21. 10. 2013 Calendary

21 Oct 2013 Math teacher finds gold and bronze treasure

Categories: Treasures , Finds and rescue research in the Czech Republic , Calendar

The axes, bronze bracelets and gold hair ornaments were found eight years ago by a mathematics teacher from Ústí nad Labem when he went for a walk with his dog. He was intrigued by a path that had been ploughed by wild boars. He was the first to discover the bronze axes.

Then he discovered other jewels. He collected all the objects thoroughly. They were almost on the surface. The teacher, who wished to remain anonymous, feared that someone else might have taken the precious artifacts. There were often prospectors with metal detectors at the site.

But the teacher wasn't going to keep the treasure. He immediately began to think about which archaeological site to contact. He chose the institute in Teplice, which has a long tradition. Archaeologist Jindřich Šteffl commented on the discovery at the time.

"The gentleman found the treasure while walking his dog on Tříkřížový vrch. He found this find on a ploughed path, probably from a forest animal. The axes cannot be overlooked, they are quite a large bronze object," said Šteffl from the Regional Museum in Teplice at the time.

Photo gallery here:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/muz-nasel-stary-poklad.A130903_134737_usti-zpravy_hrk/foto

The teacher brought several objects to the archaeologists. Specifically, three axes, part of a bracelet, gold earrings and a tube. Archaeologists went to the site the very next day and found more bronze objects.

The objects were probably stored in a ceramic vessel, but only two small shards remained. According to Šteffel, this is a very rare find. "This is only the fourth documented discovery of the Unetian culture in our area where gold and bronze objects were found together. In addition, the first two have already been lost. There were probably more such treasures found in the past, but people probably didn't give them away," explained the archaeologist

The artifacts found date back to the older Bronze Age, more precisely from 2000 to 1800 BC. Four thousand year old axes and gold hair rings were on display in the crypt of the Teplice museum eight years ago.

Experts at the time estimated that the finder would receive a reward of tens of thousands. "It is 17 to 18 carat gold. Added to that is the value of the bronze axes and other bronze objects. Of course, there is a need to evaluate the actual uniqueness of the find, because such a combined find is not common," Radek Spála, head of the regional department of culture, commented at the time.

Sources: www.irozhlas.cz, www.idnes.cz

The article is included in categories:

Post

Zde dokonce kombinace procházky se psem a divočáků :-D

😁 jo to mě taky pobavilo ztratili v kontextu s tím že ostatní neodevzdali. Tak jaký je pak v tom rozdíl. ;-)

To JohnDeeere - Jj... škoda, že při tom nesbiral kameny do skalky, na zádech batoh s parožím a nepřijel na krosce aby taky něco vyoral... 😎. Ale jinak. Někde jsem tady zahlédl výroční inventurni zprávu za nějaké období v nějakém muzeu a byla to tedy katastrofa... skoro pětina věcí zmizela....

Dělá si prdel z tím ztracením?

A ještě to tak zveřejní :-/ njn bůh ví kde tI vše končí. To mám zase pěknýho nerva 😠😖😖

Dobře učitelskej...

8-) !!! Baník Pyczo !!! 8-)

Nedá mi to, abych se nevyjádřil, když vidím ohlasy v diskuzi. Asi by bylo dobré si zjistit, kdy se tyto věci našly, protože to může hrát svou roli. Archeologové často pracují s informacemi z vědeckých publikací. Kde může například být uvedeno, že tento a tento artefakt se našel tady a v tuto dobu a je uložen tady. Kvůli snaze zdokumentovat podobný nález pak chce dohledat starší objevy, aby si je porovnal. Zjistí, že nejdou dohledat, tak jsou ztracené. Důvodů ale může být vícero.
Nejvíc věcí se ze sbírek poztrácelo během války a doby komunismu. Artefakty se prý používaly jako dary pro "významné návštěvy". Z minulosti taky víme, že mohly být zničeny při nehodách či katastrofách a tak dále (viz třeba vyhoření zámku v Mikulově za války).
Další možnost ztráty je taková, že věc se zapujčila do jiného muzea nebo badatelovi. Tato výpujčka se z různých důvodů nezapsala (roztržitost, důvěra, že to bude jen na chvilku apod.) a při inventarizaci pak tyto artefakty chybí. Některé se vinou nedostatečné konzervace rozpadly, lidským faktorem se strčily do jiné sbírky, založily a tak dál.
Nechci tvrdit, že nemůže docházet i k cíleným krádežím (které jsou v případě odhalení mediálně často sledované), ale ne každý případ chybějících artefaktů mají na starosti "zlí archeologové", popřípadě muzejníci.

Koukám, že tu je najednou plno odborníků na problematiku muzeí, kteří o věci vědí úplné .... (nic), ale už drží zloděje za límec.

Takže, než začnete stavět hranice a upalovat muzejníky a archeology, tak se na to trochu podívejme. Z článku se dozvídáme, že se depoty ztratily. Nevíme, odkud se ztratily a kdy se ztratily. Ale MarkyMark už má jasno, že je ukradly z muzea.
Až do druhé světové války (z hlavy teď nevím přesně do kdy, ale to není v daných souvislostech podstatné) nebyly archeologické nálezy majetkem státu. Nebyla povinnost je odevzdávat do muzeí. Nálezy tudíž mohly skončit v soukromých rukách (jak bylo tehdy zcela běžné), odborná veřejnost je jenom zahlédla, popř. jenom krátce zdokumentovala. V tom případě se ztratily ne z muzea, ale protože neskončily v muzeu.
I kdyby skončily řekněme před r. 1939 v muzeu - u nás v muzeu to prý za protektorátu fungovalo tak, že si sem chodili prominenti půjčovat a "půjčovat" různé věci, které pak zapomínali vracet, nikdo si pochopitelně nedovolil protestovat. Dotyční "vypůjčitelé" se pak na výpůjčku začali "upamatovávat" ke konci války, kdy bylo každému, jasné jak válka skončí. Podobná podivná doba pak panovala v 50. letech, kdy byly obecně likvidovány unikáty spojené, řečeno dobově, s "vykořisťovatelskou třídou z dob feudalismu", tedy se šlechtou. V obojím případě to byla bohužel taková doba. I tak se ale v muzejních sbírkách uchovalo mnohé. Z nálezů, které před druhou válkou skončily v soukromých rukách se, pokud soukromé sbírky nezískala dodatečně muzea, nedochovalo vůbec nic. Což může být osud i těch dvou ztracených depotů.

Pokud se depoty ztratily z muzejních sbírek, dokonce pak v posledních desetiletích, pak jsou vaše odsudky zcela na místě. Ale pardon, mnozí už mají jasno, MarkyMark staví hranici, ostatní nosí polínka, nebudu rušit...

Raest: Koukám, že jsi byl rychlejší a já jenom opakuji. Díky za objektivní pohled na věc.

přátelé, nevěřím, že by p. kantor lhal, je to přece jen ztělesnění kladných vlastností, příklad mladých nezkažených nadějí vlasti, těch, co jednou -snad- změní ten bakanej "systém", takže jsem přesvědčen, že poklad našel náhodným způsobem, ne cíleně podlým ;-)
- jinak k tomu dnes už raději nic nemám - je tu -na můj vkus- přetopeno

Nojooo, divoká zvěř ;-) ;-) To už v seznamu mám :-D
Ke ztrátě se vyjadřovat nechcu...

MarkyMark: Ten poslední odstavec: Do toho se raději nepouštěj, jinak přijdeš o zbytek iluzí. Steelfalco tohle zjišťoval, dohledával oficiální reporty, audity a výsledek? 18 z 20 sbírek rozkradených. Nehodlám nikoho upalovat, ale vytáčí mě šlendrián a pokud někdo dělá svojí práci natolik špatně, měl by za to převzít zodpovědnost.

MarkyMark: Archeolog uvedl, že jde o čtvrtý zdokumentovaný nález, nikoliv předaný a ztracený. Ano, jsem archeolog a nikdy jsem se s tím netajil. Já také občas dokumentuji nálezy v soukromých sbírkách, když to nejde jinak. Zdokumentovaný neznamená předaný.
Jinak Váš závazek situaci ověřit na základě faktů je chválihodný. Až budete mít v rukou fakta, pak je dštění ohně a síry oprávněné.

Co se Vašeho posledního příspěvku týká - máte pravdu. Z "nedochovalo se vůbec nic" opravuji na "nedochovalo se skoro nic".

Argill: Pokud je tento úsudek založen na konkrétních faktech, pak souhlas. A s poslední větou souhlas bez výjimky. Nicméně platí to, že když srovnáme situace řekněme před WWII, tak množství informací, které se dochovaly v muzejních sbírkách s množstvím informací ze soukromých sbírek (když se budeme bavit jenom o archeologii), je absolutně nesouměřitelné. To ale neznamená, že v muzeích je vše v pořádku - řada starších muzejních sbírkových předmětů byla např. uložena s naprosto nedostatečnými informacemi o nálezových okolnostech, ale to už je jiná kapitola.

MarkyMark: Rozumím, v zásadě souhlas.
Archeolog pod pojmem "ztratit" rozumí to, že předmět zmizel z dosahu odborné veřejnosti. Mohl klidně zmizet v soukromých rukách a není třeba se nad tím pozastavovat (pokud se bavíme o období před válkou), bylo to tehdy naprosto legální. Ale dnes již není možné se k němu opětovně vrátit a znovu ho studovat. A je pak v zásadě jedno, co se fyzicky s předměty stalo. Bronzy asi nezmizely, někde budou, je ovšem dosti pravděpodobné, že už ale ztratily své nálezové okolnosti, soubory z depotu byly rozptýleny a není povědomí, že tvořily celek, kde a za jakých okolností byly objeveny, tedy souhrnně nálezové okolnosti. A to je ale přesně to, co ten který nález činí pro vědu nenahraditelným. Bez toho jde v zásadě o němé krámy. A to je to nejhorší, co se z pohledu archeologie mohlo stát. V případě zlata bude skutečnost asi mnohem smutnější - pravděpodobnost fyzické likvidace z důvodu roztavení je značná. "Němé" předměty postrádající nálezové okolnosti má asi každé muzeum, někdy se ovšem povede na základě starých zapomenutých zpráv (např. staré novinové články, archivní materiály apod.) ten který předmět znovu "oživit". To pak někdy bývá neméně fascinující, než prvotní objev.
I v našem muzeu takové předměty jsou. Jedním z nich byl i sekeromlat nalezený v 90. letech. Když jsem nastupoval do muzea, byla šance, že nálezci (jejichž jména a vesnice, odkud pochází, byla v muzejní evidenci uvedena) budou ještě k sehnání. Dojel jsem do příslušné vesnice a kde jinde se ptát, než v hospodě. Místní poradili, nálezce jsem našel a zjistil jsem k předmětu vše potřebné, především však způsob a místo, kde byl nalezen.

Kotouč u Štramberka je (přesněji byla) mimořádná lokalita. O osudech předmětů z tohoto muzea nevím, přeji hodně štěstí při pátrání. Obrovská škoda je především lokality samé zničené při těžbě vápence. Ale opět můžeme jen povzdechnout - taková byla doba.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top