Dog in Poland unearths unique depot of medieval coins

Categories: Minting - Numismatics , Finds and rescue research in the Czech Republic

Near the town of Wałbrzych in south-western Poland, a dog found a large set of thin, single-sided medieval coins from the 13th century - well-preserved bractes. According to experts, this is the first such find in the last 100 years.

The rare find was brought to the attention of a dog owner named Kajtuś, who reported it to the Lower Silesian Heritage Institute in Wałbrzych on April 7. A team of experts led by archaeologists from the University of Wrocław was immediately dispatched to the site: "The person who contacted us was walking his dog," Anna Nowakowska-Ciuchera, heritage protection officer in Wałbrzych, told Gazeta Wyborcza.

"Kajtuś started digging in the ground, and that's how he got to the jug of coins. It turned out to be medieval brakteats, which were stored in a damaged ceramic ..." reads a statement from the Lower Silesia Heritage Office. Experts tentatively date the finds to the first half of the 13th century, and the coins were minted in Brandenburg, Saxony and Silesia.

"The discovery of such a large number of coins from this period is an exceptional event," the authority added, explaining that the coins were so thin and wore out quickly that new issues were issued two or three times a year, with previous sets of coins melted down and the silver reused. However, the coins from the "dog find" are in excellent condition. In most cases, the coinage of griffins, mermaids, angels or architectural features such as towers, walls, ramparts, etc. are beautifully preserved with only minimal damage. The largest collections of bracteates in Poland come from finds in Warsaw and Kraków, but the new discovery and its location will now become a "Mecca" for mediaevalists, predicts the Heritage Protection Office.

"Experts do not want to disclose the exact location so as not to attract illegal searchers with metal detectors," Gazeta Wyborcza writes. Bracteates in the Middle Ages were very thin coins with depictions of animals, fanciful designs or architecture: "The idea of minting coins from thin sheet metal was due to the poor availability of ore - silver or, more rarely, gold - and mint stocks. Coins could have been minted by kings, dukes or bishops," explained the Heritage Office. It was only with the discovery of silver deposits in Bohemia that the "Euro of medieval Europe" - the Prague grosz - began to be minted, which gradually supplanted the brakteats.

The coins are an archaeological heritage and will therefore eventually end up in a museum. First, however, they need to be properly studied and preserved. As for the dog, Kaytus, "given his skills, archaeologists are already asking about his participation in the excavation," joked the heritage office.

Roman Nemec

Sources: thehistoryblog.com, notesfrompoland.com, wosoz.ibip.wroc.pl

The article is included in categories:

Post

Největší sbírky brakteátů v Polsku pocházejí z nálezů ve Varšavě a Krakově, ale. nový objeb a jeho lokalita se nyní stanou „Mekkou“ mediavelistů, předpovídá úřad pro ochranu dědictví.

😎

;-) ;-) ;-)

".... nový objeb..." 😂

On to je "objeb",protože do toho zatahli toho psa...překlad tohoto slova z polštiny do čestiny zní "ojeb" :-P 8-)

Garrett, equinox, minelab, kdepak. Kajtuśe neznám, asi si ho koupím.

Není nad osvědčeného českého divočáka. Ten kdyby to tam prozkoumal, to bysme se ještě divili :-D

Já čekal, že se tady jméno Fanky objeví hodně brzy :-D :-D

Elmara - tak jsem si znovu přečetl článek a celou diskusi a z hluboka jsem si povzdechl, jak ten čas letí.
Když nám bylo dvacet, týden se neskutečně táhnul a člověk se nemohl dočkat, až půjde k muzice. Dnes ti rok proteče mezi prsty, ani nevíš jak.

Staré babičky vždy, když odbyl kostelní zvon, říkaly: Další hodina odbyla, mne k hrobu přiblížila. Čím jsem starší, tím víc mi z té věty leze mráz po zádech.

Když se dá pes vycvičit na drogy , bomby atd.. tak kdo ví ,jestli by nešel naučit i na ty poklady 🤔👍

Jojo :-D
Já tyhle starý moudra mám moc rád a když se nad tím Marku zamyslíš, stáří lidé dřív vnímali život úplně jinak.

Romane, Život je jak žebřík do kurníku, krátký a posraný ☝😄 Tak nás prosím,aspoň v pátek neser s babkama nad hrobem☝😄😁 jsem byl tak vyděšený, že jsem si rači zacpal uši, abych neslyšel dnes zvony 🤷‍♂️😄

Přátelé, doporučuji pořídit hřeby do rakve, které tu nedávno v chatu prezentoval kolega Luke
https://aukro.cz/hrebiky-do-rakve-stare-7009219556
Už mám taky jednu sadu.
Železo nebude, nebo bude drahé a v omezeném množství.
A šroubovat víko nějakým aušusem?
To si raději připlatím za kvalitu :-D :-D :-D

Se divím že ještě nikoho nenapadlo říct že našel depot protože si v lese potřeboval odskočit na velkou a jako správnej zálesák to chtěl zakopat a přitom našel hrnec dukátů :-D

To namor: máte tam depresivní babči :)

Romčo, zestárnout není umění, umění je to snést. A každému novému dni dáme příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem našeho života. Mimochodem jak jsi na tom s moštem? Máš ještě? Já jsem vytáhl poslední láhev z mrazáku.

Vy na mě reagujete strašně moc dlouho, to já už spím se slepicema :-D :-D

O to čilejší jsem ale ráno. Už jsem si s Fanky pohrál, drůbež obstaral, holubům dal a prohlédl holoubata a teď mohu odepsat.
Nezapomeňte! To je recept na dlouhověkost.Takhle žili naši předkové po generace - chodit za soumraku spát a za kuropění vstávat. Plkat do půlnoci na LP je velký špatný ;-) :-D

Cémo - to se ti omlouvám, že hrůzou celý jsi se zježil. Život je jak žebřík krátký, s tím souhlasím. Ale posraný ne. Na světě je krásně a já jsem na světě moc rád ;-)

Marku, dobré rčení a dobře napsané, tedy mířené. To ty umíš :-)

Máro, to jsou moudra z dob dávno minulých. Babička vždy na tyhle starý fláky dbala a často o nich vyprávěla. A já poslouchal. Nejenom poslouchal, já to přímo žral. Však na mém psaném projevu je to mnohdy vidět :-D :-D

Martin - já bych řekl Martine, že aby dnešní padesátník dosáhl věku 90-ti let, to bude celkem velké umění. Jen té chemie, co do sebe denně horem-dolem pereme. Více než polovina dnešních padesátníků má vysoký tlak, nadváhu, zvýšený cukr a cholesterol, problémy s klouby, zády atd.
(moštu mám ještě cca 5l. Kdo ví, jaká bude letos úroda)

A pro kamarádi bděte.
Nekuřte, nepřežírejte se, jezte zdravě, pohybujte se ale nezatěžujte klouby nadváhou a hlavně - CHOĎTE SPÁT SE SLEPICEMA :-D :-D :-D Krásný víkend všem.

A opravdu se nesmím přežírat? Ach jo, to je vopruz. :-D

Díky za super poctěni ;-)

Jídlo je zdravé. Kachnička se šesti, k tomu několik chlazených a lovečák v lednici v záloze, kdyby hlad opět nečekaně zaútočil je nezbytnost :-D
Jednou o tom napíšu knihu, jako reakci na to co tu roky šířil Rajko Doleček. Už mám i název. Bude se to jmenovat iracionální výživa uvedená do praxe. Bohužel nevím, kdy bude dílo řádně dokončeno, protože včera volal doktor, že se mám opět dostavit a něco mi říká, že mi to žraní už definitivně zatrhne :-D :-D :-D

V první řadě, je to zajímavý příspěvek o unikátním depotu,který jsem si samozřejmě přečetl . ☝👍👍Nenašel jsem v něm ,ale ani zmínku o spaní se slépkama, ani o ledničce plné žrádla ,ani o moštu ...🤔🤷‍♂️ Tož už nevím, jak sa vždycky dopracujeme ,totálně úplně někde jinde 🤭😄😁

Tak jsem celý den proháněl cirkulárku a dnes půjdu asi spát dřív než slepice :-D :-D

Makoves - můžeš se přežírat jak chceš, pokud zachováš rovnici - příjem = výdej.
Já sežeru svíčkovou s 10-ti knedlema, zapiju to pivem, navrch pár buchet a nepřiberu ani kilo. Ale musíš jet jak fretka, jak za starých časů.

Dřív se udržoval na venkově takový obyčej: šaty, v kterých si se ženil, tak v těch tě pak položili do rakve. A museli ti pasovat, přes to nejel vlak :-D :-D

Z OBIho si příklad neberte, toho je pěkný kousek.
Chlap jak řimbaba, ten se nestydí najíst. Těch lovečáků bude v lednici víc, k tomu pár bedánek pivíčka a pár kachniček ;-) :-)

MarkyMark - já vím, že hen ten Aurelius. Umění je citovat klasika ve správný čas (citát já).

Máš pravdu Cémo, vždycky se skončí úplně jinde, než se začalo. O to je to krásnější ;-)

Jeden kamarád tremp, si byl jednou u větnamca koupit gatě (kalhoty) on měl nějakých 150kg . No a chudák větnamec po všemožném vybírání, žádné na jeho figuru nenašel🤷‍♂️ tož z něho zoufale vypadlo, jestli by nechtěl raději sukňu . 🤭👍😁

Když my slepice nemáme... 😁😁😁

Klucí debata za palec, ne, za tři 👍👍👍🤣🤣🤣

No jo, když to na psa přijde - hrabe... :-D Ale čekal jsem u sousedů nějakou inovaci, pes už je kapánek fádní objevitel ;-)

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top