I think I found a unique

Categories: Finds and rescue research in the Czech Republic

A few lines about how it pays to find out everything you can about the findings.

About half a year ago I posted the discovery of a gilded something, obviously very old and according to local experts very beautiful, eventually intended as a belt-end of the 5th-9th century.

Well, it would not be me if I did not investigate further with the help of our wonderful archaeologist, to whom I sent several photographs of the artifact in question. The response was a quick, "Well that's beautiful, I've never seen anything like it in my life" with the addendum, "I'll send the photos to a few colleagues and we'll see".

After a few weeks the reply came: "the photos of your find have reached PhDr. Supposedly, she has seen only one similar find from somewhere in Poland. She will contact you, as she is very interested in this find and would like to publish it in a scholarly article in the near future."

And then things took off rather quickly. Within a few days, I had an email on my desk from Profantova asking to borrow the artifact for a detailed examination and to send me the circumstances of the find, including the GPS location of the find. Everything was quickly arranged to be sent and I looked forward to meeting this very well known historian and archaeologist in person and was very curious to hear her resume regarding the find.

The roughly half-hour meeting gave me more than a lot of literature to read, and even a cursory inspection of the find in question by the doctor changed its destination. According to her words, it is not a belt fitting or an armlet, but a part of a buckle certainly from the 9th century, and indeed only one similarly decorated piece has been found in Poland, which is registered and preserved. It is therefore probably a unique find from this period in our territory.

The found part of the buckle will be professionally cleaned and preserved in the coming days and weeks, then its the finding will be published in the literature and then offered to the museum under which the site of the discovery falls, or to the local museum. It will remain at the Academy of Sciences in Prague.

That's all I wanted to tell you my friends, trying to find out something more about each find than just what period it is from and then putting it in a display case is not the right approach. There's always a chance that you'll find something that turns out to be a unique piece of history that visitors will look atMuseum visitors will look at and you will feel good that you have also contributed your bit to clarifying the historical facts of our country.

nálezovka
finders
v celé své kráse
in all its glory

The article is included in categories:

Post

👍🏻👏🏻

Jo jo, taky mám dobrý pocit, když mi někdo něco odevzdá :-D

Můžu se tě autore zeptat, k jakému objasnění historických skutečností naší země tímto nálezem tedy došlo?
A kde ten nález bude tedy vystaven? Tohle asi nebude v Národním muzeu, když ten nález patří kraji nebo ano?

Mají sběratelé umění, tedy např. obrazů, plastik, mincí, atd. své nálezy odevzdat, když to mají uložené u sebe nebo se u nich dostaví dobrý pocit, když všechno odevzdají muzeu, aby si to i ostatní mohli prohlédnout?

Máro: Naďa tady roky dělá všechny Avaro-Slovany. Vše také publikuje a teď ji vyjde velká knížka, kde všechny ty nálezy jsou. Bez nálezů od hledačů, by tady bylo neskutečně prázdných míst. V podstatě se na její práci dá dokonale dokumentovat, jak neskutečně důležitá je práce mezi profesionály a amatéry.

Marku, tak jasný, to je určitě super, ale pro to není vyloženě nutné nálezy nenávratně odevzdávat, ale podstatou by mělo být, nechat je zdokumentovat pouze. A nález, který je vskutku výjimečný, který opravdu bude v muzeu vystaven, tedy jeho originál, ať na něj stát má tedy nárok, ale v tom případě nálezce má být odměněn po vzoru UK.

A pokud bude nálezce náležitě motivován a bude se s ním jednat na úrovni a ne podle diktátu komoušského pohrobka, tak Naďa dávno mohla vydat třeba ještě větší knížku ;-)
Nálezce je ten, který se zasadil o to, že po stovky letech je na světě artefakt, který můžou vědátoři zkoumat.Super nález i přístup - gratulace, pane kolego ;-)

MarkyMark - Marku ahoj. Zkus se na to podívat z úplně jiné stránky. Například z té, jakou má nálezce z nálezu a ze spolupráce s p.Profantovou radost. Obyčejné lidské potěšení, z toho článku to sálá.

Jinak s tebou souhlasím, vždyť víš ;-)

Ahoj Romane, jo jo, radost z nálezu nálezci určitě přeju, včetně radosti z toho, jak je nadšený z pí. Profantové . Jen jsem prostě trochu, možná více než trochu :-D vyhraněný proti tomu poslednímu odstavci, který ve mně vzbuzuje pocit manipulace.

Krásný nález a je fajn, že se dostal k odborníkům. Také jsem měl tu čest předat paní Profantové nález ke studiu, následně skončil v muzeu.... :-)

Jak říkáš, někdy je lepší se v tom ještě trochu porýpat. Taky jsem takhle na poli našel docela dost střepů, které mi archeolog určil na období Velké Moravy. Tak mi to nedalo a šel jsem na to pole po dešti zase. Opět plno střepů, tak mi to nedalo a zakreslil jsem to do mapky podle hustoty nálezů. A ejhle, vyklubala se z toho zaniklá vesnice. Aspoň podle archeologa :-D

Jářku Marky..., já myslím, že většina se tu žádným odstavcem zmanipulovat nedá :-D

Marky: Hele není žádné tajemství a to především u mincí že to že hledač věc poskytne jenom na data a pak se mu vrátí se prostě děje. Ale ty data už zůstanou, já jsme takto dostal zpět i poměrně stará kolečka, jelikož pro muzeum nedávalo smysl se o ně dál starat.

Problém je v tom, když si to prostě necháš jenom pro sebe. Předmět sám o sobě je dnes málo, to jsme myslím už o hodně dál. ;-)

No jo Máro, ano, takhle to probíhá třeba u tb, jenže někde jinde to zase může být jinak, protože není stanoven jednotný postup a záleží pak na vůli archáče/úředníka, jak si co vyloží, s kým je kamarád, s kým kamarád není nebo jestli je tomu osobně nakloněn nebo tomu nakloněn není.

Tady to má být jasně specifikováno, protože zákon jasně stanoví, jak postupovat v případě archeologického nálezu. Ten přece patří kraji, i ta obyčejná 1 kr. mince France Josefa, podle výkladu památkového zákona. Tak pak jak je možné, že někdo rozhodne, že tu minci vrátí nálezci?

Jakože to, co popisuješ, tak je naprosto logické, jenže pokud to nebude posvěceno zákonem nebo nějakou vyhláškou nebo čím, tak pořád hrozí, že narazíš na blbce, který striktně bude zákon ctít.
Ten zákon je prostě hloupý, všichni to ví a kličkuje se v tom, jednou tak a podruhé onak.

A já jen prostě chci, ať je tomu dán nějaký řád.
Jasně že není, je to na dohodně mezi archeologem a hledačem. A za mě je to naprosto v pohodě, jelikož podobné mnohdy mnohaleté vztahy se do paragrafů dají nacpat opravdu těžko. U mě je to oto jednoduší, že nejsem zběratel, v podstatě vážně jsem sbíral akorát prvorepublikovou propagandu, což ale není o detektorech.

Z praxe, sběratelé jsou často lidé, kteří se o nálezy starají velice příkladně. To jediné co tomu občas zchází je, aby ty informace dostali i ty co so tady všichni platíme za to, aby ty informace pro nás shromaždovali a na základě toho jsme se o naší vlastní historii dozvěděli něco více než víme.

Státy kde tomu tak není, často končí tak, že v učebnicích dějepisu jsou takové věci, jako třeba mapka Slovenska od Ukrajiny po Vysočinu.... prostě místo vědy, pohádky.

No jo Marku, chápu, že třeba u tebe je to tímto způsobem nastaveno a je to na kamarádských kontaktech už řekněme. O důvěře atp. Tomu rozumím, že s tímhle jsi osobně spokojený.
Jenže tohle přece nejde aplikovat v takovém počtu hledačů, kolik jich v ČR už je.
Někde tady i zazněl odhad - 40 000 ? Při takovém počtu to už jen na kamárádství nejde postavit,
ad 1, sami archeologové to přiznávají v diskuzích na různých platformách jako je třeba YT atp. , že s tolika hledači nedokážou spolupracovat, natož pak ještě kamarádit.
A ad 2, ne všechny kamarádství pokračují, někdy se přátelé rozkmotří nebo někdo jiný do toho obrazně řečeno hodí vidle.

Z celorepublikového hlediska je prostě nutné tomu dát jednotný řád, ať pak nedochází k různým nemilým excesům, kdy hledač v dobré víře spolupracoval a pak zaplakal nad výdělkem. Koneckonců i zde byly ty nemilé excesy hledači publikovány, tak to není nic, co by se nedělo.

Jakmile bude řád a budou v něm jasně definovány podmínky, které budou výhodné pro obě strany, prostě win - win, je zcela pak logické, že za těchto podmínek se bude spolupracovat lépe, než v této džungli. Toť můj názor :-D

To Mára: Kdysi dávno jsem se o něco pokoušel a propagoval hledačské kluby (dá se tady dohledat řada článků o tom jak založit spolek atd.) V tomto směru jsme se tak pokoušeli o "britskou cestu".

Něco vzniklo, ale celkově nižší stovky lidí. To bylo bohužel málo a pak to celkově vymřelo. To čemu nevěřím, je organizace která se bude starat o 40 000 tisíc jednotlivců, to je v podstatě nemožné i formálně, prostě nemáš dost lidí, aby jsi mohl jednat s takovým množstvím jednotlivců (mimochodem, to číslo je možná počet lidí co si kdy koupili detektor, ale určitě to není počet lidí co chodí opravdu pravidelně hledat. Těch bude maximálně několik tisíc.

I když se tady budeme bavit o 5000 tisících lidí, tak aktivních archeologů co dělají v terénu je možná stovka... Pokud by ty hledači byly třeba ve stovce klubů tak je nějaká možnost to zvládnout, ale takto?

Letos mi je 50 a tak už to budu asi dělat stejně jak to dělám, dokud ohnu kolena. A třeba někdo s něčím přijde, to jak to dělají někteří s PASem je fajn. Jenom bych se nerad dočkal toho, aby se tady zase zakládala nějaká asociace, kdy parta vykuků shrábne členské příspěvky a pak předplatné na časopis a "zdraví tě tvá Máňa".
Tím že jsme se snažili propagovat spolky, jsme chtěli chytře obejít nechuť lidí se někam hlásit, vždyť ty spolky byly jejich. Ale tady jsme trochu shořeli, jelikož jsme zapomněli na nechuť lidí něco dělat. Je neuvěřitelné co těch 40 let komoušského vymývání mozků s lidmi udělalo. První republika byla doslova „spolkovou republikou“. Kdy v podstatě každý byl od hasičů po sokol, ochotníky atd. Nevím kdy se tohle změní v tomto směru jsem už trochu skeptický, jelikož podle mě už ta nejvíce postižená část populace měla být mrtvá.

Jářku..., staré české úsloví říká: Spolek je dobrá věc ale dva už jsou moc ;-)

Já to znám Romane jinak, na společné podnikání jeden je málo a dva už jsou moc :-D

Jinak si cením té tvé snahy Máro. Ano 40 let komoušské vlády.... Vědět to prezident Beneš, tak by, jsem si jistý, přehodnotil svůj pohled na to, že jsme velmi malý národ, že není možné myslet pouze na štěstí jedné jediné generace, ale i těch dalších a bránili bychom se.

V roce 48 Beneš ležel v posteli a politické deputace vyřizovala jeho žena, nevěděl už nic. Nikdy se po roce 1938 neměl stát hlavou emigrace. To měl být Lev Prchala atd. Bohužel, vyhrál on a díky tomu Moskva. Nic si nemaluj, jeho neustále blouznění o "socializující" společnosti... a samozřejmě zákaz všech konzervativních stran. Ne, Beneš opravdu ne, nikdy na to neměl. "Tvářil se jako Masaryk, ale byl to Beneš"

Já bych nikdy nenapsal, že bychom se Německu ubránili sami, I kdyby to bylo spolu s Francií, tak bychom se za pár týdnů zakopávali někde na Slovensku. Ale když si chceš vážit sám sebe, tak to prostě nejde vzdát. I Dánové se dokázali dva dny bránit a to byly v podstatě bezbraný. Spočítat bodáky nestačí...

Ukrajině taky nedávali moc šancí, že bude nějak dlouho vzdorovat Rusku, takže kdo ví, jak by to vůbec dopadlo, kdybychom se tenkrát bránili. Ta vůle bránit se byla v národu neskutečná a možná by do toho Hitler vůbec ani nešel. Bránit jsme se měli, bohužel už to nezměníme.
Když jsem pracoval před léty v USA, tak jsme za kolegy jsme měli mj. i Poláky a ti si z toho/nás s kámošem dělali legraci, že jsme se nebránili... Tolik let po válce.

Že se ani bonsai nepřijde do diškuse podívat? Hmm, hmm, hmm..

;-)

Namor: 8-) 8-) já to jen pilně sleduji,ale nějak se mi nechce do téhle debaty vstupovat, myslím že Elmara to vysvětlil naprosto přesně za mne. 😎😎😎😎

:-D ;-)

Dobrá práce. Já čekal dva roky než se napíše něco o mém nálezu a už to paní Profantové vyšlo. Je to nádhera když si pak počteš o něčem co jsi našel zrovna ty.

no já chtěl napsat článek a Mára řikal že to sem dát nemůže. Přitom paní Profantová o tom ví že to sem dám :-D Takže asi sorry. ještě čekám na odpověď Máry. uvidíme

posli email poslu pdf. šířit to již můžu je to vydané. Ale nesměl jsem to nikde dát než to vyjde cca 2 roky. ;-)

Taky

Gorbacofff - nezlob se na mě kolego ale pokud by byl článek napsaný tvou obvyklou češtinou, tak se Márovi vůbec nedivím.

Já jsem jen skladník a peníze nejsou všechno mně třeba baví si takhle počíst, prostě mám radost že jsem někam přispěl :-)

Vysvětlení: článek obsahuje v podstatě jenom text Naďi, pokud ona souhlasí, samozřejmě to půjde na hlavní stránku :)

Vyřešeno :-) Díky Máro

Namor, promiň jsem jenom nevzdělanec od Ostravy :-)

Ty se nemáš zač omlouvat, to já spíš za svůj neomalený vtípek.
Mě to spojení přišlo vážně strašně paradoxní a prostě jsem se neudržel. Tak se nezlob kolegáčku, dle reakce budeš velký pohodář.

Gorby: v pohodě, pošli to na info@lovecpokladu.cz zpracuji a dám na hlavní stránku :) A díky :)

však já se nezlobím neboj :-) to bylo myšleno taky vtipem ;-) proto ten smajlik. Ale máš pravdu píšu jak jelito :-D

L2021PS: Za svůj unikát už jsi významný ;-)

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top