Depot of female Fanny

Categories: Minting - Numismatics , Treasures , Finds and rescue research in the Czech Republic

On Saturday night, when I was about to lie down on the couch, after a day of hammering and dealing with the bathroom (we had flooded our house), my phone started ringing. I answer it and Namor is on the other end, saying that they came across a coin while walking the bitch and that there could probably be more, hence the need to call the archaeologists and see if there was any way I could take care of it.

I picked up the phone and started calling everyone I knew in South Bohemia. No one answered the phone right away, but Ondra Chvojka sent me the phone numbers of "his" guys on text message and I agreed with them in the morning and we went on the search. From the searchers of our hilarious group I hastily found Křemílek and Hogo Fogo.

Namor was already waiting for us on the spot and he had already tracked some of the wheel. We switched on the detectors and the field was literally ringing at the place of the find. Just a bit of a wet dream of every wheelwright.
I got about a hundred brakteats in about 4 hours and the others are similar. I got one different color for every 100 agelets, a pretty decent ratio. The coins are put in a bucket, which is also new to me. The first day of tracking then ends just under the 500 number and that doesn't come every day.

On Monday, I'm still going with Pilot and Hogo Fogo for a few hours of help. Unfortunately, there's no more time. The archaeology guys are already on site and the probe is being dug. The probe is crawling with grease and shrapnel, so it looks like a yard or a homestead. Unfortunately, the time window is short, as the field will be sown by Thursday.

I think the total number stopped somewhere around 600 pieces. The fact that we can enjoy the depot like this is a credit to Namor and Namor alone. I hope he gets a well-deserved finding fee from the county for his truly exemplary progress and Fanky gets a good bone and a new roof for the shed :)

Acknowledgements

I would like to say a special thank you to all the participating archaeologists who, instead of taking a well-deserved Sunday rest, got in the car and went to work in their spare time. It is because of such heartwarmers amongst the pros and amateurs that collaboration is possible, works and such wonderful finds come about.

The article is included in categories:

Post

To mysák: ne, a asi to nebyla žádná nádoba. Spíše nějaký kožený pytel a ten je holt pryč ;-)

Masuckeeeer!!!!! Gratulace, super!!!!!!

No ty VL.... :-O

Lezla tam mazanice :) Ale přímo v místě nálezu to nebylo.

Velká gratulace!

Elmara - dost dobrý fotky na mobil :-) Ještě jednou díky za pomoc a skvělou organizaci.

Není za co :)

P.S: fotky jsou ořezané pro web a rozlišení 740px. Originál je podstatně lepší. Pokud je světlo, dá se na slušný mobil nafotit leccos. Testoval jsem i astro fotografie. Je až neuvěřitelné, co se dá vymáčknout, když máš chuť trochu si zablbnout :-)

Nejlepší nálezy jsou vždycky za barákem :-D Velká gratulace za Tvůj přístup.

Ahoj, něco na tom je :-D Jsem rád, že jsi to našel a díky.

Já mám za barákem zlatý důl. ... Rotlev. Bohužel vytěžený :,-( :-D

:-(

Pardon :-) paráda..

Nádhera co víc si přát super spolupráce gratulují ani bych to nemusel hledat stačilo by se na vás dívat

To je hezký pejsek :-) ;-)

Je a jak hlídá kyblík s agečky, to bylo tedy něco :)

Parádní nález :-)

Strašně hezký nález, to bez diskuse,. Takový, který se povede zkušenému hledači okem :-O :-D glatulace. :-D :-D. Zkrátka sen. A pak že umí jen prasátka ;-)

no a co bude dal ? borci nasli poklad, historka jak parek. Vsechno jim sebrali a co ted ? Archeologove to vycistej a nahazou do krabic a nebo se to nekde vystavi ?

verim ze pro nekoho je cest si to nechat sebrat ( darovat ), ale bude treba neco od cesty za to ze jste poklad odevzdali ?

muzete ho nabidnout k odkupu a nebo by vas udelali na tom ze jste cilene hledali archeo ?

a nebo pro kazdyho vyjede papir z tiskarny jako predaci protokol a priste odevzdej poklad zas ?

NecrogenetiCify
To co tu píšeš je přesně to, jak se liší hledač od hledače. Někdo hledá pro radost a sem tam nějakou tu drobnost do sbírky, ale významné věci jednotlivé nebo (depoty) odevzdá do muzea. Pak tu jsou tací co hledají jen ve svůj prospěch s vidinou že z toho něco kápne.
Pro peníze se chodí do práce ne s hledačkou na pole nebo do lesa. ;-)

Necro.... Co bude s nalezeným pokladem jsem popsal v klubu.

Paráda, gratuluju 👍🏼👍🏼👍🏼

No to mě po.. r 😲 a já zase hromadu šrotu a jediný velký nález byl RC model letadla co někomu ulitl u Plzně a nikdo se k němu nemá. Dáno na FB ale nikdo se nehlásí. Cena jeho je nějakých 3900,- a nikomu nechybí. Každopádně velká gratulace

karpaťan - internetové diskuse jsou pouze jen internetové diskuse. S Elmarou jsme se tu již také párkrát řádně poškádlili a v realitě to bylo oboustranně naprosto na pohodu. Nikdo z nás si za celou dobu ani nevzpoměl na nějak virtuální hecování. Jak jsem již kdysi napsal, jsme chlapi ne ženské.
Díky za komentář.

... každopádně krásný nález a gratulace nálezci ;-)

Moc krásný nález, klobouk dolu ;-)

A mě se víc jak ty plíšky líbí na třetí fotce ten řemenem podvázanej lancoch :-D :-D :-D

To co napsal Namor je zcela pravda. Za klávesnicí je každý drsný jako prase, z očí do očí je vše jinak. Opakuje se to neustále a opravdu by stálo za to, vždy než něco napíšeš, někde do chatu, zda by jsi to dotyčnému řekl taky do očí.

K nálezu samotnému bych v podstatě napsal to samé jako Carpatian a nemá smysl se opakovat. Je to přesné. Nález by měl být umístěný v nedalekém muzeu a to v expozici.

Realita dneška je taková, že kraje nemají peníze a za nálezy tak z žádnou velkou chutí platit nechtějí. Proto podobné obstrukce, zda šlo a nebo nešlo o náhodný nález. Z mého pohledu je to navíc úplně nesmyslné. Republiku máme jako dlaň, ale nálezy rozdělujeme podle krajů. Když ale něco stojí za to, skončí to stejně v národu. Přitom je tady Český a Moravský archeologcký ústav. Pokud tyhle dvě instituce dostali peníze, které dnes jdou do krajských úředníků, určitě by se o to zvládli postarat sami.

Bohužel, tohle asi naše cesta není, stačí se podívat kam se pohnul počet státních zaměstanců za posledních pár let. Těžko říci, kdo tady nakonec na všechny ty lidi bude vydělávat. Každému doporučuji si udělat pár grafů a zkusit si to zpočítat, už za nějakých deset let tam vyleze v podstatě neřešitelná sekera. I když se to na první pohled nemusí zdát, tohle je podstata celého problému, prostě nejsou peníze...

Škoda, že psi u naší babičky nikdy nic nenajdou. To spíše něco poztrácí a člověk do toho ještě na zahradě šlápne ..... Napadlo mne, když prasata dokáží hledají lanýže, nešli by takto vycvičit na hledání depotů psi ? :-)

ELMARA: Peněz je dost, ale vládne nezodpovědnost při hospodaření s nimi. Ty rozpočty státních zakázek a velkých staveb bych nechtěl vidět ! Kdyby se požadovala zodpovědnost, ušetřily by se každý rok desítky či stovky miliard a tenhleten stát už mohl být dávno někde jinde než na chvostu. Kolik lidí se jen hojí na covidu. Požadovat zodpovědnost a bude bez problémů na nálezné !

To Honza: bohužel se pleteš, pokud si promítneš demografickou křivku, výdaje státu na mandatorní výdaje tak ti to dojde. Naprostá většina peněz jde na výdaje státu, které jsou dané zákony.(důchody, platy zaměstnanců atd.) Ve skutečnosti vládá hospodaří pouze ze zlomkem vybraných peněz a ta situace se bude zhoršovat. Nezpochybňuji, že se tady peníze rozkrádají, ale i kdybychom dosáhli stavu, kdy všechny investice budou čisté, na vývoji to nic nezmění. Stejně tak se klidně může jít a horních 10 000 zdanit 100% daní. Něco se vybere, ale na výsledek bude stejně červené číslo. V tomto směru si vždy vzpomenu na Hrabala a jeho "Kradlo se, krade se a krást se bude. Ale musí se krást z rozumem." ;-). Ostatně se k němu vracím vždy když dostanu depku z toho kam se to tady řítí. V poslední době je to tak docela často :,-(

Docela lituji vládu, která to bude jednou muset vzít do rukou. Jelikož ty budou škrtat tak, že vedle nich bude Kalousek vypadat jako Ježíšek...

:-D

Dokaze nekdo rict pribliznou castku pripadne odmeny?

To záleží na odhadu, kraji atd. Tohle teď myslím nedokáže říci nikdo. Navíc bych to určitě nezveřejňoval.

Přesně tak.

V ČR nemají kraje na vyplacení nálezného ? Ale no tak , podívejme se na sousední SK , stát je to poloviční , ekonomicky dá se říct v řiti ale na vyplacení za náhodný nález peníze mají a také vykupují nálezy zpět do svých sbírek , zajímavé , že ?

No hezky se i tom povídá :-) ale reálně to dopadne tak že dostane buďto vůbec nic a vytýkací dopis k tomu, nebo částku tak smešnou že to bude na několik baterií do dohledavacky........... Pokud se ovšem řeklo že to byli divočáci mohlo by to být jinak?
Namor... Prosím pak tu dej vědět jak to s tím naleznym dopadlo ;-)

Jsem trochu zmateny. ....nezverejnoval...myslel jsem ze je vse "koser" a okolnosti nalezu a jeho osud mohou byt transparentni ale chapu ze lidska zavist je bezbreha.

Já bych částku nezveřejnil. Ale jeto na nálezci. Platí poslední věta od nuny70...

Gratulace super kop nádherné luxusní fakt krása :-D

Elmara - mám vzkázat od manželky, že slovní obrat fenky Fanky je senzační.
Nevím, jestli tam máš někde denní sledovanost, ale od brakt.depotu LP sledují skupiny lidí, kteří do 5.9 2020 neměli o existenci nějakého webu pro lovce pokladů ani ponětí.

Já vím, říct něco manželce znamená jako vyvěsit to na náves.

Velká gratulace 👍😄👍😄
Já mám doma kocoura.že bych ho vyslal na průzkum okolí.

diky za odpoved na to co se bude dit dal stejne tak jak je to s naleznym.

Kazdymu z nas je jasny ze nechat si doma krabici od bot plnou brakteatu smysl nedava ( par bych si jich narval do kapes a zbytek bych odevzdal ), ale urcite nesouhlasim s tim ze spravnej hledac si ma hrat na blbyho ze nic nechce protoze chodi hledat pro radost.

Proste nasel, nezatajil, kontaktoval spravny lidi a navic to stoji fakt za to, zadna zlomena anticka sponka. Ve spravny zemi by dostal prachy, oceneni, v muzeu jmenovku a sponzora od minelab ! :D

Ten nález je naprosto mimořádný a neskutečný-tak trochu nechápu proč se tu řeší výše nálezného o:-) o:-) o:-)
Je jasný že je vše v rukou úředního šimla a jestli dostane nálezce 10 nebo 100 000 může být všem úplně jedno.A zveřejňovat danou sumu by bylo z hlediska toho,že je nálezce tady ,,profláknutý' 8-) 8-) 8-) velice neetické.
A samozřejmě tady patří velký obdiv Elmarovi,že dokázal i v sobotu večer tuto rychloakci zorganizovat a zajistit kupu odborníků a pomocníků ;-) ;-) ;-)

Šikovná Fanky ;-)

Neskutečný nález, gratulace veliká :-). Zase se něco dostalo tam, kde to má být. Ještě něco co nebylo řečeno k procesu žádání nálezného. Odevzdáte a pak se jde na odbor kultury Krajského úřadu za příslušným referentem. Odevzdáte mu žádost o vyplacení nálezného (napíšete doma na papír, formulář na to není) s okolnostmi nálezu a komu bylo odevzdáno. Referent příjemce nálezu požádá o zprávu a pak se, jak tu už psali jiní, čeká na odhad ceny nálezu. Deset procent není norma, kraj dá co uzná. Proces má trvat asi tak rok. Archeolog se za Vás prát víc nemůže a urgovat vyplacení nebude, má jiné starosti. Samozřejmě nejde jen o prachy, ale jak někdo moudrý řekl: Od vynálezu peněz jsou slova díků zbytečná :-D.
Ještě jednou gratuluju!

Zítra tam kluci jednou na dohledávku, cele se to strhne bagrem a udělá dočista. Jaccob s toho chce natočit video, tak až bude hotové, přidáme na LP. ;-)

Tak super na to jsem zvědavý

Každopádně Namor - má detektor jistej už v příštím losování " Nejkrásnější nález Září 2020" :-D :-D :-D

Na poli se dějou věci
všichni hledaj, žádný kecy
hledači z celé naší vlasti
brakteáty už jsou v pasti.

Info z místa dění: přijelo neuvěřitelný množství národa. Uprostřed pole fachčí velký bagr a okolo skáče dobře pětadvacet maníků a dvě dívky. Dnešním dnem začala tzv.skrývka místa
nálezu. První přijeli ráno archeologové z Práchně a našli čerstvé díry - zřejmě noční akce nějaké skupinky. Brakteáty se dnes opět tahají a nejvíc jich má a s velkým náskokem vede jaccob. Na Noxovi jede s velkou cívkou a fakt tahá.

Jinak na hlavě má nějakou divnou čelovku s nápisem GoPro, takže jak psal Elmara - i video bude. Prozatím vše.
(jo, Cemente, betonovat můžeš až do tmy. Média jsou objednána až na zítřek).

Cobra a ty ses styděl za seznam zprávy, namor pozval dokonce média :-D

cobra - půlka měsíce před náma a takových pokladů je ještě v zemi ;-)
J.Deeer - já žádný novináře nikam nezval, to jde mimo mě :-P :-D

Odcházel jsem dnes zhruba kolem 15.OOh a kluci měli něco přes 100 brakteátů. Tedy k dnešnímu dni cca 750 kousků. Skrývka pokračuje zítra, teď to tam hlídá policie.
loner, ty býku - zítra tě po obědě čekám na poli.

namor-Rád jsem tě poznal i Fanku :-DJa se mezi ty šermíře co si tam málem zamotali cívky do sebe nehnal a chodil až po nich.Skončil jsem s devíti a minimálně to samí ale spíš víc bylo kousků menších než půlka.Jenom teď když jsem Roxy dovezl její oblíbené granule tak poznala že jsem jí byl nevěrnej a hladil jinou :-D

I já tebe Jirko, pokecali jsme jak to jen šlo. Jen drobná výtka - Fanky! Fanka je pro zedníky :-D
Joo, kamaráde, pes(fena) není žádnej blbec. Ženská nevěru zkousne, protože jinak by musela pod most ale Roxy ti to ještě připomene :-D :-D :-D

Zítra přijedu cca ve 3/4 na 12. Snad tě ještě stihnu.

Parádní nález !!! ;-) gratuluji :-)

namor-To už tam asi nebudu.Kolem 11 musím odject.Jestli ale budu čekat 2 hodiny na oknaře budu rozlazen.Tak to se moc Fany omlouvám.Já jsem to věděl že je to Fany ale Mára mě tím zblbnul a tak jsem to i tak napsal ;-)Tak kdybych tam náhodou ještě byl nebo si dorazil dřív tak doufám že na mě nebude vrčet :-D

Dekuji za pozvani,byl to fakt supr pocit brakteatovy depot se jentak nenajde.O to lepsi zazitek,celkove me jich padlo myslim neco okolo 26 (uz jsem to pak presne nepocital) a to jsem vesmes chodil uz po X krat prochozenem,ostatni vetsinou chodili ve skryvce.Mel jsem nasazenou velkou sondu coz byla asi dost velka konkurenci vyhoda protoze zadnej jsem nedal niz nez 30cm

Dekuji za pozvani,byl to fakt supr pocit brakteatovy depot se jentak nenajde.O to lepsi zazitek,celkove me jich padlo myslim neco okolo 26 (uz jsem to pak presne nepocital) a to jsem vesmes chodil uz po X krat prochozenem,ostatni vetsinou chodili ve skryvce.Mel jsem nasazenou velkou sondu coz byla asi dost velka konkurenci vyhoda protoze zadnej jsem nedal niz nez 30cm

Jak píše jaccob byli už huboko.Mě kamarád včera nabízel na půjčení tu hloubkovou sondu a já jí nechtěl.Přesto jsem jich pár našel.Je fakt že byli někdy na hranici dosahu a barva jen škytla a přesto jsem jich několik našel.I v dírách po ostatních.Hodně jsem pak skoro po všech zobal zlomky.Ale to asi skoro každej po všech :-D

Super ;-)

teď jsem to viděl na čt24, zdálo se mi, že jsem tam viděl Huryho s klacíkem o:-) o:-) Parádní nález i přístup! 8-)

V čem to bylo? Jako v jakém pořadu?

studio 6, na ČT 24

teď!!!!

Tak už jsem to našel. Video je poměrně obsáhlé, archeolog i redaktorka předvedli slušný výkon.

Nedokážu z mobilu poslat odkaz ale stačí zadat do Google > Archeologové na písecku nalezli.....

Bylo to hezké, p. Pták to dal jako víno. :-)

Čt1 teď

Píší že detektorem a ne že našel pes.......
:-O

Gratuluji, dobrá práce...skvělé...

Tak to prostě píší špatně. Kdo ví, jaký měli zase zdroj co? To jsou ty novináři :)

Těm bych nic nevěřil.Vždiť i u některých článků nebyli schopný dát fotku brakteátů a nacpali tam nějakou staženou fotku.To sme ale už ráno s kolegama tušili že to tak bude.Nevím jak jsou na tom kluci teď ale já musel ve dvanáct odjíždět.Ale zase přijela odpolední směna.Dneska byla nejlepší první hodinka po ránu.Bylo nás podstatně míň než včera a po ránu ještě lezli.S blížícím se polednem to zažlo slábnout.

Já mám první hodinu nebo dvě taky nejsilnější a pak slábnu :-)

Teď jsem viděl na čt 24......prostě paráda :-)

Kameraman se divil proč je po nálezu dáváme k archeologovi do krabičky a nenecháváme si je vždiť to má určitě nějakou cenu.Tak sme mu vysvětlili že to by sme tam asi s takovímhle myšlením asi těžko byli.Že je to jako s rybama a chyť a pusť nebo že lov je cennější než kořist.

Jj bylo to super děkuji nálezci a klukům z píseckého muzea za zážitek na celej život. A ráno to bylo jako sen jeden za druhým :-D :-)

Přijeli jsme dnes po obědě a bohužel jsme museli konstatovat, že síla detektorů je obrovská....prostě bylo vysbíráno, sice jsem našel nějaké Agéčko, ale mnohem mladší...i tak super akce Martin Pták ještě kopal jámu plnou střepů keramiky ....

Se nedivím že tam nic nebylo. Viděl jsem na jutubu Jacoba v akci s osmikilem a velkou civkou :-)

Dneska tam ještě řádilo Cetexo s velkou cívkou poslední brakteát ve 4 hodiny odpoledne ze 40cm ....mazec :-O

Sledoval jsem včera ráno první zpravodajství a potom kolem poledne a to už bylo obsáhlejší. Se záběry detektorářů, práce bagru a archeologů.
Smekám a v koutu duše zdravě závidím.
;-)

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top