Minelab X-Terra Pro by Equinoxar

Categories: Detektor kovů Minelab X-Terra Pro

The new X-Terra Pro detector is priced more in the beginner detector segment, however, as a carefulm eyes, it is obvious at first glance that the detector is based on the new Minelab Equinox 700/900 detector series.

The detector uses the same type of control box, so the waterproofness and mechanical resistance of the box is the same. However, the match is not only optical, the performance of the detector can be 100% comparable with the higher Equinox series when operating at single frequencies, which is something unimaginable in this price class.

The detector is therefore perfectly suited as a cheap backup detector to the Equinox, which you can stably carry in your car and if you drive around a nicefield, you're always in fighting shape, as well as a detector for searching in the sea when travelling around Europe, which you don't have to worry about.

Another bonus is the identical ID evaluation with the EQ700/900 series and Manticore, and most importantly the mutual compatibility of the probes, but only in the EQ to XT direction, so if you already have some additional probes for the Equinox, you can use them on the X-Terra Pro detector.

The control and setup of the detector is almost identical to the Equinox series, so with a few exceptions, most of the lessons learned from the scientific series can be applied here as wellEquinox videos to the hilt, and if you have already experienced Equinox, you don't need to learn anything new, with a few exceptions below.

The first thing to break down is how the modes work, here is probably the biggest change from EQ

The X-Terra Pro has the same range of modes as the Equinox 700, however due to the lack of multifrequency the modes behave a little differently.

With the Equinox, the difference between e.g. Park 1 and 2 is in the internal multi-frequency settings, where the multi-frequency modes place more emphasis on the higher frequency responses in the deuce modes. This makes mode 2 more sensitive to extremely small targets, which behaves similarly in the factory X-terra setup, as the single modes are set to 10kHz and the double modes to 15kHz in both Park and Field modes.

However, due to the lack of multi-frequency, you can't do any internal signal processing adjustment here like you can with Equinox, so if you set Park 1 and 2 to 15kHz for example, both modes will behave identically.

So you have to treat the 1 and 2 modes here as a second alternative setting, which may differ in speed, discrimination, tone, frequency, etc. It has worked well, for example, to make Park 1 for less polluted locations with speed 2 and leave Park 2 for waste polluted locations with speed 3, etc.

However, the same characteristics of each mode still apply, so Park is mainly for environments with more targets and waste, whereas Field mode is for searching in cleaner locations such as forests.

In Beach 1 and Beach 2 the detector operates only at 8kHz. Both modes are designed to eliminate the effect of salt on sea beaches and are used in the same way as EQ, so Beach 1 on dry and wet sand after low tide and Beach 2 if you want to search underwater with the detector and the mass of conductive salt water is all around the probe. Another change is the absence of an Iron Bias setting, which logically cannot work without responses from other frequencies.

In conclusion

Aside from the differences listed above, the rest of the setup is more or less identical to the Equinox 700 detector, even including the newdP-deep audio setup, which is a very decent feature in this price class. This makes the new X-terra the uncrowned king of detectors under 10.000 CZK and, thanks to its waterproof and saltwater capability, also for a bit more adventurous travels around the world.

The article is included in categories:

Post

Mám a je to parádní detektor za hubičku.... 8-)

Čistě teoreticky - není lepší vsadit na multifrekvenci pořídit nějaký Vanquish za podobnou cenu?

Vanquish jsem taky měl asi rok. Xterra je lepší detektor. Taky jsem měl 5 let Equinox 600. Je to o využití všech vychytávek co detektory nabízí. Xterra má všechny vychytávky co využiju, kromě multi a ta cena :-D. Když už něco pořádného tak Manticoru 8-)

BigBear: tohle je těžké rozhodování, jelikož do toho vstupuje vodotěsnost. Ale abych to shrnu, tak do 10 000 kč bych řekl že Terrka je fakt nejlepší a t i když má V440 lepší vyhodnocení. Pokud bychom ale porovnávali s V540, tak už to tak nevyjde a je pak otázka zda budeš chodit i do vody. Minelab teď prostě dělá ucelené řady detektorů ve všech cenových třídách a mimo řady Go Find tam opravdu nemají slabé místo. Ono i hledání s V340 nás s Pilotem neuvěřitelně bavilo, sranda strojek za 6000 kč a kolika detektorům to vyprášilo kožich bylo neuvěřitelné :)

P.S: každopádně jsme s Petrem velkými fanoušky Terrky a baví nás jak detektor tak jeho konstrukce a oceňujeme i to kolik stojí. :-)

Elmara: Souhlas. V340 má žena a občas si říkám, že by mě ta jednoduchost, praktičnost a funkčnost vlastně taky bavila:))

Pro nováčka zajisté dobrá volba.
Ty co mají nox600 - nox900, nemá význam.

BigBear: chodili jsme je tak dva víkendy po sobě na Mělníku. A při testech trápili pár známých s podstatně dražšími přístroji různých značek. Z velkou chutí jsme to dělali tak, že jsme za někým chodili v jeho stopách a nálezy hlučně ohlašovali. :) Samozřejmě, není to úplně průkazné u hlubších věcí snadno promáchneš atd. Ale přesto, byla to legrace a jsem přesvědčený, že za těch 6 tisíc nic lepšího dosahem, citlivostí a vyhodnocením není. Navíc, pokud se pak hledač posune na vyšší Minelabácky model, jde to snadno. ;-)

@Elmara: tak za těch 6 tisíc tu terku beru.

JackWhite - ty, který dokážeš předvídat budoucnost řešíš nějakých pár tisíc za detektor? To jsou věci.
Marek reagoval samozřejmě na velkého medvěda a psal o V340.

Jinak, Minelab se svými současnými detektory do 10.000Kč udělal táákovouhle díru do světa (copyright Homolka) a konkurenci tím hodně znepříjemnil jejich živobytí. Jen mě mrzí, že u Terry použil design ala EQN a nepřišel s něčím trochu jiným. Alespoň trochu jiným.

Jinak není vůbec jednoduché vymyslet design, který by byl tak úspěšný jako design EQN. Je to velice povedená práce a proto ji konkurence kopíruje. Proto bych rád navrhnul Márovi, aby vypsal soutěž na nový design detektoru. Je zde spoustu mladých a šikovných hledačů a také mnoho starých ještě šikovnějších hledačů a proto myslím a věřím, že by taková soutěž byla velice zajímavá.

Já nad tím přemýšlel už mnohokrát, protože design zde na LP dlouhodobě řeším. Však nic dokonalejšího než je Equinox jsem nedokázal vymyslet. On má krásnou a harmonickou cívku a velice pěkně a funkčně navržený ovládací panel. Použité ikony, jejich velikost a nádherná čitelnost i pro „slepýše“ za každých světelných podmínek je vskutku bezchybná. To nedělal žádný blbec ;-)

Namor...doufám že s EQ i spíš..když je tak dokonalý a harmonický 😀
Tvůj příspévek mi pripomíná hlášku z Tankového Praporu.( jak šoustal s Téčkem).

Seris -protože jsi na LP tejden i s cestou, budu k tobě shovívavý a vše ti vysvětlím.
To, že řeším design u nějakého výrobku neznamená, že ten výrobek vlastním. Kdyby jsi si přečetl u mého profilu informaci, jaký vlastním detektor, nemohl by jsi položit tak pitomou otázku (polocopyright nadporučík Lukáš).

Nemám ve svém držení žádný detektor Minelab, mé srdce patří pouze Arizonské pěnici.

S čím hledáš je mi úplně jedno ,jen jsem musel zareagovat na ten tvůj vyblitek...a že jsi jich tady za ty roky vypotil😀

Uzavřu to, prostě tě nemusím. Třeba ty tvoje nechápavé a vlezdoprdelkovské komentaře u některých zdejších kauz.
Pá.

Tak nevím, jestli ze sebe jen děláš vola nebo si se už volem narodil (opět nadporučík Lukáš).

No tak chlapi (namor a Seris), myslím, že není důvod se zbytečně vzájemně napadat ;-) Pocity může mít totiž každý různé...

Romane, co se týče designu detektoru, myslím, že není třeba nic navrhovat a vymýšlet, když už bylo dávno vymyšleno a netuším, proč od toho Minelab upustil. Myslím tím Minelab Explorer, tedy to jak bylo vyřešeno uložení baterie, vedení kabelu vnitřkem, esovité provedení konstrukce, atd...
Koneckonců i ten Vanquish mi konstrukčně přijde, že je na tom lépe, než třeba dražší EQ.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

Ahoj Marky, jinak máš recht.Tyhle žabo-myší války jsou zbytečné. No a že, tyč zvanou esovitá zatím nic nepřekonalo je fakt. Hezké ráno😉

At se vam desing EQ libi ci nikoli je vec vkusu kazdeho…..
Co je ale nespochybnitelny fakt ze desingem EQ,menu,funkcemi a hlavne technologii se nechalo vice nez jen “inspirovat” mnoho dalsich vyrobcu…Coz o necem svedci….

Nikdy nebude nic co by vyhovovalo 100% vsem, ale tak jako tak globalne je proste ten koncept EQ tak jak je veleuspesny…

Namor- kdyby pro Terru udelali vlastni desing boxu, tak je to nekolik forem a sakra presnejch z duvodu vodotesnosti navic,jine PCB atd…Samozrejme by to slo ale vsechno by se to muselo zaplatit a pak by ta terra nestala uz tech krasnych 9000,- ……Kdezto kdyz pouzijes to co mas tak dost usetris…

Tomu Petře rozumím, ale ... ;-)

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top