12. 5. 2020 Kalendárium

12. 5. 2020 Poklad pod vyvráceným stromem

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Stříbrné mince z 13. a 14. století objevil turista u Piešťan na Slovensku pod vyvráceným stromem. Šlo především o vídeňské feniky. Depot obsahoval celkem 147 středověkých stříbrných mincí. O nálezu informoval Krajský památkový ústav v Trnavě. 

Mince pod stromem dohledali přivolaní archeologové s detektory kovu. Turista totiž nález pokladu řádně oznámil. Informoval pracovníky Krajského památkového ústavu v Trnavě. Depot tvořily převážně vídeňské feniky a v menším počtu jejich uherské napodobeniny, které byly vyraženy v letech 1251 až 1330. 

Mince byly pravděpodobně uložené v obalu z kůže nebo látky. Nezůstaly ale po něm žádné stopy. Hromadné nálezy obsahující feniky, jejichž ukrytí je datované někdy do čtrnáctého století, nejsou podle archeologa Matúša Sládoka z Krajského památkového úřadu v Trnavě nijak výjimečné. 

„Majitel si svůj majetek a obzvlášť peníze schovával převážně v neklidných časech, kdy se ho snažil ochránit před nepřítelem a loupežníky. To, že se poklady mincí nachází doteď naznačuje, že majitelé si svůj majetek nevyzvedli, protože pravděpodobně během události, kvůli které si peníze schovali, zemřeli. Nebo se vrátili, ale už mince po delším čase nemohli najít,“ uvedl Sládok. 

Když archeologové přijeli k vyvrácenému stromu, bylo jim jasné, že muž objevil poklad. „Hned jsme poznali středověké stříbrné feniky. Místo jsme prohledali za pomoci detektoru kovu, který vydával silný signál. Opatrně jsme odkryli místo nálezu a na ploše 25krát20 mincí objevili rozptýlené mince. Celkově se našlo 147 mincí, z toho 25 kusů našel oznamovatel,“ prozradil ještě archeolog.

Krajský památkový úřad v Trnavě v tomto případě avizoval, že vypracuje zprávu o náhodném archeologickém nálezu. A protože nálezce požádal o vyplacení odměny, zprávu i s mincemi krajská pobočka postoupila Památkovému ústavu SR, který přibral znalce na úplné a podrobnější určení hodnoty mincí. 

Památkový úřad SR poskytuje od roku 2009 nálezné ve výší 100 procent hodnoty nálezu. Podle zdejšího památkového zákona je ale nutné takový nález nejdříve na druhý pracovní den od nalezení oznámit příslušnému krajskému památkovému úřadu a ponechat ho až do odborné obhlídky místa objevu.

Zdroje: www.sme.sk, www.noviny.sk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky, pokud turista našel poklad u Píšťan, pak se jedná o obec v ČR, nedaleko Lovosic. Pokud hovoříme o pokladu nalezeném v SR a zmíněný KPÚ v Trnavě tomu nasvědčuje, došlo k nálezu u Piešťan. Takové větší město, dokonce lázně, světově proslulé, já vím Brno je větší. A ta plocha kterou uvádíš 25 krát 20 mincí, to slyším poprvé. To si snad ani neumím představit, to si musím z mincí experimentálně vyskládat :-).

Už jsem prosila o opravu. Jsou to slovenské Piešťany ;-)

Jinak tam má být centimetrů...

No vida, jde to i bez psů, divokých prasat, rekreačních běžců atd....... :-D :-D :-D

prospektor-To sice jde ale kdo sebou má furt tahat ten hupcuk a 20 m řetězu :-DI když ten bude asi na výcvik nejsnazší 😂

Viki,to bude svátek až jednou nějaký článek pošleš bez chyb a nesmyslů.Ačkoliv si na to upozorňována už celkem slušnou dobu,stále nedbáš.Nedbáš

Steel: Myslím, že tohle je dost neúctivé. Vůbec se neznáme, abyste tady psal, jestli o něco dbám nebo nedbám. Kdybych byla stejná jak Vy, tak napíšu, že sám neumíte česky, když ani neděláte správně mezery. Ale tohle nedělám, protože mně to přijde trapné. Můžu říct, že nad články trávím dost času. Myslím, že se tady všichni snažíme, abyste měli co nejzajímavější obsah. Nejsme zpravodajský web, abychom měli editory a korektory. Za sebe můžu říct, že to dělám s nejlepším vědomím a svědomím. Nechci si stěžovat, protože mě to baví, ale mrzí mě neustálé útoky. Píšu po večerech a víkendech, hledám zajímavá témata. Články se snažím skládat z co nejvíce zdrojů. Právě proto, když ten text čtu po xté se stává, že už některé věci po sobě nevidím. Je to běžná věc. Dělala jsem dvanáct let na HPP v novinách a velmi často jsem po kolegovi vychytala nepochopitelnou chybu, protože jsem ten text četla poprvé. Ale nikdy bych si nedovolila říct, že je hloupý nebo nedbalý.

Ano,člověk je tvor chybující,občas se každý utne.
A když už jsme tedy přešli na to vykání,tak vy ty chyby děláte nadprůměrně často.Však už tady na to kolegové upozorňovali mnohokrát.Já píšu řekl bych celkem obstojně česky a na těch mezerách to opravdu nestojí.
U vás však hodinky a holinky jedno a to samé a to prakticky ob článek.
Nevidím v tom nic neuctivého a rozhodně nemusím být Paganniny,abych si nemohl dovolil napsat,že někdo vrže jak ponocnej či falešně zpívá.
Takže paní Viki s dvanáctiletou praxí v HPP, více péče a nebudou narážky na text.
Já myslím, že u sebevědomé a vzdělané ženy by to neměl být problém ustát nějakou tu připomínku,pokud se zakládá na pravdě.Pokud však chcete,aby jsme ty vaše holinky a hodinky přecházeli bez povšimnutí a pouze vás uznaně poklepávali na ramínko,stačí říct.
Potom však půjde novinářská čest do kopru a 12 let v HPP taktéž.

Ano, člověk je tvor chybující a pokud nic nedělá, určitě se neutne. V pozici šéfredaktora bych novinářům dal příkaz vkládat do článků vtipné chyby. Hned by se ukázalo kdo čte a kdo spí s otevřenýma očima. Zrovna dnes jsem poslal kopii návodu k použití určitého výrobku jedné firmě. Ti koukali co jsem se tam dočetl. O co je oje.... jejich dodavatel, ale to jsem malinko odbočil. Takže Viki, jedna nebo dvě na článek, za mne žádný problém. A co kdo ustojí nebo uleží, s tím si vůbec nelámej hlavu. Ale píše pěkně, že?

steel v jednom s Váma souhlasím. Co se týče těch mezer, pokud to nestojí, to je fakt blbé. :-)

fany1: Ono to je o tom, že se soustředíš, abys měl super téma. Hledáš zdroje a pak si rád, když to dáš dokupy. Píšu po práci prakticky každý den. Co si budeme říkat, člověk je už kolikrát unavený. Vstávám i ve čtyři ráno o něco dřív, abych si to po sobě přečetla, pak to ještě prolítnu na druhý den třeba, ale člověk se na něco soustředí a jak čte dál, přehlídne nějaké slovo a už to je. Nebo si to blbě uloží a máš to... Rozhodně mě to netěší, když po sobě vidím později chyby. Zvlášť když je to téma, které mně trvalo najít dlouho a říkám si, že jo, to bude super. Ale myslím, že jsme tady inteligentní lidi a každý snad chápe, že co autor myslel, že je to překlep.

steel: No, obstojnou češtinu si představuju jinak. Ale dobře... Zbytečné se hádat. Jestli Vás baví rýpat, tak prosím. Kritiku ustojím. Už jsem psala, že když bude chyba, ať napíšete a já to dohledám, uvedu na pravou míru. Někdy se liší informace i v jednotlivých zdrojích, což je matoucí a musím to dohledávat. Zvlášť u starších věcí to není jednoduché. Musím dohledávat přes placený monitoring médií a někdy to není úplně snadné, člověk se pak snadno upíše a splete, když denně hledíte i přes čtrnáct hodin do počítače.

Myslím, že tvoříme docela bohatý obsah, který máte zadarmo. Pokud Vám vadí, že jsou v článcích chyby, tak je nemusíte číst. Jinak, když se píše o hodinkách a v textu jsou místo hodinek - holinky, tak je jasné, že se autor upsal a přehlídl to. Nebo dal automatickou opravu a opravilo se to blbě. Myslím, že většina lidí je tady natolik inteligentních, že to pochopí a nemá potřebu tady vypisovat a honit si ego. A píše se Paganini ...

Ale já ti naprosto rozumím. Mám zcela stejné zkušenosti. Pokud v tomto směru existuje nějaký klub, jsme možná zasloužilými členy a ani o tom nevíme. Po sobě se chybičky hledají opravdu špatně. A potvrzuji i tu myšlenku, že čím seriózněji se to dílko má tvářit, tím zapeklitější formulace se tam vloudí (například steel).
Jediné co mám jinak, je že když to blbě uložím, tak to nemám. Chybami se vůbec netrap a piš dál. Zkusím ti příště poslat SZ, jestli to jde.

Pěkný článek, díky ;-)
Já ho přečetl a řeknu popravdě, žádné chyby jsem si hned nevšimnul. Moje palice mi to asi zrovna překládá do správných tvarů :-D

Fany1: děkuju :-)

Fosgi: to se mně líbí :-D :-D

Fany1: děkuju :-)

Fosgi: to se mně líbí :-D :-D

Viky - to věřím,že se vám to líbí.
Nepsala jste náhodou něco o tom,že na cizí nepřesnosti nepoukazujete,protože je to trapné?
To vypadá,že: Topící se Paganiniho chytá? Evidentně kritiku neustojíte;-)

Jejda, to se to tady pěkně zvrtlo... :-O
Pravdou je, že na gramatiku se na LP moc nehledí. Co jsou někteří "přispěvatelé" schopni napsat, to mi leckdy hlava nebere...
Myslím si, že by na hlavní stránce měly mít články určitou úroveň a tedy obsahovat minimum faktických či gramatických chyb (nebo ještě lépe žádnou chybu). Ale jak píše Viky - to se prostě stane... a proč se to stává, chápu.
Viky - měl bych takový nápadíček.... Kolega Makoves je druhým povoláním spisovatel, zkus ho požádat, jestli by ti nedělal před zveřejněním příspěvku korektury.... ;-)

Viky nenech se otrávit, tvé články jsou super ;-)

Teda, kolega makovec kope zlato a ještě píše romány, to je moc štěstí najednou :-O :-D :-) ;-)
Píšu jen blbé technické zprávy a vím úplně přesně, že když na tom v kuse děláš, tak tu chybu zkrátka nevidíš. To se dá na první pohled najít až s odstupem několika dnů. :-)

Obi - přesně tak - napíšu, přečtu, opravím, přečtu a jsem spokojen. S malým odstupem času přečtu znovu a zhrozím se, jakou tam mám hrubku :-D :-D :-D

Děkuju moc za podporu, fakt mě to moc potěšilo :-)

Domluvila jsem s kamarádkou, která taky píše, že mně texty sem tam prolítne, ale zase nemůžu ji otravovat pořád :-D

Jinak, přesně tak :-D Píšu po večerech. Ráno vstanu dřív i kolem páté před prací a pročtu to, pak ještě s odstupem a stejně to přehlídnu. Zvlášť, když něco přepisuju jako - 25krát20 mincí objevili rozptýlené mince. Když to čtu po několikáté, už to nevidím a pak čumím, proč to tam zůstalo. :-)

Viky - můžu ti nabídnout, že můžeš s textem "otravovat" i mě, když toho bude na kamarádku hodně.... ;-)

Ahoj, pokud to ještě nemáš vychytaný, tak se ti na texty můžu podívat i já. Tu slepotu, když to člověk čte po stý dobře znám. Jsem bývalý reklamní textař, takže v češtině docela kovaný.

Kenya: Taky moc dekuju ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru