Zaniklá tvrz Mydlná

Dobře dochovalé rozsáhlé tvrziště ze 14.stol. a zbytky zaniklé vesnice v lese nedaleko Rokycan. Ves i tvrz zanikly - dle archeologického průzkumu - v 15.stol. požárem.
Areál tvrze je ve tvaru lichoběžníka. Na východní straně jsou dochovány základy hlavní obytné budovy tvrze (paláce), nedaleko této budovy byla nalezena část pískovcového ostění vstupního portálu. V severozápadní části vysunutá do příkopu stála dřevěná věž, která chránila vstup po mostě přes příkop do tvrze. Celé tvrziště bylo obehnáno zdí z kamene spojeným hlínou. Zbytky tvrze jsou dobře čitelné a zachovaly se tak, jak vypadaly po požáru, kterým tvrz zanikla.

Za první známé majitele jsou považováni Bohuslav a Protiva z Mydlné, objevující se ve zprávách v letech 1397, 1405 a 1416. Držitel královského manství Mydlná, Kuneš z Hoholova (jinak z Lomce) prodal před rokem 1437 tvrz, poplužní dvůr a selské usedlosti manželům Rackovi z Kvíčovic a Anně z Hlohova. Tito manželé prodali panství Janovi z Rakové za polovinu ceny, z čehož lze vyvodit, že v té době byla už ves pustá. V roce 1474 Jan z Rakové prodával panství a ve výčtu majetku není uvedena tvrz, v té době už byla pravděpodobně také pustá. Panství získal Bozděch ze Šťáhlav a Mikuláš ze Šťáhlav žádá v roce 1488 o propuštění z manské povinnosti poloviny pustého dvora v Mydlné a poloviny selských dvorů, též pustých. V 16. století je Mydlná uváděna jako součást okolních panství a pustá.

Jelikož se mně GPS na mapách Google zde špatně určuje a hledá, tak kdo bude blízko Rokycan, Kornatic a nebo zámku Kozel, tak zde je GPS:
49.6731750N, 13.6081461E

Photo

Zaniklá tvrz Mydlná
Zaniklá tvrz Mydlná
Zaniklá tvrz Mydlná
Zaniklá tvrz Mydlná
Zaniklá tvrz Mydlná
12 votes
12 votes
viewed:
2518x,
comments:
2,
finder:
supermuf supermuf
photographed:
29 October 2023,
loaded:
29 October 2023

Post

Zajímavé povídání 👍😁, a zajímavý les :-D

Jj. Vede tam turistická trasa po zelené. Ale místy je to hodně zarostlé. Jako v pralese. A to jsem sebou ještě tahal kolo :-/ :-D

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top