Prazske grose

Dnes se mi dostala k rukam zprava, ze za dobu existence prazskeho grose ( tedy cca 250 let ), jich bylo vyrazeno 500 milionu kusu. Kdyz by se uvazovalo o mnozstvi trvale ztracenych kusu / tezaurovanych/ v řádu napr. 1 promile, pak jde o neskutecne mnozstvi 500 000 ks. Kdyz by se zuzilo mnozstvi odpovidajici Cecham /obihal po cele Evrope / na 1/10 , pak stale zustava na polich, v lese a ve vode 50 000 ks k nalezeni. To je dobra zprava pro detektoring. Jsou to jen pouha cisla - ale proc se grose stale nachazeji? Protoze je jich hodne poztracenych.

in category Locations, created by hrobarr 10.9.2018 19:51

Ja ešte nemám ani jeden.. ale je to môj sen.. :-(

Můj taky. :-)
Každopádně díky hrobarr za info, ve snu mě nenapadlo, že jich bylo tolik. :-)

Kimlo- musim se trosku pochlubit. Hned pri prvni vyprave s vnouckem a nove porizenym go findem 20 / jsme novacci/ jsme nasli torzo grose Karla IV ( je v nalezech, popr. v klubu ). Tak v te hline musi byt!!!!!!!!

Mala statistika - jen za 8 mesicu tohoto roku zde bylo hlaseno 25 nalezu PG. V roce 2017 celkem 35 ks PG. Grose zde proste jsou!!!!!

Řekl bych, že ta čísla budou dramaticky nižší a to proto, že je lidé ztráceli tam, kde se nejčastěji pohybovali a z tehdejších cest a jiných komunikací vznikly - a teď plácnu z 85% současné asfaltky a ostatní veřejné prostory, kde se hledat nedá.

:-P

Přesněji bych tipoval 15tis zhruba :-P

Kéž by to tak bylo ;-) Taky to spíš vidím jako hyena, ale proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko 8-)

Omluva za chybu a doplneni udaju. Ve statistice jsem chybne zapocetl pouze razby PG Vaclava II. Secetl jsem tedy nalezy vsech razeb a zde jsou udaje: 8 mesicu 2018 - 110 ks, rok 2017 - 219 ks, rok 2016 - 200 ks a zbyvajici roky v celku ( 2015 - 2008 ) - 425 ks. Dohromady tedy 955 ks nalezu PG !!!!!!!!! V uvedenem souboru je obsazeno i nekolik depotu - od10 do 40 ks ( celkem 89 ks ). V obdobi r.2008 - 2015 bylo vyobrazenych kusu mene, zrejme z duvodu mensi navstevnosti tohoto fora. Z celkoveho mnozstvi 955 ks bylo do konce vlady Vaclava IV nalezeno 792 ks a zbyvajicich 163 ks do doby Ferdinanda I. Udaje se tykaji jen tohoto fora a pokud se pripoctou i nalezy na jinych strankach a nalezy nikde nezverejnene / odhadem treba 4x a vice /, muze jit o 4 - 5 tisic ks nalezu od r.2008. A jak je zrejme, cetnost nalezu nema klesajici tendenci. Množství tezaurovaných mincí se bude tedy pohybovat nepochybně v řádu desetitisíců ( spíše ve vyšší hladině ).

v poradku 8-)

Dal sis tim pěknou pracičku a je to zajímavý propočet PG dik aspoň ma každý ještě šanci :-P

No za 20 let co se hledá + depotový nálezy i o pár tisících - v zemi už jsou jen paběrky.. Co se zveřejňuje na webech je naprostý minimum.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top