Jak vybrat detektor kovů

Při výběru detektoru kovů je třeba dodržet několik základních zásad. První a nejdůležitější je jeho použití. Většina začátečníků neví, na jaké typy předmětů se bude chtít při hledání zaměřit, a proto hledá co nejlepší univerzální detektor. V podstatě je to dobrý přístup, i když na některé druhy cílů jsou speciální typy detektorů samozřejmě lepší.

Vítěz - hledání s detektory kovů

Velice často se nováčci snaží orientovat podle uváděných dosahů detektoru a mnohdy jsou zklamaní, jelikož solidní prodejci je takřka nikdy u prezentace přístrojů neuvádějí. Dosah detektoru totiž závisí na několika faktorech, jako jsou stav půdy, množství oxidů železa, mineralizace a především praxe hledače. Uveďme si příklad; běžný začátečnický detektor kovů má průměrný dosah na minci 1 Kčs asi 20 cm. Profesionální špičkový detektor se dostane do hloubky cca 40 cm. Když někde narazíte na text slibující dosah na minci v metrech, obloukem se takovému prodejci vyhněte.

Pokud se chcete o přístroji, který Vás zajímá, dozvědět více, doporučuji se snažit na internetu najít co nejvíce testů. Oblíbené a kvalitní přístroje jsou často zmiňovány v řadě textů. Na ty, co za moc nestojí, najdete většinou kladné hodnocení jenom pod fotkou v eshopu.

Další užitečné informace:

1. Začátečnické číslicové detektory

Rychlá odpověď:
 • Jednoduché číslicové detektory s vyhodnocením na LCD a ve většině případů s audio diskriminací, která dle výšky tónu uživateli říká, jaká je povrchová vodivost kovu pod sondou.

Podrobnější vysvětlení:

S takovým detektorem začíná většina hledačů. Rozhodující je často cena a počet funkcí. Při výběru přístroje je ale dobré se držet i jiných parametrů, které se často schovají pod seznamem funkcí, jenž nakonec hledač v praxi nepoužije.

 1. Diskriminace – detektor by měl být schopen kvalitně od sebe odlišit feromagnetické kovy od neferomagnetických.

 2. Citlivost – nastavení citlivosti pokud možno ve více krocích, aby se dal detektor přizpůsobit lokalitě, kde hledáte.

 3. Nastavení hlasitosti – u řady detektorů chybí. U profesionálních přístrojů, kde většina hledačů již používá sluchátka, je to víceméně jedno, ale u začátečnických je to funkce potřebná.

 4. Možnost odladit vliv půdy – tuto funkci má pouze mizivá část detektorů v této třídě. V naprosté většině se jedná o detektory, které mají pevně stanovenou hodnotu filtru. To uživatele v problematičtějších lokalitách nutí snižovat úroveň citlivosti, jelikož detektor reaguje na půdu, což pak přináší nižší dosah.

Při nákupu takového detektoru je potřeba počítat s tím, že vyhodnocení na LCD je skutečně pouze orientační a držet se pouze toho, že víte, že tohle je železo a toto je barevný kov. Spoléhat se u těchto přístrojů na přesnost vyhodnocení na LCD je vážná chyba, která vede často k tomu, že kvalitní cíle budete přecházet.

I v této kategorii přístrojů do 10.000 Kč se ale dají najít detektory, které mají potřebnou úroveň. Je jich ale poměrně málo a výběr je tak vlastně složitější, než u špičkových přístrojů od jednotlivých výrobců.

2. Začátečnické analogové detektory

Rychlá odpověď:
 
 • Detektory bez LCD, které buď nepoužívají žádné číslicové zpracování signálu nebo jen v omezené míře, jenž neovlivňuje audio odpověď detektoru.

Podrobnější vysvětlení

Výrobě analogových detektorů pro začátečníky se dnes věnuje pouze několik renomovaných firem. Detektory jsou vybaveny pouze spartánsky. Obvykle mají nastavení úrovně citlivosti, diskriminace a hlasitosti, což by mohlo svádět k tomu, že se jedná o detektory na nižší konstrukční a technické úrovni. To ale není pravda! Výroba takového detektoru je nákladnější, především díky srovnání se stále levnějšími digitálními technologiemi.

Konstrukce analogových detektorů je velice přesná, nejde tomu ostatně ani jinak, jelikož si zde nelze pomoci nějakým číslicovým trikem. Často jsou využívány diskriminační obvody podstatně dražších modelů a liší se pouze minimem funkcí. Stejně ale jako u všech ostatních detektorů, je třeba se držet především jejich skutečného výkonu. Pokud hledač, který začíná, oželí odpověď na LCD, jsou vždy dobrou volbou, která mu přinese získání správných návyků při hledání.

3. Profesionální číslicové detektory

Rychlá odpověď

 • Číslicové detektory s grafickou odpovědí na LCD, řízené rychlými procesory. Detektory se vyznačují poměrně přesnou grafickou odpovědí, velkou variabilitou nastavení a možností pracovat na více frekvencích.

Podrobnější vysvětlení

Výběr je v současnosti obrovský a v podstatě všichni renomovaní výrobci nějaký špičkový "digitál" vyrábějí. Bez ohledu na cenu jsou mnohdy rozdíly ve výkonu jednotlivých modelů podstatně větší, než by se dalo čekat.

Stejně jako u všech jiných detektorů byste měli sledovat především výkon přístroje, přesnost vyhodnocení a to, jak si poradí s odladěním vlivu půdy. Všechny ostatní funkce mohou hledání zpříjemnit nebo zjednodušit, nejsou ale rozhodující.

Špičkové detektory používají rozdílné technologie. Nejlepší dostupnou technologií současnosti je multifrekvenční FBS2 a Multi IQ. U obou těchto technologií detektory používají více frekvencí současně. To dává detektorům jak lepší dosah tak citlivost na všechny typy cílů. Je ale řada dalších přístrojů, které používají jednu nebo kombinaci několika jednotlivých frekvencí a přesto patří mezi špičku.

Pokud si chcete vybrat špičkový přístroj pro Vás, ptejte se. Nikdy se nespokojte s jedním názorem a snažte si najít testy a recenze na ten určitý přístroj. U detektorů, u kterých není žádný dostupný materiál s výjimkou textu v eshopu, by mohl být problém. V dané třídě je navíc obrovská konkurence a mnozí prodejci se často uchylují až řekněme k velice neslušnému chování. Pokud Vám někdo bude vehementně tvrdit, že určitý přístroj rozhodně pro Vás není vhodný, může to být přesně ten, co by Vám vyhovoval nejvíce. Najděte si o něm více informací a oslovte s dotazy i distributory pro ČR.

A trocha detektorářské latiny

 1. Žádný detektor Vám neukáže tvar předmětu pod sondou. U špičkových přístrojů budete díky technologii a své praxi schopni odhadnout velikost a hloubku uložení. Nikdy ale s určitostí nebudete vědět "co to je", před tím než to vykopete.

 2. Dosah detektoru je limitován fyzikálními možnostmi. Pokud si někde přečtete, že má detektor dosah v metrech na jednotlivou minci.... je to nesmysl! Špičkové detektory v rukou zkušených detektorářů jsou schopny zachytit jednotlivou minci o velikosti 1 Kčs v hloubce až 40 cm. Předmět o velikosti vojenského kanystru asi v jednom metru. Teoreticky vypočítávané dosahy na nekonečnou kovovou plochu se pak pohybují okolo dvou metrů. Bohužel se častěji kopou cíle menší :)

4. Profesionální analogové detektory

Rychlá odpověď

 • Špičkové detektory bez rozlišení cíle na LCD. Ve většině případu s vynikající diskriminací, dosahem, rychlou obnovou po přijetí cíle a tím špičkovými separačními vlastnostmi.

Podrobnější vysvětlení

Mluvit o analogových detektorech je vlastně již dosti nepřesné, jelikož všechny přístroje současnosti již nějaký ten mikroprocesor používají. V podstatě se tak jedná o přístroje bez LCD, kde číslicová technologie slouží především k tomu, aby byly přesně pod kontrolou všechny funkce detektoru.

Kvalitní analogy tak přináší především velice rychlou odpověď na cíl a díky tomu mají výjimečné separační vlastnosti. V místech s velkým množstvím odpadu snadněji od sebe oddělují jednotlivé předměty. Také dosahy mnoha detektorů jsou na úrovni nejlepších číslicových přístrojů, ale za podstatně nižší cenu. Tak, jak má vše své pro a proti, tak tady je omezení dané pouze audio diskriminací, což v praxi znamená, že předmět vyhodnotíte pouze jako feromagnetický nebo neferomagnetický. To ale řadě hledačů zcela vyhovuje, jelikož stejně vykopou vše z barevných kovů. Přístroje jsou stále velice oblíbené a jejich přesnost je zcela srovnatelná se špičkovými digitálními detektory.

5. Detektory pro speciální použití

1. Detektory do vody – lze rozdělit do dvou kategorií:

 • Přístroje, se kterými se lze ponořit do nějaké malé hloubky (maximálně do tří metrů). Jedná se většinou o špičkové přístroje daných výrobců pro co nejuniversálnější použití a speciální detektory pro potápěče. Detektory první skupiny lze doporučit každému hledači, který si to takříkajíc může dovolit.

 • Naopak detektory pro hloubkové ponory používají obvykle pouze profesionálové. Pro klasické hledaní na souši jsou nevhodné, především díky kratší konstrukci a zbytečně velké váze.

2. Detektory pro hledání přírodního zlata

Je mnoho detektorů, které mají v názvu slovo “Gold“, ale s hledáním přírodního zlata nemají nic společného. To samé platí i pro levnější varianty různých číslicových detektorů, kde slovíčko “Gold“ znamená spíše větší citlivost při hledání klasických šperků. Opravdu kvalitní detektory pro hledání přírodního zlata začínají na cenách okolo 20.000 Kč a končí hodně nad 100.000 Kč. V podmínkách České a Slovenské republiky, kde se nachází doslova mikroskopické nuggetky, je sázka na co nejkvalitnější přístroj takřka jedinou možností, jak dosáhnout nějakého úspěchu.

Slovník detektorářských pojmů

Accept

Ve slovníčku detektoráře to znamená přijmutí určitého předmětu, lépe řečeno určité povrchové vodivosti předmětu, v nastavení diskriminace.

Air test

Základní pomůcka pro testování detektoru. Testovaný předmět není uložen v půdě, ale volně na povrchu. Jedná se pouze o orientační test; dosah v půdě a vyhodnocení se může dramaticky změnit.

All Metal

Obvykle se tak označuje režim, určený pro hledání všech kovových předmětů bez diskriminace. V mnoha případech mají v tomto režimu detektory největší dosah. Není to ale pravidlo.

Automatické odladění interferencí

Funkce, při které si detektor sám hledá nejméně rušený kanál. Vedle automatické funkce je u mnoha detektorů možnost si pracovní frekvenci posouvat ručně, obvykle přepínáním v několika krocích. V mnoha případech se tak vyhnete nežádoucímu rušení, a nebo přílišnému snižování citlivosti detektoru. 

Automatické odladění vlivu půdy

Detektor si sám v automatickém režimu odlaďuje vliv minerálů a iontů kovů obsažených v půdě.

Bag

Často používaný výraz pro brašnu na detektor.

Board

Základní deska detektoru. Plošný spoj obsahující elektroniku detektoru. 

Cíl – cílová odezva

Obecné označení pro určitou odpověď daného předmětu. 

Citlivost

Nastavení citlivosti je pro hledání s detektorem kovů základní možností nastavení. Nastavením citlivosti ovlivňujete jak dosah detektoru, tak stabilitu. Je chybou si myslet, že na maximum nastavený detektor bude mít vždy maximální dosah. V lokalitách s velkým množstvím minerálů a odpadů, tak získáte pouze nestabilní přístroj. Vždy se hledá optimální kompromis mezi stabilitou a dosahem. 

Cívka

Cívka nebo sonda. Základní součást detektoru. Díky ní elektronika detektoru vyhodnocuje přijímané signály. Dělí se na několik typů a jejich zpracování je většinou nejutajovanějším tajemstvím výrobce. Kvalitní sonda je mnohdy srdcem detektoru. Základní typy se dělí na koncentrické a Double D (2D). 

Detekce – detekce předmětu

Obecně vyhledání, zaměření určitého předmětu. 

Diskriminace

Obecně odmítání určitých kovových předmětů, nebo lépe řečeno, určité povrchové vodivosti předmětu. Správná diskriminace je jedním z nejdůležitějších parametrů detektoru a vývoj diskriminačních obvodů je mnohdy spojen s mnoha patenty a utajováním. 

Double D

Typ vyhledávací sondy. Označovaný může být také jako 2D nebo DD. Vinutí uvnitř sondy vytváří tvar dvou písmen D obrácených zády k sobě. Sondy se vyznačují velkým pokrytím plochy, ale někdy na úkor separace. 

Elektromagnetické interference

Častý problém, se kterým se může detektorář potkat. Prostor je dnes v mnoha případech přesycen vysíláním na mnoha vlnových délkách. Problémem může být i poškozené nebo staré elektrické vedení. To obvykle vysílá na většině frekvencí současně a je prakticky neodladitelné. Interference pak způsobují nežádoucí nestabilitu detektoru. 

Elektromagnetické pole

Vzniká u všech kovových předmětů, kterými prochází elektrický proud. Jeho chování a síla je závislá na několika základních faktorech. Na tomto fyzikálním principu je založena naprostá většina detektorů kovů. 

Feromagnetické horniny

Může se jednat o horniny sopečného původu a nebo horniny obsahující velké množství kovů. V obou případech dělají klasickým VLF detektorům problémy. Na trhu je několik přístrojů, které si s větším či menším úspěchem s těmito problémy poradí. Ve většině případů se jedná o různé čedičové filtry atd. 

Frekvence

Pracovní frekvence detektoru. Ovlivňuje prostup elektromagnetického pole půdou a také správnou funkci diskriminátoru. Klasické VLF detektory pracují na frekvenci od 3 kHz do 30 kHz. Další označení frekvenčních pásem je LF 30 až 300 kHz, MF 300 kHz až 3 MHz a HF 3 až 30 MHz. 

Grafická odpověď

Označení, které se používá pro identifikaci nálezu na LCD detektoru. Většinou se jedná o nějaké číslo nebo segment, který znázorňuje naměřenou povrchovou vodivost cíle pod sondou.

Hledači pokladů

Slangový výraz přejatý z angličtiny (treasure hunters), kterým jsou označováni všichni lidé používající detektor kovů. V Čechách se ale daleko častěji používá označení hledač, popřípadě mrcasník, což je slovíčko přejaté z brněnského hanteku a označuje flákače. Proto je určitá část hledačů na tento výraz dosti alergická :). 

Identifikace hloubky cíle

Velká část digitálních detektorů je vybavena nějakou grafickou identifikací hloubky předmětu pod sondou. Většinou se jedná o různé "coin depth" – určení hloubky mince. Analogové přístroje si vystačí s nárůstem síly signálu vzhledem ke vzdálenosti předmětu od sondy. 

Identifikace signálu

K identifikaci signálu používáme jak audio odpověď detektoru, tak popřípadě vizuální odpověď na LCD. Ke správnému pochopení toho, co Vám detektor “říká“ vede ale jediná cesta – praxe. Je řada předmětů, které dokáží detektor dokonale zmást (železné kroužky, rozpadající se fólie atd.), pak záleží především na zkušenostech každého hledače. 

Koncentrická sonda

Označují se tak sondy se soustředným uspořádáním vynutí. Výhodou těchto sond je přesnější zaměření cíle. Nevýhodou je menší pokrytí plochy. Z tohoto důvodu vznikají v poslední době i oválné koncentrické sondy, které mají problém menšího pokrytí u koncentrických sond vyřešit. 

LCD display

Displej z tekutých krystalů. Většina digitálních detektorů používá pro svoje grafické funkce tuto technologii. 

Mineralizace

Často probírané téma na všech detektorářských fórech. V ideálním případě by si detektor měl dokázat poradit s velkým množstvím v půdě rozpuštěných solí a iontů kovů. Těmto prvkům v půdě souhrnně říkáme mineralizace. 

Nepohybový detektor

Nepohybové detektory se vyznačují tím, že pro identifikaci cíle v půdě nemusíte hledací sondou pohybovat. Pokud identifikujete předmět v půdě, stačí Vám pro získání tónové i grafické odpovědi nad cílem sondu v klidu podržet. Práce s detektorem se ale v ničem dalším od pohybových detektorů prakticky neliší. Stejně jako u pohybových detektorů i u nepohybových postupujete prohledávaným místem pomalými pohyby připomínajícími sečení trávy, kdy sonda postupně překrývá prohledávaný prostor. 

Neutrální půda

Půda s minimálním množstvím rozpuštěných minerálních solí a iontů kovů. 

Notch

Okno nebo zářez. Jedná se o diskriminační funkci, kdy při nastavování detektoru nepostupujete od železa k neželezným kovům, ale můžete vyjmout jakékoli vodivostní číslo nebo segment. Jelikož výsledná vodivost předmětu se v jednotlivých půdách může i výrazně lišit, je lepší s touto funkcí, pokud je jí detektor vybaven, raději šetřit. Nejčastěji se tato funkce používá pro odfiltrování železných a hliníkových fólii. Pokud je zvolená úroveň příliš vysoká, můžete snadno minout i chtěné cíle, jako jsou například malé stříbrné mince. 

Odladění vlivu mineralizace

Nebo také "odladění vlivu půdy". Pro správnou funkci detektoru v mnoha lokalitách je to funkce klíčová. Jednoduché digitální a analogové detektory používají pevně stanovenou hodnotu. Podle toho jakou úroveň jednotliví výrobci zvolí, vypadá i výsledná stabilita detektoru v terénu. Detektory z vyšších tříd používají různé, méně či více přesné, automatické nebo manuální funkce pro odladění půdy.  

Odrušení interferencí

Účelem je odfiltrovat nežádoucí projevy nestability detektoru, které způsobují elektromagnetické interference. Některé detektory jsou vybaveny funkcí automatického odrušení interferencí, nebo mají možnost posouvat pracovní frekvenci. Ve všech případech je ale základní princip stejný – zvolit pracovní "kanál" tak, aby byl detektor co nejméně rušen. K tomuto bodu je pak třeba dodat, že většina výrobců se snaží vliv interferencí snížit nebo eliminovat již při výrobě hledacích sond, používá se řada pasivních řešení. 

Oxidy železa

Častý projev mineralizace půdy. Odfiltrovat velké množství těchto oxidů může často působit detektorům problémy. Pro lokality s vysokou koncentrací oxidů železa v půdě se používají speciální detektory kovů nebo pulsní detektory. 

Povrchová vodivost

Schopnost povrchu předmětu v elektromagnetickém poli vytvářet vířivé proudy. Pro účely detektorů kovů, v dnešní době používaných principech, je to vlastnost klíčová. 

Prahový tón

Neboli threshold. Jedná se o základní nastavení detektoru, pokud je touto funkcí přístroj vybaven. Jeho použitím získáte větší citlivost na malé předměty a také větší hloubkový dosah. Prahový tón je potřeba nastavovat citlivě. Příliš vysoká hodnota Vám může malé předměty skrýt. Obvyklé nastavení je na prahu slyšitelnosti, pak uživatel slyší pouze slabounký zvuk na pozadí. Existuje také celá řada detektorů, ve kterých se funkce thresholdu dá použít i v takzvaném tichém diskriminačním režimu, kde charakteristický zvuk thresholdu neslyšíte. Přesto ale, pomocí vyššího nastavení této funkce, získáte na citlivosti.

Prozvuk

Neboli falešný signál. Při příliš vysokém nastavení citlivosti nebo prahového tónu může snadno docházet k tomuto jevu. Pro začátečníka může být těžší odlišit tento jev od klasické odpovědi detektoru na nález pod sondou. Postup pro ovládnutí identifikace prozvuků vyžaduje určitou míru praxe. Pro začátečníka je obecně nejlepší začít s menší úrovní citlivosti a naučit se nejdříve falešné signály dobře identifikovat.

Pulsní detektory

Detektory pracující na principu elektromagnetických pulsů. Na rozdíl od klasických VLF detektorů nemají problémy s mineralizací půdy a obvykle se vyznačují větším hloubkovým dosahem. Problémem je ale velice špatná nebo žádná diskriminace. Přístroje, které alespoň základní diskriminaci kovů (železo – barevné kovy) zvládají, jsou poměrně finančně nákladné. 

Režim

Neboli pracovní režim detektoru. Může se tak označovat jak přednastavený program od výrobce (coin, rellic atd.), tak i základní hledací technika – All Metal, diskriminační, pohybový, nepohybový. Stejným způsobem lze označit i čistě individuální nastavení. O něm pak lze mluvit jako o zvoleném pracovním režimu.

Rychlá reakce / odezva

Často zmiňovaný parametr v hodnocení detektoru. Je žádoucí, aby reakce detektoru na cíl byla pokud možno co nejrychlejší. Zvláště při nastavené diskriminaci (obvyklé je odfiltrování železa) by měl být čas takzvaného zotavení detektoru co nejrychlejší. U pomalejších přístrojů se může snadno stát, že blízko sebe uložené cíle prostě detektor nedokáže rozpoznat. 

Skenování

Prohledávání terénu sondou. Vždy mějte na paměti, že sonda by měla být co nejblíže povrchu země a pokud možno rovnoběžně. Při hledání nespěchejte a snažte se, aby jednotlivé smyčky vždy o 50 % překrývaly předchozí pohyb sondy. 

Zaměření cíle

Přesné zaměření cíle je důležitou součástí správného zvládnutí detektoru. Vyhnete se zbytečnému kopání velkých děr. Zde jsou ve výhodě detektory, které rychle pracují se signálem a nedochází u nich ke zpoždění. Klasickou metodou je takzvané zaměření do kříže, kdy signál zaměříte ze dvou stran a v průsečíku pomyslného kříže je hledaný předmět. Další možností je zaměřit signál pomocí funkce pinpoint, kdy se vlastně detektor přepne do nediskriminačního nepohybového režimu a dohledávaný signál by se měl nacházet pod středem sondy.

 

Chcete poradit nebo pomoct s výběrem?

Zašlete nám dotaz nebo volejte na +420 731 102 713.

Informace o ochraně osobních údajů

* povinné položky

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru