Válečný veterán dostal po 76 letech svůj náramek

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Druhá světová válka

Byl to měsíc bádání, zklamání z institucí, nadějí a hlavně emocí. Podařilo se téměř nemožné. Najít vojáka pouze podle podpisu a jménu jeho milované dívky na stříbrném náramku. Odměnou pak bylo to nejpodstatnější. Válečný veterán stále žije! 

Ale pojďme se podívat do historie. Devatenáctiletý štábní seržant Joe Ernest Esquibel dorazil se svou 80. divizí 3. armády v říjnu 1945 do Sudet, té části Československa, kterou nacistické Německo anektovalo. Úkolem bylo udržovat právo a pořádek v osvobozené zemi. Joe dostal rozkaz hlídat zajatecký tábor nedaleko Mariánských Lázní. Měl za sebou tvrdé boje v západní Evropě, kde ztratil mnoho kamarádů. Za svoji statečnost získal řadu vyznamenání. Ze všeho nejvíc toužil vrátit se domů. Chyběla mu jeho slečna Lydia. Právě její jméno si pro štěstí vyryl do stříbrného náramku. I v těch nejtěžších chvílích ho měl u sebe. Náramek mu ale spolu s osobními věcmi někdo ukradl. 
V lednu 1946 se Joe konečně vrátil do USA. O tři roky později si vzal svou životní lásku za ženu. Strávili spolu bezmála sedmdesát let, než jeho milovaná Lydia navždy zavřela oči.

V říjnu 2021 v zemi nacházím věci po americkém vojákovi. Zaujaly mě hlavně nápisy na stříbrném náramku. Podpis vojáka a jméno jeho dívky. Cítil jsem zvláštní touhu zjistit komu patřil. A dál už ten příběh znáte. Nejdříve jsme luštili podpis, pak jsem nalezl parte Lydie Esquibel a Joea mezi pozůstalými, neochotný Pentagon, sdílení na Facebooku, dokumenty od Daniela Malého a konečně první fotka Joea. Náramek s dalšími věcmi jsem předal mariňákům na americké ambasádě a ty jej doručili diplomatickou poštou do Grand Junction. 

V listopadu 2021 pětadevadesátiletý válečný veterán Joe Ernest Esquibel nandal na ruku svůj stříbrný náramek, který dlouhých 76 let považoval za navždy ztracený.

Petr Pravoslav Švihovec

Předání náramku Námořní pěchotě Spojených států amerických

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Neuvěřitelný..Klobouk dolů ;-) :-)

Miluju příběhy a tenhle teda je! Díky a hlubokosklon!

fakt super. uctivá poklona...

Nádhera práce :-D :-D :-D

Hezky pěkně!

No krásný

Já bych Tě Petře vyznamenal řádem:

NEJVYŠŠÍ ŘÁD LIDSKOSTI a ODHODLÁNÍ

Věřím, že jsi toho 95ti letého pána, který musel za války zažít opravdu hodně, překvapil tak, že se z toho možná nevzpamatuje (v dobrém)

Podle mě jsi mu hodně spestřil jeho dosavadní dlouhý život a často, ne-li denně se nad tím bude udivovat.

Díky Ti!!!!!!

Moc pěkný čin a příběh.

Teď asi něco provalím, ale tajný to není, tak co by ne:) Dnes by měl být Petr na DVTV. Já se tedy kouknu :)

Není to tajný, ale jsem zvyklej za kamerou a ne před ní. Spíš se bojím, abych se tam nerozbrečel. Vážně jsem to celé ve spojení s únavou emočně nedal. Já za to nemůžu :-)

Děkuju všem za reakce! ;-)

Jak z emerickýho filmu. :-D ;-) Krásná práce Petře.
Ať ti dlouho vydrží dobitý baterky. ;-)

Ahoj, 👍 za mně nález měsíce .

Tak tohle nemá chybu, úžasné 👍👍👍

❤️❤️❤️

V kolik hodin by to mělo být v Tv ??

Je to topka ....máš náš hlas i v soutěži ...klobouček. A ta televize tak to víme ??

Doufám, že se podaří osobní návštěva v USA a příběh bude mít pokračování.

To, co jsi dokázal je vážně neuvěřitelné, ty jsi nejenom Švihovec ale hlavně švihák až na půdu. Máš můj obdiv.

Za hlasování v soutěži děkuju, tričko už jsem mohl mít dnes v televizi :-D
Ono to pak bude na DVTV v archivu. Jedu tam ve 20:30…

Tak ať se to povede. Žádná tréma a tak :)

Švihák - a kdo to odšéfuje, Drtinová? To by bylo fajn, to je chytrá holka.

Tak to by mohlo být v DVTV zítra ráno

Ve velkém sklonu gratuluji. Přidávám se také k nálezu měsíce!!

Večer pouštím televizu.

No Petře, ja osobně bych se tam asi emocím neubránil 😭😭😭
Máš můj obrovský obdiv a respekt👍👍

No Petře, ja osobně bych se tam asi emocím neubránil 😭😭😭
Máš můj obrovský obdiv a respekt👍👍

Máš to moc pěkné a dojemné. Jsi šikovný. Ne každý by to takto dotáhl do konce, luxusního konce. Prostě hledání a dohledání od A až po Z, nebo spíše po Ž.
Také se mi na řasách objevila rosa. Já nebrečím to oči.

Smekám!!! Úžasný, co jsi dokázal!

Jasný příklad pro nás všechny. To je přesně smysl, proč se brodím houštím - abych hledal a snažil se dohledat. Krása, klobouk dolů.....

to je nádherná část hledání,když dojde k předání nálezu,gratuluju,sám jsem to zkoušel se zlatým prstenem,ale nedohledal jsem dědice

Kluci hoďte sem potom někdo odkaz na tu lelevizi,až bude někde na netu ...Dík

Velký respekt za tvůj přístup k nálezu, pane. Věnovat čas pátrání a pak učinit starému pánovi velkou radost, to je u mě za smeknutý klobouček ;-)

Za mě teda taky nález měsíce a to hlavně díky té práci s dohledáním majitele i přes oceán. Spousta práce s dobrým úmyslem za který máš ode mě fakt respekt a obdiv. Ještě teď musí být Joe neskutečně překvapený a šťastný. Díky Peťo, jsi vzor ostatním hledačům. 👍

Možní jsme jenom slepec, máte někdo odkaz na ten rozhovor?

Bylo to živě, taky jsem to neviděl. Radši ;-)

Jako on s toho není žádný záznam/video? :)

Hoplá https://www.dvtv.cz/video/naramek-se-jmenem-zivotni-lasky-vratil-vojakovi-po-76-letech-patrani-bylo-emotivni-a-plne-zklamani-i-nadeje-rika-svihovec

Pro nečleny DVTV a reklamou
https://video.aktualne.cz/dvtv/naramek-se-jmenem-zivotni-lasky-vratil-vojakovi-po-76-letech/r~54b56e20422811eca7d3ac1f6b220ee8/

tak to je super ;-) 8-)
z videa jsem viděl asi 2 minuty pak se to zastavilo,pročpak? je potřeba se přihlásit nebo co? o:-) o:-)

Ano, ten první odkaz je pro registrované, ale ten druhý pojede celý, jen jsou tam reklamy.

aha dík než jsem to napsat tak tam skočil ten tvůj druhý odkaz :-D 8-) :-P

Švihák - zvládl jsi to parádně.
GM4... - díky za odkaz.

Tak ještě jednou k tomuto uzasnemu počinu napíši o:-)

Petře, parádní detektivní práce s úžasným a neskutečným výsledkem, obdivuji a smekam před všemi co se na tom podíleli, je to opravdu ohromné a slovy nejde snad ani vyjádřit jak člověka vezme jen to, číst jak vše probíhalo, opravdu husina a myslím že i lesklé oči byly tohoto součástí na denním pořádku, těším se na další pokračování příběhu, rozhovor jsi zvládl parádně a ještě děkuji gm4 za odkaz pro nás ostatní kteří by se jinak nepodívali 8-)

Ještě jednou smekam před všemi co s tím měli co docineni, za mě je tohle nejsilnější hledačský příběh a myslím že ho asi nic nemůže překonat :-)

Moc pěkný rozhovor, na tom DVTV. A určitě by ten příběh stál za nafilmování. Začátek filmu nalezení, navrácení a pak vzpomínky veterána ve stylu vojína Rayena. S pořádnou dávkou love story. :-) A bomba nakonec filmu rozhovor se současným Joem.

Peťo hezký to bylo na DVTV. I když na tebe vytáhli toho Honzu, což je věc z roku 2014 a to jsme myslím zase někde jinde. Dal jsi to krásně :)

Fidla: Petr už jich pár dokázal vrátit a já mám taky jeden zářez. ;-)

No jednou se mi to povedlo. Tak už to asi proběhlo :-)

Díky všem! Už to bylo z posledních sil :-D Teď ležím se zánětem dutin, přecházel jsem ho týden.

V TV jsi ještě vypadal svěží :)

To mě nahodili a nabalzámovali :-D

Jako Miloše :D

Dobrá práce! Škoda, že se toho nedožila paní Lydie ...

Smekám před tebou Petře. Jsi frajer! Brzy se uzdrav. Přeji další podobné nálezy a stejně úspěšné "mise". O podobnou věc jsem sám pokusil, ale zatím bez úspěchu. Snubní prsten, datum a iniciály s blbě čitelnými puncy z první republiky.. Ale zpět k tvému činu! Opravdu úžasné a za rozhovor dávám také palec hore!

Úžasné, moc pěkný příběh s velkou pointou. Gratuluji 👍

Splnila se mi polovina snu. Mluvil jsem s Joem! Celých 37 minut. Měl jsem co dělat. I on jednou utřel slzy. Je to úžasný zážitek na celý život. Teď už se jen setkat… :-)

Krásné 😉

Parádní

Hluboká poklona takovýmu člověku, jako jsi Ty Petře.Za to,že jsi náramek nezaložil do vitríny a jeho příběh jsi dotáhl do takového krásného konce.Přeji Ti jako kolegovi detektoráři krásný Nový rok a spoustu dalších krásných nálezů. ;-)

Ono mi to vlastně všechno teprve dochází. Děkuju moc. Taky přeju šťastný rok 2022!

Připojuji se k pozdravům a vlastní poklonou. Sleduji celý přiběh a úžasně jsi to dotáhl do konce a bravurně zvládl i TV. Dobrá práce....

Je to tady, přátelé! Na konci dubna odlétám za Joem! ;-)

https://www.denik.cz/regiony/neskutecny-pribeh-naramku-z-valky-pokracuje-jeho-nalezce-se-vyda-do-usa-20220412.html?fbclid=IwAR06O7ZlBCC3SSvQY6b61XSw748s8bLBgB63Jr3lMt_EVqLfwACrwl5pGNc

Tak tam pozdravuj, za tou velkou louží :)

Super :-) ;-)tak pak povíš

Poslední meta dosažena.. užij si to, zasloužil sis to svrchovaně 👍🏻

Přátelé, večer ve 22:30 až 23:30 poslouchejte Český rozhlas Dvojku. V pořadu Noční Mikrofórum budu vyprávět (téměř) celý příběh náramku… ;-)

👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru