12. 7. 2010 Kalendárium

12. 7. 2010 Poklad obsahoval 3,5 kilogramu bronzových předmětů

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Jaroslav Kaláb a Miroslav Popelka. To jsou jména dvou amatérských hledačů, kteří v roce 2010 objevili poblíž Olšan na Prostějovsku bronzový poklad. S detektory kovu chodili na procházky pravidelně.

Bronzový poklad obsahoval sekery, srpy, ozdoby i nejrůznější úlomky. Zapálení hledači našli poklad úplně náhodou. Jeden z nich studoval archeologii, a tak na místo přivolali odborníky, aby nedošlo k poškození naleziště. 

Artefakty byly roztahané zemědělskou technikou na ploše tří set čtverečních metrů. „Chodíme s detektorem pravidelně, ale tohle byla náhoda. Kamarád našel stříbrnou minci, tak jsme se sem přišli znovu podívat,“ přiblížil Popelka, proč se vydali zrovna na místo poblíž Olšan. 

Poklad se původně podle všeho nacházel ve velké keramické nádobě, několik předmětů totiž leželo na keramickém dně. Nádoba se ale již nedochovala celá. Zřejmě ji poničily zemědělské stroje. 

Hledače tenkrát pochválil Pavel Fojtík z prostějovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče. Uvedl, že dvojici se podařilo najít i úplně původní místo uložení bronzových předmětů. 

„Šlo právě o dno keramické nádoby, na němž leželo ještě několik bronzů. Jedná se o takzvaný zlomkový depot, který obsahuje právě části zničených či poškozených věcí. Celkem čítal 88 předmětů o váze 3,5 kilogramu,“ nastínil Fojtík. 

Předměty jsou staré asi tři tisíce let. Nález pochází z mladší doby bronzové. Podle Fojtíka šlo už o třetí podobný depot v dotyčném katastru, objev pokladu ho tak ani nepřekvapil. 

„První náležel únětické kultuře a je tedy mnohem starší než současný nález. Druhým byly dvě jehlice, které už spadají přibližně do stejné doby, možná jsou o málo starší,“ zavzpomínal archeolog. 

Sám Fojtík přímo v Olšanech nalezl náušnice a drahý kámen v hrobě z jedenáctého století. Badatelé nakonec objevili hned několik hrobů. Podle Fojtíka tam byli zřejmě pochování přímí předchůdci dnešních obyvatel. První písemná zmínka o Olšanech totiž pochází z roku 1141. 

Zdroje: www.tn.cz, www.denik.cz, www.rozhlas.cz
Poznámka redakce: s amaterských hledačů semezi tím stali dva profesionální archeologové :)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Velká nádhera.

Souhlasím...parádní nález!!!

Podle toho laténského závěsku soudím, že se lidé doby bronzové dokázali teleportovat do časů Keltů 8-)

:-O

Marky Mark - konečně někdo, kdo ví o čem.. 8-)

No, tak s dovolením si tady odložím pár písmenek, aby mi pak chodily odborné komentáře o zadatování bronzového depotu z pozdní doby bronzové Ha1-Ha2 :-) Soudě dle jednoho závěsku to bude Asi nejlépe LtC, anebo to šoupneme ať je to zajímavější do Áčka? :-D

Mark - chceš mi říct, že při nálezu mince jiného stáří v roztahaném depotu mincí stejného stáří napíšeš to samé?
Ty bronzové artefakty byly sebrány z plochy 300m², takže nic zvláštního.

Namor - no vzhledem k tomu, co se píše v textu ... ;-)

ty jo... to oznaceni amatersti hledaci ... :) dneska uz je to trochu jinak :)))

Mark - není to poprvé, co nějaký text zde na LP byl v nějakém rozporu s např. fotografií.
A to se ještě drží LP velice dobře :-) Podívej se, co je denně na seznam.novinky.cz napsáno za nesmysle. Tudíž, klasický sběr artefaktů z větší plochy a souhrnná presentace.

Namor, to je v pohodě, jenom jsem si dělal legraci, když jsem tam viděl tu kuželku 8-) Snad to tak taky bylo bráno. Aspoň doufám.

Jasný, pohoda, normální výměna názorů pod článkem ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru