krabičku startek a postavili na chodbu k oknu a dole na buzeráku mu nechali projít celou rodinu v teplácích. Deset minut na to jim to podepsal.

Zahoval se jako frajer, objel všechny kamarády, všem řekl co se stalo a aby se mu vyhýbali. Pár let po revoluci bohužel umřel a rodina nikdy neuspěla s výmazem ze svazků.

Celý ten příběh je tedy daleko delší a ono je to spíše na román, který by tedy nekončil moc dobře a na to tady není prostor. Každopádně to parta nazdárků nebyla.

Karki: tak jak,emigrace?kriminál?jsi živý bez následků,tak že zbývá poslední možnost :-O :-D ,ale buď vklidu, podívej se kdo sedí nahoře pan B. A když se už zaznamenávají i podnikatelé,tak se možná dočká i on. Tak se tím nemusíš trápit :-D

:-) :-) jj ale byla sranda.... :-) :-)

A neřešil si PAS...

Sem rád že to bareš,sranda. Mělo tam být "vyznamenávají podnikatelé" tak se možná dočká i pan B.

Ještě mi teče mlíko po bradě, tak se optám stařešinů: Nedala se ta spolupráce s StB nějak přechcat? Jako že souhlasně kejvat, bez rozpaků podepsat a pak nedělat nic? Nebo byla nějaká norma, která se musela splnit? Něco jako jeden zničený život/rok minimum? Omluva za odběhnutí od tématu, ale když komanč padnul, nastupoval jsem do 1.Třídy ZŠ a celkem by mě to zajímalo. Počítám, že podle Pupenda, Pelíšků, Báječných let pod psa a Občanského průkazu si objektivní názor neudělám...

Stačilo upustit Ruskou vlajku na 1Máje na zem při průvodu a už tě vyslýchali zda to nebyl úmysl ještě že sněžilo a byla kosa měl jsem odpověď zmrzlé ruce no žádná legrace to nebyla ale úmysl ano :-P

To Argill: asi si to hodně lidí mohlo myslet. S toho co vím, pokud jsi pro ně byl zajímavý, tak tě prostě nekompromisně vytěžovali. Na druhou stranu, řada lidí režimu věřila a žádné donucení k ničemu tam nebylo. Oni prostě chtěli "pomáhat"...

Řadu let jsem si říkal, že to že jsme se nedokázali vypořádat z komunisty, je důvod tohoto marastu. Ale není, stačí se podívat do Maďarska. Lidem je prostě možné vymydlit hlavy. Opakujte neustále znovu a znovu stejné lži a určitá část lidí uvěří. Navíc demokracie je tak nepraktická, užvaněná. To jsou pořád nějaké diskuze, dohadování a ohledy na právo a přitom to může jít tak rychle.. s osvíceným vůdcem/ci. Lidi u nás si svobody váží málo a pro mnoho lidí neznamená vůbec nic.

Bohužel většina lidí jsou ovce, kterým se musí vládnout. To ostatně ukázali nedávné vládní experimenty, kdy devíti z deseti ani trochu nevadilo, že jsou zavření pod zámkem a nesmí vlastně vůbec nic. Té hrstce zbývajících, kteří měli odvahu se sejít a zařvat, že se jim to nelíbí přáli, aby jim policajti zmalovali prdele. Co je to za demokracii, když i jen mít vlastní názor je bráno jako extrémismus? Tady už není co zachraňovat, nechť se svět v prdel obrátí...

Spíš se doba nijak moc neposunula, Argill,byl sis zařvat?
Když sem viděl ty rádoby demonstrace, kde na transparentech byli pouze nadávky "P. . .. a je č. . . k,B. . . š je p . . a "ubohý,prišlo mi že ty lidi ani nevědi proč tam jsou. Komunismus,demokracie? Prašť jako uhoď. Sám nevím co je už dobrý. A už můžem připravovat zahrádky nakoupit slepice,králíky, kdo bude mít přísun zbytků tak prase, slavná EU má předpovězenej zánik ,a co bude snámi když se jen dováží,budem chtít brambory,jasně prodáme za šestinásobek. Teď ti eu nadiktuje kolik čeho můžeš vypěstovat aby náhodou nezbylo.tak kde sme.

Nechci to rozebírat. Mám o celým kovidu svůj názor a s omezením jsem si taky poradil po svým. Jen je dobrý sledovat, jak všechno, co bylo včera normální (jezdit autem, zapálit si, zajít na pivo, chodit venku po setmění...) je dnes těžký zločin a kolik lidí tomu tleská, z toho je mi upřímně šoufl...

To je ono všechno obejít,v tom sme češi dobrý. Jen reaguji komanč stb a podobný srágory ,vs. Demokracie,ale dnes díky technologiím je to daleko daleko horší než nějaký stb, všechno je to svinstvo.

Artikl .... Pravda...

To Kurt: tohle je taková krásná česká klasika. Stát: "máme web na který opravdu chodí lidi. To není dobře". Místo abychom přikoupili nějaký výkon, tak raději omezíme přístup...

Ahoj, no já čekám, že Elmara zavede slíbené vlákno, kde si budeme vyměňovat zkušenosti....

Ale zatím nic, tak popíšu si vyleju srdéčko tady. Ze čtyř archeologů, které jsem v PAS ke spolupráci vyzval, mne potvrdili tři. Z nich projekt vytvořil jeden. Nálezy s okolnostmi tam vkládám a odnesu je do muzea.

Je docela těžké se přes žádost o spolupráci k archeologovi dostat. Nevíš, jakou dal do PASu adresu. Má jich obvykle několik. Tvou deziluizi chápu, ale vydrž. Nejlepší je archáče kontaktovat a domluvit se přímo. Nezměnilo se nic, takhle jsem s nima spolupracoval před PASem. Jen bez formuláře na webu.

To sun: máme tam problém. Udělat vlákno je malina. Ale ty editovaní máme pouze u detektorů. Tudíž tam to jde udělat hned. Jenom že tam to asi nikdo hledat nebude. Pak jsou tady vlákna v normální drbárně, ty se ale řadí podle sledovanosti a nemáme tam nic napsaného aby t bylo nahoře.

Varianta je udělat tomunějaký odkaz přímo v LH? Každopádně vlákno jsme založil a pořeším jak ho učinit trvale viditelným.

Tak vlákno tam je.

TucoSalamanca: a oslovil jsi nějakého archeologa? Já mám tedy jenom někoik zpětných reakcí, ale všechny byly ok?

Tak mezi námi, ty novověké věci prostě archeologové prakticky nikdy neřeší. Pokud to není nějaký vyjímečný soubor předmětů, které se k něčemu zajímavému vztahují...

Jsi dobrej, že jsi to vlákno našel. Mně se nějak nedaří :-/.
Tady na Jihu vše při starém dobrém, vztahy standardní, sluníčko začalo hřát a PAS už taky pomalu pouštím z hlavy. O něco se někdo holt pokusil, nějak to funguje, event.nefunguje, a život jde dál.....

Byly dva momenty na workshopu, kdy jsem sebou trhnul. Když dr.Komoróczy odpálil dotaz na propojení LP s PAS s odkazem na soukromý charakter stránek LP, a udělal to s patřičným pohrdlivým gustem. A pak ke konci, když se dr.Mařík nepokrytě myšlenkově od workshopu odpoutal a řešil si na mobilu své záležitosti. Pak nevím, po cca padesáti minutách jsem se odpojil. Takže tyto dva nechtěné projevy plus realita ve mě budí dojem, že se něco dělá aby se dělalo, ale milí mrcasníci, ocaď pocaď..... Takže s Tebou TucoS.souhlasím.

🌞🥃.....🏴‍☠️

Přece jste si nemohli myslet, že se najednou otevřou náruče a budeme vsici s úsměvem vítáni? Je jich málo, ještě méně těch ochotných. Mají své starosti a svůj život. A toto je práce navíc. Důležité je, že začíná převažovat názor spíše o přínosu než škodách. Ale ještě dlouho nepočítejte s nějakou výraznou změnou. Kord ne teď...

To sun: to myslím nebyl Balasz? Navíc to byla hovadina, roky s archeology děláme a mě se tedy nechtělo do toho rejpat a dělat on-line nějaké dusno. A abych byl taky co nejčestnější, tak se mi za to Honza druhý den omlouval a hned jsem domlouvali nějaký posun.

Na druhou stranu, tohle je soukromý a navíc na crowdsourcingu (společném, sdíleném vědění) založený projekt. Který nemůže fungovat bez těch co hledají a co určují a to na co nejsvobodnější bázi. Na tom se věru nic nezmění.

Spíše mě tak překvalil počet archeologů, kteří do toho nejdou. V naprosté většině proto, že jim přijde na prd, když s námi tráví svůj volný čas, soboty, neděle a pak by místo nich publikoval někdo jiný. Rozhodě se tak s nnimi nehádám/e. Pro nás je to jenom zábava a koníček a je mi jedno v jakém režimu to kluk a nebo holka chce dělat. Navíc času je teď tak málo, že než se něco stihlo domluvit, všechny pole jsou pryč. Tudíž nějaký pořádný PASo test přijde až na podzim.

Ono je to ještě trošku složitější. Systém PAS byl sice vymyšlen, ale s muzei a podobně nebyl nijak zvlášť předjednán. A je tam několik organizačních a právních zádrhelů, jako školení a potvrzení a odpovědnost a spousta podobných věcí. Takže ani muzea mnohdy neví, jak to všechno pořešit, navíc to za některé musí rozhodnout zřizovatel, například kraj. Takže jak už jsem tu kdysi psal, chce to hodně času a trpělivosti na obou stranách. Na druhou stranu se rozvíjí nové spolupráce i bez PASu, tak si myslím, že situace není zas tak katastrofická.

Sun:já už několik let s nálezy chodím do muzea a vždy jsem se setkal s dobrým jednáním. Vím že ze začátku to bylo nejisté. Cizí člověk cizímu člověku nevěří, ono je to tak nějak lidské ale za ty roky se to už srovnalo. Zatím jsem se vždy setkal s tím že po zdokumentování jsem se mohl rozhodnout co s nálezy, jestli je budu chtít zpět nebo je nechám muzeu.
Před pár týdny jsem se taky registroval do PASu a z oslovených tří archeologů mi to potvrdili dva. Třetí hned volal že se omlouvá ale co se týká detektorářů, tak je má na starosti jeho kolegyně a ta mi to potvrdila.
Uvidím jak to bude fungovat v praxi ale předchozí spolupráce po prvotním seznámení už byla velice dobrá.
Jinak o tom jestli bych do té registrace jít jsem mluvil osobně s panem Mgr. Komoróczym jež zde vystupuje jako Archeo Muschau a pro mě osobně to vidím jako pozitivní věc dál se někam posunout.

Ahoj. Žádná čísla nemám, navíc lidi s kterýma děláme se do toho ještě nepustili. 8-)

A věřím že ani nepustí. ;-)

To wladyslav: pro ně je to další úředničina a taky je tady jeden "faktor"... ty lidi s námi tráví svůj volný čas, nic za to nemají. Jedinou odměnou je to, že nálezy pak vypublikují jako první v nějaké svojí práci. Najednou je to tak, že publikuje někdo jiný, kdo má více času jelikož nedělá v terénu.

Každopádně to čast lidí dělat bude, ono teď nebylo co, jelikož pole byly pryč a teprve se začíná sekat.. Všichni ale určitě ne.

Nějak nechápu co znamenal všechen ten humbuk kolem co byl, vebinář a tak..... Nakonec to vypadá že to archeology obtěžuje,spousta hledačů ani nedostala odpověď když se chtěla zapojit a ti co jí dostali tak zněla že není zájem...... To je vidno že zdejších diskusí.....
Ještě že archeo nehledám, jinak bych vážně nevěděl co si myslet... :-O :-P

Také z toho mám rozporuplné pocity. Archeolog u UAPP, kterého jsem oslovil, se neráčil ani odpovědět. Znám jich víc, ale bohužel z malých muzeí, které nemají oprávnění dělat archeo výzkum.

Nějak o tom systému není slyšet, jak to dopadlo? Používá to někdo? Nebo to byl jen výkřik do tmy?

Registraci tam mám ale většinu náletů jsem odevzdal před ní a tak tam není co dát.

To johndeeere: ono jde o to aby to používal archeolog s kterým to děláš. Pokud to tak není, tak v podstatě není co vkládat.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top