25. 6. 2008 Kalendárium

25. 6. 2008 Středověká helma z Bystřicka

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Kbelcovou přílbu z konce čtrnáctého století našli archeologové před třinácti lety na Bystřicku. Pochází zřejmě z neklidných časů markraběcích válek. Vlastnil ji zřejmě nějaký urozený člověk. 

Helma pravděpodobně pochází z doby předhusitské. Majitel rozhodně nepatřil mezi chudinu. Nález tenkrát komentoval vedoucí Městského muzea v Bystřici Vladimír Cisár, podle kterého je přílba opravdu vzácná.

„Vlastnil ji pravděpodobně vlastnil člověk urozeného stavu. Zeman, rytíř nebo pán. Mohl to být někdo z lapků ve službách Viléma z Pernštejna. Mezi ně patřil například známý lupič Šrám, který měl být popraven právě v Bystřici,“ prozradil Cisár.

Kromě přílby našli archeologové také mince. Konkrétní místo, kde se helma nacházela, archeologové nechtěli prozradit. Chtěli ho nejprve podrobněji prozkoumat. Vstup tam byl možný jen s povolením. Později prozradili, že mince a helmu našli během průzkumu zříceniny hradu v Dalečíně. 

Nachází se ve stejnojmenné obci na levém břehu řeky Svratky na malé vyvýšenině u silnice vedoucí do Víru. Z původního gotického hradu zůstala zeď paláce orientovaná na západ. Na zdi jsou patrná tři podlaží s okny obytných místností, otisky trámových stropů a dvě řady střílnových okének. Dále se dochovaly zbytky věžovité brány a hrady. Na zříceninu je volný přístup. 
Po prozkoumání a zrestaurování se přílba stala součástí expozice městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem. Mají tam totiž část věnovanou dalečínskému hradu. Počítalo i s vyrobením kopie helmy.

Bystřicko je na nálezy velmi bohaté. Zajímavé věci našli archeologové také na zřícenině hradu Skály u Jimramova. Na nádvoří například objevili padělatelskou dílnu s velkým množstvím falešných mincí. 

„Odkryli jsme i další plochu v severozápadní části, kde byla uměle vytvořena malá jeskyňka a v prostoru před ní našli velké množství nálezů. Na kaskádovitě odtesaných skalách na severní straně se zřejmě nacházely obytné budovy,“ prozradil vedoucí Archeologického ústavu Moravského zemského muzea Ludvík Belcredi.

S kolegy dále našli poháry, úlomky skla a velké množství kovových předmětů. Zajímavé byly dělové koule z pernštejnského mramoru, křemene nebo vápence. 

Zdroje: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.vylety-zabava.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mazec :-D

super a foto zrekonstruované náhodou nemáš ....jen pro porovnaní jak se jim to povedlo ;-)

http://svetbaltu.mzm.cz/exhibit-16.html
https://br.pinterest.com/pin/348677196124003611/

Tak to ano...takové železo si nechám líbit. Moc hezký a málo vídaný nález.
Díky za info!!!!

Ta je 8-) díky za článek

Nádhera. To je sen 8-)

To by byla radost čistit ;-) :-D

Supr čupr, to najít, tak si stříknu do kalhot :-D :-P

Parádní obnova ale tam píšou i další informace co si nenapal a e to škoda , ale i tak super:
Pomocí detektoru kovu byla v létě 2008 nalezena nedávno v destrukci příkopu hradu Dalečína tato hrncová helma; v závislosti na poměrně pozdních pramenech svědčících o existenci hradu v polovině 14. století. Z pěti kusů snýtovaná hrncová přílba pochází však spíše z období kolem roku 1300, či prvních dvou desetiletí 14. století. A nejspíše někdy až ve druhé půli 14. století byla použita jako terč pro výcvik střelby kuší, jak nasvědčují dochované průstřely. Jde o mimořádný nález, který doplňuje asi osmnáct dosud známých exemplářů tohoto typu helmy dochovaných či nalezených v západní a severní Evropě (souměřitelný je s podobně časově zařaditelnými přílbami z Madeln a Bolzana), nejvíce se ale svojí konstrukcí a celkovým vzhledem podobá poškozené hrncové helmě z horního hradu v bavorském Treuchtlingenu nalezené v roce 1983, jež je datována do první čtvrtiny 14. století. Přílba výstižně reprezentuje podstatný kus ochranné zbroje, jako užívali rytíři směřující na Litvu i bratří řádu německých rytířů. Muzeum Bystřicka Bystřice nad Pernštejnem.

To je skvělý. Asi hlavně protože se to u nás fakt moc nenachází.

Nemyslím si, že by něco tak drahého jako přilba někdo používal jako terč při střelbě kuší.

amah, myslím si to samé.

No asi je úplně jedno co si myslíte , teda pokud nejste archeologové kteří helmu prozkoumali !!!
Protože to co jsem zde uvedl je zkopírovanou právě z : http://svetbaltu.mzm.cz/exhibit-16.html
Jedna se o stránky MZM Moravské Zemské Muzeum a tak bych jim věřil ;-) Taky nevím proč by nemohla sloužit jako terč třeba v 15 stol. když už byla zastarala , nikdo neuváděl že ji používaly jako terč právě v době 14 stol. když se používala .....každopádně je to parádní nalez a budu věřit archeologům a učencům z muzea ;-) :-/ ;-)

Haidrich s tou vírou v archeology to obecně nepřeháněj, ale tady tomu taky věřim.

:-D :-D :-D :-D ne vždy ale jak jsem psal nikdo neuváděl kdy byla použita jako terč , e my jasné že novou by asi nepoužily ....to by byl drahý terč :-/ ;-) Dom a nebo jen s rozumem ;-)

haidrich, už jsem četl od archáčů tolik nesmyslů, že bych je nechtěl démonizovat a fakt jim všechno nevěřil. ;-)

Jo to beru ale jestli tam našli víc rýh a průstřelu od šípu z kuše nebo tak něco je to pravděpodobnější než že čekal až ho X střelců trefy někde pořádně :-/ ale nebudu se dohadovat já tam nebyl a helmu v ruce bohužel nedržel :-D Na druhou stranu když jim nebudeme věřit tak bych nemusel věřit že je ze 14 stol ale že i někdo ukoval v 18 stol. ,...nevím proč to tvrdí asi našli snad nějaké stopy ale to nesnižuji nijak její hodnotu jako nalez ba naopak je to ještě úžasnější ....ono trénovat střelbu na terč nebo figurínu e lehčí než trénovat na figurínu ve zbrojí už jenom kam se trefit....taky to mohl používat jako terč nějaký synáček od hradního pana :-D :-D :-D Představivost je velka a je to lepší než že to měl na hlavě bezejmenný rytíř a náhodou to ztratil třeba i s hlavou :-/ Hlavní e že se našla , meč sem tam někdo nade ale helmu až tak často ne ;-)

Co kdyby ses kouknul na ty fotky od tienytonga, kde jsou ty průstřely vidět?

TucoSalamanca máš recht, to mě taky napadlo, že to nemusí být z kušovky.

Dom právě že koukal a taky tam jsem se to dočetl ;-) No a chápu i jejích úvahu proč byla použita jako terč ú při útoku nebo úprku by zásah nebo zásahy býlí jen z jedné strany ( nemluvě o těch přímo z hora to vypadá jako by ležela a někdo se do ni trefoval).
TucoSalamanca jsem laik ale i tak vím že špice kušovky z jistého obdoby udělá otvor určitého průměru a tvaru což ten tvar tak vypadá ;-) Kdyby to někdo promáčkl bylo by to pomačkané i kolem ale jen při jisté rychlostí uděláš dírku a neohneš okolí ( jako při průstřelu ). Ono je jasné z jaké e doby helma ale kdy se dostala pod zem se neví , takže klidně mohla někde ležet až do 16 století a teprve pak i někdo použil jako terč a nebo ne . Třeba se do ni trefoval někdo starší a nebo se učil střílet synek hradního pana ....ale já u toho nebyl ;-)

Měli jste někdy helmu v ruce a zkusily ji něčím probyt třeba hřebem nebo jinak , všimly jste si že není pomačkaná ? To muselo byt něco s rychlostí a ne sílou , kdyby tam byla větší díra klidně bych řekl že ji prorazil kladivem se špici ale takhle ? On to není zrovna nejtenčí plech ,to zadrželo i ránu mečem ;-) Proto se začalí používat bojové kladiva se špici , nebo jak se jim odborně říká. Kdyby šla jen tak udělat dírka neměly by jaksi v bojí žádný význam ( kušovka podle tvaru udělá díru kosočtverce nebo čtverce ).

A třeba nějaký zbrojíř přivezl hradnímu pánovi novou přilbu, ten se na ni podíval a nezdála se mu příliš, tak řekl, že ten škopek je šmejd, že za ten nedá ani zlámaný groš, že se lehce prorazí a vzal bojové kladivo do ruky a několikrát po tom fláknul a jo, škopek o ničem. Tak ten zbrojíř nasraně s tou přilbou mrštil do kouta a slíbil pánovi, že přiveze lepší model :-P :-D

Marky Mark, to bude asi nejpravděpodobnější varianta, no snad se debaty zúčastní též kolega surmajka ten by do toho též mohl vnést trochu světla ;-) :-D

Haidrich sorry, já to pochopil tak že tu kuš zpochybňuješ.
Tuco, prostě jí střelíš, třeba se otočí nějak, střílíš dál. Nebo jí zvedneš a nějak tam plácneš... nevidim v tom problém.
Testování kladiva je taky asi realistickej scénář. Ale mělo by to jít rozlišit podle tvaru těch děr. Kladivo by bylo rovně dovnitř, zatimco ta kušovka tam nechá ten pyramidovej tvar.

Dom : no a právě že ne ;-) a přesně jak píšeš jsem to myslel úplně stejně od začátku ;-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru