25. 6. 2008 Kalendarium

25. 6. 2008 Mittelalterlicher Helm aus Bystřicko

Kategorien: Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien , Kalendarium

Archäologen fanden vor dreizehn Jahren in Bystřice einen Eimerhelm vom Ende des vierzehnten Jahrhunderts. Sie stammt wahrscheinlich aus den turbulenten Zeiten der Markgrafenkriege. Wahrscheinlich war es im Besitz eines Adligen.

Der Helm stammt wahrscheinlich aus der vorhussitischen Zeit. Der Besitzer war sicherlich nicht arm. Der Leiter des Stadtmuseums Bystřice, Vladimír Cisár, kommentierte den Fund damals und sagte, dass der Helm wirklich selten sei.

"Es gehörte wahrscheinlich einer Person von adligem Status. Ein Bauer, ein Ritter oder ein Fürst. Es könnte einer der Lakaien im Dienste von Wilhelm von Pernštejn gewesen sein. Darunter war zum Beispiel der berühmte Räuber Šrám, der in Bystřice hingerichtet werden sollte", verriet Cisár.

Neben dem Helm fanden die Archäologen auch Münzen. Den genauen Fundort des Helms wollten die Archäologen nicht preisgeben. Sie wollten es erst genauer untersuchen. Der Zugang war nur mit Genehmigung möglich. Später verrieten sie, dass sie die Münzen und den Helm bei der Erforschung der Burgruine in Dalečín gefunden hatten.

Es befindet sich im gleichnamigen Dorf am linken Ufer des Flusses Svratka auf einer kleinen Anhöhe an der Straße, die nach Vir führt. Die ursprüngliche gotische Burg ist als nach Westen gerichtete Schlossmauer erhalten geblieben. Die Wand zeigt drei Stockwerke mit Fenstern von Wohnräumen, Abdrücke von Balkendecken und zwei Reihen von Flügelfenstern. Auch die Reste des Turmtors und der Burg sind erhalten. Die Ruine ist frei zugänglich.
Nachdem der Helm untersucht und restauriert wurde, wurde er Teil der Ausstellung des Stadtmuseums in Bystřice nad Pernštejnem. Sie haben einen Abschnitt, der der Burg Dalecín gewidmet ist. Es war auch geplant, eine Kopie des Helms anzufertigen.

Bystřicko ist sehr reich an Funden. Interessante Funde haben Archäologen auch auf den Ruinen der Burg Skály bei Jimramov gemacht. Im Innenhof entdeckten sie zum Beispiel eine Fälscherwerkstatt mit einer großen Anzahl von falschen Münzen.

"Wir haben auch einen anderen Bereich im nordwestlichen Teil freigelegt, wo eine kleine Höhle künstlich angelegt wurde, und in dem Bereich davor haben sie eine große Anzahl von Funden gefunden. Auf den kaskadenförmigen Felsen an der Nordseite befanden sich wahrscheinlich Wohngebäude", verriet Ludvík Belcredi, Leiter des Archäologischen Instituts des Mährischen Museums.

Er und seine Kollegen fanden auch Becher, Glassplitter und eine große Anzahl von Metallgegenständen. Interessant waren Kanonenkugeln aus Pernsteiner Marmor, Quarz oder Kalkstein.

Quellen: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.vylety-zabava.cz

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Mazec :-D

super a foto zrekonstruované náhodou nemáš ....jen pro porovnaní jak se jim to povedlo ;-)

http://svetbaltu.mzm.cz/exhibit-16.html
https://br.pinterest.com/pin/348677196124003611/

Tak to ano...takové železo si nechám líbit. Moc hezký a málo vídaný nález.
Díky za info!!!!

Ta je 8-) díky za článek

Nádhera. To je sen 8-)

To by byla radost čistit ;-) :-D

Supr čupr, to najít, tak si stříknu do kalhot :-D :-P

Parádní obnova ale tam píšou i další informace co si nenapal a e to škoda , ale i tak super:
Pomocí detektoru kovu byla v létě 2008 nalezena nedávno v destrukci příkopu hradu Dalečína tato hrncová helma; v závislosti na poměrně pozdních pramenech svědčících o existenci hradu v polovině 14. století. Z pěti kusů snýtovaná hrncová přílba pochází však spíše z období kolem roku 1300, či prvních dvou desetiletí 14. století. A nejspíše někdy až ve druhé půli 14. století byla použita jako terč pro výcvik střelby kuší, jak nasvědčují dochované průstřely. Jde o mimořádný nález, který doplňuje asi osmnáct dosud známých exemplářů tohoto typu helmy dochovaných či nalezených v západní a severní Evropě (souměřitelný je s podobně časově zařaditelnými přílbami z Madeln a Bolzana), nejvíce se ale svojí konstrukcí a celkovým vzhledem podobá poškozené hrncové helmě z horního hradu v bavorském Treuchtlingenu nalezené v roce 1983, jež je datována do první čtvrtiny 14. století. Přílba výstižně reprezentuje podstatný kus ochranné zbroje, jako užívali rytíři směřující na Litvu i bratří řádu německých rytířů. Muzeum Bystřicka Bystřice nad Pernštejnem.

To je skvělý. Asi hlavně protože se to u nás fakt moc nenachází.

Nemyslím si, že by něco tak drahého jako přilba někdo používal jako terč při střelbě kuší.

No asi je úplně jedno co si myslíte , teda pokud nejste archeologové kteří helmu prozkoumali !!!
Protože to co jsem zde uvedl je zkopírovanou právě z : http://svetbaltu.mzm.cz/exhibit-16.html
Jedna se o stránky MZM Moravské Zemské Muzeum a tak bych jim věřil ;-) Taky nevím proč by nemohla sloužit jako terč třeba v 15 stol. když už byla zastarala , nikdo neuváděl že ji používaly jako terč právě v době 14 stol. když se používala .....každopádně je to parádní nalez a budu věřit archeologům a učencům z muzea ;-) :-/ ;-)

Haidrich s tou vírou v archeology to obecně nepřeháněj, ale tady tomu taky věřim.

:-D :-D :-D :-D ne vždy ale jak jsem psal nikdo neuváděl kdy byla použita jako terč , e my jasné že novou by asi nepoužily ....to by byl drahý terč :-/ ;-) Dom a nebo jen s rozumem ;-)

Jo to beru ale jestli tam našli víc rýh a průstřelu od šípu z kuše nebo tak něco je to pravděpodobnější než že čekal až ho X střelců trefy někde pořádně :-/ ale nebudu se dohadovat já tam nebyl a helmu v ruce bohužel nedržel :-D Na druhou stranu když jim nebudeme věřit tak bych nemusel věřit že je ze 14 stol ale že i někdo ukoval v 18 stol. ,...nevím proč to tvrdí asi našli snad nějaké stopy ale to nesnižuji nijak její hodnotu jako nalez ba naopak je to ještě úžasnější ....ono trénovat střelbu na terč nebo figurínu e lehčí než trénovat na figurínu ve zbrojí už jenom kam se trefit....taky to mohl používat jako terč nějaký synáček od hradního pana :-D :-D :-D Představivost je velka a je to lepší než že to měl na hlavě bezejmenný rytíř a náhodou to ztratil třeba i s hlavou :-/ Hlavní e že se našla , meč sem tam někdo nade ale helmu až tak často ne ;-)

Co kdyby ses kouknul na ty fotky od tienytonga, kde jsou ty průstřely vidět?

Dom právě že koukal a taky tam jsem se to dočetl ;-) No a chápu i jejích úvahu proč byla použita jako terč ú při útoku nebo úprku by zásah nebo zásahy býlí jen z jedné strany ( nemluvě o těch přímo z hora to vypadá jako by ležela a někdo se do ni trefoval).
TucoSalamanca jsem laik ale i tak vím že špice kušovky z jistého obdoby udělá otvor určitého průměru a tvaru což ten tvar tak vypadá ;-) Kdyby to někdo promáčkl bylo by to pomačkané i kolem ale jen při jisté rychlostí uděláš dírku a neohneš okolí ( jako při průstřelu ). Ono je jasné z jaké e doby helma ale kdy se dostala pod zem se neví , takže klidně mohla někde ležet až do 16 století a teprve pak i někdo použil jako terč a nebo ne . Třeba se do ni trefoval někdo starší a nebo se učil střílet synek hradního pana ....ale já u toho nebyl ;-)

Měli jste někdy helmu v ruce a zkusily ji něčím probyt třeba hřebem nebo jinak , všimly jste si že není pomačkaná ? To muselo byt něco s rychlostí a ne sílou , kdyby tam byla větší díra klidně bych řekl že ji prorazil kladivem se špici ale takhle ? On to není zrovna nejtenčí plech ,to zadrželo i ránu mečem ;-) Proto se začalí používat bojové kladiva se špici , nebo jak se jim odborně říká. Kdyby šla jen tak udělat dírka neměly by jaksi v bojí žádný význam ( kušovka podle tvaru udělá díru kosočtverce nebo čtverce ).

Marky Mark, to bude asi nejpravděpodobnější varianta, no snad se debaty zúčastní též kolega surmajka ten by do toho též mohl vnést trochu světla ;-) :-D

Haidrich sorry, já to pochopil tak že tu kuš zpochybňuješ.
Tuco, prostě jí střelíš, třeba se otočí nějak, střílíš dál. Nebo jí zvedneš a nějak tam plácneš... nevidim v tom problém.
Testování kladiva je taky asi realistickej scénář. Ale mělo by to jít rozlišit podle tvaru těch děr. Kladivo by bylo rovně dovnitř, zatimco ta kušovka tam nechá ten pyramidovej tvar.

Dom : no a právě že ne ;-) a přesně jak píšeš jsem to myslel úplně stejně od začátku ;-) :-D

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben