Square AB

Categories: Finds and rescue research in the Czech Republic

I still consider myself a rookie in the search business. I enjoy every good find and as it happens the stupidest farmer always has the biggest potatoes. This is especially true of my square AB buttons. I find the silverplate far more often than the coveted square button. In fact, there's no telling where it might be. You might find it near a higher elevation village, in the middle of a forest or in a large meadow. But all my finds had one thing in common. They were always found in the higher elevations of the Sumava forests. The finds are so random that I literally sit on my ass for every one of them. The last knofllajs was in the middle of the forest, where I would not have expected it at all. Perhaps the only clue might have been an old German village nearby but it's certainly no guarantee of a great knob. I'd estimate their age to be around 1800.

Twice I've found kreuzers with that date near these buttons. As my occasional partner told me, buttons were used to fasten heavy coats. The largest piece is less than 5cm, and that's enough for a regular button. Its body is massive and heavy. The only weakness is the eyelet. Only two of the buttons have retained their eyelets. The ornamentation of the buttons is identical. I've seen other finds with similar ornamentation. The frequency of finds is really low. Once every six months I get extremely lucky and a button peeks out of the ground at me. But I've never found two buttons in the same place. These buttons are a regional affair and are said to have been imported all the way from France. The back of the button shows noticeable hand working and eyelet soldering. I know of a few seekers who also have a few pieces. But no one wants to trade them in when a knob is this rare. I know, it's still just an ordinary button, but even a gold ring doesn't make me as happy as a shiny square. Well, I'm a button man.

hranáč1
square1
hranáč2
square2
hranáč 3
square 3
hranáč4
square4
hranáč5
♪ prism5 ♪
hranáč6
prism6

The article is included in categories:

Post

Moc pěkné,za roky hledání mám hranatý asi jen jeden.

Pecka hranatej sem nekop za deset let :-D

Pěkný kousky👍 možná jeden mám... Chtěl bys ho poslat, když ho najdu?

Romane, dost slušný základ na největší sbírku hranáčů v ČR. ;-)
Jsou parádní.

Tak nemám, teď sem prohlidl krabici s knoflikama a není tam...

Pěkný článek a pěkná sbírka. Tak ať se ti rozrůstá.

Ty jo, knoflíky miluju ale takovej ještě nemám :-/ díky a ať se sběr daří ;-)

zpráva pro hehouse- ahoj , myslím že pár hledáčů má mnohem více hranáčů.
zpráva pro bobíka: díky za pochvalu, však víš , kde rostou.....
zpráva pro vendy17 - á to je škoda, že se nenašel....

Máš to pěkný, jeden jsem někomu daroval a je pravdu, že ta kvalita zpracování a celkový výraz oproti klasickým samodomo ab knoflům je na mnohem vyšší úrovni.
Ať se daří ;-)

Ty jsou prostě parádní, takový kousek bych pod cívkou rozhodně vřele uvítal :-) :-)
Něco málo hranatých knoflíků mám, z AB ale jen asi tři malé pravidelné osmihrany. Bohužel v nedobrém stavu.
Ty tvoje jsou úplně jiná liga ;-)

áno, na AB letování nefunguje, co jsem viděl knofle s letovamým očkem, z 99% očko chybí a odpadlo to kompletto i s cínem, proto je lepší technologie očko zalít přímo do knoflu
- tu je to vymyšleno tak, že se odlil polotovar s důlkem a ten se pak zalil se vsazeným očkem - snad cínem, ale jak vidíme, zase to nějako nefunguje, výplň odpadla celá, k tomu AB to nechytlo - to když už, tak tu díru měli udělat s hlubší drážkou po obvodu, ať tam ten cín drží
- těžko říci, jestli by pomohla kyselina, nebo to měli málo nahřátý, to letování se prostě na AB neosvědčilo
- AB jsem našel většinou ty vypoukliny, zdobených hodně málo, hranatý ani jeden, takže díky za podívání

Těch mám náhodou stejně jak zlaťáků 8-)

Krásné knoflíky a parádní klubovka.👍😉

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top