18.11.2017 Römische Münzen im Wasserpark

Kategorien: Münzwesen - Numismatik , Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien , Kalendarium

Vor vier Jahren begannen die Archäologen mit ihrer Arbeit in der Gegend von Pasohlávky, wo sich heute der größte Aquapark Südmährens befindet. Sie entdeckten einen Teil einer römischen Goldmünze und viele andere Artefakte. Die Stätte ist eine der reichsten archäologischen Stätten des Landes.

Neben der Goldmünze fanden die Archäologen auch eine Silbermünze mit dem Bildnis der Frau von Marcus Aurelius. Faustina war die jüngere Tochter des römischen Kaisers Antonius Pius und der Kaiserin Faustina. Sie genoss bei den Soldaten und ihrem Ehemann hohes Ansehen und wurde nach ihrem Tod mit göttlichen Ehren bedacht.

Archäologen haben auch die Überreste von Öfen aus der Römerzeit gefunden. Sie haben damit den Nachweis erbracht, dass es im 2. Jahrhundert n. Chr. am linken Ufer der Thaya eine römische Festung gab, in der sich bis zu fünfzehntausend Soldaten aufgehalten haben könnten.

Die Untersuchung wurde von der Geschäftsführung von Aqualand Moravia in Auftrag gegeben. "Wir sind fasziniert von der Geschichte von Pasohlávky und seiner Umgebung, deshalb möchten wir die Aufmerksamkeit darauf lenken und das Bewusstsein für die Beziehung dieser Gegend zu den Römern verbreiten. Deshalb betonen wir zum Beispiel das Bewusstsein für die Römer, indem wir die Wellness-Zone Forum Romanum nennen", erklärt der Direktor Petr Pavlacký.

Archäologen haben auch die Überreste eines Bades mit einer halbrunden Umfassung, dem so genannten Balneum, entdeckt. Sie hatten eine Fußbodenheizung und die Wände waren farbig. Es waren kleinere Bäder, die offenbar für private Zwecke genutzt wurden.

Andere Funde gehen auf prähistorische Zeiten zurück. Unter den Funden befanden sich Reste von Holzkohle und oberirdischen Holzbauten. Sie werden als Pfostenlöcher oder Siedlungsgruben bezeichnet. Und ihre Verwendung? Zum Beispiel für die Lagerung von Lebensmitteln oder Abfällen. Die jüngsten Artefakte, die jemals gefunden wurden, stammen aus dem Zweiten Weltkrieg.

Es gibt verschiedene Möglichkeiten, sich über die Funde und die Geschichte des Ortes zu informieren. Das Gebiet von Hradisko ist frei zugänglich und verfügt über einen attraktiven Naturlehrpfad. Im Dorf selbst können sich die Besucher anhand von Informationstafeln und verschiedenen Ausstellungen über die wichtigsten Fakten informieren.

"Außerdem wurde in der Nähe von Aqualand Moravia, in Pavlov, ein archäologischer Park eröffnet, der durch seine architektonische Gestaltung und natürlich durch eine sehr interessante Ausstellung beeindruckt. Die Besucher können sich ein besseres Bild davon machen, wie die Menschen vor rund 25.000 Jahren in dieser Gegend gelebt haben", sagte Pavlacký seinerzeit.

Quellen: www.denik.cz, www.blesk.cz, www.zpravodajstvi24.cz, www.aqualand-moravia.cz

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Máš to pěkně udělané gratuluji
A děkuji za krásný čtení

Souhlas MarkyMark!!!! :,-(

Markymark souhlasím stebou. Kemp budiš majitele znám dobře ale ten lend tam stát opravdu neměl :-( :-(

Hnůj,bohužel ty zkluzavky z tou škaredou budovou a tím parkovištěm...... Když už,tak tam mělo být to co je v Pavlově. Taky furt nadávám když to vydím. Hrozný hrozný no prostě to hodně někdo posral. vše je špatně :-( :-(

Je to hnus a absolutní neúcta k význačným archeologickým památkám. A pokud už to někdo nesmyslně povolil, mělo to mit charakter, kabát, klasických, starověkých, římských lázní. Kdo byl v Římě ví. Toto je naprostá příšernost :-/

Bambino majitelem kempu je obec Pasohlávky, pokud myslíš ten zadní kemp, tak to je majitelem člověk co vede Pasohlávky z postu možná ted zastupitele, takže víš taky i proč to tam tak je, prostě peníze hýbou světem, a ty Viky díky za článek, díky takové osvětě jak tady píšete, si neuvědomujete co se děje, každý víkend jsou nájezdy detektorářů z celé republiky, je to jakoby na tv Nova ve zprávách bylo že na tvém poli,lokalitě třeba Velké louka u Prostějova byl nalezen zlatý poklad o tisíci keltských statérů, to by bylo co??
To co bylo kolem Pasohlávek je dávno pryč, naši kolegové z občanských rádoby archeo spolků už dřív jak před deseti lety to tak proklepali že mají problem i sami archeologové něco najít, a za druhé: chování některých z nás detektorářů je tak odporné že si majitelé pozemků ty své zaseté políčka už hlídají a dokonce volají policii.
Tak kdo se chystáte na Moravu v domnění že najdete římský poklad vychladněte, pořádně si pročtěte informace co a kde se našlo, zase taková sláva to nebyla, myslete s rozumem a uvědomte si že je to archeolokalita takže s detektorem nee!!
Pokud vás opravdu láká poklad, tam můžu radit, Hostýn?? tam už vlastně jeden byl, tak potom Ivanovice nad Hanou, tam se chodí s detektorem převážně v noci :-D,
Co se týče samotné stavby toho (koupáku) který se ted schovává za nějaké názvy římských lázní tady byl postaven převážně díky termálním pramenům které využívali původně ti naši předci římané. Zapátrejte do historie a podívejte se na celou oblast pod Pálavou, jen samotná stavba komunistických Mušovských přehrad kterým muselo ustoupit tisíce hektarů lužních lesů, způsobila velkou ekologickou katastrofu, to je největší problem celého regionu, za který by měl někdo být zodpovědný a potrestaný,
Závěrem: ta nej. Mušovská archeolokalita je právě pod hladinou všech tří přehrad, veškerý život byl právě kolem řeky, A soutok tří řek jako Dyje,Svratky a Jihlavy muselo být mocností, všechny obchodní cesty,všechny přístavy, mosty a brody byli právě tam, i ta Věstonická Venuše se dívala na tu nádheru kterou naši nedávní předci tak jednoduše a bezhlavě zničili,

Marku přečíst si informace napsané na internetu dokáže každý,, Pamatuješ si taky co bylo na tom místě kde ted ten koupák stojí?? to určit zapadlo do rázu krajiny ten ingstavácký bordel kde nikdo na nic nehleděl atd. viděl jsi někdy zamrzlou Mušovskou přehradu s oky kde třeba led není vůbec?tam asi prdí kapři,nebo kachny celou dobu šlapou vodu, nebo kde se ty teplé prameny berou?? ty víš co bylo před dvoumatisíci lety?? vy tady píšete o aqvaparku jako o stavbě která se nehodí do rázu krajiny,a já napsal o celkovém zničení krajiny stavbou přehrad.
Marku já tady žiju, vyrostl jsem tady a vím co se tady děje, chápu tebe že z pohledu člověka který přijede na dovolenou,nebo na víkend s detektorem je vše nádherné,ale bohužel realita je tvrdší, a to že kamarádi mají štěstí a nikdo na ně policisty nezavolal je věc další,asi se chovají slušně a nechodí po zasetém, nebo se dovolují majitele pozemku, kluky detektoráře z tvého regionu znám,
Chtěl jsem napsat a poukázat na to co se zničilo,krajina, ekologie atd, že nějaký bazén už asi nic víc neohrozí, a pak taky na to že není vždy pravda že nejlepší detektorářská lokalita je zrovna tady, a hlavně pořádání hledačských výprav mrcasníků z celé republiky a nejen naší, docílí toho že s detektorem prostě nevyjdeme, ale to je všem jedno,
Až tady zase u nás budeš tak dej vědět, provedu tě a ukážu ti druhou stranu mince, myslím to vážně, chci vidět jak se budeš tvářit až uvidíš mikrobus ukrajinců co jdou v rojnici po poli s detektory, a hlavně co za něma zůstává, to je jen kousek z té druhé strany mince. jestli chceš pošli mi číslo do sz a já ti řeknu co se tady děje.

Mám rodinu v Medlově u Pohořelic a po okolí. Stema nájezdama stebou souhlasím, Taky mě to vytáčí když si jedu zahledat na me oblíbené políčko které mám od majitele povolený a on když za mnou dojde na pokec tak my říká dneska ses asi desátej musím víc hlídat páč my tady dělaj díry a lezou do zasetyho. Pak se někteří kolegové diví proč jsem nervózní proč po nich řvu atd. Nechápu některý lidi co si dovolí jít hledat přímo pod Merkur pole hned u silnice a on se tam prochází jak kdyby nic.!!!! V létě sem měl us takovýho nerva že sem na hlavní zastavil a málem sem se tam ze dvouma hnupama porval co si vklidu hledaly jakoby nic :-( :-( a že to nezamrzá??? Je to přece rozloha jak kráva a vítr to rozfouká. Před měsícem sem byl na jednom políčku nebudu říkat kde ale určitě né v archeo lokaci a majitel my povídá, v týdnu přijelo Rakouský auto vyzkakaly z teho auta čtyři rakusaci vytáhly anténu a něco hledaly. Ty nájezdy sou tam šílený pravda. ;-) a tu škaredou budovu z tema zkluzavkama to nevím koho je, ale kemp zadní nuda pláž a vím kdo vlastní. A kdo má v tom velkej podíl ;-)

Nemyslím rozfoukaný led větrem, nevím jak ted ale dole pod hospodou jsou když přehrada zamrzne tři oka kde led není, jednou jsme měřili, síla ledu 30cm a tam nic, prostě díra o průměru cca 5 metrů, ale to je jedno, nikoho nebudu o ničem předsvědčovat,
Jsem rád že nejsem sám kdo vidí jak to tady u nás funguje, to rakouské auto je plné ukrajinců co v rakousku pracují, jezdí tak s detektorama a jak říkáš i s tou anténou všude kolem Pasohlávek, až po Mikulov, nehledí na nikoho a na nic, a to nejsou jen oni, auta se zlínskýma,ostravskýma a jinýma espézetkama je normální běžná víkendová realita, a ti policajti?? co ti majitelé pozemků mají dělat, jak se ubránit těmto nájezdům, tak volají policajty, ale jak říkám, nikomu nic vyvracet nebudu, každý máte svůj rozum,

Vím, nn kapři prdí!!!!!! Ne sranda,asi nějakej výhřev tam možná bude, pamatuju si
ho mysto toho parkoviště, mohl ses tam vyvalit, Mušov je hodně melkej, taky rád chytám a když závažím na sila asi možná víš, tak Max pět metrů a to je moc. Je to na Pikaču to je fakt, nedávno na jednom políčku tak bylo osm hledačů to tě odradi ale furt se dá zobat i když jsou tam závody. Můžem být rádi za tu našu nádheru 8-)

A ta naša slivovice???/? ....... Mňam!! Možná třeba spolu ochutnàme ;-)

Jj ...Viky opět díky, za super příspěvek.!!!! Rád to čtu ;-)

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben