25. 11. 2018 Kalendarium

25.11.2018 Für 159 Prager Groschen 136 Tausend Kronen

Kategorien: Münzwesen - Numismatik , Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien

Die Region Liberec hat beschlossen, Schatzsucher zu motivieren, seltene Artefakte abzugeben. Der Mann, der 159 Prager Groschen im Wald bei Vysoké nad Jizerou entdeckt hat, wurde also mit 136 920 CZK belohnt, also doppelt so viel, wie er eigentlich hätte bekommen müssen.

Der Mann entdeckte den Münzschatz vor drei Jahren, als er einen Waldspaziergang machte, nachdem er seine Frau ins Krankenhaus gebracht hatte. Konkret an das Institut für Handchirurgie. Er machte die seltene Entdeckung genau am 10. August 2018.

Im Wald fand er 159 Prager Groschen aus der Regierungszeit von Wenzel II. (1278 bis 1305) und Johann von Luxemburg (1310 bis 1346). Der Archäologe Jan Prostředník kommentierte den Fund seinerzeit. Ihm zufolge wurde der Schatz um 1330 von jemandem versteckt. Die Münzen wurden in einen Keramiktopf gelegt, was durchaus üblich ist.

Die Höhe des Finderlohns wurde von der Region Liberec im Herbst desselben Jahres festgelegt. Sie beschlossen, eine Belohnung zu zahlen, die doppelt so hoch ist wie das geltende Gesetz. "Die numismatische Abteilung des Nationalmuseums hat ein Gutachten erstellt, aus dem hervorgeht, dass der kulturhistorische Wert des Schatzes bei 684.000 CZK liegt. Der Finder hat dann Anspruch auf eine Belohnung von zehn Prozent, also 68 460 CZK", sagte Filip Trdla, Sprecher der Region Liberec, zu diesem Zeitpunkt.

Als der Archäologe die Prager Pfennige sah, zitterten seine Hände. "Ich war besonders froh, dass der Finder den Fund bekannt gab und nicht versuchte, den Schatz zu versteigern", so Prostředník.

Die Münzen waren in ausgezeichnetem Zustand, da sie praktisch in den Bergen gelagert wurden. Dies lässt darauf schließen, dass sie noch nicht sehr lange im Umlauf waren. Daher glauben die Archäologen, dass jemand sie bereits um 1330 versteckt hat. Einige der Münzen weisen sogar einen Münzglanz auf.

Der Mann hatte ursprünglich 158 Münzen gefunden. Ein weiteres Exemplar wurde von Archäologen geborgen, die an den Fundort zurückkehrten, um es näher zu untersuchen. Der Besitzer hatte die Münzen in dem zerbröckelten Felsen versteckt, wo er ein Loch gegraben hatte. Er hatte das Depot zuvor in einem Keramikbehälter versteckt und dann mit Erde bedeckt.

Der Bezirksrat beschloss schließlich, die Prämie um weitere zehn Prozent zu erhöhen. Dem Finder wurden genau 136.920 Kronen gezahlt.

"Dies ist unser besonderer Dank für die Übergabe des Fundes, denn nun Die Münzen sind nun Eigentum der Region Liberec und verbleiben in der Sammlung unter der Leitung des Museums des Böhmischen Paradieses in Turnov. Wir wollen andere Finder motivieren, ihre archäologischen Funde abzugeben, damit sie nicht in Privatsammlungen landen", erklärte Stadträtin Květa Vinklátová.

Quellen: www.kraj-lbc.cz, www.idnes.cz, www.aktualne.cz

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Tak tentokrát a prochásce :-O

TI SE TEDA PŘEDALI... NÁLEZ ZA 700 000 SKOREM,A DALI MU 130 000... :-/

Stát krmí celý jejich život líné cikány co nemakaj,teď miliardy rozdane na covidove podpory těm,co to mnhdy nepotrebovali,a odměnit poctivce za odevzdany nalez se jim nechce! Klidně by mohli dat 100%. Vždyť těch vzacnych nalezu je par do roka. . .

https://livebid.cz/auction/aurea_35eA/
hezký PG Vaclavall lze pořídit za 10 000 kč i z aukčnimi poplatky

Pak něco vrať ;-) ;-) ;-) :-P :-P

jou
mana to dali jeste slusnou odmenu..podle zakona meli dat jen 10 procent.Což je 70 tis.. ;-)

Je to fakt smutny no...ja neřikam že by to měl nalezce zatajit a prodat,ale člověk by neměl mit pocit že se poctivost nevyplati...je to takový výsměch těch 10% asi jako Kalouskovo navýšení o 40kč na duchodech.

joumana-ja myslím že odměnu nálezce dostal pěknou.Kraj se zachoval správně.To chceš říct že kdyby si nalezl něčí peněženku s deseti tisíci tak protože by si mohl chtít po vlastníkovi 1000 Kč(většina nic nechce) bylo by ti to málo tak by si sebral všechno a vrátil jen doklady?Promiň za to přirovnání ale motivace od kraje je to férová.

Jiva-tak ano,za ztracenou peněženku bych nic nechtěl. Jenže kdybych ji nenašel ja,najde ji někdo jiny. A i kdyby se vlastníkovi od nikoho nevrátila,tak jsou to ,,jen"peníze. Ale když někdo najde řekněme depot denaru,nebo jako nedavno ten prsten a přezku z dob ranneho středověku,takže poklad,tak tyhle věci asi někoho mužou svést k tomu to někde pod rukou prodat do soukromé sbírky,a je to navždy pro národ ztraceno. Nebuďme naivní,člověk sociálně slabý to udělá. Kdyby lidi věděli,ze to nemá cenu,zě stat je odmění,tak je to ani nenapadne. A buhvi,co se již takto ztratilo. A to je ohromna škoda..

tohle by měli vidět ty joudové z Českých Budějovic,tam nedostanete nic a ještě vyhrožujou policajtama,holt jiné mozky

marcus myslím že je to 10% z hodnoty kovu,takže ještě míň :,-(

No tady u nás na jihu to mají nastaveno bohužel trochu jinak.joumana-když pominul vzácnější ražby tak dostal nálezce cca 900 za kus.Za to na Aukru koupíš kolikrát několik kousků.Tady byla zachována nádoba,okolnosti atd. takže ta odměna by potěšila.Nikoliv urazila.

jiva: pokud se budeme bavit o Tém výpočtu, tak jsi vedle. Několik kusů za 900,- bude leda tak PG Václava IV. Toto ale byly PG Václava II a Jana Luc., ty jsou teď v kurzu a chodí v řádech 3-5 tisíc, i víc, pokud je pěkně vyražený, nebo je to vzácnější typ.

kacuro-pokud jsi si nevšiml tak jsem psal "pokud pominu vzácnější ražby"tím jsem myslel i panovníka za jehož vlády byli raženy.Navíc pokud se zmiňují i o řažebním lesku(žádný polní ošoupanek) tak ta cena bude samozřejmě jinde.Těch 900 Kč za pár kusů jsem jen tak plácnul.Je spousta hledačů co v první chvíli ani neví co je přesně jejich Pražák zač.Nechci se ani dostat do debaty že tenhle je za 6000 a další za 4000.Jenom se mi líbil přístup kraje.Jinde bys ani nedostal 10% z ceny kovu a ještě při možném nálezném by ti pomalu hrozili klepeta.Takhle si to skoro zazdil a to by si nálezce raději hrníček odnesl domu.Tam je všechny očistil,určil cenu a poslal raději soukromě do světa i kdyby byli za polovinu reálné ceny.Je fajn že někde to tak nefunguje.Nemusíš je dolovat po staletích s hrníčku,ničit nálezové okolností a přesto dostaneš přiměřenou odměnu.Je spousta z nás co bez mrknutí oka a zadarmo odevzdává a spolupracuje s nejbližším muzeem.Ale pokud ti místo poděkování(ne od archeologů ale i z kraje) pomalu přijde předvolání možná ti v hlavě ten červíček začne vrtat.Popravdě takovýto nález se týká jen několika z nás(třeba někdy i mě) a pro peníze fakt těch pár let hledat nechodím ale takovéto férové počínání kraje jenom schvaluji.I když by si třeba po přetřídění hrnečku a prodeji po kusech Tržil třeba víc.Jenom by to byli ale anonymní mince bez ničeho a to by byla obrovská škoda.Třeba nedávný vklad některého z kolegů kde se na grošíku dochovala i tkanina a ty si se myslím nabídl s kontaktem na nějakého odborníka.Snad jsme se pochopili a nic ve zlém ;-)

MarkyMark-tuším že ty si odpůrce odevzdávání a veliký skeptik.Nic jako jako poděkování před nějakou zástavou kraje za odevzdané nálezy bych si nepřál.Ja si doposud vystačil s tím že mám vstup do muzea zadarmo,přednášky,knihy,limitované edice mincí a tím že se z archeologů stali kamarádi díky čemuž se dostanu tam co jiní ne a zase se víc vzdělávám v historii okresu.Vlastně každou vycházku s archeologem beru jako přednášku.To že jsem mohl své dceři ukázat některé své nálezy ve vytrýnach jsem bral jako ten největší bonus.Nikde tam nemám jmenovku a dceři není ani rok ale vidím že to co dělám má smysl a hlavně mě to baví.

Jiva: reagoval jsem pouze na tu poznámku s aukrem. To nebylo myšleno negativně. Jinak s Tebou samozřejmě souhlasím, s muzejníky se také kamarádím, skoro se všemi profi numismatiky si tykám, také mě berou do depozitářů a předkládají mi nálezy k prohlídce, když potřebuji něco vidět při bádání ;-)

Nevtipnější na tom je že nálezné které dostal 136 920 Kč musí ještě zdanit 15%, takže mu zůstane 116 382Kč.

Marky Mark-to je důležitá poznámka,že stát nerespektuje vlastníka půdy. Nejsou jen detektoráři. Spousta se toho najde při demolicích nebo hloubení základu pro dum.Detektoráři jsou většinou nadšení naší historií,vlastenci možná až. Dat věc muzeu je samozrejmost. Ale co ostatni? Prostě-pokud by bylo 100% z historicke ceny ,tak by bylo 100% odevzdane,a nic by nemizelo. Asi tak to vidim. :-)

Aniž bych chtěl obhajovat tento stát, tak je nutné se na to podívat i z jeho pohledu. Podle zákonů vše, co se nachází v zemi, je státu. To platí u nás už od středověku. Pokud si někdo koupí pozemek, kupuje si pouze plochu, to co je pod ní, je státu. Proto, když chce někdo stavět a začne kopat do země, musí mít dobrozdání od archeologů a spoustu dalších povolení. Když jde někdo s detektorem hledat a kopne ze země nějaký nález, je státu a má se mu odevzdat. Je jedno, že stát o té věci dosud nevěděl, najde se v jeho majetku, tak je jeho. Odměna za odevzdání je pouze výraz vděčnosti státu, že nálezce nález nezatajil a odevzdal ho. Proto když něco nalezne detektorář, který hledá záměrně, aby našel, nechce stát takovému člověku dát odměnu, protože dotyčný to dělá cíleně a v podstatě se dopouští krádeže, protože se snaží najít (vzít) státu to, co jeho jest :-D

Znovu zdůrazňuji, že se nezastávám státu, nejsem státní zaměstnanec, jen se snažím na tuto problematiku dívat jeho očima, abych jeho jednání pochopil.

To je ale hóóódně dobrá poznámka s tim odpadem.

:-D :-D :-D

L2021 - díky za odkaz. Netušil jsem, že o mě K+L natočili scénku.

koho zase a opět ti darebáci systémoví okradli?? 136 litrů je pořád málo?? a na takovou almužnu se u nás cení poctivost?? nehoráznost!!!!
- áno, až najdeme příště poklad my, tak se poradíme s právníkem - doufám, že mu ta půlka postačí.....

.... už jsou zase v sobě ....
:-D :-D ;-)

Prosím vás odborníky. Od kolika cm hloubky je půda státní? Mám tu takový ochmelek s barákem. Za zdí už je to silnic a nechtějí mi nic prospět na okopání základů, že prý to tak bylo dřív postaveno. A že stéká voda po silnici a státní pozemek, rozumnej 5m trávy nikoho nezajímá.

Metr od baráku by to mělo být moje ale do hloubky?

To by mě teda taky zajimalo ta hloubka. Brambora v 10 cm je moje. A mince ne?Buď je vše moje na mem pozemku,nebo je v tomhle statu pěknej chaos.

Jasně že když je pod mym pozemkem ropa nebo lithium, by měl mit stat ve všeobecnem zajmu mě mit za třeba 10 nasobek tržní ceny vypakovat. Ale s těma nálezama je to nějaký divný.

bez právníka už ani písmeno

Jooo naš spravedlivy stat... :-DKdyž najdou u tebe na pozemku zlato a ropu ,tak je to státu .A když drogy,tak je to tvoje.. :-D :-D

10%nálezného spadá do dob společného státu ČSSR i SR tento zákon používala po rozpadu.Soudruh jej vymyslel někteří to můžou pamatovat i rok 195?.Jenom ponaučení např. slepička na Slovensku která něco vyhrabe tak dostane 100žížal odměnu a Česká jenom 10.

áno, všeho moc škodí......slepička česká je střídmá, zbytečně se nepřežírá, proto se těší dobrému zdraví a to jak fyzickému, tak duševnímu, krev nashromážděná v přecpaném žaludku působí neblahodárně na činnost mozku a celkovou pohodu kuřic, což se odrazí i na kvalitní snůšce
- a najde se i pár slípek, kerý hrabou a hrabou a když vyhrabou, tak i těch 10 rousnic odmítnou - drží dietu a krásnou linii, bo kohout Kamil je tůze vybíravý tvor a měli jsme i pár případů vegetariánek a pak i těch, co to mají - i v tom jejich malém mozečku, celkem v pořádku

tak hlavně si neplést elegantní slepičku s nenažraným prasetem

Mark - za tohle máš u mě pochvalu, napsal jsi to krásně :-D :-D a mé pracovní ráno je hned veselejší.

Ano, v tomto případě se kolega vážený lukegoss skutečně plete a jako hospodář by neobstál.

No a taková hubená slepička si samozřejmě bude pamatovat, že její hospodář ji o žížalky ojebal a proto mu již žádné vejce nikdy nesnese. Tečka ;-)

kolega badatel Namor
- to jsi teda vůbec nepochopil, bo tá pipinka ty dešťovky odmítla, né, že by byl hospodář lakota, tá pipinka nežere, jako ty prasata, kerý jsou - i anatomicky - hodně, hodně podobný lidem......
- a já si do svého týmu hospodářského vybírám jen ty kvalitní kusy, né nenažrance, kerý jen kdákají a chrochtají u koryta a když tohle zrovna nedělají, pak vypočítavě a cíleně hrabou, aby se pak toho kýble žížal nažrali k prasknutí ;-)
- a to je rozdíl - VELKÝ rozdíl, mezi našimi statky, já raději kvalitu a jiný zase nekvalitní uchrochtanou kvantitu /5 krásných žlutých vajíček M, oproti 15 záprtkům velikosti L/

Ale obyčejná, prostá slepička toho, díky nepodmíněným reflexům, není schopna. Takový reflex je předem dán geneticky.

Ovšem někde na chovatelské Mičurinské zahrádce jistě slepice dle tvého vzorce existují :-)

Tak tak :-)

kolega badatel Namor
i kdepak, když si vezmeš dobrou odrůdu kuřic a nerozežereš je, pak jsi spokojen, slípky ti nefuní a nemusíš jim pomáhat do kurníku, jako i kuřinců zbytečných máš na dvorku méně, problém je v tom, že když jim stále sypeš, tak stále žerou, onu jaký pán, taková slépka , tohle je ale dnešní trend, tak jako do kamen valit polena, i když už máš příjemně vytopeno

L2021, kolego, áno, ten tvor - narozdíl od člověka ví, kdy má dost.......

Luke - kamaráde vážený, s veškerou úctou - odůvodnit to umíš pěkně ale o zemědělství a chovatelství nevíš zhola nic.

Odrůda je jednotka pro rostliny, kdežto slepic by se týkala jednotka zvaná plemeno/plemena.

To jen pro upřesnění ;-) :-D

namore, pokud mě znáš a já vím, že mě dobře znáš, pak tu nebudeš pitvat termín, který jsem schválně použil, bo vím, že to víš protože to vím i já , ale chápu tě, že se v této diskuzi angažuješ a prasátka tučná bráníš, bo jaksi na tebe s žížalama zapomneli a ani za to hrabání nepoděkovali, jak já u mé výběrové odrůdy každodenně s láskou činím

Ano, správně to píšeš.
Ale jsem tu s vámi hlavně proto, že je tu sranda a legrace :-)

jojo, občas i ten nevděk potkáme na naší pouti, z toho radost nemám, to Ti povim......

luke - tak už to občas chodí ale jinak je na světě krásně :-)

luke, mark - tahle slepičí debata mě dnes s vámi strašně bavila.
Jsem rád, že se to celé neslo v přátelském duchu bez zbytečných invektiv a za to vám oběma díky.
Já si dnes prodloužil život jistě o půl roku, to nemělo chybu :-D :-D

pořád tu s námi budou ti nenažranci "hospodáři", keří nacpou pod nosnice podkladky, jen aby náhodou nepřišli o těch pár vajec, u mě mají slepičky naprostou volnost a svobodu, co dají, to dají, jestli snáší do křoví, nebo pod přístřešek se dřevem, to je mi jedno, za bolševika jsem lidi nutil dělat věci kerý nechtěli, takže dnes to vidím jinak, neříkám,, že je to úplná anarchie, každej den přesně v danou hodinu jdou na bidýlka ve svém bydle - v zatepleném kurníku - a na kutě, ráno s veselým kvokáním vstávají a jdou si hrabat /samosebou jen tak lážoplážo, nehrabou metrový díry za pytel žížal, jako u "hospodáře" odnaproti......

kolega badatel vážený přítel a neúnavný čtenář Namor :-D
- áno, občas je to naprd, ale člověk se musí zase zvednout a jít dál......a to, že je na světě krásně, to si poslední dobou tak nějako stále musím připomínat a tvářit se, že je to pravda, bo jak jeden stárne, tak sil ubývá i těch dobrých duší kolem.....áno, na světě je i krásně, ale musíme se HO naučit strávit

Já svoje slepice držím zkrátka.
Mají pro sebe plochu 300m² a dál se nedostanou ani o píď, neb celou tu slepičí „parcelu“ ohraničuje plot. Jóó, to by se jim líbilo chodit k potoku hrabat do naplaveného písku, klacíků a trávy žížalky a brouky.
Ale vzhledem k tomu, že polovina rodin v Čr má pro sebe životní prostor do 100m², tak si ty moje slípky nemají vůbec na co stěžovat.

Ale já nechovám slépky pro jejich modrý voči ale pro užitek.
To dělají akorát měšťáci přestěhovaní na ves. Nám, kterým koluje v žilách pravá selská krev vykoupená krví a potem generacemi předků, je takové počínání pro legraci. Pokud si pořídím slepice - pořizuji si je čistě ze zištného důvodu. Dělám vše proto, aby slepice nesly vejce, kráva dojila mléko, prase mělo sádla na tři prsty a pes hlídal dům. Tak to na venkově chodí a jenom v tomto případě to dává smysl.

Ale nemám nic proti tomu, kpokud si někdo koupí kravku jen proto, že má krásné oči (a každá kráva má krásné oči, to zase joo) a bude jí každou noc předčítat pohádky z mechu a kapradí.
Každý to má jinak ;-) :-)

Tak dlouhý titul mi ještě nikdo nepřiznal, toť úplná kráása vážený a řádem stříbrného trilobita ověnčený kolegáčku luke :-D

Mark - Výborně kolego, teď si uhodil hřebíček na hlavičku.
Úplně se na toto krásné a velmi, velmi staré pořekadlo zapomnělo. Tak to je, tohle už nelze okecat.

I když..., on už luke na něco přijde :-D

přítel badatel Namor
- áno, je to o tom, co člověk od své činnosti očekává - někdo zisk a hrnec sádla, někdo radost a pohled na nestrhané šťastné tvory
- to sem znal jednoho, co měl krůty, cpal do nich granule a měl je zavřený v králíkárnách, když je zabíjeli, tak museli tři chlapi ty pštrosy držet, bo měli +- 20 kg - tomu říkám šťastný život, ale je to normální přístup, protože každý kilčo navíc se počítá a ti ptáci stejně nemají rozum
- proto jsou v masokombinátním průmyslu velké změny - slepice nejsou v klíckách a kráva musí jít na porážku úplně vyklidněná, možná i veselá a fialová
- na talíři pak obdivujeme křehké maso od prasete z předpisové farmy, kde ho na rukou nosili denně myli a voněli a kerý jim neustále utíkalo na jatky, bo už se nemohlo dočkat a naopak prskáme nad flaxou z kýty, kerá se válela i s jeho majitelem v smradlavým chlívku
- a s tím psem to mám kapánek obráceně
- když jde večer na potřebu, musím jít s ním, bo se bojí ;-)

kolega L2021
- tak se slimákama mám taky hromadu zkušeností, slepice to taky zkoušely, no pak sem jim musel zobáky drhnout, pořád se otíraly o trávu namísto, aby pěkně snášely a už vůbec né, že by nadarmo zadarmo hrabaly, potvory !!! :-(
- suseda má ty spešl kachny, ti je žerou, jinak neznám tvora, co by to kurevstvo ulepený vzal do huby

áno, ty kachny sou fakt dobrý, obcházejí rajon a nic jim neunikne
- já všelék získávám o něco humánněji - ze sluncem a deštěm vypěstovaných plodů

Velkobadatel a chovatel se srdcem na obou stranách, přítel Luke - já věděl, že přineseš nový, moderní a svěží pohled na chov hosp. zvířectva.

Teď teprve vidím, že na to celou dobu nahlížím jednostranně, ovlivněn předky. Proč by prasátko mělo býti špinavé, když může vonět stejně krásně jako Miss Jižní Čechy, proč by nemohl králík chodit na manikúru a kravka na masáže.

Ještě mohu vše změnit, výborně kolego👍👍

kolego drahý, krásně jste to oslovení vystřihl!!!
- ono je to ale vlastně celkem morbidní - starat se o zvířátka by se člověk měl z lásky, né proto, aby měla dobré maso, to je hodně ujetý - ve finále, ať čistý a vońavý, nebo špinavý a smradlavý, stejně na tom talíři skončí obě a ruku na srdce, tomu bravkovi je úplně uprdele, jestli se válí v hovnech, nebo na čisté slámě

:-D :-D :-D
Jářku..., na světě je krásně. ;-)

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben