ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 2. 2. – 8. 2. 2009

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

  • 2. 2. (Albánie)

ALBÁNIE ODHALUJE STARODÁVNÉ POKLADY

Ilustrační_foto

Albánie je z hlediska archeologie zcela neprobádaným místem. Je to necelé dva roky, kdy se i z tohoto důvodu skupina místních a amerických expertů rozhodla k výzkumu podmořského dna, kde by se mohlo ukrývat mnoho historických artefaktů. Vědci si určili pět míst, které by mohly poskytnout více informací o starověkých lodních technikách. Expedici se podařilo zatím najít zbytky čtyř potopených řeckých lodí z období 3. až 6. století. V hledáčku dále zůstávají tři zajímavé lokality. A proč je Albánie tak „atraktivním“ archeologickým místem? V dávných časech tudy měla procházet karavanová cesta, která měla ústit do Řecka, Itálie i Afriky.

 

Ilustrační_foto

 

 

  • 2. 2. (USA)

MUŽ Z VIRGÍNIE HLEDÁ NOEMOVU ARCHU V TURECKU

Ilustrační_foto

Příběh o Noemově arše asi není nutno připomínat. Teď ovšem znovu ožívá a to proto, že se našel nadšenec, který se jí vydal hledat do Turecka. Archeolog Randall Price (57) se rozhodl, přidat se k expedici Mount Ararat, která se pokusí archu najít. Tým se domnívá, že by mohla být ukryta pod vrstvou sutě. Noemovu archu se již pokoušelo najít hodně dobrodruhů. Jedním z příkladů je i pilot Richard Bright (64), který se během 25 let vydal do Turecka celkem třicetkrát.

 

 

 

  • 3. 2. (Itálie)

MOZAIKA S POHANSKÝMI MOTIVY SE SKRÝVALA POD KATEDRÁLOU

Ilustrační_foto

 

 

 

Mozaiková podlaha s motivy scén z pohanských obřadů se našla v hloubce čtyř metrů v katolickém kostele v Itálii. Rozloha dlažby činí 13 metrů čtverečních a spekuluje se o tom, že mohla být součástí sídla nějakého bohatého Římana.

 

 

 

 

 

 

 

Ilustrační_foto

 

 

  • 5. 2. (Egypt)

EGYPŤANÉ VĚŘILI V SÍLU ZELENÉHO AMULETU

Ilustrační_foto

Vědci oznámili nález mumifikovaného dítěte pohřbeného společně se zeleným kamenem, který měl plnit funkci amuletu. Je to jen další důkaz toho, že starověcí Egypťané věřili v magickou sílu barevných kamenů. První používala již dynastie Badarian.
Nalezené batole bylo zabalené do kusů ložního prádla, v kterém vědci našli kožený vak, v němž se nacházel již zmiňovaný amulet. Za použití rentgenu a mikroskopu výzkumníci určili, že kámen je zřejmě Chrysokol - křemičitan (silikát) mědi.

 

 

 

  • 7. 2. (Egypt)

30 MUMIÍ NALEZENO V NOVÉ HROBCE

Ilustrační_foto

30 mumií bylo nalezeno uvnitř nově nalezené hrobky staré 2600 let. Stalo se tak během nových archeologických výzkumů na obrovském pohřebišti Saqqara v Egyptě. Hrobka byla nalezena v 11 metrů hluboko umístěné šachtě. Osm mumií bylo umístěno v sarkofágech  a ostatní kolem zdí.  Zahi Hawass popsal objev jako „sklad mumií“ pocházející zřejmě z roku 640, tedy období 26. dynastie, která vládla království předtím, než říše zanikla pod vlivem cizích dobyvatelů.

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru