ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY 9. 8 . – 15. 8. 2010 NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVŮ

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Průzkum pyramid pomocí robotů

Archeologové použijí malé roboty k výzkumu šachet ve Velké pyramidě v Gíze. Ty jsou pro vědce jinak nepřístupné. Roboty vynalezl speciálně pro tuto akci tým anglických a francouzských techniků. „Na přístroje jsme namontovali malé optické kamery a ultrazvukové sondy. Roboti projdou i mezerou, která má 0,7 palce v průměru,“ uvedl jeden z techniků. Jak dodal, robot se bude pohybovat šachtou dolů k hrobce královny.

Robotický průzkum

Sedm tisíc let staré veslo

Jihokorejští archeologové oznámili, že nalezli pádlo z neolitu. Vědci jeho stáří odhadli na sedm tisíc let a také sdělili, že se dochovalo v relativně dobrém stavu. „Veslo jsme našli na pozemku
v Changnyeong, což je město ležící dvě stě kilometrů od Soulu směrem na jihovýchod,“ řekl k nálezu archeolog Yoon On-Shik.  Jak dále sdělil, tým vědců teď bude veslo srovnávat s ostatními nalezenými čínskými artefakty, aby mohli potvrdit, že se jedná o nejstarší nalezenou věc tohoto druhu. V roce 1999 nalezli veslo také japonští archeologové. To však bylo o tisíc let mladší.

7000 let staré pádlo

Sýrie: pro archeology země zaslíbená

Tým složený ze syrských archeologů se může těšit z dalších nálezů. Tentokrát artefakty pochází z doby bronzové. Archeologové je nalezli v Tal Shamia, který leží sedm kilometrů od města Ugarit. Jedná se o skalnatou oblast, kde před několika měsíci započali vědci výzkum. Ten zaměřili na hrobky umístěné ve skalách. Během archeologické mise už nalezli hliněné džbány i lidské kostry. Ze všech těchto indicií vědci usuzují, že lidé tuto oblast osídlili okolo roku 2600.

archeologie v sýrii

Skalpel z obsidiánu nalezený v Turecku

Kus obsidiánu neboli sopečného skla objevil tým archeologů během výzkumu v provincii Samsun u Černého moře. Vědci usuzují, že  ho lidé používali  jako skalpel už před čtyřmi tisíce lety. Podle profesora Öndera Bilgi je vysoká koncentrace takových nálezů v těchto místech obvyklá. „Myslíme si, že konkrétně v  regionu střední Anatolie (Kappadokie) se s obsidiánem obchodovalo,“ sdělil Bilgi. Ten se také domnívá, že lidé skalpel používali dokonce na operace mozku, protože nástroj je velmi ostrý.

Sopečné sklo

Více jak 2000 let stará mapa vytesaná do mramoru

Nejzáhadnější historické puzzle bude možná konečně kompletní. Archeologové totiž už několik let hledají chybějící kousky ze staré římské mapy. Ta tak spíše než mapu, připomíná oblíbenou skládačku puzzle. Archeologové věří, že poslední mramorové dílky se jim podaří najít v Římě během stavby metra. Více jak dva tisíce let starou mapu lidé vytesali do mramoru za vlády císaře Septimiuse Severuse. Původně se nacházela na zdi, ze které ji zřejmě vandalové strhli na zem a rozbili. Vyrobili z ní tak puzzle, které se skládá ze 1186 dílků. Archeologové dali dohromady zatím jen kolem patnácti procent mapy.

mramorová mapa

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru