Archeo Pšovani z.s. - Home

Chladného dne na sklonku mírné zimy, přesněji 12. února léta páně 2018, se zrodili Archeo Pšovani. Spolek zapálených detektorářů z oblasti královského věnného města Mělník, kteří cítí smysl v pátrání po artefaktech naší společné historie. A to nejen při procházkách nespoutanou přírodou a objevováním dávno zapomenutých míst, kudy chodili naši předci v dávné historii. Ale i při pátrání v historických pramenech po souvislostech, které tehdejší lidi zavedli různé okolnosti na stejná místa jako nás dnes.

Naše pátrání po ztracených předmětech nás mnohdy zavede na zajímavá místa, kterých by jsme si jinak snad ani nevšimli. Při našich tichých procházkách lesem jsme se již mnohokrát setkali například se stádem muflonů, které se páslo kousek od nás. Pozorovat roztodivné brouky, kteří se snaží dostat přes hromádku námi navršené hlíny, nebo rejska, který s opatrností sobě vlastní cupitá a obezřetně čenichá na již zasypaném výkopu. To vše jsou drobné střípky, které naše hledání zpestřují.

Je velmi zajímavé pátrat po historických souvislostech. Zjišťovat k čemu nalezené předměty ve své době sloužily. Jaká byla jejich užitá funkce. Jaký byl postup při jejich výrobě a zažít neutichající úžas nad zručností již dávno zesnulých řemeslníků.

Byla by přece škoda, aby památky ukryté v podzemí přišly vniveč. Vypovídají o naší bohaté historii a kultuře. Z tohoto důvodu spolek Archeo Pšovani navázal spolupráci i s Regionálním muzeem Mělník, kde získává plno poznatků a zajímavých informací, při pátrání po původu artefaktů a jejich užitné funkci.

Mezi různým šrotem a odpadky se dají nalézt i takové historické skvosty, jako je třeba římská spona, stříbrná grešlička, stará dýka a jiné. Veškeré nálezy, o které má muzeum zájem, odevzdáváme. Vždy nás zahřeje u srdce, když se díky nám rozšíří muzejní sbírky. A tak by to mělo být. Vždyť tady vůbec nejde o finanční, ale o kulturní a historickou hodnotu předmětů.

Za třicet let třeba do muzea zavítají naše vnoučata. Přiblíží se k vitríně a spatří drobným písmem nápis: "Exponát daroval..." a uvidí jméno třeba svého prapředka a budou se na exponáty dívat zase z jiného pohledu.

Rádi budeme tyto zkušenosti předávat dál. Budeme se s Vámi dělit o zkušenosti, naše nálezy i zážitky, které jejich objevení předcházelo.

 Archeo Pšovani z.s.

Jak se zrodil znak Archeo Pšovanů?

Jak se zrodil znak Archeo Pšovanů?

Vamper
4837 0
Bylo to tu. Náš spolek byl zdárně založen a zaregistrován. Teď před námi vyvstal neméně důležitý úkol :-) A to vymyslet jedinečný znak, dle kterého by nás ostatní rozlišovali od jiných.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru