750 let starý poklad brakteátů

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

V polské Szprotawě byl při záchranném archeologickém výzkumu objeven poklad středověkých brakteátových mincí z druhé poloviny 13. století. Jedná se o tzv. široké slezské brakteáty, které byly původně naskládány „do válečků“ a poté vloženy do pevně svázaného plátěného vaku.

Mince byly objeveny v ulici Odpowiedzenie, na místě někdejšího měšťanského pozemku na jedné z hlavních ulic spojujících tržiště s Głogowskou bránou, jejíž nadzemní část se nedochovala. Výzkum vede archeolog Radosław Kuźbik ze společnosti Iskander, která se speciálně věnuje památkovým zónám. O nálezu pokladu informoval Zemský úřad pro ochranu památek v Zielona Góra:

„Mince byly uloženy v textilním sáčku mělce pod zemí. Informace shromážděné při metodickém průzkumu umožnily objasnit některé otázky. Některé z objevených mincí tvořily hromádky ve tvaru malých válců. To nás vede k domněnce, že byly promyšlené uspořádány a následně pevně svázány s materiálem, čímž se zabránilo jejich rozptýlení. Takto připravené balíčky spolu s volnými mincemi byly ukryty v sáčku, který byl následně uložen do země,“ uvedl úřad v tiskovém prohlášení.

Slezské brakteáty byly jednostranně ražené mince z tenkého stříbrného plechu. Ražba se projevila na rubu jako její negativ. Měly poměrně nízkou hodnotu pro často nízký obsah drahých kovů a velkou náchylnost k opotřebení. Vládci často mince stahovali a nahrazovali je novými, aby zachovali hodnotu rychle degradujících mincí. Brakteáty sloužily nejen jako platidlo, ale často byly také nositeli náboženské a politické symboliky, odrážející postavení a moc panovníků či institucí, které je vydávaly.

„V prostoru bývalého měšťanského pozemku, který se nachází na jedné z hlavních ulic spojujících tržiště s Głogowskou bránou byl nalezen mincovní poklad. Po předběžném zkoumání lze říci, že všechny mince jsou široké slezské brakteáty, které byly raženy v letech 1250 – 1300. Poklad tvoří přibližně 100 – 150 mincí, jejichž stav byl vyhodnocen jako dobrý. Brakteáty obsahují velké procento stříbra, proto nesou jemnou, nazelenalou patina na povrchu,“ popsala Barbara Bielinis-Kopeć – konzervátorka památek Lubuského vojvodství.

Většina dosavadních nálezů představuje pozůstatky sklepů činžovních domů z 19. století vybudovaných po demolici středověkých hradeb. Nicméně byly již odkryty i dřívější pozůstatky, zejména fragmenty mostu z 15. století, části městské hradby z počátku 14. století, zbytky věže a část středověké Hlohovské brány.

Szprotawa byla prvně zaznamenána okolo roku 1 000 coby malá osada. Status města získala v roce 1260 a plná městská práva v roce 1304. Její obranné hradby nechal postavit slezský piastovský vévoda Konrád I. z Głogówa poté, co udělil Szprotawě městská práva. Mince byly raženy právě v této pro město přelomové době. Kdo a proč brakteáty tehdy uložil, zůstává pro vědce hádankou. Ve své době představovaly pro bohaté občany spíše drobné.

Roman Němec

Zdroje: naukawpolsce.pl, archeologia.com.pl


místo nálezu


in situ


mince ležely mělce uložené v hlíně a později byly překryty modernějšími vrstvami

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mince obsahují velké procento stříbra,proto nesou nazelenalou patinu na povrchu? :-D

Namor...u toho članku zase někdo hodně uvažoval....stříbro je zelené...a? Zlato třeba modré...🤣🤣

Přesně tak. Kdyby tam bylo stříbra méně a mědi více, nebude ta patina jemně nazelenalá, ale korozní produkty v silné krustě.

Tak jasně, že nazelenalou vrstvu způsobuje příměs mědi, čím více mědi, tím větší krusta měděnky, tzv. divoká patina.
Ovšem podle stavu těch brakteátů, co jsou vidět na fotce, tak to vypadá na větší příměs mědi.

Mě spíše zaujala věta: Informace shromážděné při metodickém průzkumu umožnily objasnit některé otázky.
Jakože výsledkem je, že se zjistilo, jestli to dobře chápu, že některé z objevených mincí tvořily hromádky ve tvaru malých válců. Že je to dovedlo k domněnce, že byly promyšlené uspořádány a následně pevně svázány s materiálem, čímž se zabránilo jejich rozptýlení.
Tak mi přijde logické, že když něco ukládám do země, tak při opětovném vyzvednutí nechci sbírat minci po minci z té země...





Vendelin: Ano, v brakteátech bývalo více mědi, proto ten důraz na tyto mince, které měly nadstandardně větší množství stříbra než bylo obvyklé - viz obecně: "Měly poměrně nízkou hodnotu pro často nízký obsah drahých kovů a velkou náchylnost k opotřebení."
Tj: tyto mince byly kvalitnější.
Pokud jde o objasnění, nebylo součástí mediálního sdělení. Nemohu sloužit. Snad někdy později.


GM4PRO - tak to bylo, že byla rozdílná kvalita, souhlasím. Pak přišla měnová reforma Václava II. a ražba PG 8-)

GM4 - no a proto je věta ... Brakteáty obsahují velké procento stříbra,proto nesou nazelenalou patinu na povrchu... hloupost, ne?

Mince nesou nazelenalou patinu proto, že dochází k oxidaci mědi obsažené v mincích a ne, že mají velký obsah stříbra.

Nicméně je ta oxidace v tomto případě zajímavá. Proto si myslím, že Sepekovské brakteáty nebyly v zemi 750 let jak se domnívají archeologové ale 150 let, jak vypátral kronikář obce.

Namor: Blbost v tom nevidím. Nahoře se píše: "Vládci často mince stahovali a nahrazovali je novými, aby zachovali hodnotu rychle degradujících mincí." Obecně tedy tyto mince nebyly kvalitní, a dneska by z nich na poli nic nezbylo.
Ovšem mince z tohoto nálezu mají obsah stříbra vyšší (proto asi byly uloženy) a proto nejsou pokryté tlustou krustou, ale jen tenkým zeleným povlakem.

Brumla - ovšem smysl by to dávalo pouze v případě, kdyby věta zněla např.takto: ...obsahují velké procento stříbra, proto nesou pouze lehkou nazelenalou patinu na povrchu.

Namor co vypátral ten kronikář? Zajímá mě to 😱☝️

Hrobaříku, zde je lehce v diskusi nastřeleno,co vypátral kronikář.

Co, jak a kdo ti dopovím, až se jednou sejdeme. Jedno ale pustím : Na „brakteátovém“ poli je ještě co hledat 😁

www.lovecpokladu.cz/home/zhorske-grose-9131

Správně Romane (namor), neříkej nic, každý správný poklad, ať si ponechá své tajemno ;-) :-D

Mimochodem, až někdo někdy najde u nás templářský sejf, tam těch brakteátů pak bude 8-) :-D

Přesně Marku, psát takovou věc na veřejný web by byla bláhovost.

Tehdy ty brakteáty byly čisťounký jak slovo bóží. Doslova se blýskaly jak psí kulky. Takže 750 let v zemi — to asi ne 😁😁😁

Namor: Co je pro jednoho hloupost, jiný může chápat. Nejsem náročný a nenutím tě k tomu.

Ještě taková drobnost - jedná se o přímou řeč. Pokud se s tím nedovedeš smířit, zkus to konzultovat s paní kurátorkou, třeba ti to vysvětlí líp, než já a Brumla.

Nebe je zelený. Pro tebe hloupost - já to chápu,protože jsem to napsal. Asi tak

Namor hned jak sleze sníh beru pět Ukrajinců a pár Romů a překopem to tam tak že bude z toho nový rybník.😱☝️😂🙏 A běda jak tam nic nebude ☝️ tak mělký hrob 👍🤣🤣🤣🤣🤣👍👍👍☘️🤗😃😃😆

Járo,já se spletl.
Zbytek je u mě na zahradě.Ten rybník tedy u mě, vodní plocha v katastru je už zapsaná 👍🤓

Tož já jsem to pochopil normálně a to su hlúpí každý deň 🤷‍♂️😁 Já vám do toho kecat nechcu ☝moc kovom teda nerozumím, ale kupříkladu malý poznatek ☝ Když do stříbra přidáváte měď, tož slitina víc tvrdne a navíc sa barevně zakalí 🤷‍♂️😁 Takže i ten panovník ,co chtěl ušetřit stříbro a ošúlit ho, tož moc dobře věděl, kolik si može dovolit 👍😁 No a ještě v tehdejší době, při přípravě, tavbě slitiny na střížky, nebyla ta ochranná atmosféra a ty dnešní vymozenosti....Ta měď sa prostě víc separuje na povrch a dochazá k její korozi a to tam toho stříbra može být aj 75 ℅🤷‍♂️ To máte jak u dnešních stříbrných šperků,ty sa taky nedělajů z ryzího stříbra , taky časem zajdou, páč ten sirovodík je všude kolem nás 🤷‍♂️ každý enom prdí a pak všecko koroduje 😁👍😁

Takže jeden rybník navíc ☝️ není problém seženu víc Ukrajinců.🤣🤣👍☘️

Já to pochopil taky hned Cémo, pochopí to samozřejmě každý.
Ale jedna věc je pochopit a druhá věc je princip. Sdělení, že mince zoxidovala proto, že obsahuje velké množství stříbra je prostě hloupost. Však oni to ti fiškulíni dobře vědí.

A jak Marky správně poznamenal, tyhle polský srágory jsou zelený až moc.

Hrobařík - rybníček ;-) :-)

Tak já vím, že nejsi hloupý 👍😉 ty sa v tom prostě enom ždúřeš 😁😁

Přeesněě :-D :-D

Hrobaříku, hezký betlém jsi mě poslal , to ti s ním pomáhali, taky ukrajinci 😉🤭😁😁👍

Betlém je super 🤣🤣🤣👍 žena mě bije a nechce ho doma prej sem strašný kokotisko 😂😂😂👍☘️

Fiškulíni to dobře vědí :-D

:-D

Já se ženy bojím.🙏🤣👍☘️ Včera jsem s ni byl na střelnici. Ze sto možných 89. Bojím se 🙏🙃👍☘️✌️

Namor... Stopro pravda...

liborak - no jistěě 👍😉

áno, záleží, kde se daná věc povaluje - na vlhkosti, kyselosti, kvalitě materiálu, ....
- jak píše kolega badatel Brumla, oni v článku vlastně praví, že tyto mince byly z kvalitního stříbra a proto je na ních jen slabý povlak zeleně, tedy tím myslí, že kdyby to nebylo kvalitní Ag, byly by víc sežraný
- ono není podmínkou, že kvalitní stříbro v zemi nezezelená, viděl jsem Ag lžíci 13lot /812,5/1000/ a byla jak brazilská vlajka
- navíc, je to přeložený z polštiny - do cholery, jest tutaj jakiś polski badacz? :-D :-D
- ale mě neberte vážně, přátelé, já mám pouze zahraničních škol!!

Taky záleží, jaká příměs se do stříbra použije, pokud to bude příměs zlata, tak to opravdu zelenat nebude, i kdyby té "příměsi" tam bylo 50% a stříbro bylo tedy nevalné kvality :-D

Já sa picnu 🤷‍♂️ stříbro se opotřebovává právě proto, když je ryzí a kdyby z něho bylo vyrobeno toto,tak nepomůže ani to zpevňovací brakteátové tvarové provedení.
Vládci chtěli zachovat hodnotu, páč se do nich muselo ,aby to něco vydrželo, přidávat víc mědi, ale už to nemělo zas tu hodnotu...
Tož tady nám chtěl Polský badatel říct, že tam bylo víc toho stříbra, než bylo obvyklé, proto to nebylo až tak zelené.
No a navíc si dovolím myslet, že nikdo z nich tehdy, nepřemýšlel nad tím, jestli to bude víc nebo míň zelené, když to nějaký trouba zakope do močúvky a nějaký jiný trouba to za 750 let vykope 🤷‍♂️🤭😁Nedrážděte ty Poláky, bo nám už neprodajů ,ani burizóny v čokoládě v akci ☝stačí že nám pichají gumy 🤭😁👍

Céma -👍😆😆🤣🤣👍

Z toho teda vyplývá, a tím bych tuto debatu ukončil, že někdo píchá gumy,někdo s gumou,a někdo bez gumy...

já od poláků léta beru ekonomické produkty typu 2v1 - posypovou sůl, i kuřata s antibiotikami, člověk si na chodníku nerozbije hubu, delikatesně si ochutí kuře a od té doby sem ještě nemarodil :-D

Já si od Poláků koupil v jedenadevadesátým ponorku Malyš, koženkovou bundu a sadu hodinářských šroubováčků. Krom té, tehdy prudce moderní bundy z koženkových kousíčků to nestálo za nic.
Šroubováčky stály 25Kč a Malyš celejch pět stovek. To tenkrát byly hříšný peníze.

Koupil jsem si také v té době čerpadlo. Funguje dodnes 👍👍👍☝️😱✌️☘️

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru