Hund in Polen entdeckt einzigartiges Depot mit mittelalterlichen Münzen

Kategorien: Münzwesen - Numismatik , Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien

In der Nähe der Stadt Wałbrzych im Südwesten Polens fand ein Hund einen großen Satz dünner, einseitiger mittelalterlicher Münzen aus dem 13. Jahrhundert - gut erhaltene Brakteen. Experten zufolge ist dies der erste derartige Fund in den letzten 100 Jahren.

Ein Hundebesitzer namens Kajtuś wurde auf den seltenen Fund aufmerksam und meldete ihn am 7. April dem Niederschlesischen Institut für Kulturerbe in Wałbrzych. Ein Expertenteam unter der Leitung von Archäologen der Universität Wrocław wurde sofort an den Fundort entsandt: "Die Person, die sich an uns gewandt hat, ging mit ihrem Hund spazieren", sagte Anna Nowakowska-Ciuchera, Denkmalschutzbeauftragte in Wałbrzych, der Gazeta Wyborcza.

"Kajtuś fing an, in der Erde zu graben, und so kam er an den Krug mit den Münzen. Es stellte sich heraus, dass es sich um mittelalterliche Brakteaten handelte, die in einem beschädigten Keramikgefäß aufbewahrt wurden. ...", heißt es in einer Erklärung des Amtes für Denkmalpflege in Niederschlesien. Experten datieren die Funde vorläufig in die erste Hälfte des 13. Jahrhunderts, und die Münzen wurden in Brandenburg, Sachsen und Schlesien geprägt.

"Die Entdeckung einer so großen Anzahl von Münzen aus dieser Zeit ist ein außergewöhnliches Ereignis", fügte die Behörde hinzu und erläuterte, dass die Münzen so dünn waren und waren schnell abgenutzt, so dass zwei- oder dreimal im Jahr neue Ausgaben herausgegeben wurden, wobei frühere Münzsätze eingeschmolzen und das Silber wiederverwendet wurde. Die Münzen aus dem "Hundefund" sind jedoch in ausgezeichnetem Zustand. In den meisten Fällen sind die Prägungen von Greifen, Meerjungfrauen, Engeln oder architektonischen Merkmalen wie Türmen, Mauern, Wällen usw. wunderschön erhalten und nur minimal beschädigt. Die größten Sammlungen von Brakteaten in Polen stammen aus Funden in Warschau und Krakau, aber die neue Die Entdeckung und ihr Standort werden nun zu einem "Mekka" für Mediävisten, sagt das Amt für Denkmalschutz voraus.

"Experten wollen den genauen Ort nicht bekannt geben, um keine illegalen Fahnder mit Metalldetektoren anzulocken", schreibt die Gazeta Wyborcza. Brakteaten waren im Mittelalter sehr dünne Münzen mit Darstellungen von Tieren, phantasievollen Motiven oder Architektur: "Die Idee, Münzen aus dünnem Blech zu prägen, war auf die schlechte Verfügbarkeit von Erzen - Silber oder seltener Gold - und Münzvorräten zurückzuführen. Die Münzen könnten von Königen, Herzögen oder Bischöfen geprägt worden sein", erklärt das Amt für Denkmalpflege. Erst mit der Entdeckung von Silbervorkommen in Böhmen wurde der "Euro des mittelalterlichen Europas" - der Prager Groschen - geprägt, der die Brakteaten nach und nach verdrängte.

Die Münzen sind ein archäologisches Erbe und werden daher irgendwann in einem Museum landen. Zunächst müssen sie jedoch ordnungsgemäß untersucht und erhalten werden. Was den Hund Kaytus betrifft, so "fragen die Archäologen angesichts seiner Fähigkeiten bereits nach seiner Teilnahme an der Ausgrabung", scherzt das Denkmalamt.

Roman Nemec

Quellen: thehistoryblog.com, notesfrompoland.com, wosoz.ibip.wroc.pl

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Největší sbírky brakteátů v Polsku pocházejí z nálezů ve Varšavě a Krakově, ale. nový objeb a jeho lokalita se nyní stanou „Mekkou“ mediavelistů, předpovídá úřad pro ochranu dědictví.

😎

;-) ;-) ;-)

".... nový objeb..." 😂

On to je "objeb",protože do toho zatahli toho psa...překlad tohoto slova z polštiny do čestiny zní "ojeb" :-P 8-)

Garrett, equinox, minelab, kdepak. Kajtuśe neznám, asi si ho koupím.

Není nad osvědčeného českého divočáka. Ten kdyby to tam prozkoumal, to bysme se ještě divili :-D

Já čekal, že se tady jméno Fanky objeví hodně brzy :-D :-D

Elmara - tak jsem si znovu přečetl článek a celou diskusi a z hluboka jsem si povzdechl, jak ten čas letí.
Když nám bylo dvacet, týden se neskutečně táhnul a člověk se nemohl dočkat, až půjde k muzice. Dnes ti rok proteče mezi prsty, ani nevíš jak.

Staré babičky vždy, když odbyl kostelní zvon, říkaly: Další hodina odbyla, mne k hrobu přiblížila. Čím jsem starší, tím víc mi z té věty leze mráz po zádech.

Když se dá pes vycvičit na drogy , bomby atd.. tak kdo ví ,jestli by nešel naučit i na ty poklady 🤔👍

Jojo :-D
Já tyhle starý moudra mám moc rád a když se nad tím Marku zamyslíš, stáří lidé dřív vnímali život úplně jinak.

Romane, Život je jak žebřík do kurníku, krátký a posraný ☝😄 Tak nás prosím,aspoň v pátek neser s babkama nad hrobem☝😄😁 jsem byl tak vyděšený, že jsem si rači zacpal uši, abych neslyšel dnes zvony 🤷‍♂️😄

Přátelé, doporučuji pořídit hřeby do rakve, které tu nedávno v chatu prezentoval kolega Luke
https://aukro.cz/hrebiky-do-rakve-stare-7009219556
Už mám taky jednu sadu.
Železo nebude, nebo bude drahé a v omezeném množství.
A šroubovat víko nějakým aušusem?
To si raději připlatím za kvalitu :-D :-D :-D

Se divím že ještě nikoho nenapadlo říct že našel depot protože si v lese potřeboval odskočit na velkou a jako správnej zálesák to chtěl zakopat a přitom našel hrnec dukátů :-D

To namor: máte tam depresivní babči :)

Romčo, zestárnout není umění, umění je to snést. A každému novému dni dáme příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem našeho života. Mimochodem jak jsi na tom s moštem? Máš ještě? Já jsem vytáhl poslední láhev z mrazáku.

Vy na mě reagujete strašně moc dlouho, to já už spím se slepicema :-D :-D

O to čilejší jsem ale ráno. Už jsem si s Fanky pohrál, drůbež obstaral, holubům dal a prohlédl holoubata a teď mohu odepsat.
Nezapomeňte! To je recept na dlouhověkost.Takhle žili naši předkové po generace - chodit za soumraku spát a za kuropění vstávat. Plkat do půlnoci na LP je velký špatný ;-) :-D

Cémo - to se ti omlouvám, že hrůzou celý jsi se zježil. Život je jak žebřík krátký, s tím souhlasím. Ale posraný ne. Na světě je krásně a já jsem na světě moc rád ;-)

Marku, dobré rčení a dobře napsané, tedy mířené. To ty umíš :-)

Máro, to jsou moudra z dob dávno minulých. Babička vždy na tyhle starý fláky dbala a často o nich vyprávěla. A já poslouchal. Nejenom poslouchal, já to přímo žral. Však na mém psaném projevu je to mnohdy vidět :-D :-D

Martin - já bych řekl Martine, že aby dnešní padesátník dosáhl věku 90-ti let, to bude celkem velké umění. Jen té chemie, co do sebe denně horem-dolem pereme. Více než polovina dnešních padesátníků má vysoký tlak, nadváhu, zvýšený cukr a cholesterol, problémy s klouby, zády atd.
(moštu mám ještě cca 5l. Kdo ví, jaká bude letos úroda)

A pro kamarádi bděte.
Nekuřte, nepřežírejte se, jezte zdravě, pohybujte se ale nezatěžujte klouby nadváhou a hlavně - CHOĎTE SPÁT SE SLEPICEMA :-D :-D :-D Krásný víkend všem.

A opravdu se nesmím přežírat? Ach jo, to je vopruz. :-D

Díky za super poctěni ;-)

Jídlo je zdravé. Kachnička se šesti, k tomu několik chlazených a lovečák v lednici v záloze, kdyby hlad opět nečekaně zaútočil je nezbytnost :-D
Jednou o tom napíšu knihu, jako reakci na to co tu roky šířil Rajko Doleček. Už mám i název. Bude se to jmenovat iracionální výživa uvedená do praxe. Bohužel nevím, kdy bude dílo řádně dokončeno, protože včera volal doktor, že se mám opět dostavit a něco mi říká, že mi to žraní už definitivně zatrhne :-D :-D :-D

V první řadě, je to zajímavý příspěvek o unikátním depotu,který jsem si samozřejmě přečetl . ☝👍👍Nenašel jsem v něm ,ale ani zmínku o spaní se slépkama, ani o ledničce plné žrádla ,ani o moštu ...🤔🤷‍♂️ Tož už nevím, jak sa vždycky dopracujeme ,totálně úplně někde jinde 🤭😄😁

Tak jsem celý den proháněl cirkulárku a dnes půjdu asi spát dřív než slepice :-D :-D

Makoves - můžeš se přežírat jak chceš, pokud zachováš rovnici - příjem = výdej.
Já sežeru svíčkovou s 10-ti knedlema, zapiju to pivem, navrch pár buchet a nepřiberu ani kilo. Ale musíš jet jak fretka, jak za starých časů.

Dřív se udržoval na venkově takový obyčej: šaty, v kterých si se ženil, tak v těch tě pak položili do rakve. A museli ti pasovat, přes to nejel vlak :-D :-D

Z OBIho si příklad neberte, toho je pěkný kousek.
Chlap jak řimbaba, ten se nestydí najíst. Těch lovečáků bude v lednici víc, k tomu pár bedánek pivíčka a pár kachniček ;-) :-)

MarkyMark - já vím, že hen ten Aurelius. Umění je citovat klasika ve správný čas (citát já).

Máš pravdu Cémo, vždycky se skončí úplně jinde, než se začalo. O to je to krásnější ;-)

Jeden kamarád tremp, si byl jednou u větnamca koupit gatě (kalhoty) on měl nějakých 150kg . No a chudák větnamec po všemožném vybírání, žádné na jeho figuru nenašel🤷‍♂️ tož z něho zoufale vypadlo, jestli by nechtěl raději sukňu . 🤭👍😁

Když my slepice nemáme... 😁😁😁

Klucí debata za palec, ne, za tři 👍👍👍🤣🤣🤣

No jo, když to na psa přijde - hrabe... :-D Ale čekal jsem u sousedů nějakou inovaci, pes už je kapánek fádní objevitel ;-)

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben