25. 6. 2008 Calendary

25. 6. 2008 Medieval helmet from Bystřicko

Categories: Finds and rescue research in the Czech Republic , Calendar

Archaeologists found a bucket helmet from the end of the fourteenth century thirteen years ago in Bystřice. It probably dates back to the turbulent times of the Margrave Wars. It was probably owned by a nobleman.

The helmet probably dates back to the pre-Hussite period. The owner was certainly not poor. The head of the Bystřice City Museum, Vladimír Cisár, commented on the find at the time and said that the helmet was really rare.

"It was probably owned by a person of noble status. A peasant, a knight or a lord. It could have been one of the lackeys in the service of William of Pernštejn. Among them was, for example, the famous robber Šrám, who was to be executed in Bystřice," Cisár revealed.

In addition to the helmet, archaeologists also found coins. The archaeologists did not want to reveal the specific place where the helmet was located. They wanted to examine it in more detail first. Access was by permit only. Later, they revealed that they had found the coins and the helmet while exploring the ruins of the castle in Dalečín.

It is located in the village of the same name on the left bank of the Svratka River on a small hill by the road leading to Vir. The original Gothic castle remains as a west-facing palace wall. The wall shows three floors with windows of living rooms, imprints of beamed ceilings and two rows of casement windows. The remains of the tower gate and the castle are also preserved. The ruins are free to access.
After being examined and restored, the helmet became part of the exhibition of the town museum in Bystřice nad Pernštejnem. They have a section dedicated to the Dalecín castle. It was also planned to make a copy of the helmet.

Bystřicko is very rich in finds. Archaeologists have also found interesting things at the ruins of Skály Castle near Jimramov. In the courtyard, for example, they discovered a forgery workshop with a large number of fake coins.

"We also uncovered another area in the north-western part where a small cave was artificially created and in the area in front of it they found a large number of finds. On the cascading cliffs on the north side there were probably residential buildings," revealed Ludvík Belcredi, head of the Archaeological Institute of the Moravian Museum.

He and his colleagues also found cups, glass fragments and a large number of metal objects. Interesting were cannonballs made of Pernstein marble, quartz or limestone.

Sources: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.vylety-zabava.cz

The article is included in categories:

Post

Mazec :-D

super a foto zrekonstruované náhodou nemáš ....jen pro porovnaní jak se jim to povedlo ;-)

http://svetbaltu.mzm.cz/exhibit-16.html
https://br.pinterest.com/pin/348677196124003611/

Tak to ano...takové železo si nechám líbit. Moc hezký a málo vídaný nález.
Díky za info!!!!

Ta je 8-) díky za článek

Nádhera. To je sen 8-)

Supr čupr, to najít, tak si stříknu do kalhot :-D :-P

Parádní obnova ale tam píšou i další informace co si nenapal a e to škoda , ale i tak super:
Pomocí detektoru kovu byla v létě 2008 nalezena nedávno v destrukci příkopu hradu Dalečína tato hrncová helma; v závislosti na poměrně pozdních pramenech svědčících o existenci hradu v polovině 14. století. Z pěti kusů snýtovaná hrncová přílba pochází však spíše z období kolem roku 1300, či prvních dvou desetiletí 14. století. A nejspíše někdy až ve druhé půli 14. století byla použita jako terč pro výcvik střelby kuší, jak nasvědčují dochované průstřely. Jde o mimořádný nález, který doplňuje asi osmnáct dosud známých exemplářů tohoto typu helmy dochovaných či nalezených v západní a severní Evropě (souměřitelný je s podobně časově zařaditelnými přílbami z Madeln a Bolzana), nejvíce se ale svojí konstrukcí a celkovým vzhledem podobá poškozené hrncové helmě z horního hradu v bavorském Treuchtlingenu nalezené v roce 1983, jež je datována do první čtvrtiny 14. století. Přílba výstižně reprezentuje podstatný kus ochranné zbroje, jako užívali rytíři směřující na Litvu i bratří řádu německých rytířů. Muzeum Bystřicka Bystřice nad Pernštejnem.

To je skvělý. Asi hlavně protože se to u nás fakt moc nenachází.

Nemyslím si, že by něco tak drahého jako přilba někdo používal jako terč při střelbě kuší.

No asi je úplně jedno co si myslíte , teda pokud nejste archeologové kteří helmu prozkoumali !!!
Protože to co jsem zde uvedl je zkopírovanou právě z : http://svetbaltu.mzm.cz/exhibit-16.html
Jedna se o stránky MZM Moravské Zemské Muzeum a tak bych jim věřil ;-) Taky nevím proč by nemohla sloužit jako terč třeba v 15 stol. když už byla zastarala , nikdo neuváděl že ji používaly jako terč právě v době 14 stol. když se používala .....každopádně je to parádní nalez a budu věřit archeologům a učencům z muzea ;-) :-/ ;-)

Haidrich s tou vírou v archeology to obecně nepřeháněj, ale tady tomu taky věřim.

:-D :-D :-D :-D ne vždy ale jak jsem psal nikdo neuváděl kdy byla použita jako terč , e my jasné že novou by asi nepoužily ....to by byl drahý terč :-/ ;-) Dom a nebo jen s rozumem ;-)

Jo to beru ale jestli tam našli víc rýh a průstřelu od šípu z kuše nebo tak něco je to pravděpodobnější než že čekal až ho X střelců trefy někde pořádně :-/ ale nebudu se dohadovat já tam nebyl a helmu v ruce bohužel nedržel :-D Na druhou stranu když jim nebudeme věřit tak bych nemusel věřit že je ze 14 stol ale že i někdo ukoval v 18 stol. ,...nevím proč to tvrdí asi našli snad nějaké stopy ale to nesnižuji nijak její hodnotu jako nalez ba naopak je to ještě úžasnější ....ono trénovat střelbu na terč nebo figurínu e lehčí než trénovat na figurínu ve zbrojí už jenom kam se trefit....taky to mohl používat jako terč nějaký synáček od hradního pana :-D :-D :-D Představivost je velka a je to lepší než že to měl na hlavě bezejmenný rytíř a náhodou to ztratil třeba i s hlavou :-/ Hlavní e že se našla , meč sem tam někdo nade ale helmu až tak často ne ;-)

Co kdyby ses kouknul na ty fotky od tienytonga, kde jsou ty průstřely vidět?

Dom právě že koukal a taky tam jsem se to dočetl ;-) No a chápu i jejích úvahu proč byla použita jako terč ú při útoku nebo úprku by zásah nebo zásahy býlí jen z jedné strany ( nemluvě o těch přímo z hora to vypadá jako by ležela a někdo se do ni trefoval).
TucoSalamanca jsem laik ale i tak vím že špice kušovky z jistého obdoby udělá otvor určitého průměru a tvaru což ten tvar tak vypadá ;-) Kdyby to někdo promáčkl bylo by to pomačkané i kolem ale jen při jisté rychlostí uděláš dírku a neohneš okolí ( jako při průstřelu ). Ono je jasné z jaké e doby helma ale kdy se dostala pod zem se neví , takže klidně mohla někde ležet až do 16 století a teprve pak i někdo použil jako terč a nebo ne . Třeba se do ni trefoval někdo starší a nebo se učil střílet synek hradního pana ....ale já u toho nebyl ;-)

Měli jste někdy helmu v ruce a zkusily ji něčím probyt třeba hřebem nebo jinak , všimly jste si že není pomačkaná ? To muselo byt něco s rychlostí a ne sílou , kdyby tam byla větší díra klidně bych řekl že ji prorazil kladivem se špici ale takhle ? On to není zrovna nejtenčí plech ,to zadrželo i ránu mečem ;-) Proto se začalí používat bojové kladiva se špici , nebo jak se jim odborně říká. Kdyby šla jen tak udělat dírka neměly by jaksi v bojí žádný význam ( kušovka podle tvaru udělá díru kosočtverce nebo čtverce ).

Marky Mark, to bude asi nejpravděpodobnější varianta, no snad se debaty zúčastní též kolega surmajka ten by do toho též mohl vnést trochu světla ;-) :-D

Haidrich sorry, já to pochopil tak že tu kuš zpochybňuješ.
Tuco, prostě jí střelíš, třeba se otočí nějak, střílíš dál. Nebo jí zvedneš a nějak tam plácneš... nevidim v tom problém.
Testování kladiva je taky asi realistickej scénář. Ale mělo by to jít rozlišit podle tvaru těch děr. Kladivo by bylo rovně dovnitř, zatimco ta kušovka tam nechá ten pyramidovej tvar.

Dom : no a právě že ne ;-) a přesně jak píšeš jsem to myslel úplně stejně od začátku ;-) :-D

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top