Pes v Polsku vyhrabal unikátní depot středověkých mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

U města Wałbrzych v jihozápadním Polsku našel pes velký soubor tenkých jednostranných středověkých mincí ze 13. století – skvěle zachovalých brakteátů. Podle odborníků se jedná o první podobný nález za posledních sto let.

Na vzácný nález upozornil majitel psa jménem Kajtuś a 7. dubna jej ohlásil Dolnoslezskému památkovému ústavu ve Wałbrzychu. Na místo byl okamžitě vyslán tým odborníků v čele s archeology z Vratislavské univerzity: „Osoba, která nás kontaktovala, byla na procházce se psem,“ řekla deníku Gazeta Wyborcza Anna Nowakowska-Ciuchera, referentka ochrany dědictví ve Wałbrzychu.

„Kajtuś začal hrabat v zemi, a tak se dostal ke džbánu s mincemi. Ukázalo se, že jde o středověké brakteáty, které byly uloženy v poškozené keramické nádobě,“ píše se v prohlášení památkového úřadu Dolního Slezska. Odborníci předběžně nálezy datují do první poloviny 13. století, mince byly raženy v Braniborsku, Sasku a Slezsku.

„Objev tak velkého množství mincí z tohoto období je výjimečnou událostí,“ dodal úřad s vysvětlením, že mince byly natolik tenké a rychle se opotřebovávaly, že nové ražby bývaly vydávány dvakrát až třikrát ročně, přičemž předchozí sady mincí se roztavily a stříbro opět použilo. Mince z „psího nálezu“ jsou však ve výborném stavu. Většinou jsou ražby gryfů, mořských panen, andělů či architektonických prvků jako věže, zdi, hradby atd. krásně zachovalé, jen s minimálním poškozením. Největší sbírky brakteátů v Polsku pocházejí z nálezů ve Varšavě a Krakově, ale nový objeb a jeho lokalita se nyní stanou „Mekkou“ mediavelistů, předpovídá úřad pro ochranu dědictví.

„Přesné místo odborníci nechtějí prozradit, aby nepřilákali nelegální hledače s detektory kovů,“ píše Gazeta Wyborcza. Brakteáty ve středověku byly velmi tenké mince s vyobrazením zvířat, fantaskními vzory či architektury: „Nápad razit mince z tenkého plechu byl způsoben špatnou dostupností rudy – stříbra nebo vzácněji zlata a zásobami mincovny. Razit mince mohli králové, vévodové či biskupové,“ vysvětloval památkový úřad. Teprve s objevem ložisek stříbra v Čechách se začalo razit „Euro středověké Evropy“ – pražské groše, které postupně brakteáty vytlačily.

Mince jsou archeologickým dědictvím, a proto nakonec skončí v muzeu. Nejprve je však třeba je řádně prostudovat a zakonzervovat. Pokud jde o psa Kajtuśe, „s ohledem na jeho dovednosti se již archeologové ptají na jeho účast na vykopávkách,“ vtipkoval památkový úřad.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, notesfrompoland.com, wosoz.ibip.wroc.pl

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Největší sbírky brakteátů v Polsku pocházejí z nálezů ve Varšavě a Krakově, ale. nový objeb a jeho lokalita se nyní stanou „Mekkou“ mediavelistů, předpovídá úřad pro ochranu dědictví.

😎

;-) ;-) ;-)

".... nový objeb..." 😂

On to je "objeb",protože do toho zatahli toho psa...překlad tohoto slova z polštiny do čestiny zní "ojeb" :-P 8-)

Garrett, equinox, minelab, kdepak. Kajtuśe neznám, asi si ho koupím.

Není nad osvědčeného českého divočáka. Ten kdyby to tam prozkoumal, to bysme se ještě divili :-D

Já čekal, že se tady jméno Fanky objeví hodně brzy :-D :-D

Elmara - tak jsem si znovu přečetl článek a celou diskusi a z hluboka jsem si povzdechl, jak ten čas letí.
Když nám bylo dvacet, týden se neskutečně táhnul a člověk se nemohl dočkat, až půjde k muzice. Dnes ti rok proteče mezi prsty, ani nevíš jak.

Staré babičky vždy, když odbyl kostelní zvon, říkaly: Další hodina odbyla, mne k hrobu přiblížila. Čím jsem starší, tím víc mi z té věty leze mráz po zádech.

Když se dá pes vycvičit na drogy , bomby atd.. tak kdo ví ,jestli by nešel naučit i na ty poklady 🤔👍

Romane, ty umíš takhle při pátku potěšit :-D :-D :-D

Jojo :-D
Já tyhle starý moudra mám moc rád a když se nad tím Marku zamyslíš, stáří lidé dřív vnímali život úplně jinak.

Romane, Život je jak žebřík do kurníku, krátký a posraný ☝😄 Tak nás prosím,aspoň v pátek neser s babkama nad hrobem☝😄😁 jsem byl tak vyděšený, že jsem si rači zacpal uši, abych neslyšel dnes zvony 🤷‍♂️😄

A tak Romane, když nějaké staré moudro, tak od mého oblíbeného římského císaře:
„Změň vztah k věcem, které tě znepokojují a budeš mít od nich pokoj.“ — Marcus Aurelius

:-D

Přátelé, doporučuji pořídit hřeby do rakve, které tu nedávno v chatu prezentoval kolega Luke
https://aukro.cz/hrebiky-do-rakve-stare-7009219556
Už mám taky jednu sadu.
Železo nebude, nebo bude drahé a v omezeném množství.
A šroubovat víko nějakým aušusem?
To si raději připlatím za kvalitu :-D :-D :-D

Se divím že ještě nikoho nenapadlo říct že našel depot protože si v lese potřeboval odskočit na velkou a jako správnej zálesák to chtěl zakopat a přitom našel hrnec dukátů :-D

To namor: máte tam depresivní babči :)

Romane, to je chce trochu rozveselit, tady návod v čase 5:00 :-D
https://www.youtube.com/watch?v=AMTO_hF6zeg

Romčo, zestárnout není umění, umění je to snést. A každému novému dni dáme příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem našeho života. Mimochodem jak jsi na tom s moštem? Máš ještě? Já jsem vytáhl poslední láhev z mrazáku.

Vy na mě reagujete strašně moc dlouho, to já už spím se slepicema :-D :-D

O to čilejší jsem ale ráno. Už jsem si s Fanky pohrál, drůbež obstaral, holubům dal a prohlédl holoubata a teď mohu odepsat.
Nezapomeňte! To je recept na dlouhověkost.Takhle žili naši předkové po generace - chodit za soumraku spát a za kuropění vstávat. Plkat do půlnoci na LP je velký špatný ;-) :-D

Cémo - to se ti omlouvám, že hrůzou celý jsi se zježil. Život je jak žebřík krátký, s tím souhlasím. Ale posraný ne. Na světě je krásně a já jsem na světě moc rád ;-)

Marku, dobré rčení a dobře napsané, tedy mířené. To ty umíš :-)

Máro, to jsou moudra z dob dávno minulých. Babička vždy na tyhle starý fláky dbala a často o nich vyprávěla. A já poslouchal. Nejenom poslouchal, já to přímo žral. Však na mém psaném projevu je to mnohdy vidět :-D :-D

Martin - já bych řekl Martine, že aby dnešní padesátník dosáhl věku 90-ti let, to bude celkem velké umění. Jen té chemie, co do sebe denně horem-dolem pereme. Více než polovina dnešních padesátníků má vysoký tlak, nadváhu, zvýšený cukr a cholesterol, problémy s klouby, zády atd.
(moštu mám ještě cca 5l. Kdo ví, jaká bude letos úroda)

A pro kamarádi bděte.
Nekuřte, nepřežírejte se, jezte zdravě, pohybujte se ale nezatěžujte klouby nadváhou a hlavně - CHOĎTE SPÁT SE SLEPICEMA :-D :-D :-D Krásný víkend všem.

A opravdu se nesmím přežírat? Ach jo, to je vopruz. :-D

Díky za super poctěni ;-)

Romane, díky, ale to ne já, to Markus Aurelius :-D

On má plno takových zajímavých mouder a je super, že snad na našem území i nějak krátce pobýval. Když jsem začínal s detektoringem, tak jsem si říkal, že by byla paráda najít jeho denár. Ehm, tak teď po letech jsem to upravil na to, že by byla paráda najít aspoň nějaký denár :-D :-D :-D

Jinak jím zdravě, nepřežírám se, nekouřím, hýbu se, ale se slepicema už dávno nechodím spát, už mám roky na to, abych slepici snad poznal ;-) :-D :-D

Jídlo je zdravé. Kachnička se šesti, k tomu několik chlazených a lovečák v lednici v záloze, kdyby hlad opět nečekaně zaútočil je nezbytnost :-D
Jednou o tom napíšu knihu, jako reakci na to co tu roky šířil Rajko Doleček. Už mám i název. Bude se to jmenovat iracionální výživa uvedená do praxe. Bohužel nevím, kdy bude dílo řádně dokončeno, protože včera volal doktor, že se mám opět dostavit a něco mi říká, že mi to žraní už definitivně zatrhne :-D :-D :-D

V první řadě, je to zajímavý příspěvek o unikátním depotu,který jsem si samozřejmě přečetl . ☝👍👍Nenašel jsem v něm ,ale ani zmínku o spaní se slépkama, ani o ledničce plné žrádla ,ani o moštu ...🤔🤷‍♂️ Tož už nevím, jak sa vždycky dopracujeme ,totálně úplně někde jinde 🤭😄😁

Unikátní nález to dozajista je. Když už je v článku uvedeno, že se to našlo u města Wałbrzych, tak by měli toho psa jménem Kajtuś, použít na vyhrabání toho zlatého vlaku, co tam ve Wałbrzychu je :-D :-D :-D

Tak jsem celý den proháněl cirkulárku a dnes půjdu asi spát dřív než slepice :-D :-D

Makoves - můžeš se přežírat jak chceš, pokud zachováš rovnici - příjem = výdej.
Já sežeru svíčkovou s 10-ti knedlema, zapiju to pivem, navrch pár buchet a nepřiberu ani kilo. Ale musíš jet jak fretka, jak za starých časů.

Dřív se udržoval na venkově takový obyčej: šaty, v kterých si se ženil, tak v těch tě pak položili do rakve. A museli ti pasovat, přes to nejel vlak :-D :-D

Z OBIho si příklad neberte, toho je pěkný kousek.
Chlap jak řimbaba, ten se nestydí najíst. Těch lovečáků bude v lednici víc, k tomu pár bedánek pivíčka a pár kachniček ;-) :-)

MarkyMark - já vím, že hen ten Aurelius. Umění je citovat klasika ve správný čas (citát já).

Máš pravdu Cémo, vždycky se skončí úplně jinde, než se začalo. O to je to krásnější ;-)

Jeden kamarád tremp, si byl jednou u větnamca koupit gatě (kalhoty) on měl nějakých 150kg . No a chudák větnamec po všemožném vybírání, žádné na jeho figuru nenašel🤷‍♂️ tož z něho zoufale vypadlo, jestli by nechtěl raději sukňu . 🤭👍😁

Romane, tak to je taky dobrý citát 👍😁

Když my slepice nemáme... 😁😁😁

Klucí debata za palec, ne, za tři 👍👍👍🤣🤣🤣

No jo, když to na psa přijde - hrabe... :-D Ale čekal jsem u sousedů nějakou inovaci, pes už je kapánek fádní objevitel ;-)

Aha a já to měl za hliníkový odpad, co jsem se na té louce natrápil s těmi plíšky, než došlo k očistě a i detektor jsem tam málem rozmlátil.
Holt ani denár, ale jetelíček je už parádní. ;-)

Brečíte, že nemáte mošt a já musím každoročně vozit jablka v kolečku na hnůj a že těch koleček je.
Co dělat, když to nikdo nechce.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru