Es funktioniert irgendwo

Kategorien: Archäologie

Diesen Sommer war ich mit meiner Familie in Südmähren. Ich habe mehrere Freunde und Bekannte in der Gegend von Mikulov, die wie die meisten Mährer gutherzig sind und deren Gastfreundschaft fast keine Grenzen kennt.

Natürlich hatte ich auch mein Baby eingepackt, denn ohne es konnte ich nicht im Süden Mährens sein. Mitte Juli waren die Felder noch nicht gemäht, geschweige denn aufgequollen. Das Glück war mit mir. Oberhalb der Aussicht von Mikulov, fast unterhalb von Svatý Kopeček, befand sich ein schönes Feld. Ich weiß von den Einheimischen, dass es eine große Anzahl von verschiedenen Suchern gab, die darauf waren. Mein Freund Kurt, der in der Nähe von Brünn lebt, und ich haben es dann doch geschafft. Kurt fand eine schöne römische Büroklammer, die er mir schenkte.

Doch nun zum Kern der Sache........ich besuchte mit meiner Familie das Schloss Mikulov und konnte es mir nicht nehmen lassen, mir die Exposition der römisch-germanischen Funde aus der Umgebung der Stadt anzusehen.
Was soll ich sagen, ich habe gesabbert wie Pawlows Köter. Als Münzsammler schmolz ich bei jedem Display dahin und als Bonus teilte ich mein Wissen über jedes Artefakt mit meiner Familie.
Auf dem Weg nach draußen bot mir die Dame am Schalter eine Broschüre an. Das erste, was mir ins Auge fiel, war die Silhouette des Detektivs. Ich nahm die Broschüre und fing sofort an, sie durchzublättern. Ich habe gelesen, dass das örtliche Museum eng mit Metalldetektoren zusammenarbeitet und es ihnen zu verdanken ist, dass sie eine so große Sammlung haben. Ich arbeite selbst eng mit Archäologen zusammen, daher war ich sehr erfreut.

Ich möchte diejenigen Schürfer motivieren, die zögern, mit einem Archäologen zusammenzuarbeiten. Ich erkenne und verstehe, dass manche Funde für viele von uns so etwas wie ein kleiner heiliger Gral sind und dass es schwer zu akzeptieren ist, sie abzugeben, aber lassen Sie es uns als Tatsache und eigentlich als Verpflichtung hinnehmen. Ich selbst habe ein paar Gegenstände und Münzen abgegeben, von denen ich überzeugt war, dass ich sie einfach behalten würde. Jetzt wärmt mir das Gefühl einer guten Tat das Herz.

Ich wünsche Ihnen allen tolle Funde und halten Sie es piepsig.

Doby

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Pěkně pane :-D :-D

Hezký Doby :)

Krása ;-)

Super :-)

Paráda :-)

Čau čau. No navštívit muzeum Germánů pod Pálavou je super. Brožura je ještě víc super. Ale pokud tam ještě chceš zajet víc si "vyrazit dech spoluprací", je potřeba na zámku v Mikulově navštívit i expozici Keltové pod Pálavou, která se skládá z velké části z našich odevzdaných nálezů a druhá zásadní věc je Brána do říše římské u Aqualandu Moravia u Pasohlávek, kde je řekl bych možná k 50% nálezů našich odevzdaných. Neuvěřitelná spolupráce. A pokud chceš sponkou také pomoct ke spolupráci, hoď v Bráně řeč s holkama na kase a ony Tě nasměřují, koho oslovit. Každý kus spony se počítá! Ať se Ti daří!

Děkuji všem za kladné hodnocení... ;-) ;-) ;-)
To MerkyMark , omlouvám se za fotky ,ale ty světla v těch vitrínách byli fakt děsný. Většina exponátů jsou origo ,včetně mincí.
To Zdenal007 , víš napsat příspěvek i na Pasohlávky, Mušov a td ....nejsem pisálek a chtěl jsem ,aby se lidi jeli podívat k Mikulovu a přiučili se jak se to má dělat....

Doby: jasan, já to psal jako tip na další cestu :-) pohodka. No ať jedou radši přímo do Mikulova :-D když už pojedou k Mikulovu, tedy na pole, tak by bylo fajn, aby se věci z tama dostaly s GPS na správné místo. ;-) ty lokality ještě neřekl své poslední slovo a ten detektorový turismus na Mikulovsku tam s nálezama docela hejbe...

MarkyMark: no na druhou stranu pole nález neodcestuje, i v rámci pole má GPS význam. Nejlepší je bliknout aspoň do mobilu se zapnutou GPS, než to potom někam donést po roce a říct "Mikulov, asi.". Distribuční mapy nálezů z prospekcí mluví za vše, že má GPS z pole smysl.

pěkné

Když chodíme s archeologem, tak on sám přiznává, že jeho GPS má toleranci + - 5m . Ono jde o to ,že pri větším množství nálezů onoho pole svědčí třeba o vesnici nebo Hradišti a ty archáči pak mohou zahájit výzkum a objevit to sídliště......

MarkyMark: já pořád nevidím nějak důvod obhajovat neznačení GPS. Když najdu sponu v jihovýchodním rohu pole, nikdy se nedostane do severozápadního. A proč budu tomu nálezu krást tu jedinou informační hodnotu nálezového kontextu, když nemusím. Telefon, GPSka, blik, hotovo. Nic to nestojí. I slitky můžou lokalizovat třeba dílnu v rámci sídliště. Čím víc informací, tím líp.

MarkyMark: prostě vyfotím každý nález (v nastavení telefonu mám zapnuté ukládání polohy) a uloženou GPS mám během deseti vteřin i včetně fotky. To je celé. A už je napořád k nálezu GPS, ikdyby to nebylo vyžadováno.
Ano, pokud sponu/jehlici vezme brána, tak se může dostat o stovky metrů dál, ale to je výjimka, určitě ne pravidlo. Důležité je informace v co největší míře sbírat, ne hledat důvody, proč je nezaznamenávat.

https://www.muzeumhk.cz/media/k2/items/cache/2dd513482436e04a12ec78eb00a59ba5_XL.jpg
U nás to taky funguje ;-)
Dík za článek ;-)

Pane MarkyMark, opravte mě, jestli se pletu, ale vás já řadím do skupinky lidí, kteří jsou za logiku věci ochotni položit život, ovšem nějaké hmatatelné důkazy, že to máte, byť jen minimálním počtem pokusů odzkoušené, nikde. Kdysi jsem na jednom celkem velkém poli našel na celkem malé ploše mince, které tam ležely ne zrovna krátce. A na základě tady této zkušenosti si dovolím s vámi nesouhlasit a tvrdím, že pouze vaříte z vody.

Au, au, au. Pan Jackart pomohl panu MarkyMarkovi pouze v případě, že tam to ten traktor roztahal jedním směrem v pásu 1x300m :-O. Jinak takhle obrovská rozloha se dá zapsat i číslem 20x15m. A to by mohlo být asi vše k cestování z jihovýchodu na severozápad. :-P

Já už k tomu asi své řekl. Všem přeji hezké a významné nálezy a nálezům přeji ty nejdůslednější nálezové okolností, jaké si zaslouží. Jen tak se dá dělat pořádná věda, která nám něco řekne - ať už cokoliv.

Přesně....a to bylo podstatou článku...achjo :-/ :-/

Promiň Doby, toto nebylo účelem mé připomínky, tvůj příspěvek i fotky jsou super :-D

Zajímavý článek Zdendo! GPS zaznamenávám i při nálezu v oranici. Archeolog za to byl vždy rád a nestalo se mi, že bych od něj slyšel o nesmyslnosti mého počínání. GPS je naopak to co ho vždy nejvíce zajímá. Může tak naopak zjistit ( třeba u rosoraného depotu) jak daleko a v jakém směru byly předměty orbou unášeny. Je to jen málo námahy a stojí to za zaznamenaní a to i v případě, že ta informace v tak přesné podobě nebude mít takovou výpovědní hodnotu jako při nálezu v lese. :-) ;-)

Tebe nejde přesvědčit! Tak jsem rád, že jsem tě alespoň pobavil a doufám, že jsi se nepochcal. ;-) :-D :-D :-D

;-)

Marky- jseš důležitej jak zábradlí, a zbytečnej jak voda v koši.
Osobně jsem našel půlku 3 krejcaru Ferdinanda ll a druhou půlku o 250 možná 300 m. Dál...
Ale zdravího rozumu jsi asi moc nepobral :-D ;-)

Přátelé, nezbývá než si připustit, že pan MarkyMark má pravdu. Proč si, jednoduše, zapínat na telefonu GPS a dál jenom fotit, když potom můžeme přijít domů a ještě v mapách dohledávat, jak co kde naši předkové pojmenovali. Má to prostě svoje kouzlo. Co na tom, že každá polní trať má jinou rozlohu, jako měřítko by to mělo stačit. Tímto zdravím vysloužilého hlavního agronoma z JZD Čertvíkde.

A tímto se omlouvám Dobymu že mu plevelím vlákno.

Ono uvažování o tom, co a jak se mohlo dít a nedít s nálezem, jak a kam mohl odcestovat, je téma zajímavé. Ale nemá nic společného s tím, že když něco najdu, tak co nejpřesněji zaznačím, kde jsem to našel. To je nálezová okolnost - kde jsem to našel. To by taky mohl archeolog při výzkumu nález, který je ve vrstvě X hodit do sáčku s nálezy z vrstvy Y, protože podle něj ta věc původně byla tam. Ale to se nedělá, protože je to odborný nesmysl. Interpretace je ovšem věc následné analýzy a ne věc prvotní nálezové okolnosti. A pokud budeme na všechno kašlat s tím, že to nemá smysl, tak se nikam nepohneme. A kdyby někdo někdy zaznamenal každý bod rozoraného mincovního depotu, tak tam z toho vyjde třeba zajímavá distribuční mapa, která nám ukáže odkud kam jednotlivé předměty cestovaly. A třeba by to odhalilo nebo aspoň naznačilo, kde může stále ještě být dno depotu. Ale opět, to by na začátku musely být data, ne nálezové informace typu "2000 x střed pole". Howgh

Blázínku nejsem na doučování!
A co jsem napsal za tím si stojím ;-)

Jak jsem psal... Voda v koši :-D

No já nejsem Marky Mark 8-)
Metrosexuální bonbón :-D :-D
Blázínek je úplně normální ;-)

Už přestaň prudit vem klacek, něco najdi a vlož.


A žes nereagoval na toho bonbóna :-D :-D :-D

Pánové vynechám nějaké přesné zaměření který provádí geodet.Pokud používáte a berete v potaz přesnost vašeho mobilního zařízení můžete si tu přesnost ověřit na základě GPS.Stáhněty si aplikaci GPS Logger zapněte a projděte se i ve městě po jedné straně ulice nebo po nějaké cestě mezi políčkama a porovnejte si tu ušlou trasu v mapě.Výsledek mezi políčkama to bude hodně promile to bych pobral,ale v tom městě že bych kličkoval po chodníku silnici taky ale že projdu 3 barákama tak to už asi ne.Ještě podle GPS si postavte barák eventuelně vyhledávejte ing.sítě.

Pane Jackarte, vy jste tomu opravdu nasadil korunu. 👀

Pane LevákuBobe gps se nepoužívá na přesné zaměření.Hodně let jsem jezdil jako obvoďák u firmy která provozuje určitou ing.síť.Žádná firma která používá GIS nevytýčí,nezaměří, jakoukoliv síť jen na základě GPS tablet,mobil.GIS sooustava sítí s různými podklady map a s použitím GPS usnadňuje orientaci.Budu hledat šachtu uprostřed pole podle GISu a GPS stojím přesně na ní šachta pod terénem GPS mi to ukázala ale že je ta šachta o 15metrů dál né pod terénem,ale nad terénem akorát zarostlá křákama to neřeším GPS že.Zaměřím novou šachtu pomocí GPS mobil,tablet souřadnice dám do GISu a ten mě na mapovém podkladě ukáže že ta šachta je v rohu baráku a ve skutečnosti je 3M od rohu baráku tak se to nechá,že šachta je v rohu baráku.Tak sem nälez našel na levém břehu potůčku podle GPS a při tom sem jej bez GPS nešel na pravém.

Nikdo se o přesnosti GPS nehádá! Tady jde hlavně o to, že naše možnost dalšího hledání závisí na spolupráci se státem potažmo s archeology. Když mě archeolog vyšle na pole a chce abych GPS údaje zpracovával, tak to udělám a pindy okolo mu cpát nebudu! Rozumíme si? Když dělám povrchové sběry keramiky a archeologovi stačí GPS prostředku prostoru ve kterém hledám a mapka s tímto vyznačeným prostorem. Tak to taky tak udělám. Tomu se říká spolupráce! A nevidím důvod jí neplnit!

Presněěě.......má pravdu předseda...... ;-)

😉Zdendo dneska tam jdu. Tak uvidíme co padne. Drž mi palce!👍😁

Marku ty nejsi můj problém a odmítám to dál s tebou řešit! Ať se ti daří! Knaker ;-)

Ps: Ze studny jsem akorát vylezl. A bylo to tam super. O tom se tobě může jenom zdát!😁😁😁

Jestli sleduješ archeologické výzkumy, tak právě studny na hradech bývají nabité artefakty. Jinak přede mnou si obhajovat své postoje nemusíš. Když s tím nebude mít problém archeolog, tak to dělej tak, jak píšeš. A kde přidáš na L.P. nějaký svůj nález? Nebo tady nic nemáš, protože nálezy neodevzdáváš? ;-)

Oprava: mělo tam být kdy a ne kde. Snad mi to odpustíš😉✌️

Se hned neurážej. Já jsem jen zvědavej. A nemyslel jsem to nijak zle.O.K.? :-)

Tak to budeme muset vymyslet, co budeme dělat, až touto diskusí přestaneme Dobymu trolit tak hezkej příspěvek.☺️Ještě jednou Ti Máro přeji do budoucna hodně pěkných nálezů a to samé přeji Dobymu! LIVE IN PEACE! Knaker ;-)

Ok😁✌️

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben