ZHOŘSKÉ GROŠE

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

V neděli 22.5 2022 jsem se náhodně potkal s kronikářem obce, odkud pocházím a zavedl s ním diskusi na téma: Mincovní nálezy našeho regionu.                                                                 Je to velmi sečtělý a energický pán, který i ve svých dvaaosmdesáti letech dokáže plynule hovořit dlouhou dobu o historii obce a jejího přilehlého okolí a tak necelé dvě hodiny našeho setkání utekly jako voda.  Dozvěděl jsem se neuvěřitelné informace o mému nálezu brakteátů  ale řeč přišla i na další, mnohem starší nálezy z okolí mého rodiště.  
                                                                           
Jeden z příběhů mě poměrně zaujal a tak si dovolím se o něj s vámi podělit. Je polovina července roku 1951 a při elektrifikaci obce Zhoř u Milevska je při kopání výkopu pro uzemnění elektrického vedení nalezena na zahradě pana K., v hloubce přibližně 40 cm, hliněná nádoba s pokličkou. Bohužel nádoba nebyla ušetřena rány motykou a tak nádobu kopáč, provádějící výkopové práce rozbil. Když se v zemině začaly objevovat mince, byla práce přerušena a mince včetně střepů majitel zahrady pečlivě vysbíral.  V tisku byla uvedena informace o tom, že byl v této obci nalezený poklad stříbrných mincí a uvědomělý majitel následujícího dne odnesl všechny mince a střepy do milevského muzea. Pravda, ta mrška však bývá častokrát překrucována a to za každého režimu a v každé době.  Ve skutečnosti tomu bylo totiž úplně jinak.

Majitel pozemku vzal mince k sobě domů a počal je čistit petrolou. Ač mu šla práce pěkně od ruky, mincí však bylo poměrně dost a tak čištění přerušoval, aby se věnoval důležitější práci na polích. Než však stačil nález uschovat, stáli za vraty příslušníci Veřejné Bezpečnosti a celý depot mu byl odebrán a odvezen na služebnu, odkud putoval do Milevského muzea.  Kopáč provádějící práce si totiž v hospodě pustil tzv.„hubu na špacír“ a lidé, jak to bývá, svému sousedu nález záviděli. A tak byly získány nejen již laicky očištěné stříbrné mince ale i všechny střepy hliněné nádoby včetně pokličky. Nikdo však nevěděl, že ty nejhezčí mince dávno nejsou součástí depotu a nevěděl to bohužel ani majitel pozemku, na jehož zahradě byl nález uskutečněn.

Celá pravda vyšla najevo až začátkem sedmdesátých let 20.-tého stol., tedy po celých více jak dvaceti letech od uskutečnění nálezu.  Blízký příbuzný tehdejšího majitele pozemku, člověk z vyšších vrstev totiž část nejcennějších mincí prostě ukradl.  Přišlo se na to až po jeho výpovědi ve chvilce nejslabší a bylo zjištěno, že tento člověk svou ukradenou část prodal pardubickému muzeu. Analýzou mincí byly s jistotou potvrzeny stopy petroleje a části depotu byly po letech sloučeny.
Celek byl zapůjčen do numismatického oddělení Národního muzea v Praze, kde byly všechny mince znovu vyčištěny a nádoba slepena. Celý ten unikátní a krásný depot obsahoval zhruba 600 mincí a byl složen čistě z pražských grošů z období Karla IV. a Václava IV.

Když později prohledával pan K. okolí místa, kde byl učiněn první nález, nalezl v těsné blízkosti další hliněnou nádobku s pokličkou, ve které bylo dalších 600 pražských grošů. Nález, po neblahé zkušenosti se sousedy a Bezpečností tentokrát přenechal z vlastní vůle milevskému muzeu.                                                                                                                                                                     Druhý nález obsahoval groše Jana Lucemburského, Karla IV., Václava IV. a groše míšeňské.           Celkovým počtem 1192 ks mincí se řadí zhořský nález k největším grošovým nálezům z husitského období na našem území.
Hordy husitských vojsk se v okolí Milevska prokazatelně pohybovaly. Husité přišli do našeho kraje z východu od Mladé Vožice a násilnostem neunikl nejenom milevský klášter, který byl vypleněn ale i okolní vesnické obyvatelstvo, na něž v podstatě dopadla úloha zásobitele husitů. Zde proto možno hledat odpověď, proč  byl celý obnos takto uschován.

Děkuji našemu milému kronikáři za poutavé vyprávění a vězte, že tento web je první, který od nálezu „ zhořských“ grošů uveřejnil celý příběh poprvé dle skutečnosti.

S pozdravem Roman

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný a poutavý počteníčko... 👍😊

Moc hezký příběh! Dva vedle sebe, paráda. Díky

Marku, Vendo a Sullo - mám radost, že se vám příběh líbí. Díky

Romane, paráda, díky za článek. Měj se fajn. ;-) :-)

Mě se to taky líbí, kdyby se mě to nelíbilo, tak bych ti to napsal 👍👍👍

Poklady jsou všude :-) ;-)

Vláďo díky
Cémo - však taky na tě spoléhám :-D
Maik - znám majitele, s jeho bratrem jsme roky kamarádi. Oba už pánové v letech.
Řekl bych, že ta zahrada detektor nepoznala a věřím, že bych neměl problém získat svolení.
Já už ale o žádný depot nestojím, nechť to odpočívá v klidu na svém místě.

Jinak kronikář - hlava otevřená vzpomenul ještě na mnohem cennější nález objevený ve zdech statku v jedné vsi tady u nás. Bylo to těsně po válce a maso neskutečný.

No a největší pecka bylo jeho sdělení, že depot brakteátů nebyl do země uložen ve 13. stol. tak jak se domnívají archeologové a už vůbec nebyl odcizen při převozu z mincovny.
Byl uschován na tom místě, v historické ose teprve nedávno - na konci 19.století.
Kdy, kým a proč - to si nechám pro sebe.

Tím se potvrzuje, že ne každý odborník dokáže číst správně nálezové okolnosti ;-)

Jakým způsobem získal brakteáty člověk, který je tam zmíněného století zakopal, to už asi nikdo nikdy nezjistí. Ale trochu jsem po tom pátral a docela to celé vyprávění sedí.

Člověk by předpokládal, že získat osobní informace k takovému nálezu je nemožné, vyloučené. Paměť národa je neuvěřitelná věc Marku, neuvěřitelná.

No ale tam se přece našla i nějaká další keramika, ne? 🤔 No já myslím, že si to tam schoval nějaký místní menší sedlák v roce 1893 a později to měl v úmyslu zpeněžit . Taky měl doma selku megeru s knírem a ani ji a nikomu dalšímu o tom neřekl, protože chtěl prchnout od sedlačiny a od fousate mrchy do Ameriky. Jenže v den uskutečnění mise za svobodou v 20 století tj. 12 dubna 1912 si na poslední chvíli nemohl vzpomenout, kde to zahrabal a na víc mu za hodinu a půl jel vlak express do Anglie, aby stihl loď, páč měl koupený lodni lístek. No a co čert nechtěl, tak při té smůle ten lodni lístek byl zrovna na Titanic. Tak že, tak asi to určitě bylo, na posraneho aj hajzl spadne. 👍

No a suma sumárum, jsi ten poklad našel ty a protože máš hubu nevymáchanou, tak ti ten nalez vždycky někdo uražený ,otluče o hlavu páč ho zrovna nenápadne,jak by tě jinak nasral😁😃🤭😁👍😁🤷‍♂️😁

Keramika se při kopání najde u každé vsi.

Jinak jsi Cémo pašák, myslí ti to.
To je přeci logické a jediné vysvětlení - dědek ho chtěl nasrat, neb mu záviděl a tak si vymyslel říkanku o uschování depotu před stopadesáti lety a on mu to sežral i s navijákem.
Že mě to nenapadlo :-D :-D :-D :-D

Jsem rád, že jsi to napsal 👍👍
Fakt ;-)

Tak že jsem měl pravdu 👍😁😁

Musím tě zklamat ;-)

Tak to teda ne ☝ já si to vymluvit nedám, stojím si za tím, že to tak bylo 👍✌😁 Dokud nám neřekneš , co jsi se dozvěděl, tak moje verze je ta pravá ☝👍😁

Musím jít zavřít slepice, hezký sobotní večer :-D :-D

Pěkný článek Romane.
Já našel tříkrejcar ze 17. století ve století jednadvacátém. Vzpomněl jsem si, co mi ve dvacátém století vyprávěla babička a šel na to místo. ;-)
A Céma ti to napsal hezky. :-D

Copak Céma, to je piškuntál :-)
Dík...

Zajímavé počtení, Romane.
Při ranní kávě tak trochu spekuluji, proč někdo zakope depot výrazně starých mincí. Třeba proto, že byl objeven a nehodilo se jeho "zveřejnění". Důvod utajení nálezu mohl být různý - stavební práce u zákazníka (nárok majitele pozemku), špatná politická situace (po r. 1866), nálezce nevědel co objevil....atd. Dalo by se "pracovat" s mnoha verzemi, více či méně pravděpodobnými.
Druhotné uložení, s tím už se dá něco dělat. Nález byl na poli, takže v dané době to bylo pole či ovocný sad. Nálezce si depot schoval na svém pozemku, proč by ho zakopával jinde, že. Neměl by být problém zjistit, kdo pozemek vlastnil, i se zpětnou časovou linií....

Tak ranní káva dopitá, konec fabulacím :-) Ty se stejně týkaly jen případu, který jsi zmínil - tedy že byl depot uložen výrazně později, než byly mince vyraženy....

Ahoj Honzo, je to slušný podnět pro to naše hledačské fantazírování ;-)

Jednu věc napsat mohu, abych dal tedy více prostoru fantazii. Depot nevlastnila a tím pádem neuschovala žádná osoba selského stavu, je to trochu vyšší úroveň.

No a proč nám to nemůžeš říct celé, to je nějaké tajné ,nebo co 🤷‍♂️😃

Ty už to Cémo přece víš od začátku :-D ;-)

No šak jo 👍😃

;-)

Ja to chci taky vědět 😊😁

Kamarádi, nezlobte se na mě ale chci si to nechat pro sebe.

Všechny ty informace mohou být pouze souhra náhod. Za 150 let se stane mnoho věcí a mnoho informací mohlo býti pokřiveno. Ačkoliv indície do sebe zapadají a vyprávění starého pána tak získává určitou podobu, je to stále jen vyprávění.

Proto tady nechci psát nic víc, než jsem napsal.
Měla to býti pouze informativní záležitost k nálezu. Já věřím, že mě pochopíte.

Namor - v klidu nic se neděje, jen sem to zkoušel 😁😁😁

Nojo, tak já si budu fabulovat jen tak soukromě :-D :-D

Šak jsem vám napsal jak to bylo, akorát jsem to malinko změnil, páč to nebyl sedlák, ale tamní šlechtic a manželka neměla knír, ale chlupatá prsa a pleš. No a neodjel do Ameriky, ale do Vlhoště, zamiloval se tam do venkovanky Katynky, když prováděl výzkum v tamním rybníku,bohuzel se tam utopil.Byl to jeden z prvních průkopníků archeologie a poklad tehdy přemístil úmyslně, aby ho uchránil před jiným badatelem. 👍

Cééééémo, ty jsi teda mystifikátor - kam já se hrabu :-D

No ale totok je fakt 🤷‍♂️😃

No já mám verzi správnou, ale ty mluvíš o jiném pokladu, páč je jich tam zakopaných víc. ☝🤭 To 19 století bylo mezi archeologii drsné období , panovala názorová rivalita ....archeolog musel obhajovat svoje tvrzení, no jak dopadl chudák Píč, zastřelil se, protože byl zrazen .... Tento nález brakteatů, se v 19 století nalezl na místě , které bylo ohroženo a ten amatérský badatel, ho prostě uložil na jiné bezpečné místo.No a ten příběh dál, už jsem napsal ☝😃👍

Až ráno Roman vyleze z kurníku, tak to jistě potvrdí, ale on bude říkat , že to tak nebylo, jen aby zmátl vás ostatní ☝ tak mu nevěřte 👍😃

😁 Řekl bych, že až Roman vyleze ráno z kurníku, bude tak vykulenej, že mu ani čmelíci za ušima nebudou vadit.😉

Honza má pravdu, já sem vykulenej jak dva dni starý plůdek :-D :-D

Parádní scénáře, jeden lepší než druhý. No a jestli jsou brakteáty prokleté, to zjistíme až na střeše Prácheňského muzea zakokrhá červený kohout :-P 8-)

:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru