750 Jahre alter Schatz aus Brakteaten

Kategorien: Münzwesen - Numismatik , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

In Szprotawa, Polen, wurde bei archäologischen Rettungsarbeiten ein Schatz an mittelalterlichen Brakteaten aus der zweiten Hälfte des 13. Es handelt sich um die so genannten breiten schlesischen Brakteaten, die ursprünglich "in Rollen" gestapelt und dann in einen fest verschnürten Leinensack gesteckt wurden.

Die Münzen wurden in der Odpowiedzenie-Straße entdeckt, auf dem Gelände eines ehemaligen Bürgergrundstücks an einer der Hauptstraßen, die den Marktplatz mit dem Głogów-Tor verbinden und deren oberirdischer Teil nicht erhalten ist. Die Untersuchungen werden von dem Archäologen Radosław Kuźbik von der Firma Iskander geleitet, die sich auf Denkmalschutzgebiete spezialisiert hat. Die Entdeckung des Schatzes wurde vom Woiwodschaftsamt für Denkmalschutz in Zielona Góra gemeldet:

"Die Münzen waren in einem Stoffsack in der Tiefe gelagert, und die bei der methodischen Untersuchung gesammelten Informationen ermöglichten die Klärung einiger Fragen. Bei einigen der entdeckten Münzen handelte es sich um Stapel in Form von kleinen Zylindern. Dies lässt vermuten, dass sie sorgfältig angeordnet und dann fest mit dem Material verschnürt wurden, damit sie nicht verstreut werden konnten. Die so vorbereiteten Pakete wurden zusammen mit den losen Münzen in einem Sack versteckt, der anschließend in den Boden gesteckt wurde", so die Behörde in einer Presseerklärung.

Bei den schlesischen Brakteaten handelt es sich um einseitig geprägte Münzen aus dünnem Silberblech. Die Prägung war auf der Rückseite als Negativ zu sehen. Aufgrund ihres oft geringen Edelmetallgehalts und ihrer hohen Verschleißanfälligkeit waren sie von relativ geringem Wert. Die Herrscher zogen die Münzen oft ein und ersetzten sie durch neue, um den Wert der schnell abnutzenden Münzen zu erhalten. Brakteaten dienten nicht nur als Zahlungsmittel, sondern trugen oft auch eine religiöse und politische Symbolik, die den Status und die Macht der Herrscher oder Institutionen, die sie ausgaben, widerspiegelte.

"Ein Münzhort wurde im Bereich eines ehemaligen Bürgergrundstücks gefunden, das an einer der Hauptstraßen liegt, die den Marktplatz mit dem Głogów-Tor verbinden. Nach einer ersten Untersuchung lässt sich sagen, dass es sich bei allen Münzen um breite schlesische Brakteen handelt, die zwischen 1250 und 1300 geprägt wurden. Der Hort besteht aus etwa 100-150 Münzen, deren Zustand als gut eingeschätzt wird. Die Brakteaten enthalten einen hohen Silberanteil, weshalb sie auf der Oberfläche eine feine, grünliche Patina aufweisen", beschreibt Barbara Bielinis-Kopeć, Denkmalpflegerin der Woiwodschaft Lubuskie.

Bei den meisten Funden handelt es sich bisher um die Überreste von Kellern von Mietshäusern aus dem 19. Jahrhundert, die nach dem Abriss der mittelalterlichen Stadtmauern errichtet wurden. Es wurden jedoch auch frühere Überreste entdeckt, insbesondere Fragmente einer Brücke aus dem 15. Jahrhundert, Teile der Stadtmauer aus dem frühen 14.

Szprotawa wurde erstmals um das Jahr 1000 als kleine Siedlung erwähnt. Im Jahr 1260 erhielt es den Status einer Stadt und im Jahr 1304 die vollen Stadtrechte. Die Verteidigungsmauern wurden vom schlesischen Piastenherzog Konrad I. von Głogów errichtet, nachdem er Szprotawa die Stadtrechte verliehen hatte. Die Münzen wurden in dieser für die Stadt entscheidenden Zeit geprägt. Wer die Klammern hinterlegt hat und warum, bleibt für die Wissenschaftler ein Rätsel. Zu ihrer Zeit stellten sie eher Kleingeld für die wohlhabenden Bürger dar.

Römisches Němec

Quellen: naukawpolsce.pl, archeologia.com.pl


Ort der Entdeckung


in situ


Die Münzen lagen flach im Lehm eingegraben und wurden später mit moderneren Schichten bedeckt

Der Artikel ist in die folgenden Kategorien eingereiht:

Kommentare

Mince obsahují velké procento stříbra,proto nesou nazelenalou patinu na povrchu? :-D

Namor...u toho članku zase někdo hodně uvažoval....stříbro je zelené...a? Zlato třeba modré...🤣🤣

Přesně tak. Kdyby tam bylo stříbra méně a mědi více, nebude ta patina jemně nazelenalá, ale korozní produkty v silné krustě.

Tak jasně, že nazelenalou vrstvu způsobuje příměs mědi, čím více mědi, tím větší krusta měděnky, tzv. divoká patina.
Ovšem podle stavu těch brakteátů, co jsou vidět na fotce, tak to vypadá na větší příměs mědi.

Mě spíše zaujala věta: Informace shromážděné při metodickém průzkumu umožnily objasnit některé otázky.
Jakože výsledkem je, že se zjistilo, jestli to dobře chápu, že některé z objevených mincí tvořily hromádky ve tvaru malých válců. Že je to dovedlo k domněnce, že byly promyšlené uspořádány a následně pevně svázány s materiálem, čímž se zabránilo jejich rozptýlení.
Tak mi přijde logické, že když něco ukládám do země, tak při opětovném vyzvednutí nechci sbírat minci po minci z té země...





Vendelin: Ano, v brakteátech bývalo více mědi, proto ten důraz na tyto mince, které měly nadstandardně větší množství stříbra než bylo obvyklé - viz obecně: "Měly poměrně nízkou hodnotu pro často nízký obsah drahých kovů a velkou náchylnost k opotřebení."
Tj: tyto mince byly kvalitnější.
Pokud jde o objasnění, nebylo součástí mediálního sdělení. Nemohu sloužit. Snad někdy později.


GM4PRO - tak to bylo, že byla rozdílná kvalita, souhlasím. Pak přišla měnová reforma Václava II. a ražba PG 8-)

GM4 - no a proto je věta ... Brakteáty obsahují velké procento stříbra,proto nesou nazelenalou patinu na povrchu... hloupost, ne?

Mince nesou nazelenalou patinu proto, že dochází k oxidaci mědi obsažené v mincích a ne, že mají velký obsah stříbra.

Nicméně je ta oxidace v tomto případě zajímavá. Proto si myslím, že Sepekovské brakteáty nebyly v zemi 750 let jak se domnívají archeologové ale 150 let, jak vypátral kronikář obce.

Namor: Blbost v tom nevidím. Nahoře se píše: "Vládci často mince stahovali a nahrazovali je novými, aby zachovali hodnotu rychle degradujících mincí." Obecně tedy tyto mince nebyly kvalitní, a dneska by z nich na poli nic nezbylo.
Ovšem mince z tohoto nálezu mají obsah stříbra vyšší (proto asi byly uloženy) a proto nejsou pokryté tlustou krustou, ale jen tenkým zeleným povlakem.

Brumla - ovšem smysl by to dávalo pouze v případě, kdyby věta zněla např.takto: ...obsahují velké procento stříbra, proto nesou pouze lehkou nazelenalou patinu na povrchu.

Namor co vypátral ten kronikář? Zajímá mě to 😱☝️

Hrobaříku, zde je lehce v diskusi nastřeleno,co vypátral kronikář.

Co, jak a kdo ti dopovím, až se jednou sejdeme. Jedno ale pustím : Na „brakteátovém“ poli je ještě co hledat 😁

www.lovecpokladu.cz/home/zhorske-grose-9131

Správně Romane (namor), neříkej nic, každý správný poklad, ať si ponechá své tajemno ;-) :-D

Mimochodem, až někdo někdy najde u nás templářský sejf, tam těch brakteátů pak bude 8-) :-D

Přesně Marku, psát takovou věc na veřejný web by byla bláhovost.

Tehdy ty brakteáty byly čisťounký jak slovo bóží. Doslova se blýskaly jak psí kulky. Takže 750 let v zemi — to asi ne 😁😁😁

Namor: Co je pro jednoho hloupost, jiný může chápat. Nejsem náročný a nenutím tě k tomu.

Ještě taková drobnost - jedná se o přímou řeč. Pokud se s tím nedovedeš smířit, zkus to konzultovat s paní kurátorkou, třeba ti to vysvětlí líp, než já a Brumla.

Nebe je zelený. Pro tebe hloupost - já to chápu,protože jsem to napsal. Asi tak

Namor hned jak sleze sníh beru pět Ukrajinců a pár Romů a překopem to tam tak že bude z toho nový rybník.😱☝️😂🙏 A běda jak tam nic nebude ☝️ tak mělký hrob 👍🤣🤣🤣🤣🤣👍👍👍☘️🤗😃😃😆

Járo,já se spletl.
Zbytek je u mě na zahradě.Ten rybník tedy u mě, vodní plocha v katastru je už zapsaná 👍🤓

Tož já jsem to pochopil normálně a to su hlúpí každý deň 🤷‍♂️😁 Já vám do toho kecat nechcu ☝moc kovom teda nerozumím, ale kupříkladu malý poznatek ☝ Když do stříbra přidáváte měď, tož slitina víc tvrdne a navíc sa barevně zakalí 🤷‍♂️😁 Takže i ten panovník ,co chtěl ušetřit stříbro a ošúlit ho, tož moc dobře věděl, kolik si može dovolit 👍😁 No a ještě v tehdejší době, při přípravě, tavbě slitiny na střížky, nebyla ta ochranná atmosféra a ty dnešní vymozenosti....Ta měď sa prostě víc separuje na povrch a dochazá k její korozi a to tam toho stříbra može být aj 75 ℅🤷‍♂️ To máte jak u dnešních stříbrných šperků,ty sa taky nedělajů z ryzího stříbra , taky časem zajdou, páč ten sirovodík je všude kolem nás 🤷‍♂️ každý enom prdí a pak všecko koroduje 😁👍😁

Takže jeden rybník navíc ☝️ není problém seženu víc Ukrajinců.🤣🤣👍☘️

Já to pochopil taky hned Cémo, pochopí to samozřejmě každý.
Ale jedna věc je pochopit a druhá věc je princip. Sdělení, že mince zoxidovala proto, že obsahuje velké množství stříbra je prostě hloupost. Však oni to ti fiškulíni dobře vědí.

A jak Marky správně poznamenal, tyhle polský srágory jsou zelený až moc.

Hrobařík - rybníček ;-) :-)

Tak já vím, že nejsi hloupý 👍😉 ty sa v tom prostě enom ždúřeš 😁😁

Přeesněě :-D :-D

Hrobaříku, hezký betlém jsi mě poslal , to ti s ním pomáhali, taky ukrajinci 😉🤭😁😁👍

Betlém je super 🤣🤣🤣👍 žena mě bije a nechce ho doma prej sem strašný kokotisko 😂😂😂👍☘️

Fiškulíni to dobře vědí :-D

:-D

Já se ženy bojím.🙏🤣👍☘️ Včera jsem s ni byl na střelnici. Ze sto možných 89. Bojím se 🙏🙃👍☘️✌️

Namor... Stopro pravda...

liborak - no jistěě 👍😉

áno, záleží, kde se daná věc povaluje - na vlhkosti, kyselosti, kvalitě materiálu, ....
- jak píše kolega badatel Brumla, oni v článku vlastně praví, že tyto mince byly z kvalitního stříbra a proto je na ních jen slabý povlak zeleně, tedy tím myslí, že kdyby to nebylo kvalitní Ag, byly by víc sežraný
- ono není podmínkou, že kvalitní stříbro v zemi nezezelená, viděl jsem Ag lžíci 13lot /812,5/1000/ a byla jak brazilská vlajka
- navíc, je to přeložený z polštiny - do cholery, jest tutaj jakiś polski badacz? :-D :-D
- ale mě neberte vážně, přátelé, já mám pouze zahraničních škol!!

Taky záleží, jaká příměs se do stříbra použije, pokud to bude příměs zlata, tak to opravdu zelenat nebude, i kdyby té "příměsi" tam bylo 50% a stříbro bylo tedy nevalné kvality :-D

Já sa picnu 🤷‍♂️ stříbro se opotřebovává právě proto, když je ryzí a kdyby z něho bylo vyrobeno toto,tak nepomůže ani to zpevňovací brakteátové tvarové provedení.
Vládci chtěli zachovat hodnotu, páč se do nich muselo ,aby to něco vydrželo, přidávat víc mědi, ale už to nemělo zas tu hodnotu...
Tož tady nám chtěl Polský badatel říct, že tam bylo víc toho stříbra, než bylo obvyklé, proto to nebylo až tak zelené.
No a navíc si dovolím myslet, že nikdo z nich tehdy, nepřemýšlel nad tím, jestli to bude víc nebo míň zelené, když to nějaký trouba zakope do močúvky a nějaký jiný trouba to za 750 let vykope 🤷‍♂️🤭😁Nedrážděte ty Poláky, bo nám už neprodajů ,ani burizóny v čokoládě v akci ☝stačí že nám pichají gumy 🤭😁👍

Céma -👍😆😆🤣🤣👍

Z toho teda vyplývá, a tím bych tuto debatu ukončil, že někdo píchá gumy,někdo s gumou,a někdo bez gumy...

já od poláků léta beru ekonomické produkty typu 2v1 - posypovou sůl, i kuřata s antibiotikami, člověk si na chodníku nerozbije hubu, delikatesně si ochutí kuře a od té doby sem ještě nemarodil :-D

Já si od Poláků koupil v jedenadevadesátým ponorku Malyš, koženkovou bundu a sadu hodinářských šroubováčků. Krom té, tehdy prudce moderní bundy z koženkových kousíčků to nestálo za nic.
Šroubováčky stály 25Kč a Malyš celejch pět stovek. To tenkrát byly hříšný peníze.

Koupil jsem si také v té době čerpadlo. Funguje dodnes 👍👍👍☝️😱✌️☘️

Beitrag hinzufügen

Um einen Beitrag hinzuzufügen, müssen Sie sich anmelden. Wenn Sie noch kein Konto auf dieser Webseite haben, registrieren Sie sich.

↑ Zurück nach oben + Mehr sehen

Nach oben