Kriegsveteran erhält nach 76 Jahren sein Armband

Kategorien: Funde und Rettungsuntersuchungen in Tschechien , Zweiter Weltkrieg

Es war ein Monat der Recherche, der Enttäuschung über Institutionen, der Hoffnungen und vor allem der Emotionen. Das fast Unmögliche ist gelungen. Einen Soldaten anhand seiner Unterschrift und des Namens seiner Geliebten auf einem Silberarmband zu finden. Die Belohnung war das Wichtigste. Der Kriegsveteran ist noch am Leben!

Aber werfen wir einen Blick auf die Geschichte. Der neunzehnjährige Staff Sergeant Joe Ernest Esquibel kam mit seiner 80. Division der Dritten Armee im Oktober 1945 im Sudetenland an, dem von Nazi-Deutschland annektierten Teil der Tschechoslowakei. Ihre Aufgabe war es, Recht und Ordnung in dem befreiten Land aufrechtzuerhalten. Joe wurde zur Bewachung eines Gefangenenlagers in der Nähe von Marienbad abkommandiert. Er hatte in Westeuropa hart gekämpft, wo er viele Freunde verlor. Für seine Tapferkeit wurde er mit zahlreichen Auszeichnungen geehrt. Vor allem aber sehnte er sich nach Hause zurück. Er vermisste seine Miss Lydia. Es war ihr Name, den er als Glücksbringer in sein Silberarmband eingraviert hatte. Selbst in seinen schwierigsten Momenten trug er sie bei sich. Doch das Armband wurde zusammen mit seinen persönlichen Gegenständen gestohlen.
Im Januar 1946 kehrte Joe schließlich in die Vereinigten Staaten zurück. Drei Jahre später heiratete er die Liebe seines Lebens. Sie verbrachten fast 70 Jahre miteinander, bevor seine geliebte Lydia ihre Augen für immer schloss.

Im Oktober 2021 finde ich die Habseligkeiten eines amerikanischen Soldaten auf dem Boden. Ich interessierte mich besonders für die Inschriften auf dem Silberarmband. Die Unterschrift des Soldaten und der Name seiner Freundin. Ich verspürte ein seltsames Verlangen, herauszufinden, wem es gehörte. Und dann kennen Sie die Geschichte. Zuerst entzifferten wir die Unterschrift, dann fand ich Lydia Esquibel und Joe unter den Überlebenden, ein widerwilliges Pentagon, Facebook-Sharing, Dokumente von Daniel Little und schließlich das erste Foto von Joe. Ich übergab das Armband und andere Gegenstände den Marinesoldaten in der US-Botschaft, die es in einem Diplomatengepäck nach Grand Junction brachten.

Im November 2021 steckte sich der 95-jährige Kriegsveteran Joe Ernest Esquibel sein silbernes Armband an den Arm, das er 76 Jahre lang für immer verloren hielt.

Peter Pravoslav Švihovec

Übergabe des Armbands an das United States Marine Corps

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Neuvěřitelný..Klobouk dolů ;-) :-)

Miluju příběhy a tenhle teda je! Díky a hlubokosklon!

fakt super. uctivá poklona...

Nádhera práce :-D :-D :-D

Hezky pěkně!

No krásný

Já bych Tě Petře vyznamenal řádem:

NEJVYŠŠÍ ŘÁD LIDSKOSTI a ODHODLÁNÍ

Věřím, že jsi toho 95ti letého pána, který musel za války zažít opravdu hodně, překvapil tak, že se z toho možná nevzpamatuje (v dobrém)

Podle mě jsi mu hodně spestřil jeho dosavadní dlouhý život a často, ne-li denně se nad tím bude udivovat.

Díky Ti!!!!!!

Moc pěkný čin a příběh.

Teď asi něco provalím, ale tajný to není, tak co by ne:) Dnes by měl být Petr na DVTV. Já se tedy kouknu :)

Není to tajný, ale jsem zvyklej za kamerou a ne před ní. Spíš se bojím, abych se tam nerozbrečel. Vážně jsem to celé ve spojení s únavou emočně nedal. Já za to nemůžu :-)

Děkuju všem za reakce! ;-)

Jak z emerickýho filmu. :-D ;-) Krásná práce Petře.
Ať ti dlouho vydrží dobitý baterky. ;-)

Ahoj, 👍 za mně nález měsíce .

Tak tohle nemá chybu, úžasné 👍👍👍

❤️❤️❤️

V kolik hodin by to mělo být v Tv ??

Je to topka ....máš náš hlas i v soutěži ...klobouček. A ta televize tak to víme ??

Doufám, že se podaří osobní návštěva v USA a příběh bude mít pokračování.

To, co jsi dokázal je vážně neuvěřitelné, ty jsi nejenom Švihovec ale hlavně švihák až na půdu. Máš můj obdiv.

Za hlasování v soutěži děkuju, tričko už jsem mohl mít dnes v televizi :-D
Ono to pak bude na DVTV v archivu. Jedu tam ve 20:30…

Tak ať se to povede. Žádná tréma a tak :)

Švihák - a kdo to odšéfuje, Drtinová? To by bylo fajn, to je chytrá holka.

Tak to by mohlo být v DVTV zítra ráno

Ve velkém sklonu gratuluji. Přidávám se také k nálezu měsíce!!

Večer pouštím televizu.

No Petře, ja osobně bych se tam asi emocím neubránil 😭😭😭
Máš můj obrovský obdiv a respekt👍👍

No Petře, ja osobně bych se tam asi emocím neubránil 😭😭😭
Máš můj obrovský obdiv a respekt👍👍

Máš to moc pěkné a dojemné. Jsi šikovný. Ne každý by to takto dotáhl do konce, luxusního konce. Prostě hledání a dohledání od A až po Z, nebo spíše po Ž.
Také se mi na řasách objevila rosa. Já nebrečím to oči.

Smekám!!! Úžasný, co jsi dokázal!

Jasný příklad pro nás všechny. To je přesně smysl, proč se brodím houštím - abych hledal a snažil se dohledat. Krása, klobouk dolů.....

to je nádherná část hledání,když dojde k předání nálezu,gratuluju,sám jsem to zkoušel se zlatým prstenem,ale nedohledal jsem dědice

Kluci hoďte sem potom někdo odkaz na tu lelevizi,až bude někde na netu ...Dík

Velký respekt za tvůj přístup k nálezu, pane. Věnovat čas pátrání a pak učinit starému pánovi velkou radost, to je u mě za smeknutý klobouček ;-)

Za mě teda taky nález měsíce a to hlavně díky té práci s dohledáním majitele i přes oceán. Spousta práce s dobrým úmyslem za který máš ode mě fakt respekt a obdiv. Ještě teď musí být Joe neskutečně překvapený a šťastný. Díky Peťo, jsi vzor ostatním hledačům. 👍

Možní jsme jenom slepec, máte někdo odkaz na ten rozhovor?

Bylo to živě, taky jsem to neviděl. Radši ;-)

Jako on s toho není žádný záznam/video? :)

Hoplá https://www.dvtv.cz/video/naramek-se-jmenem-zivotni-lasky-vratil-vojakovi-po-76-letech-patrani-bylo-emotivni-a-plne-zklamani-i-nadeje-rika-svihovec

Pro nečleny DVTV a reklamou
https://video.aktualne.cz/dvtv/naramek-se-jmenem-zivotni-lasky-vratil-vojakovi-po-76-letech/r~54b56e20422811eca7d3ac1f6b220ee8/

tak to je super ;-) 8-)
z videa jsem viděl asi 2 minuty pak se to zastavilo,pročpak? je potřeba se přihlásit nebo co? o:-) o:-)

Ano, ten první odkaz je pro registrované, ale ten druhý pojede celý, jen jsou tam reklamy.

aha dík než jsem to napsat tak tam skočil ten tvůj druhý odkaz :-D 8-) :-P

Švihák - zvládl jsi to parádně.
GM4... - díky za odkaz.

Tak ještě jednou k tomuto uzasnemu počinu napíši o:-)

Petře, parádní detektivní práce s úžasným a neskutečným výsledkem, obdivuji a smekam před všemi co se na tom podíleli, je to opravdu ohromné a slovy nejde snad ani vyjádřit jak člověka vezme jen to, číst jak vše probíhalo, opravdu husina a myslím že i lesklé oči byly tohoto součástí na denním pořádku, těším se na další pokračování příběhu, rozhovor jsi zvládl parádně a ještě děkuji gm4 za odkaz pro nás ostatní kteří by se jinak nepodívali 8-)

Ještě jednou smekam před všemi co s tím měli co docineni, za mě je tohle nejsilnější hledačský příběh a myslím že ho asi nic nemůže překonat :-)

Moc pěkný rozhovor, na tom DVTV. A určitě by ten příběh stál za nafilmování. Začátek filmu nalezení, navrácení a pak vzpomínky veterána ve stylu vojína Rayena. S pořádnou dávkou love story. :-) A bomba nakonec filmu rozhovor se současným Joem.

Peťo hezký to bylo na DVTV. I když na tebe vytáhli toho Honzu, což je věc z roku 2014 a to jsme myslím zase někde jinde. Dal jsi to krásně :)

Fidla: Petr už jich pár dokázal vrátit a já mám taky jeden zářez. ;-)

No jednou se mi to povedlo. Tak už to asi proběhlo :-)

Díky všem! Už to bylo z posledních sil :-D Teď ležím se zánětem dutin, přecházel jsem ho týden.

V TV jsi ještě vypadal svěží :)

To mě nahodili a nabalzámovali :-D

Jako Miloše :D

Dobrá práce! Škoda, že se toho nedožila paní Lydie ...

Smekám před tebou Petře. Jsi frajer! Brzy se uzdrav. Přeji další podobné nálezy a stejně úspěšné "mise". O podobnou věc jsem sám pokusil, ale zatím bez úspěchu. Snubní prsten, datum a iniciály s blbě čitelnými puncy z první republiky.. Ale zpět k tvému činu! Opravdu úžasné a za rozhovor dávám také palec hore!

Úžasné, moc pěkný příběh s velkou pointou. Gratuluji 👍

Splnila se mi polovina snu. Mluvil jsem s Joem! Celých 37 minut. Měl jsem co dělat. I on jednou utřel slzy. Je to úžasný zážitek na celý život. Teď už se jen setkat… :-)

Krásné 😉

Parádní

Hluboká poklona takovýmu člověku, jako jsi Ty Petře.Za to,že jsi náramek nezaložil do vitríny a jeho příběh jsi dotáhl do takového krásného konce.Přeji Ti jako kolegovi detektoráři krásný Nový rok a spoustu dalších krásných nálezů. ;-)

Ono mi to vlastně všechno teprve dochází. Děkuju moc. Taky přeju šťastný rok 2022!

Připojuji se k pozdravům a vlastní poklonou. Sleduji celý přiběh a úžasně jsi to dotáhl do konce a bravurně zvládl i TV. Dobrá práce....

Je to tady, přátelé! Na konci dubna odlétám za Joem! ;-)

https://www.denik.cz/regiony/neskutecny-pribeh-naramku-z-valky-pokracuje-jeho-nalezce-se-vyda-do-usa-20220412.html?fbclid=IwAR06O7ZlBCC3SSvQY6b61XSw748s8bLBgB63Jr3lMt_EVqLfwACrwl5pGNc

Tak tam pozdravuj, za tou velkou louží :)

Super :-) ;-)tak pak povíš

Poslední meta dosažena.. užij si to, zasloužil sis to svrchovaně 👍🏻

Přátelé, večer ve 22:30 až 23:30 poslouchejte Český rozhlas Dvojku. V pořadu Noční Mikrofórum budu vyprávět (téměř) celý příběh náramku… ;-)

👍

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben