ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 1. 9. – 9. 9. 2012

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Přes satelit našli archeologové obřadní místo, na šířku měří 50 metrů

Obrovské množství sežehnutých kostí a keramické střepy. To jsou podle archeologů indicie, které potvrzují, že našli poblíž Hollingbournu v jižní Anglii další obřadní místo. Tentokrát pochází z neolitu. Velký kruhový objekt ohraničený příkopem zaznamenali archeologové na satelitních snímcích. S kopáním začali v srpnu. „Postavit takový komplex stálo obrovské úsilí, na šířku měří padesát metrů,“ přiblížil archeolog Paul Wilkinson. Teorii, že objekt sloužil k rituálům, potvrzuje fakt, že tam vědci nenašli žádné známky osídlení.

Archeologocké vykopávky s pomocí detektorů kovů

Nalezeno pomocí satelitních snímků

Voda na dakarském předměstí vyplavila šperky

Kousky keramiky, železné nástroje a šperky vyplavila voda v Dakaru. Kvůli přívalovým dešťům první týden v září bylo zaplavených několik předměstí. Místní učitel a vědec Moustapha Sall během procházky po předměstí Ouest-Foire našel několik vzácných předmětů. „Objevil jsem kusy keramiky, děrované skořápky používané zřejmě jako šperky a nástroje," řekl Sall. Předměty poslal do laboratoře, kde je odborníci prozkoumají. Podle prvních odhadů pochází z období mezi léty 2500 až 7000 př. n. l.

Vyplavené šperky

Zlatou minci císaře Caliguly našel amatérský rybář pod vodou

Nečekaný úlovek se podařil jednomu z kyperských amatérských rybářů. Ve vodách mezi městy Limassol a Larnaka našel zlatou minci, na které je vyobrazený třetí římský císař Caligula. Podle kyperských orgánů má mince obrovskou hodnotu. Místní média uvedla, že byla vyražena v prvním století našeho letopočtu. Na stejném místě se v minulosti našlo už několik mincí s Caligulou, ale žádná zatím nebyla zlatá. Tento římský císař je známý kvůli brutálnímu způsobu politiky.

Zlatá mince

Starověké ženy byly elegantní, dokazuje to objev vlásenek

Elegantní účesy si vytvářely ženy už ve středověku. Dokazují to vlásenky, které našli archeologové v řeckém letovisku Assos. „Nálezy nám ukazují, že po vlásenkách byla velká poptávka v dávných dobách. Možná je to důkaz, že tam byl malý ateliér na jejich výrobu,“ uvedl řecký historik Nurettin Arslan. Archeologové našli vlásenky na několika místech, nejvíce v blízkosti zdejší školy. Jsou vyrobené ze zvířecích kostí a jejich stáří odborníci odhadli na zhruba 2200 let.

Vlásenky

Divadelní masky ležely na dně turecké přehrady

Muzeum v Mardinu (Turecko) provádí v přehradě Ilisu archeologický výzkum. Během bádání už našli archeologové velmi vzácné předmět. Nejcennější jsou dvě divadelní masky. „Artefakty pochází ze starého Říma. Po dokončení výzkumu je vystavíme v muzeu, " řekl Davut Beliktay, který má na starosti památky ve městě. Dodal, že v dávných dobách nebyly v okolí Ilisu žádná divadla. „Masky proto zřejmě pochází z cestování divadelní komunity,“ podotkl Beliktay. Pochází z období 200 až 300 let našeho letopočtu.

Divadelní masky

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

k poslednímu příspěvku:herci stratili masky a pak neměli co jíst:-( jinak zajímavé články,ten caligula by potěšil 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru