12. 5. 2020 Kalendarium

12. 5. 2020 Der Schatz unter dem entwurzelten Baum

Kategorien: Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien , Kalendarium

Silbermünzen aus dem 13. und 14. Jahrhundert wurden von einem Touristen in der Nähe von Piešt'any, Slowakei, unter einem entwurzelten Baum entdeckt. Es handelte sich hauptsächlich um Wiener Pfennige. Das Depot enthielt insgesamt 147 mittelalterliche Silbermünzen. Die Entdeckung wurde vom Regionalen Institut für Kulturerbe in Trnava gemeldet.

Die Münzen wurden von Archäologen mit Metalldetektoren unter dem Baum aufgespürt. Der Tourist meldete die Entdeckung des Schatzes ordnungsgemäß. Er informierte die Mitarbeiter des Regionalen Instituts für Kulturerbe in Trnava. Der Hort bestand hauptsächlich aus Wiener Phönixen und einer kleineren Anzahl ihrer ungarischen Nachahmungen, die zwischen 1251 und 1330 geprägt wurden.

Die Münzen wurden wahrscheinlich in einer Leder- oder Stoffhülle aufbewahrt. Es gibt jedoch keine Spuren mehr davon. Massenfunde mit Phönixen, deren Verstecken auf die Zeit des vierzehnten Jahrhunderts zurückgehtso der Archäologe Matúš Sládok vom Regionalen Denkmalamt in Trnava.

"Der Besitzer versteckte sein Eigentum und vor allem sein Geld vor allem in unruhigen Zeiten, wenn er es vor Feinden und Räubern schützen wollte. Die Tatsache, dass die Münzschätze bis heute gefunden wurden, lässt darauf schließen, dass die Besitzer ihr Eigentum nicht beansprucht haben, da sie wahrscheinlich während des Ereignisses, das sie dazu veranlasste, das Geld zu verstecken, gestorben sind. Oder sie kehrten zurück, konnten die Münzen aber nach langer Zeit nicht mehr finden", so Sladok.

Als die Archäologen bei dem entwurzelten Baum ankamen, war ihnen klar, dass der Mann einen Schatz entdeckt hatte. "Wir haben die mittelalterlichen silbernen Phönixe sofort erkannt. Wir suchten das Gelände mit Hilfe eines Metalldetektors ab, der ein starkes Signal aussandte. Wir legten die Fundstelle sorgfältig frei und fanden verstreute Münzen auf einer Fläche von 25 mal 20 Münzen. Insgesamt wurden 147 Münzen gefunden, von denen 25 vom Informanten stammen", so der Archäologe weiter.

In diesem Fall kündigte das regionale Amt für Kulturerbe in Trnava an, dass es einen Bericht über den archäologischen Zufallsfund erstellen werde. Da der Finder eine Belohnung verlangte, leitete das Regionalbüro den Bericht und die Münzen an das Slowakische Institut für Kulturerbe weiter, das einen Experten beauftragte, den Wert der Münzen genauer zu bestimmen.

Seit 2009 zahlt das slowakische Denkmalamt einen Finderlohn in Höhe von 100 Prozent des Fundwerts. Nach dem Denkmalschutzgesetz muss ein solcher Fund jedoch am zweiten Werktag nach der Entdeckung gemeldet werden an das zuständige Landesamt für Denkmalpflege zu senden und bis zur fachlichen Überprüfung der Fundstelle aufzubewahren.

Quellen: www.sme.sk, www.noviny.sk

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Viky, pokud turista našel poklad u Píšťan, pak se jedná o obec v ČR, nedaleko Lovosic. Pokud hovoříme o pokladu nalezeném v SR a zmíněný KPÚ v Trnavě tomu nasvědčuje, došlo k nálezu u Piešťan. Takové větší město, dokonce lázně, světově proslulé, já vím Brno je větší. A ta plocha kterou uvádíš 25 krát 20 mincí, to slyším poprvé. To si snad ani neumím představit, to si musím z mincí experimentálně vyskládat :-).

Už jsem prosila o opravu. Jsou to slovenské Piešťany ;-)

Jinak tam má být centimetrů...

No vida, jde to i bez psů, divokých prasat, rekreačních běžců atd....... :-D :-D :-D

prospektor-To sice jde ale kdo sebou má furt tahat ten hupcuk a 20 m řetězu :-DI když ten bude asi na výcvik nejsnazší 😂

Viki,to bude svátek až jednou nějaký článek pošleš bez chyb a nesmyslů.Ačkoliv si na to upozorňována už celkem slušnou dobu,stále nedbáš.Nedbáš

Steel: Myslím, že tohle je dost neúctivé. Vůbec se neznáme, abyste tady psal, jestli o něco dbám nebo nedbám. Kdybych byla stejná jak Vy, tak napíšu, že sám neumíte česky, když ani neděláte správně mezery. Ale tohle nedělám, protože mně to přijde trapné. Můžu říct, že nad články trávím dost času. Myslím, že se tady všichni snažíme, abyste měli co nejzajímavější obsah. Nejsme zpravodajský web, abychom měli editory a korektory. Za sebe můžu říct, že to dělám s nejlepším vědomím a svědomím. Nechci si stěžovat, protože mě to baví, ale mrzí mě neustálé útoky. Píšu po večerech a víkendech, hledám zajímavá témata. Články se snažím skládat z co nejvíce zdrojů. Právě proto, když ten text čtu po xté se stává, že už některé věci po sobě nevidím. Je to běžná věc. Dělala jsem dvanáct let na HPP v novinách a velmi často jsem po kolegovi vychytala nepochopitelnou chybu, protože jsem ten text četla poprvé. Ale nikdy bych si nedovolila říct, že je hloupý nebo nedbalý.

Ano,člověk je tvor chybující,občas se každý utne.
A když už jsme tedy přešli na to vykání,tak vy ty chyby děláte nadprůměrně často.Však už tady na to kolegové upozorňovali mnohokrát.Já píšu řekl bych celkem obstojně česky a na těch mezerách to opravdu nestojí.
U vás však hodinky a holinky jedno a to samé a to prakticky ob článek.
Nevidím v tom nic neuctivého a rozhodně nemusím být Paganniny,abych si nemohl dovolil napsat,že někdo vrže jak ponocnej či falešně zpívá.
Takže paní Viki s dvanáctiletou praxí v HPP, více péče a nebudou narážky na text.
Já myslím, že u sebevědomé a vzdělané ženy by to neměl být problém ustát nějakou tu připomínku,pokud se zakládá na pravdě.Pokud však chcete,aby jsme ty vaše holinky a hodinky přecházeli bez povšimnutí a pouze vás uznaně poklepávali na ramínko,stačí říct.
Potom však půjde novinářská čest do kopru a 12 let v HPP taktéž.

Ano, člověk je tvor chybující a pokud nic nedělá, určitě se neutne. V pozici šéfredaktora bych novinářům dal příkaz vkládat do článků vtipné chyby. Hned by se ukázalo kdo čte a kdo spí s otevřenýma očima. Zrovna dnes jsem poslal kopii návodu k použití určitého výrobku jedné firmě. Ti koukali co jsem se tam dočetl. O co je oje.... jejich dodavatel, ale to jsem malinko odbočil. Takže Viki, jedna nebo dvě na článek, za mne žádný problém. A co kdo ustojí nebo uleží, s tím si vůbec nelámej hlavu. Ale píše pěkně, že?

steel v jednom s Váma souhlasím. Co se týče těch mezer, pokud to nestojí, to je fakt blbé. :-)

fany1: Ono to je o tom, že se soustředíš, abys měl super téma. Hledáš zdroje a pak si rád, když to dáš dokupy. Píšu po práci prakticky každý den. Co si budeme říkat, člověk je už kolikrát unavený. Vstávám i ve čtyři ráno o něco dřív, abych si to po sobě přečetla, pak to ještě prolítnu na druhý den třeba, ale člověk se na něco soustředí a jak čte dál, přehlídne nějaké slovo a už to je. Nebo si to blbě uloží a máš to... Rozhodně mě to netěší, když po sobě vidím později chyby. Zvlášť když je to téma, které mně trvalo najít dlouho a říkám si, že jo, to bude super. Ale myslím, že jsme tady inteligentní lidi a každý snad chápe, že co autor myslel, že je to překlep.

steel: No, obstojnou češtinu si představuju jinak. Ale dobře... Zbytečné se hádat. Jestli Vás baví rýpat, tak prosím. Kritiku ustojím. Už jsem psala, že když bude chyba, ať napíšete a já to dohledám, uvedu na pravou míru. Někdy se liší informace i v jednotlivých zdrojích, což je matoucí a musím to dohledávat. Zvlášť u starších věcí to není jednoduché. Musím dohledávat přes placený monitoring médií a někdy to není úplně snadné, člověk se pak snadno upíše a splete, když denně hledíte i přes čtrnáct hodin do počítače.

Myslím, že tvoříme docela bohatý obsah, který máte zadarmo. Pokud Vám vadí, že jsou v článcích chyby, tak je nemusíte číst. Jinak, když se píše o hodinkách a v textu jsou místo hodinek - holinky, tak je jasné, že se autor upsal a přehlídl to. Nebo dal automatickou opravu a opravilo se to blbě. Myslím, že většina lidí je tady natolik inteligentních, že to pochopí a nemá potřebu tady vypisovat a honit si ego. A píše se Paganini ...

Ale já ti naprosto rozumím. Mám zcela stejné zkušenosti. Pokud v tomto směru existuje nějaký klub, jsme možná zasloužilými členy a ani o tom nevíme. Po sobě se chybičky hledají opravdu špatně. A potvrzuji i tu myšlenku, že čím seriózněji se to dílko má tvářit, tím zapeklitější formulace se tam vloudí (například steel).
Jediné co mám jinak, je že když to blbě uložím, tak to nemám. Chybami se vůbec netrap a piš dál. Zkusím ti příště poslat SZ, jestli to jde.

Pěkný článek, díky ;-)
Já ho přečetl a řeknu popravdě, žádné chyby jsem si hned nevšimnul. Moje palice mi to asi zrovna překládá do správných tvarů :-D

Fany1: děkuju :-)

Fosgi: to se mně líbí :-D :-D

Fany1: děkuju :-)

Fosgi: to se mně líbí :-D :-D

Viky - to věřím,že se vám to líbí.
Nepsala jste náhodou něco o tom,že na cizí nepřesnosti nepoukazujete,protože je to trapné?
To vypadá,že: Topící se Paganiniho chytá? Evidentně kritiku neustojíte;-)

Jejda, to se to tady pěkně zvrtlo... :-O
Pravdou je, že na gramatiku se na LP moc nehledí. Co jsou někteří "přispěvatelé" schopni napsat, to mi leckdy hlava nebere...
Myslím si, že by na hlavní stránce měly mít články určitou úroveň a tedy obsahovat minimum faktických či gramatických chyb (nebo ještě lépe žádnou chybu). Ale jak píše Viky - to se prostě stane... a proč se to stává, chápu.
Viky - měl bych takový nápadíček.... Kolega Makoves je druhým povoláním spisovatel, zkus ho požádat, jestli by ti nedělal před zveřejněním příspěvku korektury.... ;-)

Viky nenech se otrávit, tvé články jsou super ;-)

Teda, kolega makovec kope zlato a ještě píše romány, to je moc štěstí najednou :-O :-D :-) ;-)
Píšu jen blbé technické zprávy a vím úplně přesně, že když na tom v kuse děláš, tak tu chybu zkrátka nevidíš. To se dá na první pohled najít až s odstupem několika dnů. :-)

Obi - přesně tak - napíšu, přečtu, opravím, přečtu a jsem spokojen. S malým odstupem času přečtu znovu a zhrozím se, jakou tam mám hrubku :-D :-D :-D

Děkuju moc za podporu, fakt mě to moc potěšilo :-)

Domluvila jsem s kamarádkou, která taky píše, že mně texty sem tam prolítne, ale zase nemůžu ji otravovat pořád :-D

Jinak, přesně tak :-D Píšu po večerech. Ráno vstanu dřív i kolem páté před prací a pročtu to, pak ještě s odstupem a stejně to přehlídnu. Zvlášť, když něco přepisuju jako - 25krát20 mincí objevili rozptýlené mince. Když to čtu po několikáté, už to nevidím a pak čumím, proč to tam zůstalo. :-)

Viky - můžu ti nabídnout, že můžeš s textem "otravovat" i mě, když toho bude na kamarádku hodně.... ;-)

Děkuju! ;-)

Ahoj, pokud to ještě nemáš vychytaný, tak se ti na texty můžu podívat i já. Tu slepotu, když to člověk čte po stý dobře znám. Jsem bývalý reklamní textař, takže v češtině docela kovaný.

Kenya: Taky moc dekuju ;-)

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben