Beispielloser Fund von 6.500 Jahre alten Goldringen in einem neolithischen Grab

Kategorien: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

In der Nähe der Stadt Oradea im Westen Rumäniens wurde ein einzigartiges Ensemble entdeckt, das in Europa seinesgleichen sucht. Beim Bau einer neuen Autobahnverbindung zur A3 stießen Arbeiter auf das Grab einer Frau aus der Kupferzeit. Es enthielt zwei Goldperlen, 800 Knochenperlen, ein spiralförmiges Kupferarmband und vor allem 169 Goldringe.

Die Goldringe wurden hinter dem Kopf der Verstorbenen gefunden - sie hatten ursprünglich das Haar der wohlhabenden und gesellschaftlich angesehenen Frau geschmückt. Ihr Gesamtgewicht beträgt mehr als 200 Gramm, was eine enorme Menge ist, wenn man bedenkt, dass es sich um angeschwemmtes Gold handelt, das kaum durch Schwimmen und Wühlen im Flusssand gewonnen wird.

Vor dieser Entdeckung war die Gesamtzahl aller bisher im gesamten Karpatenbecken gefundenen Goldartefakte (bestehend ausdas einen Großteil des heutigen Ungarns, der Slowakei, Polens, der Ukraine, Rumäniens, Serbiens, Kroatiens, Sloweniens und Österreichs umfasste) betrug nur 150 Stück. Die Sammlung von Goldobjekten hat sich also durch einen einzigen Fund mehr als verdoppelt.

"Wir wollen herausfinden, zu welcher Kultur die Person gehörte, und auch, ob die Ringe aus Gold aus dem siebenbürgischen Archipel hergestellt wurden", sagte Gabriel Moisa, Direktor des Museums Ţării Crisurilor in Oradea, Rumänien. "Das ist eine phänomenale Entdeckung. Einen solchen Schatz gibt es in Mittel- und Osteuropa nicht", fügte er hinzu.

Die Artefakte werden noch mit Radiokohlenstoff datiert, aber die Gegenstände aus der GrabkammerDie Grabbeigaben stammen aus der Tiszapolgar-Kultur, die zwischen 4500 und 4000 v. Chr. in Ost- und Mitteleuropa blühte. In Anbetracht der Luxusgegenstände muss es sich um eine Frau mit sehr hohem sozialem Status gehandelt haben.

Die Reinigung und Konservierung der geborgenen Gegenstände ist bereits im Gange. Die Archäologen hoffen, die geografische Herkunft des Goldes bestimmen zu können. Wissenschaftler in Rumänien und den Niederlanden werden bei der weiteren Analyse, einschließlich der DNA-Extraktion, helfen. Sobald die Untersuchungen und die Konservierung abgeschlossen sind, wird der Schatz im Museum Ţării Crisurilor in Oradea der Öffentlichkeit zugänglich gemacht.

Bei weiteren Ausgrabungen entlang der Autobahn wurden drei Fundstellen aus der Jungsteinzeit, zwei aus der mittleren bis späten Bronzezeit, zwei aus der Römerzeit und zwei aus dem frühen Mittelalter entdeckt. In der Nähe von Sântandrei wurden auch Spuren von zwei Häusern aus dem 2. Jahrhundert v. Chr. und dem 2. Jahrhundert n. Chr. gefunden. In der Nähe von Biharia wurde eine sarmatische Siedlung mit einer Nekropole aus dem 3. bis 4. Jahrhundert entdeckt. Das Inventar dieser Komplexe besteht aus Keramik, osteologischem Material, Schmuck und Werkzeugen.

Roman Němec

Quellen: artnews.com, agerpress.ro, thehistoryblog.com


Seitenansicht


169 Goldringe bildeten einen dekorativen Kopfschmuck


Einige der Funde wurden letzte Woche auf einer Pressekonferenz des Museums vorgestellt


Einige der Ringe waren deformiert

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Občas to chce korekturu 😉

,, kulatý stůl" by se tu hodil 👍 o:-)

Tak mi přijde borci, že tady někomu asi hráblo? Tudíž jsem to smazal celé. Pány GM4PRO a MarkyMark prosím, aby se k sobě chovali s respektem. Není důvod se podobně urážet, oba jste nadprůměrně inteligentní a na podobné hrůzy tady snad máme jiné borce. Jednou bych tedy chtěl vidět nějaký článek od MarkyMark, abychom ho mohli všichni podrobit podobné kritice.

Marczus: Je možné, že ti to nedochází, ale pokud o někom napíšeš, že je proukrajinský, tak to pro mě znamená, že je to slušný člověk. Příště, za to co jsi tady předvedl bude banán. Je něco jiného napsat, že je někdo blbec, ostatně se tak občas chová každý, ale tohle? To tedy ne. Pokud máš potřebu někde hlásat lásku k vůdci hordy, dělej to někde jinde.

Ahoj. Já vím, že jsi si rejpnul a je to škoda. Roman je autorem těch nejlepších článků na LP. Jeho práce je vždy velice profesionální. V článku o PASu jsi se postaral o 15% všech reakcí. Měl by jsi se naučit trochu respektovat názor někoho jiného, tedy pokud nejde o zcela zásadní životní postoje. Tam to ale myslím máš v hlavě srovnané, ostatně stejně jako Roman.

Co se týče článků na hlavní stránku. Všechny přidávám sám. Text pošleš v texťáku na email, fotky bokem. Pokud budeš chtít dodržet pořadí fotografií atd, napíšeš to do emailu. Těším se na první příběh.

P.S: pls, nechte se z Romanem na pokoji.

Mě by zajímalo, podle čeho se pozná, že šperk je vyrobený z plaveného zlata a ne třeba těženého v dolech? Má nějaké chemické odlišnosti, nebo tak něco? o:-)

Argill-no pozná se to blbě :-Dtřeba prsten tvé ženy(pokud máš)byl kdysi možná alespoň z části startérem nebo dukátem.Jinak žilné zlato bývá s větším obsahem jiných kovů(stříbro atd.) a to se zvětráváním,cestováním a omíláním čistí.Takže se dá říct že v žíle to má např. 14-16 k,Kousek od ní v toku už třeba 18k a po několika km když se to vyčistí a vyoxiduje už třeba na 22k.Jak se to pozná z něčeho co bylo taveno a čištěno taky netuším.

Tak že, když pustim zlatý 14karatový prsten do vody,tak o dva kilometry dál z něj bude 22karátový 🤔🤫👍😁😁

Cement 😄
Argill: Je to informace z tiskové konference - převzata z rozhovoru vedoucího archeologa, který toto řekl. Tedy nejde o vymysl. Jestli vychází z toho, že v oné době to bylo převážným nebo jediným způsobem získávání zlata a nebo mají rozbor, to nedovedu posoudit.

Cemente nevím jestli ty dva km budou stačit.A navíc si nejsem jistej jak u větších kusů zlata ale ty šupinky co rejžuju já jsou čistící než to od kud pochází.Máš ale dobrej nápad na zbohatnutí.Jenom nevím jestli ti víc neubude tím oděrem :-DJinak netvrdím že všechno dolované zlato je třeba jen 16k.Jsou samozřejmě i ryzejší.
GM4PRO-myslím že 4000 př.n.l se nedolovalo.Ale asi jenom tak je nenapadlo rýžovat zlatinky 1mm a míň.Museli nacházet podstatně větší kusy jenom očima.Dokonce bych řekl že první zlaté předměty/šperky vznikli z jednoho kusu bez tavení jenom tepáním(to je ale jen má domněnka).

Já vím ☝😃 šak nejsu hlůpí první deň ,ale byl by to zlatý důl👍😁 No a taky si myslím, že z valounků bylo bez tavení, vyrobeno mnoho šperků, ne-li ještě vic👍👍

Díky za osvětu, pánové! ;-)
Cement: Vybral jsem starý pokladničku s neugoldem, přivázal na splávek a u Zbraslavi hodil do Vltavy. Jestli z toho v Roztokách nebude 999.9, tak to nefachčí a jestli se to cestou někde ztratí, tak beru stan a zdrhám do lesů :-D

Tak jo 👍 😃ale nepřežeň to, ať z toho nemáš 25karátů ☝😁 Já zkusím zas hodit moju po proudu, ona je taky zlato a třeba po kilometrů z ní bude taky pětadvacítka 👍🤭😃

Argill- tak doufám že už máš v autě spacák.Neugold viděl zlato jen v dílně u zlatníka.To když si vezmeš pánev tak vyrejžuješ za tu dobu než ti doplave splávek těch několik říčních km víc zlata i na tý Zbraslavi :-D

Cemente to ale musí být velká voda a mlejt se mezi kamenama.Když to nezabere tak si tu pětadvacítku pořídíš :-D

Kolegové prosím netahejte jsem tu politiku!!!já sám jsem byl válkař a rád nalézal věci po náckach ačkoliv jsem měl v tu dobu číro nebo dredy.Rusolágry byly plné ukradených hodinek a zlata.Knížky o nejlepších odstřelovačích WW2 jsem jenom hltal a z několika zbraní si i zastřílel.Jsem rád že druhá sv.válka dopadla tak jak dopadla ale abych byl rád za komouše to fakt ne.Co vím tak kluci z KVH mají teď problém sehnat i rusy na přehlídku(pár kluků čo to dělají znám).To co teď předvedl/předvádí Ivan je fakt přes čáru.Když už vlastenec tak českou vlajku a lva.

Navíc tady máme rozvinutou debatu o zlatě ☝🤷‍♂️

Tak tak cémo ;-)Navíc ty zlatý kroužky jsou tak krásný jako když já bych přehrával kýbl s mědí a vybral jen to když jsem se seknul o 2-4 mm a dorezaval kolečkem(topenář ví).To vypadá jako kdyby udělali trubku a z ní to řezali.Žádný litý kroužky jako od bronzáků :-D

Zase ta blbá automat.oprava-přehrabával kýbl :-D

Cemente a Argill-ted jsem dostal nápad na zlepšovak a ani nemusíte ze zahrady.Možná stačí míchačka a pár kamenů ;-)cémo že ti vypadne pětadvacítka neručim.Argill-to samé :-D

Jinak mě chlapy fakt fascinuje ten dokonalí průměr těch kroužku.Opravdu jako by to řezali s trubky ;-)A to před 6500 roky.

Přehrát se dá kde co 😁 No uzavřeny kroužek, vytepeš i z pásku beze zbytku 👍

Cémo že přehrát se dá kde co věřím(mám starou/mladou :-D)to bych teoreticky měl z největšího posledního kousku zlata dostat i 400m/z top 4000m(drátu ale nějak to nechci dělat :-Djsem srab a zlato nahrazují mědí/bronzem a posledně stříbrem.Toho mám víc :-DJa jak jsem Neznalej tak bych max.probodnul nuget a namlatil okolo trnu.Jenže v době před 6000 lety to tak asi nedělaly :-D

Ale teď cémo vážně ty jsi pro mě experimentální archeolog(metalurg) a já si s tím i zlatem jen hraju.Co si o těch kroužcích myslíš.Na mě jako člověka pracujícího s mědí to opravdu působí tak že byli schopni vytvořit trubku z které to řezali.Tady je jasné že to neodlévaly(po kuse) a že každý kus neměl svou formu.To že byli šikovný jim neberu ale že by byli schopný vytepat skoro 170 stejných kroužku s ostrými hranami pochybujuTakže byli s prací jinde(možná jen jeden "zlatník" v Evropě).Je to úžasný nález a celí v kontextu.A složení zlata možná napoví max od kud bylo ale v době kdy kámen byl víc to bude jen nápověda(složení,ryzost,další prvky atd.)

Řekl bych, že ta pásovina bude pravdě blízko. Ta síla kroužků je dost variabilní, navíc u některých je vidět zeslabení na spoji.

Jiva cement. Děkuji za rozšíření informace o zlatě ✌️👍

Jivouši,to trubka určitě nebyla a narážet na trn, taky nepravděpodobné. Musíš si představit jaké nástroje měl k dispozici a podle toho se zvolil postup. Já bych z valounků vytepal prut (proutek) 😁 a odsekl bych délky, pak bych je podél v prostredě prosekl a tepánim byh udělal kruh a přes kopitko vytvarovat... Hrobaričku, akorát by to chtělo mít to zlato na experimentování 👍😁

Před pěti lety jsem nakoupil výhodně zlato v Dubaji. Můžeme to skusit já bych to fakt skusil ✌️👍

Ježíši, to je vůl.

To bylo rychlý. Není doba na žádnou shovívavost v tomhle směru.

To harryl: je tady na webu dlouho. Sám nechápu, jak se stane, že si necháš takle vygumovat hlavu. Tolerovat to prostě nejde. Podobné věci bude muset hlásat jinde, jistě najde hodně míst, kde to bude s potleskem. :,-(

Harryl neber nadarmo boží slovo do úst 👀🤣🤣🤣👍☘️

Hrobar2, to nebylo na Tebe, to bylo na toho, co už tu není. Elmara, já vím, byl tu fakt dlouho a určitě hledač srdcař, který by tu měli mít pevný místo, ale tohle, já to fakt taky nechápu, jak se některý lidi i u nás nechají zblbnout, že by se z nich stali klidně kolaboranti.

Markczus byl odejit? Hoši, že vám za to nějaká politická špína stojí. Stejně jsme jim u prdele, ať už si myslíme cokoliv. Tak proč si kvůli nim dělat zle? o:-)

Dostal jenom ban, už toho bylo nějak moc. Musí si chvilku dát pauzu a srovnat si v hlavě, že některé věci na LP nepatří a nebudem je tolerovat.

A proto je dobré makat na hřbitově. Tam ti nikdo neodmlouva politika se neřeší a práce máš toliko že na ní nemáš čas ☝️ a když tě někdo nebo něco sére tak pritlacis na krumpáč ( jelena) a jsi ok občas k.o✌️💪 takže? Pojďte makat na hřbitov 😉🤣🤣👍☘️

Hrobaříku, tož všeci makat na hřbitově nemožeme ☝😁

Máš recht ☝️👍 takže navštívit všechny politiky ČR a bude práce dost 🤣👍

Jo kdyby to bylo všechno tak jednoduché, tak by to nebylo tak složité 🤷‍♂️👍😁

Bezprecedentní nález 6 500 let zlatých kroužků v eneolitickém hrobě....???


Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben