Jak jsem asi našel unikát

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Několik řádek o tom, jak se vyplatí zjišťovat o nálezech vše co jen lze.

Zhruba před půl rokem jsem vkládal nález zlaceného čehosi, evidentně velice starého a dle slov místních znalců velice krásného, posléze určeného jako opaskové nákončí 5.-9. stol.

No to bych nebyl já, abych nepátral dále za pomoci naší skvělé archeoložky, které jsem poslal několik fotografií daného artefaktu. Odpověď byla rychlá: „No to je nádhera, v životě jsem něco podobného ještě neviděla“ s dovětkem: „pošlu fotky několika kolegům a uvidíme“.

Po několika týdnech přišla odpověď: „fotky Tvého nálezu se dostaly k PhDr. Nadě Profantové z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a je z tohoto nálezu unešená. Údajně viděla jen jeden výzdobou podobný nález odkudsi z Polska. Bude tě kontaktovat, neboť o tento nález velice stojí a chtěla by jej v nejbližší době publikovat v nějakém právě tvořeném odborném článku“.

A pak vzaly věci poměrně rychlý spád. Během několika dní jsem měl na stole mail od PhDr. Profantové s prosbou o zapůjčení artefaktu k jeho podrobnému prozkoumání a zaslání nálezových okolností včetně GPS místa nálezu. Vše bylo rychle dohodnuto zasláno a já se těšil na osobní setkání s touto velice známou historičkou a archeoložkou a byl jsem velice zvědav na její resumé ohledně nálezu.

Zhruba půl hodinová schůzka mi dala víc než přečtení spousty odborné literatury a již zběžná prohlídka daného nálezu pí. doktorkou změnila jeho určení. Dle jejích slov se nejedná opaskové kování či nákončí, ale o část spony zcela jistě z 9. stol a opravdu se našel jen jeden podobně zdobený kousek v Polsku, který je evidován a dochován. Na našem území jde tedy zřejmě o unikátní nález z tohoto období.

Nalezená část spony bude v následujících dnech a týdnech odborně očištěna a nakonzervována, posléze bude její nález publikován v odborné literatuře a následně bude nabídnuta muzeu, pod které spadá místem nálezu popř. zůstane v AÚ AV v Praze.

Toť vše, co jsem Vám chtěl přátelé sdělit, pokusit se zjistit o každém nálezu něco víc, než jen z jakého období je a pak jej uložit do vitrínky není ten pravý přístup. Vždy je možnost, že najdete něco, z čeho se vyklube unikátní kousek historie, na který se budou dívat návštěvníci muzea a Vy budete mít dobrý pocit, že jste taky přispěli svojí troškou k objasnění historických skutečností naší země.

nálezovka
nálezovka
v celé své kráse
v celé své kráse

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

👍🏻👏🏻

Jo jo, taky mám dobrý pocit, když mi někdo něco odevzdá :-D

Můžu se tě autore zeptat, k jakému objasnění historických skutečností naší země tímto nálezem tedy došlo?
A kde ten nález bude tedy vystaven? Tohle asi nebude v Národním muzeu, když ten nález patří kraji nebo ano?

Mají sběratelé umění, tedy např. obrazů, plastik, mincí, atd. své nálezy odevzdat, když to mají uložené u sebe nebo se u nich dostaví dobrý pocit, když všechno odevzdají muzeu, aby si to i ostatní mohli prohlédnout?

Máro: Naďa tady roky dělá všechny Avaro-Slovany. Vše také publikuje a teď ji vyjde velká knížka, kde všechny ty nálezy jsou. Bez nálezů od hledačů, by tady bylo neskutečně prázdných míst. V podstatě se na její práci dá dokonale dokumentovat, jak neskutečně důležitá je práce mezi profesionály a amatéry.

Marku, tak jasný, to je určitě super, ale pro to není vyloženě nutné nálezy nenávratně odevzdávat, ale podstatou by mělo být, nechat je zdokumentovat pouze. A nález, který je vskutku výjimečný, který opravdu bude v muzeu vystaven, tedy jeho originál, ať na něj stát má tedy nárok, ale v tom případě nálezce má být odměněn po vzoru UK.

A pokud bude nálezce náležitě motivován a bude se s ním jednat na úrovni a ne podle diktátu komoušského pohrobka, tak Naďa dávno mohla vydat třeba ještě větší knížku ;-)
Nálezce je ten, který se zasadil o to, že po stovky letech je na světě artefakt, který můžou vědátoři zkoumat.Super nález i přístup - gratulace, pane kolego ;-)

MarkyMark - Marku ahoj. Zkus se na to podívat z úplně jiné stránky. Například z té, jakou má nálezce z nálezu a ze spolupráce s p.Profantovou radost. Obyčejné lidské potěšení, z toho článku to sálá.

Jinak s tebou souhlasím, vždyť víš ;-)

Ahoj Romane, jo jo, radost z nálezu nálezci určitě přeju, včetně radosti z toho, jak je nadšený z pí. Profantové . Jen jsem prostě trochu, možná více než trochu :-D vyhraněný proti tomu poslednímu odstavci, který ve mně vzbuzuje pocit manipulace.

Krásný nález a je fajn, že se dostal k odborníkům. Také jsem měl tu čest předat paní Profantové nález ke studiu, následně skončil v muzeu.... :-)

Jak říkáš, někdy je lepší se v tom ještě trochu porýpat. Taky jsem takhle na poli našel docela dost střepů, které mi archeolog určil na období Velké Moravy. Tak mi to nedalo a šel jsem na to pole po dešti zase. Opět plno střepů, tak mi to nedalo a zakreslil jsem to do mapky podle hustoty nálezů. A ejhle, vyklubala se z toho zaniklá vesnice. Aspoň podle archeologa :-D

Jářku Marky..., já myslím, že většina se tu žádným odstavcem zmanipulovat nedá :-D

Marky: Hele není žádné tajemství a to především u mincí že to že hledač věc poskytne jenom na data a pak se mu vrátí se prostě děje. Ale ty data už zůstanou, já jsme takto dostal zpět i poměrně stará kolečka, jelikož pro muzeum nedávalo smysl se o ně dál starat.

Problém je v tom, když si to prostě necháš jenom pro sebe. Předmět sám o sobě je dnes málo, to jsme myslím už o hodně dál. ;-)

No jo Máro, ano, takhle to probíhá třeba u tb, jenže někde jinde to zase může být jinak, protože není stanoven jednotný postup a záleží pak na vůli archáče/úředníka, jak si co vyloží, s kým je kamarád, s kým kamarád není nebo jestli je tomu osobně nakloněn nebo tomu nakloněn není.

Tady to má být jasně specifikováno, protože zákon jasně stanoví, jak postupovat v případě archeologického nálezu. Ten přece patří kraji, i ta obyčejná 1 kr. mince France Josefa, podle výkladu památkového zákona. Tak pak jak je možné, že někdo rozhodne, že tu minci vrátí nálezci?

Jakože to, co popisuješ, tak je naprosto logické, jenže pokud to nebude posvěceno zákonem nebo nějakou vyhláškou nebo čím, tak pořád hrozí, že narazíš na blbce, který striktně bude zákon ctít.
Ten zákon je prostě hloupý, všichni to ví a kličkuje se v tom, jednou tak a podruhé onak.

A já jen prostě chci, ať je tomu dán nějaký řád.
Jasně že není, je to na dohodně mezi archeologem a hledačem. A za mě je to naprosto v pohodě, jelikož podobné mnohdy mnohaleté vztahy se do paragrafů dají nacpat opravdu těžko. U mě je to oto jednoduší, že nejsem zběratel, v podstatě vážně jsem sbíral akorát prvorepublikovou propagandu, což ale není o detektorech.

Z praxe, sběratelé jsou často lidé, kteří se o nálezy starají velice příkladně. To jediné co tomu občas zchází je, aby ty informace dostali i ty co so tady všichni platíme za to, aby ty informace pro nás shromaždovali a na základě toho jsme se o naší vlastní historii dozvěděli něco více než víme.

Státy kde tomu tak není, často končí tak, že v učebnicích dějepisu jsou takové věci, jako třeba mapka Slovenska od Ukrajiny po Vysočinu.... prostě místo vědy, pohádky.

No jo Marku, chápu, že třeba u tebe je to tímto způsobem nastaveno a je to na kamarádských kontaktech už řekněme. O důvěře atp. Tomu rozumím, že s tímhle jsi osobně spokojený.
Jenže tohle přece nejde aplikovat v takovém počtu hledačů, kolik jich v ČR už je.
Někde tady i zazněl odhad - 40 000 ? Při takovém počtu to už jen na kamárádství nejde postavit,
ad 1, sami archeologové to přiznávají v diskuzích na různých platformách jako je třeba YT atp. , že s tolika hledači nedokážou spolupracovat, natož pak ještě kamarádit.
A ad 2, ne všechny kamarádství pokračují, někdy se přátelé rozkmotří nebo někdo jiný do toho obrazně řečeno hodí vidle.

Z celorepublikového hlediska je prostě nutné tomu dát jednotný řád, ať pak nedochází k různým nemilým excesům, kdy hledač v dobré víře spolupracoval a pak zaplakal nad výdělkem. Koneckonců i zde byly ty nemilé excesy hledači publikovány, tak to není nic, co by se nedělo.

Jakmile bude řád a budou v něm jasně definovány podmínky, které budou výhodné pro obě strany, prostě win - win, je zcela pak logické, že za těchto podmínek se bude spolupracovat lépe, než v této džungli. Toť můj názor :-D

To Mára: Kdysi dávno jsem se o něco pokoušel a propagoval hledačské kluby (dá se tady dohledat řada článků o tom jak založit spolek atd.) V tomto směru jsme se tak pokoušeli o "britskou cestu".

Něco vzniklo, ale celkově nižší stovky lidí. To bylo bohužel málo a pak to celkově vymřelo. To čemu nevěřím, je organizace která se bude starat o 40 000 tisíc jednotlivců, to je v podstatě nemožné i formálně, prostě nemáš dost lidí, aby jsi mohl jednat s takovým množstvím jednotlivců (mimochodem, to číslo je možná počet lidí co si kdy koupili detektor, ale určitě to není počet lidí co chodí opravdu pravidelně hledat. Těch bude maximálně několik tisíc.

I když se tady budeme bavit o 5000 tisících lidí, tak aktivních archeologů co dělají v terénu je možná stovka... Pokud by ty hledači byly třeba ve stovce klubů tak je nějaká možnost to zvládnout, ale takto?

Letos mi je 50 a tak už to budu asi dělat stejně jak to dělám, dokud ohnu kolena. A třeba někdo s něčím přijde, to jak to dělají někteří s PASem je fajn. Jenom bych se nerad dočkal toho, aby se tady zase zakládala nějaká asociace, kdy parta vykuků shrábne členské příspěvky a pak předplatné na časopis a "zdraví tě tvá Máňa".
Tím že jsme se snažili propagovat spolky, jsme chtěli chytře obejít nechuť lidí se někam hlásit, vždyť ty spolky byly jejich. Ale tady jsme trochu shořeli, jelikož jsme zapomněli na nechuť lidí něco dělat. Je neuvěřitelné co těch 40 let komoušského vymývání mozků s lidmi udělalo. První republika byla doslova „spolkovou republikou“. Kdy v podstatě každý byl od hasičů po sokol, ochotníky atd. Nevím kdy se tohle změní v tomto směru jsem už trochu skeptický, jelikož podle mě už ta nejvíce postižená část populace měla být mrtvá.

Jářku..., staré české úsloví říká: Spolek je dobrá věc ale dva už jsou moc ;-)

Já to znám Romane jinak, na společné podnikání jeden je málo a dva už jsou moc :-D

Jinak si cením té tvé snahy Máro. Ano 40 let komoušské vlády.... Vědět to prezident Beneš, tak by, jsem si jistý, přehodnotil svůj pohled na to, že jsme velmi malý národ, že není možné myslet pouze na štěstí jedné jediné generace, ale i těch dalších a bránili bychom se.

V roce 48 Beneš ležel v posteli a politické deputace vyřizovala jeho žena, nevěděl už nic. Nikdy se po roce 1938 neměl stát hlavou emigrace. To měl být Lev Prchala atd. Bohužel, vyhrál on a díky tomu Moskva. Nic si nemaluj, jeho neustále blouznění o "socializující" společnosti... a samozřejmě zákaz všech konzervativních stran. Ne, Beneš opravdu ne, nikdy na to neměl. "Tvářil se jako Masaryk, ale byl to Beneš"

Já bych nikdy nenapsal, že bychom se Německu ubránili sami, I kdyby to bylo spolu s Francií, tak bychom se za pár týdnů zakopávali někde na Slovensku. Ale když si chceš vážit sám sebe, tak to prostě nejde vzdát. I Dánové se dokázali dva dny bránit a to byly v podstatě bezbraný. Spočítat bodáky nestačí...

Ukrajině taky nedávali moc šancí, že bude nějak dlouho vzdorovat Rusku, takže kdo ví, jak by to vůbec dopadlo, kdybychom se tenkrát bránili. Ta vůle bránit se byla v národu neskutečná a možná by do toho Hitler vůbec ani nešel. Bránit jsme se měli, bohužel už to nezměníme.
Když jsem pracoval před léty v USA, tak jsme za kolegy jsme měli mj. i Poláky a ti si z toho/nás s kámošem dělali legraci, že jsme se nebránili... Tolik let po válce.

Že se ani bonsai nepřijde do diškuse podívat? Hmm, hmm, hmm..

;-)

Namor: 8-) 8-) já to jen pilně sleduji,ale nějak se mi nechce do téhle debaty vstupovat, myslím že Elmara to vysvětlil naprosto přesně za mne. 😎😎😎😎

:-D ;-)

Dobrá práce. Já čekal dva roky než se napíše něco o mém nálezu a už to paní Profantové vyšlo. Je to nádhera když si pak počteš o něčem co jsi našel zrovna ty.

no já chtěl napsat článek a Mára řikal že to sem dát nemůže. Přitom paní Profantová o tom ví že to sem dám :-D Takže asi sorry. ještě čekám na odpověď Máry. uvidíme

posli email poslu pdf. šířit to již můžu je to vydané. Ale nesměl jsem to nikde dát než to vyjde cca 2 roky. ;-)

Taky

Gorbacofff - nezlob se na mě kolego ale pokud by byl článek napsaný tvou obvyklou češtinou, tak se Márovi vůbec nedivím.

Já jsem jen skladník a peníze nejsou všechno mně třeba baví si takhle počíst, prostě mám radost že jsem někam přispěl :-)

Vysvětlení: článek obsahuje v podstatě jenom text Naďi, pokud ona souhlasí, samozřejmě to půjde na hlavní stránku :)

Vyřešeno :-) Díky Máro

Namor, promiň jsem jenom nevzdělanec od Ostravy :-)

Ty se nemáš zač omlouvat, to já spíš za svůj neomalený vtípek.
Mě to spojení přišlo vážně strašně paradoxní a prostě jsem se neudržel. Tak se nezlob kolegáčku, dle reakce budeš velký pohodář.

Gorby: v pohodě, pošli to na info@lovecpokladu.cz zpracuji a dám na hlavní stránku :) A díky :)

však já se nezlobím neboj :-) to bylo myšleno taky vtipem ;-) proto ten smajlik. Ale máš pravdu píšu jak jelito :-D

L2021PS: Za svůj unikát už jsi významný ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru